1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çanakkale Tatlıdan tuzluya tatlı tatlı

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Comratex tarafından 1 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Comratex

  Comratex

  Mesajlar:
  112
  Yer:
  Çanakkale
  İsim:
  Özgün
  Öncelikle herkese merhabalar...

  Kasım 2015 gibi geçme planlarımı varken istek dışı taşınmadan dolayı ertelemek zorunda kaldığım geçiş planlarıma tekrar dönebildim.Uzun süren Tanganyika ve Amazon maceramdan sonra tuzlu suya geçmek uzun süredir planladığım bir değişiklikti fakat bu arada araştırmaktan öteye geçemedim.Tabi ki bu araştırmanın faydaları olmadı mı aksine çok faydalı oldu.Bir çok makale ve forum da arkadaşların abilerimizin yazılarını dikkatle okudum.Ama tedirginlik mi desem korku mu desem bir çok soruya sebep oluyor ister istemez.

  Okuduğum yazılarda bir çok kurulumu inceledim ve yardımlaşmanın ötesinde bir dayanışma gördüm.Buna güvenerek konuyu açmaya karar verdim.

  Şuan için elimde hazır olarak hiç bir şeyim yok.Mümkün olduğu kadar elimden gelenleri kendim yapmak istiyorum.KY bölümünü de bir çok sefer inceledim.

  Neyse uzatmayayım :)

  Akvaryumu mu 80x60x55h ( 5sm kalan boşluk olarak düşündüğümden) olarak düşünüyorum.Önerebileceğiz bu ölçülere yakın ölçüler varsa açığım.En fazla uzunluk 90 sm olabilir.Malum iç işleri bakanının gözüne batmamak lazım.:)Başlangıç olarak mercan düşünmüyorum onlar için ayrı bir tecrübe gerekiyor. @Ontheway Alper Beyin yazısındaki c2c ve Beananimal sitemini düşünüyorum taşırma ve iniş sistemi olarak.
  Akvaryumu Çanakkale boğaz suyu ile kurmayı düşünüyorum değerleri aşağıdaki tabloda işaretledim.Yorum ve tavsiyeleriniz nelerdir? denizsuyu degerler _ckaleBogaz_secimli.png
  - Protein Skimmer olarak BM Nac 7 mi?BM Curve 7 mi?Reef Octopus 110sss mi? ve ya tavsiye edebileceğiniz akvaryuma yetebilecek herhangi bir PS.

  - Canlı kayaları yine forumun KY kısmında yapılan kayalardan kendim yapmak istiyorum.Hem kaya ya vereceğim nakiti diğer ekipmanlara ayırmayı düşünüyorum hem de eğlenceli olacağını düşünüyorum.:)

  - Dalga motoru ve devir daim motoru önerilerinize açığım.

  - Kum mercan kumu düşünüyorum 1-1,5 mm gibi 15-20 kg yeterli olur mu ?

  - Tuz ölçer cama yapışanlar iş görür mü yoksa dijital olanlardan mı alınmalı?

  - Canlı olarak 1 çift percula ve ya ocellaris ve ya clarkii ve ya maroon kısaca nemo türlerinden :) yanına 5-6 adet bangai cardinal conch,snail,karides gibi düşünüyorum.

  - Son olarak sump olarak resimdeki gibi kafamda bir şekil oluştu.25sm aşırtma Ps ye göre değişebilir.Eksiği fazlası hatası nedir?
  Sump.png


  Soruları arkaya sıraladım kusura bakmayın.İşe başlamadan önce kafamdaki soruların cevaplarını bulmak istediğimden böyle oldu biraz.Şimdiden yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
   
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.685
  Yer:
  ankara (aydın)
  Ps bm serisi düşünülüyorsa curve serisi seçilmeli motorlar yeni seri bunlarda, kaya gözenekli özenle seçilmiş yerli kaya tercih edin, diy kaya sıkıntılı süreç ister iyi ve uzun süre kürleme ister bunu yapmazsanız her zaman sikinti çıkarır. Dalga motoru jebao rw serisi olabilir, ayar yapma imkanı tanıyor.
  Plastik tuz ölçerler eksik ölçme gibi durumlar ortaya çıkarır kalibre edilmesi lazım, ve kalibresinin devmli kontrolü saglanmalı. Ayrica devamlı su içinde olmasın ölçüm yapılıp talı su ile yıkanıp dışarıda bekletilmeli kulanımı bu şekil daha sağlıklı olur.
  Devirdaym motorunun seceneği çok new jet olur dc motorlu olanlar vs olur. Kum olarak 2-3 mm mercan kığı veya aragonit öneririm.

  Hayırlı olsun şimdiden.
   
 3. 8020_r31s

  8020_r31s

  Mesajlar:
  1.453
  Yer:
  İstanbul Anadolu
  İsim:
  ibrahim cengiz
  Ps olarak verdiğiniz 3 seçenekten reef octopus bubble blaster motorlu olanları tavsiye ederim.Bubble blaster motorlar gerçekten çok iyi
  Kazara aldığım JNS marka ps den aşırı derece memnunum.

  Dalga motoru ve kafa motoru jebao olabilir fakat 2-3 yıl kullanıldığında zamanla debi düşmesi yaşanıyor.O yüzden kafa motorunu jebao alacaksanız mesela 3000 yerine 4000 alın.Newjet ile jebao arasındaki fark ise newjetlerde ayarlama yapılamıyor.

  Deniz suyu kullanmanız çok yararlı olacak bence.İleriye dönük planlarımda benimde egeye yerleşip %100 deniz suyu ile kurma planlarım var.Akvaryum başlığınız benim için önemli olacak.

  Sump dizaynı iyi fakat öncelikle Ps nizi almanızı öneririm.Bazı pslerin çalışma su yüksekliği farklı olabiliyor.Son zamanlarda artık tek bölme sump biraz daha moda.Ps durdurucu ilede PS nin taşmasını engelliyorlar.

  Balık olarak palyaçolardan sarı bantlı maroon öneririm.Anemon eklendiğinde anemonla çok güzel oynuyorlar.Sarı bantlı olanları daha güzel.

  Tuz ölçmek için kesinlikle refraktometre öneriyorum.Bence bundan ödün vermeyin.

  Kaya işine gelirsek dıy kaya başlangıçta sorunlar yaratabilir veya aklınızda soru işaretleri bırakabilir.Birkaç parça kaya ile kurulum yapılıp bölgedeki yerli kaya ile desteklenebilir.
   
 4. Comratex

  Comratex

  Mesajlar:
  112
  Yer:
  Çanakkale
  İsim:
  Özgün
  Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.PS olarak reef octopus bubble blaster biraz tuzlu gelir ama BM Curve serisine yöneleceğiz o zaman.Kaya kendim yapmak istiyorum hiç acele etmiyorum hatta diatom tam gerçekleşmeden hiç bir canlı koymayı düşünmüyorum.:) Tatlı su kurarken acele etmenin sıkıntılarını fazlasıyla yaşadım,bu sefer olmaz diyorum.:):) Tabi bir de işin maddi boyutu var.Herkes gibi hobide kendini tatmin etmek ama maliyeti olabildiğince aşağıda tutmak istiyorum.
  Jebao motorları bir inceleyeyim o zaman.

  Kum olarak 1-1,5mm gibi düşünmüştüm o zaman ince kalacak bu boyut.2-3mm normal boyutu anladığım kadarı ile. 15-20kg gibi kilo yeterli olur mu acaba?Birde deniz suyu kullanmak bana mantıklı geliyor ama benden önce mutlaka düşünülmüş hatta denenmiştir diye düşünüyorum.Artısı olarak deniz suyu içerisindeki mikroskobik canlıların diatomu daha çabuk başlatacağını kanaatindeyim ama eksi durumları var mı varsa neler olabilir.
   
 5. 8020_r31s

  8020_r31s

  Mesajlar:
  1.453
  Yer:
  İstanbul Anadolu
  İsim:
  ibrahim cengiz
  Forumları takip edip 2. el ürünlere bakarsanız maddiyatınız biraz daha az sarsılır.Forumda 2. el reefoctopus satan bir arkadaşımız vardı.
   
 6. Comratex

  Comratex

  Mesajlar:
  112
  Yer:
  Çanakkale
  İsim:
  Özgün
  2nci el temiz bulunabilirse tabi ki super olur.Kum miktarı 20kg yeterli gelir mi?Birde yukarıda çizelgede boğazda muhtemelen su alacağım yeri işaretledim değerleri sanki akvaryum da istenilen değerlerde yada yakın,bu konuda da bir değerlendirme yapabilir misiniz.

  ASUS_Z00LD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 7. 8020_r31s

  8020_r31s

  Mesajlar:
  1.453
  Yer:
  İstanbul Anadolu
  İsim:
  ibrahim cengiz
  Bana göre sorun yok su değerlerinde

  Bu arada forumdan Burhan arkadaşımız (basma tulumba) 650 tl ye ati 200 is satıyor.Ben 250 olanını kullanıyorum.İlerde büyütmeyi düşünürseniz kaçırmayın derim.

  http://www.akvaryummerkezi.com/ATI-Power-Cone-200-IS-DC-Skimmer,PR-751.html

  stokta olamadığı zaman genelde fiyatları googleda öne çıkmak için aşağı çekiyorlar.Stokda olduğu zaman fiyatı 1600 olması lazım.

  Jebao dc motor olduğu için sumpa sığdıktan sonra motor ayarını kısıyorsunuz.Bu şekilde 300 lt de kullandım,şimdi 800lt de kullanıyorum.
   
 8. Comratex

  Comratex

  Mesajlar:
  112
  Yer:
  Çanakkale
  İsim:
  Özgün
  Hafta sonu teknolojiden uzak bir kaç gün geçirdim ama dinlenmek yine uzaktı.Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim kafamdaki şekli büyük oranda belirginleştirdi.Bu hafta kaya yapımı ile ilgili malzemeleri alıp yavaş yavaş bayramdan sonra çalışmalarıma başlayacağım.Bununla beraber akvaryumu yaptıracağım.Bu hafta içi kumda gelecek.Nasipse bayramdan sonra şekillenmeye başlanır.

  İlk mesajda Çanakkale boğazının farklı yerlerindeki su değerleri mevcut,ben de akvaryum için su alacağım yerleri işaretledim.Akvaryumda istediğimiz değerler ile arasındaki fark nedir.

  Çalışmalar esnasında başınızı bir çok defa ağrıtacağım izin verirseniz.Teşekkürler.
   
 9. 8020_r31s

  8020_r31s

  Mesajlar:
  1.453
  Yer:
  İstanbul Anadolu
  İsim:
  ibrahim cengiz
  Tuzluluk ve PH ın önemli olduğunu düşünüyorum.Suyun kimyasal analizini yaptırabilirseniz tabiki daha iyi olur. Bu sonuçları tuzların üzerinde yazan değerle karşılaştırın
   
 10. Comratex

  Comratex

  Mesajlar:
  112
  Yer:
  Çanakkale
  İsim:
  Özgün
  Ayrıntılı bir analiz yaptırılabilir ama önemli olan ph ve tuzluluk ise su almak istediğim yerdeki değerler

  25C su sıcaklığı için
  PH 8,08 - 8,16 arası
  Tuzluluk 24,44 - 24,65 ppm ( bu değerler anladığım kadarı ile 1024 oluyor doğru mudur? )
  İletkenlik 38,62 - 38,93 siemens/cm

  Bu değerler akvaryumda aradığımız değerlerle örtüşüyor sanırım tabi ki bu değerlerin yanında öğrenilmesi gereken farklı değerler de mutlaka vardır.
   
 11. 8020_r31s

  8020_r31s

  Mesajlar:
  1.453
  Yer:
  İstanbul Anadolu
  İsim:
  ibrahim cengiz
  kh,mg,ca..... birsürü değerler var

  Bana göre tuzluluk ve Ph tutuyorsa sorun olmaz.
   
  cimlikaya bunu beğendi.
 12. Comratex

  Comratex

  Mesajlar:
  112
  Yer:
  Çanakkale
  İsim:
  Özgün
  Bana uygun gibi geldi ama @veysel bey sizin düşünceniz nedir?

  Yukarıdaki değerler Çanakkale boğazında su alacağım yerin su değerleri,ayrıntılı değil ama Ph,Tuzluluk ve iletkenlik az da olsa su hakkında fikir verir diye düşünüyorum.Teşekkürler.
   
 13. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.685
  Yer:
  ankara (aydın)
  Deniz suyu her türlü fayda sağlar, her su degisiminde olmasa bile arada yapilacak deniz suyu degisimleri bile yeterli gelir.

  Tamamen deniz suyu ile kurulum yapilacaksa tankta tuketim baslayinca yeterli gelip gelmeyecegine bakarsiniz deniz suyunun. Buna gore de katki veya yukarida dedigim gibi arada deniz suyu takvyesi yapilabilir.
   
 14. Comratex

  Comratex

  Mesajlar:
  112
  Yer:
  Çanakkale
  İsim:
  Özgün
  Teşekkür ederim , ben kurulumu tamamen deniz suyu ile düşünüyorum.Yukarıda bahsettiğim değerler bana istediğimiz değerler gibi geldi(en azından öğrenebildiğim kadarı ile) bunun yanında İbrahim beyin belirttiği gibi ca-mg-kh değerleri de kontrol ederek en iyi şartları yakalamak istiyorum.Bulabilirsem bu değerleri de paylaşıp değerlendirmelerinizi almak isterim.Teşekkürler.
   
 15. 8020_r31s

  8020_r31s

  Mesajlar:
  1.453
  Yer:
  İstanbul Anadolu
  İsim:
  ibrahim cengiz
  Şuan o değerler tutar fakat ileride mercanların türüne göre bu değerler düşecek. yumuşak mercanda çok sorun olmasada sert mercanlar bu değerleri çok düşürüyor. O noktada ya sık sık su değişimi yada katkı kullanımı gerekir. Bu durum şuan için size uzak.

  Şuan siz sistemi kurup çalıştırın. Dıy kaya konusunda tekrar uyarmak isterim. Bence canlı kaya ile başlayın
   
 16. Comratex

  Comratex

  Mesajlar:
  112
  Yer:
  Çanakkale
  İsim:
  Özgün
  Son bulabildiğim değerler

  Ca : 290
  No2 : 0,0594
  Fosfat : 0,04
  Azot : 0,018

  Şuan ilk aşamada sadece balık+kaya düşünüyorum tabi ki ileride mercana da kaçınılmaz olarak geçiş olacaktır.O zaman tekrar bilgilerinize başvuracağız.:) Canlı kaya işini ilk olarak çevre sulardan araştırmayı düşünüyorum,bulabilirsem Gökçeada kayası çok iyi olur diyorum.Hiç bulamazsam forumdan bulmaya çalışırız artık.

  Kaya konusunda bir de sorum var izniniz olursa.Mesela Caribbean Kayalar satılıyor paket onları da akvaryuma koysak yine canlanma süresi uzun olacaktır değil mi?
   
 17. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.685
  Yer:
  ankara (aydın)
  İyi secilmiş yerli kaya, butce varsa fiji endonezya olur. Paketlenmiş kayalara verilecek paraya gerek yok bnce.
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 18. Comratex

  Comratex

  Mesajlar:
  112
  Yer:
  Çanakkale
  İsim:
  Özgün
  Aslında ben KY kaya yapmak isterken şöyle düşünmüştüm.Kayaları hazırlayıp gerekli işlemlerden geçirdikten sonra akvaryum dönmeye başlayınca denizden bulduğum coraline alg kaplı bir kaç canlı kaya ile "ufak tefekte olsa" canlanmayı başlatmak şeklindeydi.Ama olmayacaksa kaya araştırmaya da başlamak iyi olacak gibi.KY bölümünde gaz betonla kaya görünce sevinmiştim oysa :)
   
 19. 8020_r31s

  8020_r31s

  Mesajlar:
  1.453
  Yer:
  İstanbul Anadolu
  İsim:
  ibrahim cengiz
  Açıkcası KY kayalar bana çok yapay geliyor.Bu yüzden ben Gökçeada kayasını küçük küçük kırıp deniz tutkalı ile yapıştırdım.Çok güzel bir tasarım çıktı.

  Denizden direkt alıp attığınız kaya ile akvaryuma istenmeyen canlılarda girecektir.Bu yüzden denizden çıkan kayayı kurutup basınçlı su makinesi ile yıkayın derim.
   
 20. Comratex

  Comratex

  Mesajlar:
  112
  Yer:
  Çanakkale
  İsim:
  Özgün
  İstenmeyen canlılar kısmını düşünmemiştim.Yada buralarda bulabilirsem deniz akvaryumu ile ilgilenen bir arkadaştan bir süreliğine canlı kaya alabilirim.Hiç kimseyi bulamazsam coraline alg oluşana kadar beklerim acelem de yok zaten.
  Bu arada 2nci el BM curve 9 buldum 550TL nasıl fiyat sizce bir sıkıntısı yok.
   

Sayfayı Paylaş