1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çürümeye yüz tutan sazlar...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde themurtt tarafından 17 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. themurtt

  themurtt

  Mesajlar:
  54
  İsim:
  GÖKSEL DERİNPINAR
  Arkadaşlar benim sazlar çürümeye başladı :( Nedeni de sanırım akvaryum suyunu komple değiştirmem. Bildiğim kadarıyla sazlar çürümeye yapraklarının üst taraflarından başlıyor (yani en azından bendekiler öyle :) ) Çürümenin diğer yapraklara yayılmaması için yaprağı komple kökten ayırmak mı gerekir ? Ya da yaprağın çürüyen kısmını makasla kessek çürüme durur mu ?
   
 2. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Bu sürekli oluyor sazlarda.Benimkilerde de oluyorlar.Hiç kaçışı yok galiba bu çürümenin.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryum suyunu tamamen değişmek tüm bitklere zarar verir zaten Sazların bozulması normaldir, eski uyu seven bitkiler için tamamen su değişimleri iyi değildir. Su eskidikçe düzelenler olacaktır, dayanıklı bitkidir sazlar.
   
 4. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.908
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  Sazlar yeni ekledi iseniz adaptasyondadır henüz ve çürüme normaldir... Yok önceden beri var da durup dururken şu an çürümeye başladılar ise yine adaptasyona girmiş olabilir... Su değerlerinizde ani bir değişme olmuş olabilir... Bu durumda sabır bence herşeyin başı... Görüntü kirliliğinden kurtulmak için çürüyen yaprakları koparabilirsiniz... Makas önermiyorum... Toplu yaprak ölümünü tetikleyebilir...

  Bir de sazların altına misket gübre koymanızı öneririm...
   
 5. themurtt

  themurtt

  Mesajlar:
  54
  İsim:
  GÖKSEL DERİNPINAR
  Sazların altına misket gübre koymadım ama akvaryumun alt tabakasına bitki toğrağı ve Sera Flonarette tabletlerinden kullandım. O zaman zamana bırakmakta fayda var. Düzelmezlerse çürüyen yaprakları koparırım, düzelirlerse ne ala :) Sağolun...
   
 6. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Muratçım sen hiç merak etme sazlarıma sonuna kadar kefilim :) Onlar ölüp ölüp dirilirler.. Abdullah ve Temel abi zaten gerekli olanlar söylemişler.. Biraz süre sonra onlar kendilerine gelirler.. kökler tabana bir ulaşsın ondan sonra sazlarını tutana aşkolsun.. Abdullah makasa karşı ama ben hep makasla buduyorum ve çokta faydasını gördüm.. Koparmak daha riskli , bitkinin sağlam yaprağınıda ezerek zarar verebiliyorsunuz.. Makasla şak diye gidiyor ve devam ediyor uzamaya.. Yakında görüşücez seninle zaten :) yer aç akvaryumuna :)
   
 7. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Çürüyenleri sökmeyin sakın kökü kalsın tekrar yeşerecektir sazlarda adaptasyon olayı biraz sıkıntılıdır hep, çürüme su değişiminden saz tuttumu tam tutar ama adaptasyonu zordur.
   

Sayfayı Paylaş