1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çivi Çiviyi (Fosfat' ı) Söker...

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Eser tarafından 11 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Merhaba;

Birkaç farklı başlığa da yazdım: Belki 6 aydır Nitrat ve Fosfat testi yapmıyordum çünkü hemen hemen 2 yaşında oturmuş bir akvaryumum ve bu değerleri dengeleyen Red Mangrove lerim var. Nitrat 5 ppm gibi, Fosfat da hep 0.10 ppm gibi çıkardı. Herşey normaldi.

Bir hata yaptım ve Japonya' dan aldığım nöriyi nasıl olsa doğal, bir zararı olmaz diye her gün sabah akşam, hem de elimle suda ezerek ve haftada min. 1 yaprak olarak verdim. Akvaryum çok yosun yaptı, bir Fosfat ölçeyim dedim, 3 ppm lere çıkmış :-(

Bakteri kültürü, şeker vodka vb. yapmadım çünkü Nitrat ım yine 5 ppm ve bunlar ancak beraber düşüyorlar ve Nitrat sıfırlanınca Fosfat da düşmüyor :-( Fosfat tutucu kimyasal vb. sokmak istemedim akvaryuma ve forumda okuduğum gibi 10 tane babacan inşaat çivisini ipe dizerek durso emişten sallandırdım içeriye. İlk 3 gün hiçbirşey olmadı, çiviler ancak pas tutmaya başladı ama 3. günden sonra her gün min. 0.50 ppm düştü Fosfat' ım ve şuan 1 in altına geldi, 6-7 gün oldu...

Şimdi: OK, bu yöntem kesin işe yarıyor ama zararları ne? Demir ve Demir Oksit parçaları suda çökelip kalacak, nasıl halledeceğim bunu? Demir zaten başlı başına yosun yapan birşey, suda artması iyi mi? Bu yöntemin başka ne gibi zararları olabilir? Fosfat ım yine 0.10 lara düşünce çivileri çıkartacağım ve bir daha koymam yine böyle bir durum başıma gelmezse ama bu süre içinde çiviler herhangi bir zarar verdiyse veya verebilecekse ne gibi önlemler alabilirim acaba?

2. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Cevap: Çivi Çiviyi (Fosfat' ı) Söker...

Temel Abi, açılmasının üstünden 1 gün geçen ve senin birşeyler yazmadığın bir başlık buldum, hayret :) Ama şansa o da maalesef benimki çıktı... :-(

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Konuyu şimdi okudum işin aslı ve kafandaki soruların yanıtı çok basit. Cevap veriyorum...Hiçbir şey anlamadım...:)

Sen çivileri ekledin de fosfat düştü mü düşmedi mi?

Akvaryumda çivileri yok olana kadar tutmamız için tabanca ile zorlayan olmadığına göre düşen fosfat ardından çıkarmalıyız.

Demir çivi artıkları vb boş iş. İnorganik madde hepsi saydıklarının. Ayrıca belli oranda demir mercanlara da gereklidir.

4. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Abi gerçekten düştü Fosfat. 7 günde falan 3 den 1 e düştü, çok hızlıydı, açıkçası şimdilik memnun kaldım.

Ama yosun hemen bitmedi tabii ki, ben Fosfat sıfırlanana kadar daha 3-5 gün tutacağım bu çivileri, sonra bakacağpım yosunların durumuna. Nitrat ım 5 bile değil, elimdeki test ölçemiyor bile. Fosfat da sıfır gibi olunca (ölçülebilir minik seviyelerde tutarım zaten) o zaman yosunun bitmesi lazım mantıken, değil mi? Acaba sadece yeni mi oluşmaz yoksa eskiler de yok olur mu?

Diğer taraftan, demir de yosun yapıyor biliyorsun, tatlı suda hatta demir bitki gübreleri var. Akvaryuma girilen bu çivilerden çıkan demir de ekstra yosun yapmaz mı diyorsun? Hani demir ağır metaldi ve zararlıydı? Yabancı forumlarda bir yazıda okumuştum okyanusta bir resife bir gemi batmış ve çözünen demir yavaş yavaş resifi kaplamış (tam orada öyle bir akıntı varmış ki o resifte çok fazla giriş çıkış olmuyormuş ve demir okyanusa karışamıyormuş) ve orada mercanlar ölmüş, heryer yosun olmuş falan???

Şimdi bu demir benim akvaryumda Fosfat' ı bağlayıp dibe mi çöktürdü? Dip mi çekeceğiz yani? Bu ikisi kendilerini organik birşeylere bağlayabilir mi acaba? O zaman PS toplar süper olur?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ps topluyor yan atıkları, kalanlarda inorganik. Fazla demir yosun yapar doğrudur ama sakal yosunu için kullanmıştı Mesut biraz azaldı çoğalmadı. Çivilerin kalma süresine bağlı biraz da.

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bahsettiğin geminin resifi kaplaması yıllar almıştır. Öyle senin çiviler gibi bir-iki haftada çözünen miktar minnacık olur.
    Uzun yıllar aliminyum bazlı fosfat tutucu medyalar çıkana kadar, fosfat reaktörlerinde demir bazlı-ferric oxide hydroxide- medya kullanıldı (resmen demir tozu).Bir dönem aliminyum içerikli medyalar çıkınca demirin zararlı olduğu yazılmış, uzunca süre demir içerikliler kullanılmamıştı. Sonradan aliminyum üretenlerin hurafesi olduğu anlaşıldı. Şu anda ikiside kullanılıyor.
    Kısaca bağlayalım;
    üzerinde rowa, grotech yazınca sakal yosunu yaparmı, suda çözünür de ne olur demiyoruz, ucuz ve pratik yoldan çivi sallayınca soruyoruz bu soruları. PhosBan (Phosp. Adsorption Media) 150g Bu ne kadar yaparsa senin çiviler de o kadar yapar.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

7. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Bu konu çok ilgimi çekti. Bende de özellikle nitrat ve fosfat sorunum var. Çivi dediğiniz direk nalburdan alınan çiviler mi? Nasıldır nasıl kulanılır neye yarar azcıık açabilirseniz konuyu çok sevinirim.

8. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Bildiğiniz koca koca çiviler Yağız Bey. Ben 250lt de nöriden kaynaklı 3ppm Fosfat' ı 7-8 günde 0.70 lere düşürdüm, her gün de düşüyor. Sanırım 3-5 güne kadar sıfırlanır? İlk mesajımda anlattığım gibi, durso borusundan içeriye salladığım bir ipe dizdim bunları. Gerçekten işe yaradı ama bilmiyorum bir zararı olur mu, göreceğiz.

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Yagız aldığın çivilerin üzerinde Yıkıkphosban reaktörler için üretilmiştir yazacak, yoksa yosun, sakallı dede vs yapabilir.
    arkadaşım köşedeki nalburdan alıyorsun 20 adet 5lik çivi sallıyorsun, fosfatın uygun seviyeye geldiğinde çıkarıyorsun.
    Ana konu burada
    http://www.akvaryumportali.com/showthread.php?t=11633

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fosfat yüksek olduğunda Nitrat değeri yüksek ölçülmez genelde. Her ikisi de yüksek derken ölçüm yaparak mı gördün yoksa yosun sorunun var da fosfat var mı diye tahmin ediyorsun? Nitrat için çivi uygulaması destek olmaz, fosfat'ı bozmayı hedefler.

Akvaryumunda kafanı kurcalayan noktaları net yazar ve fotoğraf eklersen iyi olur. Hem bilinmez bir nedenle kullanmamış olursun ve hem de işlem amacına uygun yapılır. Düz mantıkla ilerlemek pek doğru olmaz.

11. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Temel abicim fosfat testim yok yosun çok yapıyor akvaryum tahminen fosfat yuksek diyorum nitratsa testlerle kanıtlanmıstır yuksek oldugu :) daha henuz kırmızıdan assayı goremedik :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fosfat olmayabilir akvaryumunda, atık yükünden, Nitrat yüzünden, ağır metal yüzünden veya buharlaşmalar sonucu eklediğin tatlı suda bulunabilecek silikat yüzünden de yosun tetikleyebilir.

13. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Silikattan olamaz diye tahmin ediyorum çünkü damacana suyu kullanıyorum buharlaşmalar için kurulum harici musluk suyu hiç girmedi akvaryuma.Nitrat yapıyorsa ondan olabilir.Fosfat testi almak şart oldu nitratta zaten kurulduğundan beri başımın ayrılmaz belası dalgalanmayı iyi ayarlayamadığım için pislikleri sumpa gönderemiyorum yeterli olarak.

14. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Kurulumda musluk suyu kullandıysan bol miktarda silikat mevcuttur tankında. Buharlaşan suyu saf su tamamlasan da birşey farketmez . Musluk suyu ile giren silikat tüketilene kadar yosun yapacaktır.

15. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Merhaba;

Aşırı nöri besleme nedeniyle fırlayan Fosfat' ım 250lt de 10 adet çivi ile 15 günde gerçekten de 0.35-0.15 renk scalası arasına girdi; yani kesinlikle işe yarıyor. 3 sorum var aklıma takılan, bilen-fikri olan var mı:

* Sumpumda ve geri dönüş borusunda pas rengi ortaya çıktı. Resmen heryer pas rengi oldu. Yani bu demir PS tarafından vb. toplanmıyor olabilir bence. Demir' in fazlası tabii ki zarar ve yosun da yapar zaten. Bu işlerle ilgilenen bir tanıdığım var, ona laboratuvar ortamında bir demir testi yaptıracağım bakayım ne çıkacak.

* Fosfat' ın düşmesi ilk başlarda çık hızlıydı, 10 günde falan 3ppm den 0.35 rengine kadar düştü ama son 5 gündür 0.35-0.15 renginin arasında kaldı Fosfat. Normalde bu arayı 1 günde geçer ve sıfırlardı ama "Hızlı kaçan atın b.ku seyrek düşer" misali çivilerin yapacağı iş buraya kadar mıydı, kullanım ömrü mü bitti acaba? :) Nitrat' ım hep <5ppm, elimdeki test zor ölçüyor. Acaba Nitrat limitasyonu çivi sisteminde de aynen bakterilerde olduğu gibi Fosfat' ın sıfırlanmasını engelleyebilir mi ki?

* 3 Yosunlarım bitmedi, özellikle camlar 1-2 günde yemyeşil oluyor hala :-( Biliyorum 0.35ppm gibi Fosfat da aslında fazla ve yosun yapar ama sıfırlayamıyorum :-( Bir kere sıfırlasam sonra çivileri çıkarıp yemleme vb. ile olması gereken seviyelerde eskiden olduğu gibi dengede duracak ama sıfırlayamadım bir türlü :-(

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Civi ekleme anını ve paslanmıs hallerini ve yine test kiti skalası renk farkini da gormedigim icin yorum yapamiyorum.

Bu arada hizli giden atin b.ku seyrek dusmez. Nedeni at giderken o isi yapmaz bacaklari kirlenir diye. Ancak hizli gidenin fosfati seyrek duser.

17. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Abi işte benim Fosfat da önceden çok hızlı koştu, 3ppm ile 0.35ppm arasını 10 günde geçti hızlıca ama sonra son düzlükte 0.35ppm den aşağıya depara kalkması gerekirken tökezledi ve durdu 5 gündür falan; sıfırlamıyor :-(

Fotoğraf çekme imkanım bugünlerde pek yok, makinem yok şuan ama çiviler 2-3 gün içinde simsiyah oldu, şuan da siyahlar zaten dün baktım. Üstlerindeki siyahlık (pas?) aslında hiç normal bildiğimiz karada demir üstünde oluşan o kırmızımsı renk pasa benzemiyor, sanki çivileri zifte vb. batırıp çıkarmışsın gibi, bayayı siyah yani...???

Testimde hata yok, renk kesin 0.35 ile 0.15ppm arasında ve daha düşmüyor :-(

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Anlattigin zift, pas vb hic denk gelmedi bana. Diger arkadaslarda bu tarz bir gozlem yazmadi. Fosfat zaten 0 olmamali, biraz kaldi diyorsun ama unutuyorsun! Yikikphos sifirlamiyor, canli ihtiyaci kadar otomatik hesaplayarak birakiyor.

Mobil ileti...

19. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

İşte böyle normal bildiğimiz inşşşat demirlerinin üstünü kaplayan koyu kırmızımsı toz gibi pas değil de siyah renk oldu çivilerin hepsi...

Abi mantıken sıfırlaması lazım bir süre sonra çünkü sürekli çivilerden demir molekülleri suya karışıyor ve onlar da Fosfat' ı bağlıyorlar, nasıl hesaplayacakmış da olması gerektiği kadar bırakacakmış :) Hesapladıysa bile yanlış hesaplamış çünkü 0.35ppm renginde kaldı, 0.05 ile 0.10 arasına indirsin ama sıfırlamasın zaten, o kabulüm benim. Veya o bir kere sıfırlasın, benim akvaryumda zaten nöri vermeden önce normal yemleme vb. ile max. 0.10ppm çıkıyordu Fosfat, ben onu yemleme ile yine bu normal seviyeye çekerim...

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

O zaman çivi sana yaramamış diyelim, senin fosfat canavarı red mangrovelerin vardı onlara ne oldu? 3ppm değerden 0.35ppm arasına Allah'ın çivisinin fosfat değerini düşümesi çok çok iyi bence, fazlası için Rowa öneririm.

Sonuçta Rowa'dan daha iyi diyemiyoruz, kutuları 100 lira, 180 Lira grama göre ama sonuçta çividen iyidir alabilirsin.:)

Sayfayı Paylaş