1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çöpçü yumurtası olabilir mi ?

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde volkantr34 tarafından 10 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Arkadaşlar fotoğraflar pek net değil ama eve yeni geldim ve direk gözüme ilişti.. Akvaryuma nerden girdiğini bilemediğim bir parça üzerinde bu ufak beyaz topçukları gördüm.. İğne başı kadar büyüklükleri.. Önceleri pek emin olamadım yandan bakınca yuvarlak olduklarını farkettim..Ama gene kesmedi çıkarıp baktım azcık tırtıkladım.. Ve o cisme yapışmış olduklarını farkettim hatta bu arada bir kaç yumurtada koptu üstünden.. Gel gelelim daha önce hiç corydoras yumurtası görmedim ama velhasıl kelam Hakan Karataş abinin eskiden karides yumurtalarını çektiği bir fotoğraf vardı o aklıma geldi acaba o olabilir mi diyede kuşkulanmıyor değilim.. Çünkü 1,5 cm * 1,5'luk bir parça üstüne yapıştırılmış yumurtaların hepsi.. Corydoraslar hepsini onun üstüne o şekil yapıştırabilirler mi diye tecrübesi olan arkadaşlara sormak istiyorum..

İstediğim cevabı veren arkadaşı alnından öpeceğim.. :) İş yorgunluğunun üstüne acaip moral oldu valla.. :heyo:

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Volkan hocam, inşallah yumurtadırlar, ama bildiğim kadarıyla corydoras türleri cama yapışıtırıyor yumurtalarını.

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Yumurtalar ona eminim.. Çünki bir kaç tanesi ben tırtıklayınca havalandı.. Resmen yapıştırılmış.. Neon ve ramirezi'nin huyunu suyunu nasıl ürediğini bilmiyorum.. Onlar olursa çok büyük sürpriz olur.. Ama kimin yumurtası anlayamadım.. nasıl nereye ayırsam onuda bilemedim.. Şimdilik kepçenin içine aldım..

4. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Çöpçü yumurtasına pek benzemiyorlar. Neon yumurtası da böyle olmaz. Ramirezi yumurtasının nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum.

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Yumurtaların neyin üzerine yapıştırıldığınıda anlamadım zaten.. Tankın üstüne düşmesi mümkün değil acaba kütüğün kabuğu gibi bişey mi anlamadım.. İtinayla yerleştirilmiş yumurtalar ama çok ufaklar ya.. :bilmem: Sae'lerdende öyle bişey beklemiyorum açıkçası.. Yumurta ile üreyen balıkların ortalama kaç günde açılır yumurtaları acaba ?

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Volkan bence o yumurtalar ramirezi yumurtası.

Ramireziler, eğer akvaryumda saklanacak yer bulamazlar ise ortalığa yumurta dökerler, saklanacak ortam buldukları takdirde, (Bitkili alandan bahsetmiyorum, kovuk şeklinde alanlar. Hindistan cevizi kabuğu gibi.) bölge edinirler, ve bu bölgeye başka ramirezileri yaklaştırmazlar. Tehlike durumundada, yumurtaları ağzında taşırlar.....

Bir ara bu ramirezilere fena takmıştım, arştırdığım bilgiler bunlardı, yumurta dökebilmesi için en önemli faktör su yumuşaklığı, ve eskimiş sarımtırak su istiyorlar, bende senin yumurtaları buna bağladım, daha önce su sap sarı olduğunu belirtmiştin....

7. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Bilmiyorum doğru olur mu ama aşağıdaki fotoğraflar ile senin akvaryumundakileri karşılaştırabilir misin Volkan Abi?

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Volkan hocam ben o yumurtaları cüce vatoz yumurtalarına benzettim. .8. Erkek kovuktan atmış olabilir yumurtaları. .8.

9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Volkan abi, Türker abimin koyduğu fotodaki yumurtalar senin yumurtalara benziyor. Umarım öyledir. :)

10. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU

Akvaryumda fotoğraftaki balıktan varmı?

11. taygun

taygun Guest

Volkan Merhaba,

Baba mı oluyorsun sen şimdi? foto: Tebrikler

Gelelim çocuğun kimliğini bulmaya. Bana yumurtalar salyangoz yumurtası gibi geldi. Ramireziler yukarıdaki resimde gayet güzel yumurtaları dizmişler. Senin yumurtalar ise elma salayangozununki gibi bırakılmış. Hatta elmaların yumurtaları daha düzenlidir.

Bence biz atmayalım da sen tankdaki canlıları say. Biz oradan biz seçeneklere göre atalım. :D

Neyse şaka bir yana bana, bunlar coryderas da değil. Yanılmıyorsam onların yumurtası sarımtırak oluyor.

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Herkese yorumlar için öncelikle teşekkür ederim.. Valla bende bunların kimin yumurtası olacağına dair çıkmaza girdim.. Corydoras yumurtası olmadığı kesinleşti.Çünki onların yumurtaları benimkilerden daha büyük , ramirezi için inşallah diyorum çünki 1 çift eşim var ve Murat abinin dediği gibi ph'ım geçenlerde çok düşmüştü ama bu çift çok güzel kurlaşıyordu fakat ramirezilerde yumurtalarını koruyan türlerden fakat bunlar uluortta duruyordu.Corydoraslar üstünden geçerken yemeye uğraşmadılar bile.. Sae'lerdende şüphelendim ama onların üremesi hakkında bilgim yok.. :bilmem:

Evet Serdar abi fotoğraftaki ile bende ki aynı balıklar.. burda:gif Cüce vatoz olamaz gibi geliyor bana neden derseniz onların yumurtalarını görmüştüm çok daha iriler benimkilerden.. Şimdi yumurtalara baktım herhangi bir koyulaşma yada mantarlaşmada yok.. Artık ya bişeyler çıkacak yada bozulacaklar.. :bilmem: Niye herkesin tankında olan bitenler benim tankımda olmuyor , hep enteresan şeyler beni buluyor. :D Murat abi bu arada dün az kalsın gene vatozları gönderiyordum.. Sanırım co2'yi fazla kaçırmışım şimdi iyice kıstım saniyede 1 baloncuğa düşürdüm.. Fakat vatozlar tatsız..

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Volkan ben ısrarla Ramirezi diyorum. İşin kötüsü ortaya bırakılan yumurtalara bakmıyorlar.

Senin ph salınımın çok fazla sanırım, Gh ve Kh ın kaç, Kh ın yüksek ise pH salınımların anormal olur. Bildiğim kadırı ile musluk suyu kullanıyorsun, Gh ve Kh 7-8 ppm lerdedir, buda yüksek, bu böyleyse, filtrenin içine recine koyacaksın, heee recineyi koyduktan sonra ver Co2'yi gitsin.

Senin sıkıntın tamami ile pH salınımları, üzgünüm ama o yumurtalardanda lavra çıkmaz........

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Abi dün test yaptım.. Ph 6,5 , Gh 4 Kh 6 , nitrit 0 , nitrat 0'a yakın nerdeyse.. Abi kimi zaman musluk suyu kullanıyorum tetra aquasafe'le beraber kimi zamanda damacana içme suyu kullanıyorum.. Larva çıkmaz ise bozulur mu öyle parlak parlak kalıcak mı ?

15. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Ramirezi yumurtaları 48-60 saat gibi bir sürede larva haline geliyormuş sanırım. Okuduklarımı yanlış anlamadıysam tabi..3-4 gün sonrada serbest yüzüşe geçiyormuşlar. Süre belki az gibi görünebilir ama böyle olmasının sebebi sanırım yavruların larva şeklinde olması. Artemianın bile yavruların yemesi için büyük gelebileceği yazılmış.

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

2-3 gün daha bekliycez o zaman.. onları nasıl bir yere alsam acaba.. hani olurda şansa açılırlarsa yem olmasınlar..

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bu değerlerde lavra çıkar ama, salınım durumlarında zor, bunu kastettim. 6.5 pH ramireziler içinde mükemmel. 7'yi geçtiği ana takla oluyorlar bilgine.

Ben musluk suyu kullandığım zaman, Gh, Kh 8 sabit, ph da salınım yapıyor, reçine ile suyu yumjuşatıp Gh 3 Kh 6 ya çekiyor, bu şekilde dengeliyorum. Şimdi ne kardar Co2 de versem pH da salınım yok. 7- 7.2 geçmezde, düşmezde....

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Büyük sözü dinleriz abicim.. Ama anlam veremediğim şey o kadar ph salınımı oluyor ise neden karideslerime bişey olmuyor.. :bilmem: Ani ph değişikliklerinden etkilenir deniyordu.. Tek etkilenmeyenler karidesler oldu.. Vatozlar öyle uyuşuklaştı ki anlatamam.. Çekirge misali bir sıçradılar 2. kez sıçradılar.. Sonra sağır olmazlar inşallah :D Gh - kh normal aslında şu anda.. test yapıyorum onlarda normal çıkıyor var bu işte bişey.. digital lazım abi.. şöyle herşeyi digital gösteren bir cihaz yokmu acaba ?

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Var var, Yubitak'ı eve kuracaksın bak neler ölçüyorsun. :F :F :F

Ph salınımlarında bendede, Amanolar takla oluyor, kirazlar domuz gibi, yada bol olduğu için ölülerini tetralardan göremiyor olabilirim...

Az ver kardeşim Co2 yi, Sen arapda değilsinki.. :F :F :F

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Yubitak ne abi ya :D :D :D :D Emrah'a arap diye diye bende arap oldum abi valla.. Abi kıskanıyorum milleti ,saniyede 3-5 kabarcık veriyorum sanki vermemişim gibi tankta herkes mutlu gibi yazılar görüyorum benimkilerin ne eksiği var diyorum ama saniyede 1 kabarcığın üstüne çıkınca game over oluyorlar.. :D Zaten bizimkiler bitki mi besliyosun balık mı anlamıyoruz diyolar :D Ev halkıda isyanlarda zaten , kimse beni anlamıyor abi öyle yanlızım ki :D :F

Sayfayı Paylaş