1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çok avantajlılar hemde çok

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selam,
  Sohbet tadında.
  Özellikle Singapur ve Çin'de Discus üzerine başarı yazıları okuyoruz.David Lim örnek olarak ancak dikkat ediyorum. O şartlarda Discus beslemek bize göre çok avantajlı.Akvaryumun suyunu günlük olarak kararı kendi vererek istediği miktarda musluğa hortumu takarak yapabiliyorlar.Bunun önemini her halde su kimyası adına yada bura da Discus suyu üzerine gerçekleştirdiğimiz onca tartışma ve ortak bir noktada buluşulamama gibi durumları göz önüne getirince
  insan içinden babamda orda yavru alır demekten kendini alamıyor.Düşünün yavruların bulunduğu akvaryumda yeme ilgi göstermeyenler varsa yüzde yüz su değişimi yapılabiliyor.Durum bu olunca zaten etçil olan bu balıklara besleyici anlamda yem hazırlamak yada sınır olmaması onlara bir bakım kolaylığı,her şeyden önce balıklar açısından geriye üremekden gelişmekden başka yapacak bir şey kalmıyor.

  Haftada bir gün Discusları hiç bir yem ile beslememek bağırsakların boşalması için çok faydalı.Aslında bu tüm akvaryum balıkları için geçerli.
  Yem verilmeyen bu günlerde akriflavin ve iyotsuz tuz ile 24 saat banyo uygulaması yapılıyor.Dış bakteriyel ajanlardan akvaryumun ve balıkların temizlenmesi sağlanıyor.Düşünün su çeşmeden balıkların istediği gibi akıyor.
  Peki ya bizlerin? Bizim bu uygulamalarda ne karın ağrıları çekebileceğimiz ortadadır.
  Sevgili David,aylık bakımlarda iç parazit açısından bir olguya rastlamasa bile akvaryumu kurttan arındırmak için ilaçlama yapmayı öneriyor.Bu amaçla su sıcaklığını 30 dereceye cıkarark 10 gün süreyle devem ediyor.Sonunda ise yüzde yüze varan su değişimleri yapabiliyor.

  Peki ne olmuş son zamanda sevgili Davide,son zamanlarda artık direk çeşmeden suyu dolduramıyormuş.Bunun nedeni 2 ay öncesine kadar Singapur şebeke suyunda klor sıfıra yakınken artık 3ppm üzerine çıkmış.
  Bakalım bu ne gibi bir sorun yaratmış sevgili Davide.Balıklar stresse girmiş üreme yavaşlamış.
  YANİ DAVİD BİZİM HOBİCİLERİMİZ GİBİ ZORLANMAYA BAŞLAMIŞ.
  Bunula mücadele için formülü kendisine ait anti klor ajan kullanmaya başlamış. Ne olabilir bu anti klor ajan.İşte bizden tek üstün olabilecek noktası bu.

  Bu yazı içerisinde sohbet tadında alınması gereken bilgiler verilmiştir.Bunlar esasında bize de fikir verebilir.Sizlerde düşüncelerinizi ve ajan işini bir karıştırarak fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

  Yıkıktemo,
  Saygılarımla...
   
  NIHKAR ve TencoMelih bunu beğendi.
 2. TencoMelih

  TencoMelih

  Mesajlar:
  2.287
  Yer:
  Karabük
  İsim:
  Melih
  Ne zorluklar çektiğimizi anlamıştır biraz olsun
   
  Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş