1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çarpık ilişki ve tür

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 1 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aşağıdaki tür akvaryumda çarpık çiftleşme sonucu ortaya çıkmış bir balık türümüdür ? Bu türlerin hobiciler arasındaki cazibesi nedir ?

Plati, lepistes çiftleşmesi

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Resimdekilerin hiçbiri çarpık çiftleşme sonucu ortaya çıkmış balıklar değildir... Tabii çarpık çiftleşmeden kastının ne olduğunu biraz daha açarsan Temel Hocam daha iyi olur ve soruya verdiğim cevap değişebilir...

Yani türler arası çarpık çiftleşme mi, cinsler arası çarpık çiftleşme mi? Eğer cinsler arası ise Gambusia-Poecilia arası çiftleşmeleri çarpık olarak değerlendiren yorumlara şimdiden şerh koyuyorum... Türler arası çarpık çiftleşme ise zaten en başından çarpık çiftleşme tabirine şerh koyuyorum...

Hûlâsa açtığın konuya en az %75 oranında şerh koyuyorum... :D

Türler arası çiftleşmeleri kastediyorsan bunlardan sadece Molistes (Moli/Lepistes) çiftleşmeleri hobicilerin bir kısmı tarafından arzu edilen melezlerdir... Onun haricinde Kılıçkuyruk/Plati çiftleşmeleri aslında iki tür tek tür olması gerektiğinden çarpık çiftleşme olarak kabul edilmemelidir...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çarp1k ili_ki ve tür

Tabi genel olarak bakiyorum ben aslinda, bu nbasliga papagan baligininda fotografini eklemek istedim ancak cali doguran katagorisinde acinca eklemedim. Yanilmiyorsam alttaki fotograf molites, plati lepistes var, denemelerde ortaya cikanlar var. Abdullah hocam neden carpik iliski degil ve kime gore degil ?

Cep mesaj.

4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Resimlerin içinde hiç molistes yok... Plati moli kırması ise maalesef mümkün değil...

Molistes aynı cinse ait iki ayrı türün çiftleşmesidir... İkisi de aslında yakın akrabadır... Buna göre çiftleşmeleri olasıdır ki zaten nadiren de olsa olmaktadır... Çiftleşmeleri çarpık olarak belki değerlendirilebilir ancak aralarındaki evrimsel yakınlık dikkate alındığında at ile eşekten çok farklı değillerdir hatta kromozom sayısı olarak aynıdırlar...

Pati ve Moli çiftleşmesi ise yavru ile sonuçlanmaz... Bir zigotun oluşması bile pek mümkün değildir... Büyük olasılıkla yumurta ve sperm üzerindeki birbirlerini tanıyacak yüzey proteinleri birbirlerini partner olarak tanıyamayacak kadar değişmiştir... Bir basamak daha ileri götürecek olursak Lepistes ve Kılıçkuyruk genetik bağlantıları ortaya çıkarılmıştır... Buna göre lepistes ve kılıçkuyruk gen kümeleri arasında büyük korunum olmuş olsa da bu kümelerin kromozomlar üzerindeki dizilimleri arasında ciddi farklılıklar vardır... Haddi zatında aralarında kromozom sayısı açısından da farklılık vardır... Poecilia 46 ve Xiphophorus 48 kromozoma sahiptir... Bu demektir ki olada zigot oluşsa bile yani Xiphophorus yumurtası Poecilia spermi ile döllense bile zigotun geçireceği ilk mitoz bölünme sonucunda oluşacak yeni hücrelere dengesiz genetik materyal dağılımı olacak ve bu yeni hücreler gerekli genetik bilginin tamamına sahip olamdıklarından kaybedilecektir...

Gambusya-lepistes çiftleşmeleri de Moli-lepistes çiftleşmeleri gibidir... İnanıyorum ki çok yakın bir tarihte ya Gambusya ya da poecilia cinsi ortadan kaldırılıp her iki cins tek isim altında toplanacaktır... Keza genetik tür tanımı üzerinde ciddi çalışmalar sürmektedir ve çok yakın gelecekte en azından bitki ve hayvan sistematiği genetik yakınlığa göre yapılacaktır... O zaman birçok cins birbirleri ile birleştirilecek ve birçok tür tek tür haline gelecektir....

Verdiğin resimlere gelince Temel Hocam... 1. ve 3. resimler dismorfik moli/velifera yavruları ve 2. resim büyük olasılıkla Gambusya veye Gambipistes yavrusudur...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çarp1k ili_ki ve tür

Hadi ya !!! :) :) Agzim acik okum. O zaman ben ne okudum ? Abdullah hocam ben bir canli doguran uzmaniyim, sen simdi bana molitesi tanimiyormu demek istiyorsun ? Bunlar moli ile Lepistesin yavrulari ben gordum. Ispatlada gorelim olmadigini. Ustelik ciftlesmede olmadi, sadece moli ile Lepistes ayni bitkiye surtundu ve dolleme oldu. Bu tur dolunu bitki dallarina birakir ve disi gelip surtundugunde dolleme gerceklesir. Ispatla aksini gorelim !!! :D

Cep mesaj...

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Beş molistes beslemiş, dördünü öldürmüş, birine hala bakan biri olarak... dil:

:D :D :D

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çarp1k ili_ki ve tür

Saka bir yana ilk firsatta bu reimleri ve altindaki molites oldugunu yazan yorumlari eklerim.Belki beni yaniltabildiler ancak internette her zaman dogru bilgilerin yer almadigini unutmamamiz gerek sanirim.

8. tolgacetin72

tolgacetin72

Lepistes Gambusya elele, Lepistes Gambusya ayrımına son :D :D

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Al sana Temel Hocam, Plati-Moli kırmaları...

1.

2.

Gelelim bu resimlerin hikayelerine...

1. Tropical Fish Forums ta plati/moli kırması olduğu iddaa edilen Catemaco Platy...

Fishbase bu balığın tür ismini Xiphophorus millerii olarak veriyor... Yani sadece Plati...

İlgili sayfanın sonuna kadar sabredilip okunursa Catemaco Platy'e plati/moli kırması diyen arkadaşın yediği fırçaların darbelerini de görebilirsiniz...

2. İstanbul'daki ünlü bir toptancı da çalışanların Platy sandığı ve listede plati olarak geçen balıkların ecnebi ellerdeki kardeşlerinden biri... Ben de bunlardan tabii ne olduklarını bilerek 5 tane almıştım... Sadece biri (dişi) yaşıyor... Basitçe P. sphenos varyantı olan Gold Dust Molly... Bu balık AllExperts )'te Ryan isimli bir kardeş tarafından da platiye benzetilmiş...

Yoruma gerek var mı bilmiyorum...

Molisteslere gelince Temel Hocam, sana kaynak olarak yabancı bir site bile sunmaycağım hatta yerel başka bir sitede sunmayacağım... Bil bakalım molistes için Türkiye'deki en yetkin site neresi... Tabii ki Akvaryum Portalı...

Olmadı yabancı kaynaktan da resim isterim dersen... Al sana ecnebi molistes resimleri...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  10. stablizer

stablizer

Abiler araya zart diye girme zarureti hissettim kusura kalmayın.Molistes olayında kiminb erkek,kimin dişi olduğu farkedermi?

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Benim bildiğim kadarı ile sadece moli dişi lepistes erkek olabiliyor... Nedeni de morfolojik farklılık... Yani erkek molinin kocaman gonopodunu dişi lepistese sokup döllemesi mümkün olmuyor... Ama erkek lepisteslerin gonopodları -takdir edersiniz ki- moli dişilerinin anüsüne girebilecek boyutta...

Benzer bir durum tabii biraz farklı olarak aynı cinse ait iki ayrı bitki türü arasında da yaşanıyor... Bitkilerin isimleirni hatırlamıyorum maalesef... Bitkilerden biri diğerine göre cüce sayılabilecek düzeyde... Cüce bitkinin polenleri iri bitkinin dişicik borusundan içeri girebiliyor ancak iri bitki polenleri cücelerin dişicik borularından sığmadığı için döllenme meydana gelmiyor...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yazmayı unutmuşum...

Bir de moli-lepistes kırmalarında yani molisteslerde "heterozygous vigor" durumu vardır... Yani moli ve lepistesin yavruları nispeten moli yavrularından bile büyüktür... Bu yavruları bir lepistesin doğurabilmesi mümkün değildir zaten...

12. Desert Falcon

Desert Falcon

Katır gibi birşey molistes anladığım kadarıyla :)

Serdar abi çok güzel yerde çok güzel bir soru sormuşsun :helalolsun:

13. stablizer

stablizer

Aklıma kurt düştü şimdi ayrı bir akvaryumda 4 adet lepistes var(3d,1 erkek).Araya dişi molilerden birini atsammı acaba?Erkek Lepistes ''Yok artık sende daha neler'' dermi diye korkuyorum. huh:

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    At gitsin Serdar Hocam...

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Enteresan bir konu. Birçok moli ve lepistes türü var. Böyle bir çaprazlama ile alınan yavrular nasıl olur ? Merak ettiğim asıl konu aslında, bu şekilde yavru alma olasılığının yüzdesi ?

16. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Temel Hocam,

Şu an canlı doğuran erkeklerinden genetik olarak belirlenen iki çiftleşme şeklinde kısa bir yazı hazırlıyorum... Bu yazı senin sorunu açığa kavuşturacak... Az sabır... :cicek:

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sabırsızlıkla bekiyorum Abdullah hocam. ;)

Sayfayı Paylaş