1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çiklet Akvaryumu Kurmak İstiyorum.

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Tatlı Balık 55 tarafından 3 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Tatlı Balık 55

Tatlı Balık 55

Yer:
    samsun
    İsim:
    Onurcan KALKAN
    Ben bir çiklet akvaryumu kurmak istiyorum. Kurmak için ne yapmalıyım? çikletlerin sevdigi kum kaya vb. şeyler varsa bunlar neler olmalı lütfen cevap verirseniz sevinirim.:)

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cevap: Ciklet Akvaryumu

Öncelikle portalımıza hoşgeldiniz.Malawi türleri için Akvaryum seçimi ve ekipmanlar önemlidir.Bu türlerde baskınlık ve yer sahiplenme davranışları olduğu için minumun uzunluk 100 cm ve üzeri olması doğru seçim olacaktır.Maddi yönden sorun yoksa yaptırabildiğin kadar büyük hacimli akvaryum tercih etmeniz yerinde olacaktır.Portalımızda kafanızdaki soru işaretlerini giderecek fazlası ile konular ve makaleler bulabilirsiniz.

Ayrıca Verdiğim link yardımcı olacaktır.
    http://www.akvaryumportali.com/malawi-tur-forumu/malawi-tanki-kurulumu-6363.html

3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Ciklet Akvaryumu

Öncelikle beslemek istediğimiz Cichlid türüne karar vereceğiz ve bu balıkların gereksinimleri hakkında elimizden geldiğince çok şeyi okuyup öğreneceğiz.Sonra ekipmana sıra gelir.Yalnız cichlid türünde de erkekler kendi bölgelerini belirler ve oraya sadece çiftleşeceği dişileri sokar.Baskın olan erkek diğer erkeğin bölgesine girmesine izin vermez.Yavru da olsalar ufak ufak kovalamacalar başlar ve büyüdüklerinde ölümle sonuçlanabilecek yer kavgalarına kadar ilerler.

Cichlidler kayalık alanları severler.O yüzden dekorumuzu oluştururken kayalık ve mağara oluşturmaya dikkat ederiz.Tankda iki erkek varsa her iki uzak kenara da birer mağara yaparız ki her ikisi de kendi bölgelerini oluşturabilsinler.Yalnız balıkları yeni aldığımızda bize alışıncaya kadar mağara yapmamakta fayda var ki bize alışsınlar.Yemlemeyi mümkün mertebe tek kişi yapsın.Tankı kapı eşiklerinin kenarına koymamalıyız ki ani insan görüşlerinde korkmasınlar ve stres yaşamasınlar.Mümkünse kapıyı direk gören en uzak köşeye koymakta fayda var.Direk güneş görmeyen bir yer olmalı ki tankımızda yosunlanma fazla olmasın.Bir de doğal yaşamlarında güneş üstten gelir.Bunu aydınlatma ile sağlayacağız.Yandan gelecek güneş balıklarımızı yorar diye tahmin ediyorum?

Kum seçerken ince 0,5 - 0,7 mm karıştırılmış kum öneririm.Kum çok ince olursa dip temizliği ve akıntı sırasında zorluklar çıkarabilir.Balıklar kum ile oynamayı sevdiğinden dolayı da kumlarda dekor değişiklikleri de gayet normal olacaktır.

Tankımızı ve filtre malzemelerini seçerken öncelikle tek hedefimiz büyüklük olmalı.Yerimizin izin verdiği ve maddiyatımızın da karşılayabildiği en büyük tankı almak bize çok büyük avantaj sağlar.Balıklar hem daha rahat ve stressiz gelişip büyürler hem de su değerlerinin dengesi çok daha oturaklı olur.Ufak tankı dengelemek her zaman daha zordur.Yani en az 100 - 110 cm.lik bir tank edinmeliyiz.Önden arkaya doğru genişliği de mümkün olduğunca fazla olmalı.Derinlik 50 cm.olsa da olur ancak genişlik en az 60 cm.olmalı derim ben.Tabi şartlar el veriyorsa.Ama en kötü şartlarda 100x50x50 olmalı derim.

Takımızın filtrasyonu ise hayati önem taşımaktadır.Kesinlikle ve kesinlikle yandan sump sistemini tavsiye ederim.Bir kere ses olayı asla olmaz ve de hiç bir filtre bir sump kadar tankı temizleyemez.Ama sump olmazsa da tankımızın hacmine uygun bir dış filtre edinmek gerekecektir.Yalnız alacağımız neredeyse tüm dış filtrelerde debi düşmesi yaşanacağından baştan ona göre bir tane bakıp almak iyi olur.Yani biraz daha fazla devir daimi olan demek istiyorum.Ek olarak tankın içine bir iç filtre (gerçekten iyi ve kaliteli) ekleyerek hem filtrasyona yardımcı oluruz hem de akıntı yaratıp balıklarımıza form kazandırıp,ortamlarını biraz daha fazla doğal yaşam koşullarına yaklaştırmış oluruz.

Tankımızın ebatına göre ısıtıcı,hava motoru ve diğer malzemeleri de alır ve kurulumu bitiririz.Sıra geldi yemlere.Beslemeyi karar verdiğimiz türe göre yemleri alınıp evden de hazırlayacağımız haşlanmış bezelye ile birlikte diyetlerini oluştururuz.

Kuruluma başlamadan önce tankımızı kaya tuzu ile iyice ovalayı sonra da bol su ile tuz kalmayacak şekilde yıkarız.Suyu doldurup sızdırmazlığını kontrol ederiz.Sorun yoksa dinlendirilmiş su veya damacana suyu ile dolumu yaparız.Asla ve asla çeşme suyunu açıp da direkt klorlu suyu kullanmayız.

İnşallah bir parça da olsa fikir verebilmişimdir?Aklıma gelenler ve bilebildiklerim şimdilik bu kadar.Kafana takılan bir şey olursa bizler buradayız :ay:

4. Tatlı Balık 55

Tatlı Balık 55

Yer:
    samsun
    İsim:
    Onurcan KALKAN
    Cevap: Çiklet Akvaryumu Kurmak İstiyorum.

Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Elimde 90*30*30 ebatında akvaryum var bu ebatta akvaryum koysam faydalı olurmu, yoksa illaki 100 cm olması gerekirmi alacagım balık türü sarı prenses'tir teşekkürler :D

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Eğer imkanın yoksa şuan elindekini değerlendir,ileriki zamanlarda daha büyük bir akvaryum yaparsınız .90*30*30 Ebat fena sayılmaz bununla başlayın ve deneyim kazanın saygılar.:temel:

6. Tatlı Balık 55

Tatlı Balık 55

Yer:
    samsun
    İsim:
    Onurcan KALKAN

Hepinize çok teşekkürler saygılar :D

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Uzunluk fena sayılmaz ama yükseklik ve genişlik çok azmış.Ölçülerin 81 litre civarı yapıyor kum ve kaya ilavesi sonrası litre azalacak.Dediğim gibi imkanlar bu doğrultudaysa ve yeni akvaryum yaptırma şansın yoksa alacağın balık sayısı 1e 3d yeterli gelir.

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Benim ilk akvaryumum 60x35x30 du. Vede çok güzel balıklar büyüttüm. Tabi ki 5-6 balığı geçmedim. Sende senin akvaryumuna çok balık koymazsan neden olmasın. Önemli olan başlamak ve tecrübe kazanmak. Korkma ben ve abiler her konuda yardımcı oluruz. :temel:

9. Tatlı Balık 55

Tatlı Balık 55

Yer:
    samsun
    İsim:
    Onurcan KALKAN

teşekkürler şu anda bugün babam almış şu ebatta 100*50*50 ebatında kaç lt ve kaç dişi kaç erkek olur

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Çok güzel ebatlarda,güle güle kullan.Akvaryum 250 lt hacime sahip oluyor,Herhalde sarıprenses ekleyeceğini söylemiştin.İstersen onunla yaşıyacak sorunsuz cikletler'de ekleye bilirsin,ne dersin?

11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Tankın 250 litre.Ancak kum ve dekor da girince net 250 litre kalmayacaktır.Sarı Prenses dayanıklı,toleresi yüksek bir balıktır.Ancak yine de bu balığa doğal yaşam şartlarına en yakın alanı oluşturmak zorundayız.Balıkları hemen ekleme.Koymuş olduğun su minimum 12 gün kadar filtrede dönsün.İlk hafta boş çalışsın ve sonraki gün içine biraz yem atarak bakteri oluşmasını sağla ki yaşam döngüsü başlasın.Sonra balıkları suya alıştırarak tankına eklersin.Tanka tavsiyem 2 erkek 6 dişi koymandır.Ne kadar az balık o kadar rahat hareket alanı demek.Sana alıştıklarında mutlaka her iki uzak uca birer mağara dekoru yap ki erkekleri birbirleriyle kavga etmeden kendi bölgelerini oluşturabilsinler.

Balıkları alırken mutlaka renklerine,yeme tepkilerine,erkeklerde baskınlığa dikkat et.Hatta mümkünse internet üzerinden bunu bir hobiciden almaya çalış.Hobicinin kendi ürettiklerinden temin etmen daha iyi bence.Böyle bir imkan yoksa da tavsiye üzerine gideceğin ve yanında bu işlerden anlayan biri ile bakacağın bir Pet Shop dan temin edersin artık.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 25 Haziran 2015
  12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Ölçüler güzel ,akvaryum 250 ltre bu akvaryuma güzel bir dış filitrede aldınmı tamamdır.Bence güzel bir 2e 8 d sarı prenses kolonisi bulursan çok güzel keyif alacağını düşünüyorum.

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Onurcan herhalde aynı yaşlardayız sen Eray ve İsmail abinin önerilerini dikkatlice oku ve siteyi de incele acele etme sonra hata yaparsın. Akvaryumun çok güzel bol bol siteyi gez yavaş yavaş akvaryumunu abilerin ve benim yardımlarımızla güzel ve sağlıklı bir şey ortaya çıksın. Selamlar.

14. Tatlı Balık 55

Tatlı Balık 55

Yer:
    samsun
    İsim:
    Onurcan KALKAN

Hepinize çok teşekkürler sizden çok şey ögrendim çok fayda oldu.

15. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Artık kurulum ve tür seçiminde karar vermek lazım.Gerçi Sarı prenses istiyordun ama ben biraz kafanı karıştırayım güzel bir demasoni kolonisi hiç fena olmaz.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 25 Haziran 2015
  16. EYUPSABRI

EYUPSABRI

İsim:
    EYÜP SABRİ GÜNEY
    merhaba arkadaşlar siteye yeni üye oldum bende hobiciler gibi ciklet akvaryumu kurmak istiyorum...öncelikle çok büyük bi akvaryum istemiyorum çünkü büyük olunca uğraşması da bir o kadar artıyo.orta boylarda 7 8 adet balık bakmak istiyorum.balıkları izlemeyi çok seviyorum bu yaşıma kadar hep kuş hastalığı vardı bende :) şimdi balık başladı.istediğim şu;cikletlerin bakımı galiba biraz zor gibi gözüküyor ama ben bu balıkları çok seviom sarı prenses falan.hayvanları öldürmek günahına da girmek istemiyorum.akvaryum ölçülerim ne olmalı?piyasadaki satılan hazır plastik altlığı ve üst kapağı olanlardan tercih etsem nasıl olur?kaç erkek kaç dişi almam gerekiyor?dekor olarak ne kullanmalıyım?kum olarak araştırdığıma göre mercan kumuna %80 oranla herkes onu al diyor incelerinden balıkların ağzına alıp solungaçlarından atması bakımından?yem olarak ne vermeliyim?canlı yem olarak ne verebilirim?bide en önemli sorum ciklet balığı çeşitleri ve hangisini tercih etmem?bu arada son olarak canlı doğurdan oldukları için ne zaman üreme yaparlar ve nasıl bakımı yapılır... biraz uzun oldu arkadaşlar kusura bakmayın cevap verecek arkadaşlarıma şimdiden çok teşşekkür ederim.

17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ciklet akvaryumu en az 200 litre civarı bir tank gerektirir. Filtrasyon ve havalandırma önemli dekorasyon için sarı prenses kayalık alanları sever, yunuslar içinde kumluk alanlar bırakmak faydalı olur. Bu doğrultuda bir tank edinmeniz gerekli. Yeni bir konu açarsanız kendinize ait oradan da yardımcı oluruz.

18. NIHKAR

NIHKAR

Yer:
    istanbul
    İsim:
    NİHAT KARAN
    Merhabalar ciklet balıkları canlı doğuran grubuna dahil değil.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

19. EYUPSABRI

EYUPSABRI

İsim:
    EYÜP SABRİ GÜNEY
    Cikletler canlı doguran grubuna dahil değil mi ?

20. EYUPSABRI

EYUPSABRI

İsim:
    EYÜP SABRİ GÜNEY
    Veysel bey 100%50%50 ölçülerinde akvaryumum var içinde mercam kumu var ince kayalarım var dekorum güzel iç filtrem ışığım ve ısıtıcım var akvaryumu kurdum şimdi sıra balıklarda... Kaç adet ciklet bakabilirim ? Cikletin hangi türlerini alabilirim? Dişi erkek olarak kaç tane önerirsiniz.

Sayfayı Paylaş