1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çöpçülerim yumurta döktü acil yardım

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde dr_glicocalix tarafından 27 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Arkadaşlar akvaryum temizliği amacıyla aldığım çöpçülerim yaklaşık bir yıl geçtikten sonra yumurta döktü. Sandığım kadarıyla 2 dişi bir erkek var. Açıkçası alırken erkek veya dişi olmalarına dikkat etmemiştim. Kurlaşmalar başlayınca biraz araştırma yaptım ve diğerlerinden ufak kalanın erkek diğer ikisinin de dişi olduğunu anladım. Öğrendiğim kadarıyla oran 2 erkek bi dişi şeklinde olmalıymış. Ben beyaz prenses yavru akvayumunda bulunduruyorum. Yumurta dökme işi bittiğinde anaçların akvaryumdan ayrılması gerektiği söyleniyor. Bu konuda sorun yok anaçları ayırabilirim ama beyaz prenses yavrularını ayırmam pek mümkün değil. Beyaz prenses yavrularının yumurtaları yemesi pek mümkün görünmüyor çünkü yavrular genelde zeminde yüzerken yumurtalar akvaryumun çeşitli yerlerine ve genelde yüksek kısımlara dökülmüş durumda. Çöpçü yavrularının 8-10 günde çıktığını öğrendim. Şimdi ben bu yavrular çıkınca beyaz prenses yavrularının onları yememeleri için ne yapabilirim? Bu konuda bana fikir verirseniz sevinirim

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Öncelik hayırlı olsun yumurtalarınız, inşallah sağlıklı bir şekilde yavrularınız olur.. Şimdi eğer yumurtalar bi yerde ise camla ayırın veya dağınık ise mecburen b.prenses yavrularınızı ayıracaksanız eğer b.prensesler daha yeni doğdu ise sorun olmiyacağını düşünüyorum ama 1,5-2 cm boylarında ise sorun olabilir.. Üstadlarım bu konuda size yardım ediceklerdir umarım.. Tekrar hayırlı olsun bol yavrular, sağlıklı balıklar...

Saygılar....

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Snow prenses yavrularını ayırmaktan başka çareniz yok gibi görünüyor.:smiley33: Yavrular kaç cm ?

4. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Olcay abi 1-1.5 cm civarındalar bu durumda çıkarmam gerekiyor sanırım ya da bu yumurtaları feda edip çöpçüleri ayırsamda sonraki yumurtlamaları mı rahat olsa çünkü 150 litrelik akvaryumda boylanıyor yavrular henüz diğer akvaryumşarımda boyut olarak küçük bu iş için. şimdi yaklaşık 100 beyaz prenses yavrusunu küçük akvaryuma tıkıştırmak bir yana çıkacak çöpçü yavrularını o akvaryumda görüp çıkarmak da zor geliyor açıkçası.Bu plansız doğumu kürtajla almak lazım bu şartlarda ya da kendi hallerine bırakıp yaşayabiliyorlarsa yaşasınlar prensibini uygulamak daha mantıklı görünüyor. Artık önümüzdeki yumurta dökmelere bakıcaz

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sayfayı Paylaş