1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çok acil yardım edin yumurtaları attı!!

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Bjkolik tarafından 10 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Arkadaşlar az önce tekrar hamile kalan balığımı ayırırken ağzındaki yumurtaları korkudan bıraktı ama akvaryuma kaçmadı yumurtalar.Bıraktı yumurtaların hepsini toplayıp hepsini anne balığın yanına koydum.Ama şimdi tekrar ağzına alırmı yumurtaları hepsini koydum anne balığın yanına lütfen yardım edin.:( Arkadaşlar yumurtaların hepsini atmadı 5 tanesini bıraktı sadece geri kalanı hala ağzında.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cevap: Çok acil yardım edin yumurtaları attı!!

Almaya bilir bu durumda sen en iyisi egg thumber kuluçka makinası al aynı sorun olduğunda yumurtaları vakit kaybetmeden thumber'a alırsın..Birdahaki sefer'de dişiyi ayırırken bu işlemi gece ışıklar sönük'ken yap böylece dişi hem strese girmez,hemde yumurtaları atmaz.

3. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Haklısın kardeş bu mgg thumber kaç lira ortalama?

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Kardeş deyip beni gençleştirdiğin için teşekkürler.Egg thumber fiyatları tam bilmiyorum 6 tl'ye satan'da var 12 tl'yede satan var, google amca'dan bir araştır istersen.

5. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER

İsmail abi bayağı yaşın küçüldü be abi :D

Tolgahan Kazıklanmazsan en fazla Egg Thumber tekli olanı 6 tl'dir.Birde yanında hava motoru olması gerekiyor he birde mantarlastırmadan kuluçkalamak lazım

zgrkaralar ve cirol bunu beğendi.
  6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
  7. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Abi bir anlık stresime geldi özür dilerim.Yorumların dahi kimin yazdığına bakmamıştım.Bana uyarı gelmeseydi haberimde olmayacaktı.Affınıza sığınıyorum.Özür dilerim istemeden söyledim.Konuma gelince ben kendim yapmaya çalıştım az önce pastalara yazı yazmada kullanılan aleti kullandım.Sonra balıklarımızı yakalamaya yarayan kepçenin tülünü kestim ve ucuna koydum.Yavrular aşağı düşmesin diye fakat o tülden hava geçmiyor nieyse anlamadım.Sadece hareket ettirdiğimde büyük bir baloncuk çıkıyor onun sayesinde balık hareket ediyor.Kendi kendime yapmaya çalıştım kırık bir pastalara yazı yazma aletiyle fakat bir şey beceremedim.Bildiğiniz bir tül varmı böyle içinden hava geçebilecek birşey.

cirol bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hava geçmeme sebebi havanın bir yere toplanması olabilir. Tül ince deliklidir biraz da ondan yapar. Kullandığın tülün deliklerini yumurtaların geçemeyeceği şekilde büyültürsen sorun çıkmaz.

Dişi balık yumurtaları ağzına alalı ne kadar oldu ? 12-13 gün cıvarında dişiyi ayırırsan bu kayıplar yaşanmaz veya atsa dahi yavrular gelişmiş olacağından o şekilde bile yavru akvaryumunda gelişebilirler. Bence erken hareket etmişsin.

9. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Erkek balık dişiyi çok rahatsız ediyordu bende ayırmak zorunda kaldım.Ama şuan çok acayip bir şey oldu yavruların hepsini teker teker almaya başladı.Ayırdığım akvaryum mutfaktaydı.Ben en son baktığımda 5 tane yavru görüyordum sonra tekrar bilgisayarın başına geçip(oturma odasında) araştırma yapıyordum sonra tekrar gittim ve baktım ki sadece 2 yavru kalmış herşeyi kaldırdım akvaryumdan ama yoktular sanırım dişi ağzına aldı diye düşünüyorum.Neyse sonra bu sefer ana tankın olduğu bölgeye gittim.(salon)Orada biraz balıkları seyrettikten sonra tekrar mutfağa çay içmek için gittiğimde sadece 1 yumurta kaldığını gördüm.Sanırım yavrularını ağzına alıyor galiba.Yada afiyetle yiyor.Ama ağzında zaten yumurtalar varken yiyebileceğini hiç sanmıyorum.Birde balığımı 4.gün yani bugün ayırdım.4.günde ayırmamın sebebi daha önce yavrularını 10.günde ağzında tutamaması ve kaçırması biraz da erkeklerin onu rahatsız etmesiydi.Birde yakından baktığımda yumurtanın biraz balığa dönüştüğünü görebiliyorum.Çok küçük gözleri ve çok küçük kuyruğu var.Bu kaybolan balıklar sizce anneleri tarafından yenmişmidir yoksa ağzında almışmıdır yoksa bilmediğim başka bir neden den dolayı bir şeymi olmuştur?

10. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Yavruların hepsini aldı ağzına arkadaşlar.
    Dökülen yumurta ve anne resimlerini ekliyorum, maşallahlarınız bol olsun :)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Maşallah maşallah.:nazar: Kuluçka makinasını sen yine de elinde hazır tut gün gelir lazım olur. İnşallah sağlıklı olarak yumurtalar gelişir.

12. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Saolun.Balığımın ağzı bütün yumurtaları tekrar ağzına almasıyla beraber ağzı fena halde şişti.:nazar: .Bu olaydan sonra artık her zaman için yanımda tutarım.Fakat akvaryumumda filtre olmadığı için temizlik olmuyor ve annem dün koltukların yastıklarını çıkartırken yünleri suya girmiş geziyorlar onları alamıyorum akvaryumdan ve elimide çok suya koymak istemiyorum.İnşallah onun bir zararı olmaz.Bir konumda aslında bunu daha balığımı ayırmadan önce açmıştım fakat cevap gelmedi.Balığımı ilk yavru verişinde aceleci tavrım ve biraz acemiliğimden kusturdum.Fakat şimdi kusturmak istemiyorum ama bazıları alışık olmadığından ölebilir diyorlar.Balığımı 14.günde tekrar kusturayımmı?

Sayfayı Paylaş