1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çaylak üye

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde Çağatay Utku tarafından 5 Ocak 2018 başlatılmıştır.

1. Çağatay Utku

Çağatay Utku

İsim:
    Çağatay Utku
    Çocukluğumdan beri bu hobiye merak salmış biri olarak son 7 yıldır bitki akvaryumu ile ilgilendim şuandada 2 adet high-tech bitkili tankım var . Deniz akvaryumuna hep mesafeli durdum sebebi ise çok fazla teknik bir hobi olmasıydı. Akvaryum pet shoplar malum size herşeyi satarlar hala karasal bitkileri akvaryum bitkisi diye satanlar bile var.
    O yüzden bu hobiyi mümkün olan en az hasarla öğrenebilmek için son 1 aydır sürekli okuyorum . Okudukça daha derine inmek gerektiğini anlıyorum ama dibi yok gibi gözüküyor. Sanırım 1 yıl daha okuyup başlamak daha mantıklı olacak . Balıktan çok mercanlar daha etkileyici geldi şimdilik . Donanım araştırması yapıyorum hobicilerin deneyimlerini okuyorum gerçekten çok yardımcı oluyor. Tabi parmağı olan herkes yazabiliyor , o yüzden hobici arkadaşların tanklarını inceleyerek yorumları ciddiye almak daha mantıklı geliyor
    Herkese tekrardan merhabalar 100x50x50 ölçüsünde bir tankla görüşmek üzere

Düzenleme: 5 Ocak 2018
    MESUT_KERİM, cystein ve veysel bunu beğendi.
  2. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Merhaba ve hoşgeldiniz.

Öncelikle şunu söyleyeyim hıgh tech bitkili ile hobi yapıyorsanız içiniz rahat olsun, şahsi kanaatim siz tuzlu su işinin altından kalkabilecek özelliklere sahipsiniz zaten. Okumak bilgi sahibi olma açısından kesinlikle çok önemli bir husus ama diğer yandan anlamlandırabilmek için de o tankı kurmak gerekiyor. Bilginin hazım süreci vardır, kendinize süre tanıdığınızda zaten taşlar yerine oturmaya başlar otomatikman. Gözünüzde büyümesin, dilimiz döndüğünce yardımcı olmaya çalışırız.

Ekipman hususu önemli deniz akvaryumlarında. Doğru seçilmiş alet edevat ile sorunlar başlamadan bitmiş demektir. Bu noktada ince eleyip sık dokumakta fayda var.

Detaylar ortaya çıktıkça soru sorun, çekinmenize gerek yok.

Bitkilileri merak ettim, rica etsem birkaç kare paylaşabilir misiniz lütfen.

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hoş geldiniz.

Çağatay Utku bunu beğendi.
  4. Çağatay Utku

Çağatay Utku

İsim:
    Çağatay Utku
    Teşekkürler Veysel bey . Ekipman fiyatları çok değişken . İyi ve sessiz PS ve soğutucu şart gözüküyor. Okuduğum yorumlardan BK mini 180 ve teco tk 500 şimdilik kafama yatanlar tabi zamanla değişebilir . Ph kontrol cihazı+selenoid valfli ince ayar vidalı CO2 tüpümde olunca Ca reaktörüde ekleyebilirim. Işıklandırma olarak kendi yaptığım tavandan sarkıtmalı 6x39 watt T5 kullanmayı planlıyorum . Dozaj pompası dalga motoru , başka hangi sıvıları düzenli eklememliyim ,su tamamlama gibi konulara tam hakim değilim

Ekli Dosyalar:

MESUT_KERİM, mekatronik ve burberrysboy bunu beğendi.
  5. Çağatay Utku

Çağatay Utku

İsim:
    Çağatay Utku
    Bu arada PS larda BK ile BM arasında ne fark var anlayamadım fiyat farkina değermi bilemedim. Kendi tecrübem dış filtrede aynı debide eiheim ve sun-sun arasında 4 kat fiyat farkı var ve işlevsellik ikiside de aynı tek fark biri 3 yılda diğeri 4 yılda bozuldu . Aynı durum ithal armatür ve dalga motorlarindada kafa motorlarında da var fiyat/performans oranı en doğru ürünü bulabilmek için bana yardımcı olursanız çok sevinirim

6. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    BK ile BM arasında üretim ve malzeme kalitesi farkı var. Birisi Almanya'da üretilirken diğeri Çin'de üretiliyor, işçilik maliyetlerinden ötürü de haliyle fiyat farkı oluşuyor. BK üzerinde yazan etiket değerindeki su hacminde rahat çalışırken BM yetersiz kalabiliyor. BK f/p yönünden yüksek kalırken tank için doğru seçilmiş bir BM bu konuda daha efektif olabilir. Herkes (lafın gelişi) Mercedes sahibi olmak ister ama ilk alım maliyeti, bakım-servis, kasko, mtv, yakıt v.s. sebeplerden ötürü sınırlı sayıda kullanıcıya hitap eder.

Eğer çok ileri seviye bir resif tankı kurmayacaksanız BK almanın bence mantığı yok. Piyasada çeşitli markalar var mesela Reef Octopus gibi. Gereğinden büyük seçilmiş bir PS'nin akvaryumda faydadan çok zarar getireceğini de unutmamak gerek.

Şahsi fikrimdir bunlar. Yüksek meblağ ödemenin optimum performans elde etme açısından tek başına yeterli olmayacağı görüşündeyim. Diğer yandan eğer alım gücünüz yeterliyse BK bir kere alınır ve bir daha PS diye bir şey düşünmezsiniz. Maliyet hesaplaması yaparak ilerlerseniz ve ayağınızı yorganınıza göre uzatırsanız hobi size daha fazla keyif verir.

MESUT_KERİM, YMR_AY ve veysel bunu beğendi.
  7. Çağatay Utku

Çağatay Utku

İsim:
    Çağatay Utku
    Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler arayıpta bulamadığım türden PS alırken sump hacminide hesaba katmak gerekiyormu?

Düzenleme: 6 Ocak 2018
    MESUT_KERİM bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Toplam su hacmi hesaba katılír. Sump +tank

9. Çağatay Utku

Çağatay Utku

İsim:
    Çağatay Utku
    Tekrardan merhabalar bitkili akvaryum için kendi yaptığım 6x39watt armatürüme power LED de eklemeyi düşünüyorum. Yeni kuracağım tanımın ölçüsü 110x60x45h olacak . Genelde önerilen Royal blue LED ama ozamanda akvaryum masmavi olmazmı? Bunu başka hangi ledlerle kombine edersem mercanların fotosentezine faydası olur yoksa sadece Royal blue yeterli mi? 30 cm yukarıdan vereceğim için lensde kullanacağım sanırım 90derecelik yeterli

10. Çağatay Utku

Çağatay Utku

İsim:
    Çağatay Utku
    Yada bu ışık gücüme LED eklemek gereksiz mi ? Yeni başlayacak biri olarak yumuşak , Lps ve zoa bakmayı hayal ediyorum tabi ileride Sps de isterim sanırım. Birde bu ölçülerde bir tankın altına koyulabilecek sump uzunluğu ortalama ne kadar olmalı taban genişliği 25x25 olan bir PS ve ileride kalsiyum reaktörü eklemeyi planlıyorum gördüğüm kadarı ile genelde 3 bölmeli sump tasarımı kullanılıyor.

11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Çağtay bey hoşgeldiniz. Dikkat sabır ve ilgi isteyen bir hobidir tuzlusu. Ama sizde bu özellikler zaten mevcut gibi görünüyor. PS de BK her hobicinin sahip olmak istediği bir markadır ancak bu kadar bütçe ayıramayacaklar için elbetteki daha uygun markalar da vardır. Düşündüğünüz ölçüler oldukça güzel. Sump 3 bölmeli de olabilir bölmesiz de... Mavi ledde mercanlardaki fosforik renler daha da ortaya çıkar ayrı bir prizle armatürünüze ekleyebilirsiniz.

12. Çağatay Utku

Çağatay Utku

İsim:
    Çağatay Utku
    -Merhabalar gereğinden büyük bir PS ne gibi bir zararı olabilir. DC özellikli PSın ne faydası var yani motor hızını ayarlamanın artısı nedir?

-Bir çok kum ve kaya çeşidi var canlısı cansızı.
    Nemi istiyorum?1. si kumlar uçuşup suyu bulandırmasın. Sanırım 3-4mm lik kum oluyor. Fosfat salınımı az olsun Aragonit kum oluyor sanırım ? En iyi bakteri yatağına sahip olsun ve suyu tamponlasın. canlı olmasına gerek varmı 3 ayda canlanacak zaten. birisi bana bitki akvaryumu yapacağım hangi kumu kullanayım dese git ADA amazonia al kuru bir ağaç dalını bile canlandırır derdim . Benimde böyle bir bilgiye ihtiyacım var.

-Kaya ? canlı olmasın içinden bulaşacak podlar kurtçuklar olmasın diyorum ama bu sefer mercan eklediğimde bulaşır diye okudum. kendim canlandırsam akvaryumda 2- 3 ayda daha mantıklı geliyor bana siz ne dersiniz?
    sonuçta kurulumdan 2-3 ay sonra canlı eklemeyi planlıyorum. Fiji kayası çok estetik ama üzerine mercan yerleştirmek zor oluyor diye okudum tabi birde fiyatı yüksek. yerli kayamı yabancı kayamı öneriniz nedir.

-Sump hacmi ? 115x60x45 cm lik bir tankda 80 cmlik bir sump 2 veya 3 bölmeli küçükmü olur içinde ekstradan calcium reaktörü ve belki medya reaktörü eklerim.

-Hangi test kitleri olmazsa olmazıdır bu hobinin. ve hangi markanın hangi test kiti hangi testde daha kullanışlı ve f/p oranı yüksektir tavsiyenize ihityacım var.

-Sump çıkışından kalsiyum, chiler ve 1 adetde ileride lazım olur diye 3 ayrı vana çıkışı ayarlamayı düşünüyorum nasıl bir kafa motoru tavsiye edersiniz?

-dalga motoru 2 adet mi lazım . benim hacmimde tankı olan birinde 2 adet RW8 kullandığını gördüm siz ne tavsiye edersiniz

- dozaj pompaları çok çeşitli en uygunu Jebao diğerlerinden ne farkı var bilmiyorum?

ATO en sorunsuz çalışanı hangisidir ve aynı zamanda uygun fiyatlı sırrı?

bu gibi daha nice konularda yardımınıza ihtiyacım olacak.

Bu arada yeniden armatür yapımına başladım 6x39 W ve 60W power led . Armatür üstünü estetik güzelliğinden dolayı plexiden kapacağım.Armatür içi sıcaklığından dolayı zamanla plexi deforme olabilird iye endişeleniyorum . Plexi şekil verme sıcaklı 115 derece yazıyor içine bir fan koysam sorunu çözerim diye düşünüyorum. bu konuda tecrübesi olan varsa yorum yaparsa sevinirim.
    ilk malzeme alımımıda yaptım mag-flot cam sileceği pıçaklı olanından en gereklisini en başta alayım dedim :)

Düzenleme: 13 Ocak 2018 22:12
  13. Merhaba,

Öncelikle hoşgeldiniz. Sorularınızın pek çoğu forumda cevapları bulunan sorular. Ben zamanım ve bilgim elverdiğince bazılarına yanıt vermek istedim. Madde madde düşüncelerim şöyle;

İçinde pod, kurt olmayan kaya bence canlı kaya sayılmaz. Bakteri dışında bu tip faunaya da evsahipliği yapması lazım kayaların.

Ortada henüz mercan yokken ihtiyaç olan testler; pH, kH, Amonyak, Nitrit ve Nitrat olacaktır. F/P oranı en uygun olan ürün Tropic Marine Expert Kittir bu noktada. Bu 5 testin tamamı tek bir kit içindedir. İlerleyen zamanda mercan yükü arttıkça Ca, Mg, Fosfat testleri de bu testlere ilave olabilir. Salifert, Nyos, Tropic Marine en bilindik markalar. Salifert, Tropic Marine ve Nyos kitleri kullanıyorum ben ve kaliteli olduğunu söyleyebilirim bu markaların.

Smart ATO diye bir marka var. Sanırım Kore malı. Bende optik olan ufak modeli var ve çok memnunum. Tek dezavantajı fiyatı. Kompakt bir şey olmasın derseniz kendiniz bile yapabilirsiniz. Float switch, röle, trafo ve biraz kablo.

İlk etapta dozaj pompası ile zihninizi yormayın. Benim kurulum 1 yıla yaklaşıyor soft, LPS türü mercanlar var tankımda SPS olarak da sadece bir adet Montipora. Daha yeni yeni dozaj pompası işine kafa yormaya başladım. Jebao DP-3 var elimde. 2 gündür sarfiyat hesaplamak için test yapıyorum. Sarfiyat hesaplayınca dozlamaya başlayacağım. Demem o ki ilk 6-8 ay falan dozaj pompası ile çok da bir işiniz olmaz. Bunu canlı girişini ve kurulumu sabırla ve yavaş yapacağınızı varsayarak söylüyorum.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

Saygılarımla..

14. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir
    Benim şahsi görüşüm gereğinden fazla PS'nin yatırım maliyeti, kaplayacağı alan ve harcayacağı elektrik dışında bir dezevantajı yok. Ama piyasadaki PS'ler için hacim rating değerlerini pek de ciddiye alıp kapasitenin üstünde sanmayın, yani bir buble magus marka PS'nin üzerinde hacim değeri 600-900 litre yazıyorsa bunun üçte birini hesaba katmanız fena olmaz. Ps lerde önemli kriter ps motorunun çektiği hava miktarıdır. Bence ideal değer ps motorunun çektiği hava miktarının 1/3'ü ağır yüklü tankı kaldırabilir.

dc motorlar daha kararlı bir köpük yüksekliği ayarlamak için iyi olabilir çalışırken gördüm, kurcaladım ama sahibi olmadığım için uzun süreli ne oluyor ne olmuyor bilmiyorum..
    Carib sea ölü kayaları tavsiye ederim gayet temizler. Kurtçuk, pod istemesenizde oluşacak bir şey, eninde sonunda frag ile su ile bir şekilde gelecek. Podlar bence bazı balık türlerinin beslenmesi için gayette önemli olduğuna inanıyorum. Açıkça söylemek gerekirse piyasada fiji kayası diye o fiyata satılan kayaların çoğu dandik bence o paraya değmez.

bence başlangıç için nitrat ve fosfat takibi iyidir, mercanlarla beraber öenm sırasına göre KH, Ca, Mg. bazen her şey yola oturduğunda veya artık çok beklentileriniz kalmadığında sadece KH ile giden arkadaşlar var. KH-Mg ve Ca'da salifert iyidir. Nitrat ölçümünde bugüne kadar sadece salifert kullandım onun için karşılaştırma yapamayacağım. elos,red sea, salifert test kiti hatta milwaukee fosfat ölçüm cihazı kullandım hepsi tutarsız sonuçlar aldım. Mahir ( @Montimahir )arkadaşımız HANNA'nın fosfor ölçüm cihazını kullanıyordu ve memnundu.

15. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Akvaryum kurulmuş demektir. gerisi kolay :D
    ATO da MST yi hiçmi duymadın en sorunsuz çalışanı budur bu alemde :koptum:

16. Evet onu unutmuşum :)

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  17. -Gereğinden büyük PS in bir zararı olacağını ben de düşünmüyorum. Bol yemleme, bol toplama yapılan bir sistem taraftarıyım. PS kapasite hesabı yaparken toplam su hacminin 3-4 katını baz almanızı tavsiye ederim. Yani 300 lt bir tank olacaksa 300x3= minimum 900 lt yi döndürebilen bir PS seçin. PS i seçerken hava emiş miktarlarına özellikle dikkat edin. Organik atık toplamaktan ayrı, suyu oksijenlendirmesi çok önemli. Bu su değerlerinizi, özellikle PH diyeyim, çok etkileyecek.

-Kumu 2mm nin üzerinde seçerseniz genelde uçuşmaz. Dalga motorunu nasıl konumlandıracağınızı deneyerek bulacaksınız. Kaya dizaynı ve canlılar zaten tank içindeki akıntıyı kesiyor veya değiştiriyor. Hobiye yeni giriş yaparken, bol katkılı, çok teferruatlı veya canlı kum seçmenizi tavsiye etmem. (Sonrasında bakteri çakışması, kalsiyum yüksekliği vb. konularla uğraşmayın) Kum basit olsun. Çok büyük taneli kum alırsanız 1-3cm gibi, deniz yıldızı veya kum içinde yuvalanan balıkları, karidesleri besleyemezsiniz. Düz mercan kırığı tavsiye ederim.

-Canlı kaya su dışında (nemli ölmez deseler bile), su dışında kalınca çok kısa sürede ölüyor ve organik atık olarak geri dönüyor. Bir de aldığınız tankın zararlıları, bakterisi, fosfatı, böceği, kurtçuğu riskleri... Süreci hızlandırıcam derken daha başka problemler getirebilir. Kuru ve kullanılmamış kaya kullanmanızı tavsiye ederim. Fijiler en pahalıları, fakat kayalarda en önemlisi maksimum gözenekli olması, çünkü bakteri tutacaklar ve filtrasyona PS kadar yardım edecekler. Yerli kaya da olur, carib sea de olur, fiji olursa süper olur bütçeye bağlı biraz.

-Sump hacmini hesaplarken önce kullanılacak ekipmanları düşünelim. Isıtıcı, Kafa motoru, PS, medya reaktörü (Tatlı su akv da kullanılan küçük iç filtreleri de kullanabilirsiniz)... Ben iki bölmeli tavsiye ederim. Çok bölmeli olması suyu durgunlaştırıyor, tortu birikimini arttırıyor, yer kaybı yaratıyor, temizliği zorlaştırıyor. İlk bölmede PS daha verimli toplar (tortular burada kalır) , ikinci bölmede ısıtıcı, İç filtre/reaktör, kafa motoru olabilir. Sump hacmini hesaplarken aynı zamanda, sistem durunca aşağı geri dönecek su miktarını hesaplarsanız çok iyi olur.

-Ben hep salifert kullandım çok memnunum, ilk olarak, Amonyak, Nitrit, Nitrat, KH alsanız bence yeter. PH testleri elektronik olarak ölçülmüyorsa pek bir şey ifade etmiyor.

-Kafa motorunu biraz büyük boy alıp, bir düşük devirde çalıştırmak, motorun ömrünü uzatıyor. Ayrıca dalga motorlarından tasarruf sağlayabiliyor. 4000 lik veya 6000 lik bir motor tavsiye ederim.

-iki adet RW 8 karşılıklı olarak konulursa çok efektif olur. Daha sonra kaya dizaynı ve canlılar yerleşmeye başlayınca, gerekirse ek yaparsınız. Ne kadar kaotik dalga o kadar iyi.

- Jabeo ve bubble magus kullanıyoruz biz. Fakat uzun bir süre ihtiyacınız olacağını zannetmiyorum. Heleki LPS ağırlıklı bir tank olacaksa periyodik su değişimi ile çok kolay idame ettirilebilir.

-Su tamamlamada ve aydınlatmada fiyat ve faydada 1 numara olan eşimi tavsiye ediyorum. @MESUT_KERİM :)

-Tuz çok önemli. KH:7,5-8 , Ca:400-450, Mg:1300-1400 civarı bilinen bir tuz seçmenizi tavsiye ederim. Tuz seçiminde, tuzun her kovasında veya aynı kovanın her yerinde aynı değerlerin olması önemli. Bu yüzden bilinen bir tuz dedim. LPS olan tankta, SPS olan tanklar gibi harcama olmayacaktır. Bir de su değişimlerinde canlılara, farklı değerlerde su ile değişim yapıp şok yaşatmamak lazım.

kosonof, MESUT_KERİM ve Çağatay Utku bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş