1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çok acil bakın mavi prensesim yem yemiyor :((

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Bjkolik tarafından 14 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Arkadaşlar dün erkek mavi prensesimin çok pasif olduğunu gördüm,dişilere fazla kur yapmıyordu veya kum eşeleyip durmuyordu.Halbuki si o dişilere yer hazırlamak için her gün yeni bir yeri kazardı ve çok hareketliydi.Bugün öğlen eve geldiğimde balıklarıma yem verdiğimde balığımın yem yemediğini gördüm.Balığımın solungaç hareketleri normal ne çok hızlı ne çok yavaş normal bir şekilde.Balığımda her hangi bir sürtünme,tuhaf hareketler sergileme durumuda yok,bir yerinde bir şey de yok.Bu balığıma ne oldu. :( Bu balık benim için çok değerli lütfen yardım edin. :(

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Çok acil bakın mavi prensesim yem yemiyor :((

Tolgahan bu balık dışında diğer balıkların yem yiyorlarmı ? Bu balıkta herhangi bir hastalık belirtisi,(kuyruk erimesi,gözlerde bulanıklık,beyaz benek vs. ) gibi belirtiler varmı ? Yazdığına göre herhangi bir hastalık belirtisi yok ama sen genede her ihtimale karşı %30 su değişimi yap filitreni temizle ve ısıyı 28-29 dereceye kadar yükselt.Unutmadan,ışıklarıda kapalı tut.

3. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Sıcaklık zaten hep 28-29 C de.Balığımda ne acayip ki hiç bir belirti yok sadece taa daha önce konu açmıştım.Balığımın dudağında siyahlık var,fakat buna hasta değil demiştiniz.Birde şimdi baktım balığımın 1-2 yerinde küçük küçük siyah benekler var ve bu diğer balıklarımda da var .Diğer balıklarım yeme geliyorlar.%30 su değişimi de yapacağım fakat hiç dinlenmiş suyum yok.Birde 3-4 hafta kadar sanırım tahminen daha önce sarı prensesimin yüzgeçlerinde kırmızılık var diye konu açmıştım.Acaba bunun yüzündenmi oldu desem çok düşük bir ihtimal bu zaten hatta saçma.Bu hastalığın nedenini hala bulamadım,balığım pasif ve yem yemiyor bir hareket te sergilemiyor.Ama sanırım biraz saklanmaya çalışıyor.Gemilerin içlerine girip orara öylece duruyor.Sanırım sorun siyah benekler.Çünkü daha önce diğer balıklarımda yoktu.Sadece 1 balığımda görüyordum.Birde dişi mavi prensesimin öğlen baktığımda renginin değiştiğini gördüm.Suyu değişiminde illa suyu dinlendirmemmi lazım.En az kaç gün dinlendirmek zorundayım.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tolgahan suyu 2-3 gün dinlendirsen iyi olur ama hazırda dinlenmiş suyun yoksa normal çeşmeden aldığın suyu bir kovaya doldur ve içine bir kafa motoru atarak 3-4 saat suyu sirkülasyon yaptır. Bu sayede klor kısa sürede uçacaktır. Tabi bu sirkülasyon yaptığın esnada kovaya birde ısıtıcı atarak suyun ısısını yükselt. Su sıcaklığı akvaryum sıcaklığına yaklaştığında ise su değişimi yapabilirsin.:ay: Şimdilik bol bol su değişimi yap.Günlük %30 gibi. Baktınki balıklarda sorun yok ama mavi prenses düzelmiyor ozaman o balığı karantinaya alacağız.:smiley33:

5. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Bugün suları dinlendirmeye koydum.Dinlendiği zaman koyarım yine olmazsa ilaç tedavisinemi başlayacağız..Bugün biraz balıkçıları gezdim tabii ki genel söz olarak hepside ölür dediler. :( Hiç biri belki kurtulur vazgeçme demedi.O balık yakında ölür diyorlar.:( İnşallah dedikleri olmazda onlara balığımın nasıl kurtulduğunu onlara söylerim biraz utanırlar.Yarın suları değiştiririm inşallah düzelir. :(

6. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Sanırım sorunu tam olarak buldum.Sorun söylediğim gibi siyah noktalar.Siyah noktaları biraz araştırdım ve sonuç çok ilginç.Sonuç şu ;

Siyah noktalar balığınız strese girdiği zamanlarda balığınızda siyah noktalar oluşur.Bu siyah noktalar strestenmiş ve büyük bir ihtimal strese girdiği için yem yemiyor.Ben bu stresi ortadan kaldırmak için ne yapmalıyım.Bugün 4.gün yakında açlıktan hayatına son verecek. :( Lütfen stresi gidermek için ne gibi yöntemler yapmalıyım lütfen yardım.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yapılması gerekenler yazılmış ama balıkta iyot eksikliği olabilir. Bu genelde tuzlu su balıklarında angel ve tang türlerinde görülür ama tatlı su balıklarında da iyot eksikliği siyah benek yapabilir.

İyot takviyesini sen mecburen yemle yapacaksın oralarda bulacağını sanmam. İşin kötü tarafı balık yem almıyor. Fakat bence %30 su değişimi yapıp yemlerine süt emdirip verebilirsin. Bunun yanında yumurta da iyot takviyesini hızlıca yapacaktır.

Bjkolik ve METİN SUVAR bunu beğendi.
  8. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Evet bugün %30 su değişimini yaptım.Balığım bugün balığım yeme tepki verdi.Yemi ağzına aldı fakat sonra geri attı.Bu sanırım bir ilerleme en azından şimdilik yeme tepki veriyor.Eskiden onuda yapmıyordu.Yemlerine süt emzirip verebilirsin derken tam olarak anlamadım.Yemlerine biraz sütmü katayım. :S

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sen bence sütü anlamaya çalışırken bu arada bir %20 su değişimi daha yap, filtrenin su çıkışını yüzeye çevir,bir çay tabağına süt ekle ve balıklara vereceğin yemi sütün içine at yemler sütü emsin ve ver balıklara sonra devam ederiz.

Sen ne oldu, ne olacak derken balıklar düzelir nasıl olsa.:hasta:

Bu okuduğun sütü filan sağda solda görünce sahip çık bunu da kapmasınlar sonra. Nasrettin hocayı bile sahiplendiler biliyorsun.:smiley33:

10. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Peki dediğinizi yarın uygularım.Şuan dinlenmiş hazırda %20 lik bir suyum yok ama 2 gün sonra yine %30 su değişimi yapabilirim.Evdeki kaplar biraz az onun için sıkıntılı bir su değişimi yapıyorum.Yemleri yarın veririm.Umarım balığım iyileşir şuan durumu iyiye gidiyor.:)O iyi oldukça ben daha çok seviniyorum.:)Bakalım yarın ne olacak.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tolgahan su değişimi için iki gün bekleme.Yukarda yazdığım şekilde suyunu hazırla ve günlük su değişimi yap. Yem konusundada Temel hocamın tavsiyesini uygula. Eminim balığın kurtulacaktır. Akvaryumcuların lafınıda pek takılma. :ay:

Bjkolik bunu beğendi.
  12. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Peki saolun.Sizler olmasaydınız belkide balığımı kaybedecektim.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. :) Yarın ne olacak bakalım.

13. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Arkadaşlar video da göründüğü gibi mavi prensesim yem yemiyor.Diğer tüm balıklarım yeme tepki verirken erkek mavi prensesim öylece duruyor.Bu arada yeme süt emdiremedim.Çünkü evde süt yoktu.Marketlerde satılan pastorize sütlerde işimi görür mü?Belki bu video olaya daha çok açıklık getirir umarım.

[video=youtube;4K9DM1bVkFM]http://www.youtube.com/watch?v=4K9DM1bVkFM[/video]

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balık bence isteksiz değil ama stres var bir şekilde sanki. İçinde girip durduğu küpün içerisine biraz yem at bakalım ne olacak. Aşırı sahiplenmiş o yüzden çıkmıyor olabilir. Küpün içine yem at ve gözlemle.

15. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Sadece orada değil, onun yanındaki kayalıktan da hiç çıkmıyor o iki bölge arsında sürekli.Şuan dediğiniz gibi yem attım fakat yine bir sonuç yok.Sanırım akvaryumcuların dediği gerçek olacak.Gün geçtikçe umudumu yitiriyorum. :(

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumcular ne diyor ?

Akvaryumdaki tüm balıklar son derece sağlıklı ise ve içlerinden bir tanesi yem almıyor vb gibi sıkıntısı varsa sorunu akvaryumda aramak kadar balıkta aramakta gerekir. Bu gibi durumlarda akvaryuma müdahale etmek yerine imkan varsa balığı ayırıp başka yerde tedavi etmek veya yem almıyorsa yem denemelerini ayrı bir yerde yapmak gerek.

Yemlerine yine sarımsak suyu emdirebilirsin bu ilgi çeker balıklar tarafından, marul yaprağını küp içine bırakarak bunu da deneyebilirsin.

17. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Evet,bunlarında hepsini denerim.Akvaryumculara sorduğumda ölür demişlerdi. :( Fakat artık sorunun nereden geldiğini ve kaynağını tamamen biliyorum. Yani şuan sadece müdahale kaldı.Balığımın ve diğer balıklarımın strese girmesinin sebebi;akvaryumda 4 tane erkek bulunması.Aslında bunu daha öncede biliyordum.Fakat fazla e d oranına bakmıyordum.Yani aslında daha öncedende 4 e 4 d olduğunu biliyordum.Sonradan farketmiştim.Fakat diğer erkeklerin hiç biri baskın değildi. Yani hiç kur yapmıyorlardı.Benim şuan yem yemeyen balığım gezinmeye başlayınca bütün erkekler bir köşeye giderdi.Fakat sonra ne olduysa bütün erkek balıklarım baskınlaşmaya başladı. Önce sarı prensesimin erkeğinin ağzı kararmaya başladı ve dişi sarı prensesim hamile kaldı.Sonra diğer sarı prensesimin de ağzı kararmaya başladı ve sonunda mavi prensesimin erkeğide baskınlaşmaya başladı yani zaten çiftleşme dönemlerinde strese giren balıklar 4 tane erkeğin çiftleşme durumunda strese girdiler.Şuan seçim yapmam lazım bunun için sizden yardım istiyorum.Sarı prensesimin erkeğinden 1 tanesi gidecek az baskın olanı bırakmayı düşünüyorum.Mavi prenseslerden ise ya şuan yem yemeyeni bırakmam lazım yada yeni yeni baskınlaşmaya başlayanı bırakmam lazım.Hangilerini bırakayım,gönlüm istiyorki hepsi dursun fakat bende durarlarsa kayıp yaşayacam sanırım.Lütfen yardım edin.Yada hiç birini bırakmadan da bir yol bulabilirmiyim?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balıkların karakterlerine gem vuramazsın. Balık stres yüzünden yem almayabilir ama girdiği küp içindeki yemi yer korkudan çıkmıyor olsa. Dişi sayın az ise çoğaltmalısın, bunlar dişi erkek oranını dengeye sokarak düzelteceğin konulardır.

19. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Bende bundan bahsediyorum.Biliyorum her balığın bir kişiliği,karekteri var.Balığım zaten stres yüzünden yem almıyor çünkü siyah benekleri var.İşte ozaman hiç erkek çıkartmadan dişi eklersem stres durumu düzelirse ne mutlu bana. :) Fakat bildiğim bir şeyki her balık için 25 lt düşse zaten 8 tane balığım için bile akvarumum küçük geliyor.Onun için zaten bırakmam lazım demiştim.Eğer dişi eklersem sorun olmazmı lt için.Kalabalık olmazmı yani demek istediğim kalabalık olunca yine strese girmezlermi.

Sayfayı Paylaş