1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çöpçü balıkları her akvaryumda bakılmalı mıdır?

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde ORGO tarafından 2 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Bütün hobiciler çöpçü balığı olarak bilinen balığın her akvaryumda olması düşüncesindedir.
    Genel düşünce;
    Çöpçü balıkları akvaryuma konulduğu zaman,diğer balıkların dışkısını yeme gibi olanakları olduğunu düşünürler.Aksine sadece çöpçü balığı değil hiçbir balık bir balığın dışkısını yememektedir.Böyle bir düşünce yanlış yönlendirmelere olanak verir.Bunun yanında çöpçü balığı olarak adlandırdığımız balığın adı çöpçü balığı değildir.''Çöpçü'' ismini bazı hobiciler kendi gözlemleriyle koymuşlardır.Peki bu gözleme nasıl ulaşmışlardır;
    Çöpçü balığının bu ismi almasındaki sebep diğer balıkların dışkısını yeme gibi olanaklardan doğmuştur ki bu yanlış bir gözlemdir.
    Çöpçü balıkları genelde,yere düşen yemleri yemeyle mechuldur.Altta kalmış yemleri temizleyerek beslenmektedirler.
    Çöpçü balıkları ne kadar dayanlıklı olduğu düşünülsede bir discus bir melek gibi nadide bir balıktır.
    Değişik varyerteleri bulunmaktadır.
    Dünyanın her tarafında hemen hemen her hobicinin akvaryumunda beslenen meşhur bir balıktır burda:gif
    Görüntü dış görünüş bakımından mükemmellik gösteren balıklardan bir tanesidir.
    Her balıkla beslenen birerbir balıktır.
    Akvaryum ortamında ekolojik dengeyi düzenleyen bir balıktır da diyebiliriz.Hobicilere yardımcı bir balık türüdür.
    Her akvaryumda da beslenecek diye bir kural yoktur.Tamamen hobicinin zevkidir.

YARDIMCI OLABİLDİYSEM NE MUTLU BANA.
    Sayı ve sevgilerimle saygılar:gif

2. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Çöpçü balıkları ekolojik düzenin korunmasında en önemli destekçilerden birisidir. Sadece bu özelliği bile ona tüm akvaryumlara girme hakkını verir. Tabiiki akvaryumunuza koymamak size kalmış ama o zamanda bazı avantajlardan vazgeçmiş olursunuz.

Konmayacağı tek akvaryum türü hassas taban bitkilerinin kullanıldığı bitkili akvaryumlardır. Kumu karıştırma özelliğinden dolayı taban bitkilerini yerinden çıkartabilir.

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Chichled'lerle beslenmesi corydorasların sonu olur.. Bu sebepten her balıkla beslenebilir tabiri yanlıştır..

4. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

Tabi yanlıştır,yanlış yorumlamışım kusuruma bakmayın..Ama bazıları heryerde besleyebiliyorlar montz:

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Yanlışlık yapmak bize mahsus zaten kardeşim problem yok ;) Çevremde 10'larca chichled besleyen arkadaşım var ve hepsi ekledikleri corydorasların akvaryumda sadece iskeletini buldular. Tanganyika ve malawi dışında beslenebilir demek daha sağlıklı olur.. saygılar:gif

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Volkan abi corydoras besliyorum frontosa'larımla hiç bir sorun gayet mutlular nerden baksam 6 ay'dır aynı tanktalar. :)

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

İstisnai durumlar olabilir.. saygılar:gif Prensesler daha vahşi sanırım.. Frontosalar asil balıklar Yavuzcum uğraşmazlar corydoraslarla :)

8. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Bende bronz corydoras var. :) Sarı prenses ve yunus'un yanında yavruluklarından beri duruyorlar ve bir şey olmadı ancak şöyle bir durum var; Sonradan eklediğim corydoras'ı mahvettiler...İskeletini bulmuştum.Biraz alışmakla alakalıdır belki... .8.

9. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

Evet Seha hocam..Alışmaklada alakası var.Düşünün yavrudan beri beraber yetişen japon ve cichled türleri bir arada yaşayabiliyorlar.. dön:gif

10. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Bende'de sarı prenses kolonsi vardı bu corydorsları mahfetti hayvanda ne yüzgeç kaldı ne kuyruk. Halbuki sarı prensesler yokken corydoraslarım vardı sarı prenses attım üff 6-7 tane corydoras'ım öldü. Tek bu corydoras hayatta kalmayı başardı. :) Ve daha yeni yeni yüzgeçleri çıkmaya başladı düzeldi şuan zaten biraz daha çıksa yüzgeçleri tamamdır. :) Benim bildiğim bu corydoras'lar enaz 6'lı grup halinde olur'muş yanlışmıyım?

11. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir

Çok doğru Yavuz'cum 6'lı gruplar halinde beslenmesi hem balıkların mutluluğu açısından hemde sağlğı açısından daha iyi olur.Düşünsene bir sarı prenses bir corydoras'la uğraşıyor,sonra 6'lı grup olarak sarı prensesi alt-üst ediyorlar :D :D

12. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Evet aldım ben 8 tane sarı prenses 7 tanesi parçaladı. montz: 6'lı grup olum sarı prenses kolonisine saldırmamalarını düşünmemek ne kelime gülmekten yerlere yatarım. :F

Sayfayı Paylaş