1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çok fazla doğallık iyi değil?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 19 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Arkadaşlar hepinize merhaba / günaydın.

250 litre Mpanga & polit akvaryumum var. İçerisindeki dekoru doğal yapmaya özen gösteriyorum. Ancak dikkatimi çeken birşey var. Akvaryum benim odamda. Dolayısı ile sabah 8 akşam 6 iş yerindeyim. Sabah yem veriyorum çıkmadan evden, bide akşam geldiğimde. Günde iki kez; yeteri kadar.

Sıkıntım şu yönde; ben ne zaman odaya girsem; balıklar yan camdan beni görür görmez kaçıyorlar kayaların arasına. Odaya geçip bi 20 - 25 dakika hareketsiz uzandığım yerden izlersem tekrar çıkıyorlar ancak ayağa falan kalkarsam yine giriyorlar saklanmaya. Az önce Volkan Erikçi'nin tropheus akvaryum kurulum makalesine baktım da; aşağıdaki fotodan da anlaşılacağı üzere; saklanacak yer olmayınca saklanmıyorlar düşüncesi oluştu kafamda.

Bknz:

Bu da benim akvaryumun dekoru;

Geçtiğimiz hafta pazar günü (dün değil) genel bakım yaptım akvaryuma. Bütün kayaları dekorları ne varsa akvaryumun içerisinde çıkardım. %30 su değişimi ve komple dip çekimi yaptım. 1 haftalık dinlenmiş suyumu da ekledim (çeşmeden). sağlıklılar. neşeleri yerinde ama malesef çok ürkekler. Ben izlemek istediğim zaman 20 - 25 dakika hareketsiz durmazsam bi sadece kafalarını görüyorum kayaların aralarından. Ne yapmalıyım? Bana 2 gün aç bırak vs. gibi şeyler yazmayın ama; kıyamıyorum çünkü aç bırakmaya onları.

Dekor konusunda biraz daralmaya mı gitmeliyim? Bu kezde erkekler arasında kavgalar yaşanacak biliyorum. Aslında erkek fazlalıklarımı elden çıkarmanın da vakti geldi çünkü damızlık altı oldular şu anda. 3 aydır bende Mpangalar. aldığımda da 1 aylıktılar. 5 ayda erişkinliğine kavuşuyorlar diye biliyorum. Bilemedin 6. aylarda? 4 D 1 E bıraksam? dekorda azalmaya mı gitsem? Neden bu şekilde ürkek davranıyorlardır acaba?

Yem atarken bile dibe çöken yemi hızlıca kayaların arasından çıkıp yemi alıyorlar; sora pırrr bi daha kayaların arasına. Çok seri hareketlerde bulunuyorlar korkularından.. saat:gif :yazik: :bilmem:

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hocam ilk başta dekorunuzdaki durumları söylemek isterim bitkileri ve meleği çıkartın oradan. Meleğin ne işi var hocam. : ) Bence kaya dekorunuz iyi ama bana kalırsa az. Bırakın onlar öyle mutludur. Melek balıklarının tek noktası yemi görünce duramazlar. Bende bunları alıştırma için biraz elime yem alıyordum. Öyle bekledim 1 saat biri geldi bir ısırık aldı. Sonra 10 tanesi birden geldi hepsi yemeye başladı bizim sıcak temasımız öyle başladı. Ve artık benim gelmem değil kim gelirse gelsin güzel hareketlerle onlarında gözlerini alıyorlar. Sizinde yapmanız gereken onların böyle bir noktasını bulmak. Ama bırakın saklansınlar alışırlar yavaş yavaş bencede dekorunuzdaki bitkileri çıkarın meleği çıkarın ve sadece kaya eklemesi yapın.

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    :F meleği ordan çıkardım zaten bakmayın orda olduğuna. Canlı doğuran akvaryumumdaki öbür büyük melek bu meleği biraz hırpalamıştı o zaman; 2 günlüğüne dinlensin diye almıştım onu oraya. Resim eski sadece dekor açısından yardımcı olsun diye ekledim ben resmi. Doğuş gerçekten izlemek istediğimde balıkları göremiyorum. Hatta misafir gelince dierk bana balık değil kaya besliyo erman heralde diyorlar :D :F :F

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hocam zamanla düzelecektir onlar. Bahsettiğimiz balıklar kendilerine gelsinler biraz daha kaya ilavesi yapabilirsiniz. Ama bence böyle kayalar yerine yuvarlak hatlı kayalar daha güzel gözüküyor hocam. Onları üste doğru katman katman sıralayın gidin. Bencede en güzeli öyle oalcaktır. Ama maden kaya balıkları koyun kayaları derim. Her taraf kaya olsun onlar mutluluktan her yerde gezinmeye başlayacaklardır. Ama zamanla size alışacak siz onlara alışacaksınız hem siz küçüklükten başladınız beslemeye sanırsam onlar alışacaktır. Bir aile olacaksınız hocam başka yolu yok.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Şiddete başvurucam en sonunda :F :F aile olduk zaten ama onlar bana pek alışamadılar henüz. Umarım dediğiniz gibi olur. Ayrıca yuvarlak hatlı taş düşünmedim değil ama, doğal olan her zaman daha güzeldir. (yapay çiçeklerim hariç) :F: F Aslında evlendiğimde (seneye) kendi evime taşınacağım inşallah. Murat abi ile bi armatür projesi gerçekleştiriyoruz; aydınlatmam da tamam olursa bitkilerinde gerçeğini yapmayı istiyorum. Anubias olacak sadece ama; olsun. Gerçek olsun anubias olsun tek tür olsun benim olsun :D bi tane de 60x60x60 mavi su istiyorum evlenince inşallah! :) ;)

Hocam yorum için teşekkürler ancak farklı görüşleri de almakta fayda var diye düşünüyorum.

Bu da dekorun son hali diyebilirim;

6. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Her ne kadar alışırlar dense bile bu alışım süreci insanı delirtiyor Erman abi bilirim :)

Hayvanların doğasında bu var.Oluruna bırakın... İllaki alışacaklar ;)

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  7. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Üstad yeni gelen balık akvaryumunuzun durumuna bakmadan korkar. Önemli olan onları en kısa sürede sakinleştirmek ve senden korkmamaları gerektiğini öğretebilmek. Benimkiler ilk geldiklerinden aşağı yukarı yüzme hareketi yapıyorlar (Bu stres belirtisidir.), benden kaçıyorlardı. Ben de çok yavaş hareket ederek, akvaryumun önüne diz çöküp onları izleyerek ve de onların beni izlemesini sağlayarak, üzerimdeki siyah eşofmanı çıkararak (Hayvanlar siyah renkten korkarlar.), yavaş hareketlerle yem atarak benden korkmamaları gerektiği kısa sürede öğrettim. Korkma olayı normal zira ortamı ve seni tanımıyorlar. Günde attığın 2 öğünü bölüp yavaş hareketlerle 3 4 öğünde atarsan senden zarar değil yarar geldiğini anlarlar ve daha çabuk alışırlar. Akvaryumun dibine diz çök ve seni izlemelerini sağla. Çok fazla kayalığa bakma. Kayalık iyi olur ancak bir balık yakalayacağım diye akvaryumun kumunu, suyunu, görüntüsünü ve de sinirlerini mahfedersin.

Erman Pehlivan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Volkan abi be nbu yavruları aldığımda 1 aylıklardı. Yavrular 5 aydır bendeler. Stres belirtisi sadece dip çekimi sonrası oluyor. O da yarım saat sonra normale dönüyorlar. Cama bitişik aşağı yukarı yüzme hareketi dediğiniz gibi stres belirtisi ise. Cama yaklaştığımda (genelde diz çökerek izlerim zaten) meraklı meraklı geliyorlar zaten. Ama ertesi gün yine beni gördüler mi fırr kaçıyorlar. :an: :bilmem:

Ayrıca ben bu sendromu her dip çekiminde yaşayacakmıyım??? Geçtiğimiz hafta pazar gününden beri balıklar ortada yok desem yeri. Ondan önce bu kadar aşırı değildi kaçışmalar.. saat:gif :hasta:

9. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Hemen yeme gelen yüzsüz birkaç balık koy akvaryuma. Diğerleri de yüzsüzlere uyar. Sorun kalmaz sanırım.

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Derdim yeme gelip gelmemesi değil ki ?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    + 10.000

Bir anlamda adaptasyon sürecinden çıkıp çıkamadağını ifade ediyor diyebiliriz. Örnek olarak 3 balık eklenmiş ise 2.si kayalarda yemlenmeye ve aranmaya başlar ama bir tanesi bir bölümde aşağı yukarı hareketi sergilemeye devam eder. Stres ve adaptasyonun devam ettiği gibi düşünmek lazım.

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi anlıyorum. Yani ben bunu önlemek için ne yapabilirim? Strese yakalasam da girer, yakalamadan dip çekimi yapsam da giriyor. Gece yapma ihtimalim yok zira zaten yorgun oluyorum iş yerinden gelince. Ancak pazar günleri yapabiliyorum bunu. Ayrıca konu dağılıyor benim sorduğum konu çok farklı idi.

13. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Erman kardeşim ben sürekli hangi türü istesem yavru alıp beslemekteyim.Bu durumun artıları kadar eksileride var.

Olumsuz yönlerinden biri ürkek ve sürekli saklanmaları bunu aşmanın yolu fazla dekor ,kaya vs saklanacak yer olmaması gerekir.Dip çekiminde ne yaparsan yap işlemi yaptığında sürekli saklanıp diğer tarafa kaçacaklardır.Ben hergün yaptığım bir yöntem var ve işe yarıyor .Hergün 20 dakika akvaryumun yanında oturup onları izliyorum ve faydasını görüyorum.Şuan bence dekorda kayayı azalt ve kalan kayaları iki ayrı bölge yapıp orta kısmı boş bırak ,yem verdiğinde az az ve sık ver eğer 2 öğün verip doyacakları kadar verdiğinde tembellik yapacaklar.Sık ve az öğün verdiğinde yem için sürekli arayış halinde olup hem kumla oynayacaklar hemde kayaların üzerlerini didikleyecekler.Tabi burda senin üstüne düşen en önemli konu sabır özellikle yavrudan alıp bakıyorsan daha sabırlı olman gerekir.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    İsmail abicim tam tahmin ettiğim gibi açıklamışsın olayı. Akvaryumun genişliği 50 olmasına rağmen kaya yoğunluğundan ötürü inan sanki 20 cm miş gibi duruyordu ve ben bu yüzden beğenmiyordum dekoru. Dediklerini aynen uygulayacağım teşekkürler.

cirol bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balık sayısı çok önemlidir ürkeklikte. Eğer balıklar adaptasyonu tamamlamış yani oturmuşsa artık balıklar. Ürkekliğin sebebi balık sayısının azlığı olabilir büyük ihtimal..

16. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi 10 tane karışık Mpanga var 10 tane Polit var henüz yavru politler. Mpangalar damızlık altı sayılırlar. Bi tanede vatosum var. Az mı ?

17. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Balıkların içgüdüsel olarak saklanmak istemeleri bence gayet normal ve güzel bir durum. Şahsen balıklarımın hiç bir zaman odaya girdiğimde yada akvaryumumun yanına geldiğinde hepsinin su yüzeyine çıkıp benden bir şey beklermiş gibi çılgınca hareket etmelerini istemem. Doğal hareketleri kısıtlanmış oluyor bence. Balıklara yaklaşma şeklinin yavaşça ve diz üstüne çökerek olması gerektiğini düşünüyorum bende.

Dekoru tamamen değiştirmek balıklar için bir bakıma yeni bir ortam gibi olur. Buna alışmalarıda zaman alır.

Eğer balıkların bu durumundan çok rahatsız olunuyorsa akvaryuma cam filmi çekilebilir. Hatırladığım kadarıyla forumda bu uygulamayı gerçekleştiren ve üretim yapan bir büyüğümüz vardı...

Saygılar.

18. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Bir akvaryumumda 30 civarı yeni damızlık olmuş paslılarım var. Aylardır bende olmalarına rağmen ani hareketlerimde direk iç filtrenin altındalar. Yer de kalmıyor sıkışmaya çalışıyorlar altına. :D Ben de 8 adet hiçbir hareketten ürkmeyen paslılarımla aynı boyda şekerpembeleri yanlarına koydum ve artık daha iyiler. Zira şekerlerin ürkmemesi paslılarıma cesaret veriyor. Hasan Hocama katılıyorum. Cesur balıklar koymak onlara da cesaret verir. ;)

19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Akvaryumcuya gidip; merhaba bana cesaretli balık verirmisiniz mi diyeyim :D :F :F

Sayfayı Paylaş