1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çözemedim Bu Canlıyı

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde Glsn tarafından 15 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Işıklar açık iken gözükmüyor. Karanlıkta incecik beyaz kol uzanıyor sonra kayboluyor. Kayanın bir çok yerinde bu uzantılar var. Peanut worm uzantıları gibi. Nedir ki bu canlı?

2. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Videoda pek göremedim ama hazır yeri gelmişken bir kaç solucan ( Worm ) çeşidini eklemek istedim.

Şimdiye kadar bu türü görmedim, kabuklu beyaz salyangozlara benziyorlar. Spirorbis

Bundan bende bayağı var hatta bir kaç tanesi uçuk mavi çok güzeller, Apomatus veya Serpulid worm

Daha ufak ama bir çok serpulid worm'dan oluşan başka bir çeşit Smalcina tribranciata

Sanırım sizinki bundan, zaten bu solucanın olmadığı tuzlu su akvaryumu düşünemiyorum.Spinoid Worm

İçindeki canlının nasıl bir şey olduğu sağdaki fotoda gözüküyor.

Montimahir, Alparslan ve Glsn bunu beğendi.
  3. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Eğer spinoid diyorsanız ben sadece tek antanini görebiliyorum; tüp kısmı kayanın içinde olur mu ki? Vermetid snail de var ben de. Tecrübenizi de keşke ekleseniz zararlı olanı nasıl çıkarıyoruz. Mesela spinoid worm?

4. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Solucanların çoğu leşçi ve temizlikçi görevi üstlenirler. Özellikle mercan yemi yada sıvısı bol bir besin suya girdiğinde spinoid solucanlarının yüzlercesinin kumun içinden antenlerini çıkardığını göreceksiniz. Genelde mercanların yada balıklarınızın üzerinde görmediğiniz her türlü canlı akvaryumun doğal döngüsüne faydalıdır, diğerleri asalak statüsüne girer, sizin gördükleriniz kesinlikle zararlı değil.

Sayfayı Paylaş