1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çeşme suyu mucizeleri...

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde bulenterdem tarafından 15 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. bulenterdem

bulenterdem

Değerli dostlar,bu iki çift aslında bir çift Pigeon ve bir çiftte Red Turkuaz'dan müteşekkül olan mutlu iki aile idi.Onları tek bir tanka koyunca bizim büyük olan Turkuaz erkek, Pigeon çiftinin dişisine musallat olunca eş değişikliğinde karar kıldılar.Ben de bu yasak aşka musade ettim.Böylelikle ırklar arasında bir karışma söz konusu oldu ama bu yeni aşıklara müdahele etmemeyi tercih ettim.Bu zoraki birliktelikten doğan meyvaları sizinle paylaşmayı istedim.....Bir süre sonra onları yeni bir zoraki birleşme beklesede bir defalığına böyle birşey yaptım.Yavrular annelerinden ayrıldığında yine eski eşleştirmeyi düzenleyeceğim.Su değerlerimi sormayın bir fikrim yok çünki ölçüm yapacak cihazlarım yok.Ama hergün düzenli yüzde yirmi su değişimi var ve çok sağlıklılar.Tamamen çeşme suyunda doğmuş yavrulardır.Yaklaşık seksen adet henüz 14 günlük sevimli bebekler.sevgiler,saygılar hepinize.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    çeşme suyu mucizeleri....

Maşallah discuslarınız çok güzelmiş acaba ırk karışımından nasıl yavrular çıkacak ? Çeşme suyu gibisi yok diye düşünmüşümdür hep :) ama böyle zor bir türüde direk çeşme suyunda beslemek gerçekten taktirlik sağlıklı balıklar dilerim.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

naz: Maşallah süper görüntüler Allah nazardan saklasın. Bülent bey kutlarım sizi ve başarılarınızın devamını dilerim. Çeşme suyu mucizesi enteresan olmuş gerçekten. Bu konuların ve uygulamaların olacağını zaman zaman yazmıştık ancak yeni yeni başarılar gün yüzüne çıkıyor.

Gönülden kutlarım sizi. :helalolsun:

4. estrab

estrab

İsim:
    Hasan Şahin

maşallah kardeşim,cok güzel balıklar,bence iyi yapmışssın,bazen her şeyi oluruna bırakmak gerekir,balıklar öyle tercih etmiş.yavrular büyüdügünde görmek isterim,çok merak ettim nasıl olacaklar acaba

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    ... Maaşallah... Maaşallah...

Allah nazardan saklasın... Kolayca ve kayıpsız büyütürsünüz inşallah yavrularınızı...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Şu balığın renklerinin güzelliği başka hangi tatlı su balığında var söylermisiniz :bilmem: Canı gönülden tebrik ederim güle güle büyütün yavrularınızı , gelişim fotoğraflarınıda bekliyoruz.. foto: naz: değmesin :)

7. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Discuslar harika balıklar. Ama bu fotoğraflarda daha bir harika görünüyorlar naz:
    Balıklarınıza çok iyi baktığınız zaten kendini belli ediyor, akvaryum tabanının görüldüğü fotoğraflarda yem kalıntısı bile yok. Onlara hakettiklerini veriyorsunuz, onlarda sizi sevindiriyor danso:
    Umarım sağlıklı yavrular almaya devam edersiniz.

8. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar

Başarılarınızın devamını dilerim Bülent bey. naz: maşallah harika balıklar ve görüntüler. Yavruları çok çok sağlıkla büyültün inşallah.bu türün üretimindeki başarılı ülkeler zaten direk çeşme suyunu şartlarında uygunluğu ile kullanarak zaten bizim önümüzde oluyorlar değil mi ?Biz buna çözüm veya cesaret getirdiğimizde işler tersine dönecektir bence.Kutarım siz. :helalolsun:

9. bulenterdem

bulenterdem

İyi dilekleriniz için herbirinize çok teşekkür ederim.Yavruların gelişim aşamalarını sizlerle bu başlık altında paylaşacağım inşallah.sevgiler,saygılar hepinize.

10. stablizer

stablizer

naz: naz: naz: Tek kelime ile mükemmel.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bülent bey Allah nazardan saklasın balıklarınız çok güzeller. naz: Direk çeşme suyunda yavru almanız ve yaşatabilmenizde ayrıca takdirlik. :helalolsun:

Geçmişte bende diskus beslemiştim. Söylenenlerin aksine,çok sağlam dayanıklı balıklardır discuslar.Ancak ben defalarca kez balıklarım yumurtlamasına rağmen tek bir tane bile yavruyu yaşatamamıştım. em32.gif Bununda sebebini osmos cihazımın olmayışı ve çeşme suyu kullanmama bağlıyordum.Ama şimdi gördümki çeşme suyundada yavrular oluşup yaşayabiliyormuş. em34:

12. Desert Falcon

Desert Falcon

Her gün %20 su değişimi yapıyorsunuz ve hiç klordan arındırmadan yapıyorsuynuz sanıyorum çünkü en az 2-3 gün beklemesi lazım suyun klordan arınması için... yada evde bi sürü bidon var 3 gün bekleyen çeşme suyunu kullanıyorsunuz.

Direkt klorlu,ağır metaller içeren çeşme suyunu kullanmanız balıklarınıza acımayabilir dikkatli olun.

Sağlıklı balıklar,nazar değmez inşallah ... naz:

13. bulenterdem

bulenterdem

Olcay bey teşekkür ederim.Açıkçası ben de sizin gibi düşünüyordum.Benim için de açıkçası süpriz olmadı desem yalan olur.Bu balıklar oldukça büyük heybetli balıklar.Sanırım yumurta zarları çok daha dayanıklı.Zaten konuyu açarken de bunun bir mucize olduğunu belirttim.Her nasılsa oldu işte.Tekrar sağolun.
    Sayın Demirer;direk çeşme suyu kullanmıyorum.Bir gece bekletmeden su ilavesi yapmıyorum.Uyarınız için çok teşekkür ederim.sevgiler,saygılar.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında ülkemizin genel olarak şebeke suyunun ph değeri bu türe uygun. Üreme döneminde yumurtaların mantarlaşmaması için daha düşük ph değeri gereksede , genel olarak ülkemizin 7 olan ph değeri birçok türe uygun.

15. taner71

taner71

Ülkemizin çeşme suyunun (7-7,5) diskuslar için uygun olduğunu hiç düşünmüyorum.Belki bir veya 2 tür için uyguna yakın olabilir ama çok türü için 5,5- 6 olması gerekiyor.Ayrıyetten bu balıklarının bizim sularımızda yavru çıkarması da çok zor görünüyor.Bu balıkların yumurta yapması ve çıkan yumurtaların olgunlaşması için sadece suyun ph değeri yeterli olmuyor sizlerde biliyorsunuz.Suyun gh.kh gibi değerleri ve özelliklede tds i çok önemli.Bizim sularımızın TDS i 400-700 arasında değişmekte.Yavru çıkması için gerekli olanı ise max.50..?yavru gelişimi ve mukaza yapımı için gerekli..
    Kısacası ben o yavruların çeşme suyunda çıktığına pek ihtimal vermiyorum... huh:

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çe_me suyu mucizeleri...

Çeşme suyu kullanılmış olduğunu üyemizden duyuyoruz, sanırım okumadınız. Ancak benim kafama takılan şu soru var, Ph değeri 7 olan çeşme suyu neden olmaz sizce ? canım.gif

Kh, Gh değeri ve ph yüzünden mi ? Ozmos cihazı kullananlar çeşme suyu kullanmıyor mu ? canım.gif

ogiler bunu beğendi.
  17. bulenterdem

bulenterdem

Siz ne kadar ihtimal vermesenizde gerçek bu.Söylediğiniz değerler genel olarak herkesin kabul ettiği ölçüler.Ama istisnalarıda olabiliyor demek ki.Ozmoz cihazım zaten yok,damacana su ilede 180 lt'lik bir tankı doldurmamda takdir edersinizki oldukça pahalıya çıkar.Sizin anlıyacağınız bu gerçeği kabul etmekte fayda var.Ben de sizlerle beraber öğreniyorum.Mutlaka bu forumda beni tanıyan ve ürettiğim diğer türleri elinde bulunduran birileri vardır.Şunun şurasında bir hobi bu.Böylesi birşey için kimseyi kandıracak yada yanlışa yönlendirecek değilim.Böyle birşey yapmayacağımı bilmenizi isterim.

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Konunun başındada belirtildiği gibi bir mucize bu. Ve ben mucizelere inanırım. Kurban olduğum Rabbim ne mucizeler yaratıyor bu neki?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında bu düşünceler o kadar normal ki. Neden derseniz maleseftir ki malesef genel olarak hobi platformlarında mesaj yazanlar, yönlendirenler hep en doğrusuna yönlendirmek adına veya sağdan soldan duyduğunu diğer hobicilere empoze etmesiyle bu kanılar oluşuyor. Ama her zaman bu tecrübeleri merakla takip etmiş ve oluru veya olmazı araştırarak tam bir açıklığa kavuşmasını istemişimdir.

tuzlu su akvaryumlarında buğarlaşan suyun yerine sadece damacana veya ozmoz su kullanılır tüm platformlarda böyledir ve çok doğrudur. Çeşme suyu eklerseniz istenmeyen yosunlar oluşur akvaryumlarda. Ama gelin benim akvaryuma direk çeşme suyu ekleyin bakalım cyrano barteri yani istenmeyen yosun oluşacak mı ? Oluşmaz çünkü sıkıştığımda çok ekledim ve zaman zaman eklerim.

Platformlarda doğal deniz suyuda olmaz olarak lanse edilir, oysa 4 yıldır başka su kullanmam ve suni tuzun babasını getirseler yine Kartal sahili tercih ederim. Akvaryumumda ortadadır.

Ama konu her akvaryumun oturmuşluğu ve kendi yapısıyla alakalıdır. Ben kimseye öneremem çünkü, diğer arkadaşların akvaryumu benim akvaryumum değil. canım.gif Ben yaşadıklarımı yazarım ve bana sorulan bu anlamdaki soruları yanıtlarım.

Çeşme suyunun ph değeri 7 olabilir veya kh , gh değeri uymayabilir. Ancak unutulan bir gerçek vardır ki insan oğlu ve akvarist suyu işleyebilir. Discus 7 ph değerinde yaşar ama üreme döneminde asidik su daha iyidir. Zaten bu dönemde suyu asidik hale getirmekte çok çok basittir.

Konulara dar pencereden bakmamak gerek, hele denemeden ve tecrübe etmeden bazı uygulamaların önünü hiç kesmemek gerek. Gelişeceksek tecrübe etmediğimiz konuyu olmaz diyerek kapatmayarak gelişeceğiz. Adı üstünde tecrübe etmemişiz bilmiyoruz, edeni dinleyeceğiz bence.

Sevgiler...

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    + 1000 ;)

Sayfayı Paylaş