1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çok sayıda yumurta çıkaracak bir kuluçka makinası

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde atlantisprensi tarafından 14 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Arkadaşlar üretimhanede çok sayıda 100 belki 200 yumurtayı çıkarabilecek bir kuluçka makinasını nasıl yapabiliriz? Hava hepsini döndürebilir mi, çok hava verdik döndürdük bir sorun olur mu?

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Volkan hocam merhaba, tabiki yüzlerce,hatta binlerce yumurtayı döndürebilecek bir eggthumber yapmak mümkün fakat,ayrı annelerden olan yumurtaların kesinlikle birbirleriyle temas etmemesi lazım. Yoksa bütün yumurtalar mantarlaşır ve ziyan olur. Her batım yumurtaları ayrı ayrı hazneleyip birbirleri ile temasını engelleyecek katlı bir eggthumber yapılabilir. Zaten katlı eggthumberler bazı hobiciler tarafından yapılıp kullanılmakta,hata satılmaktadır. ;)

3. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Olcay hocam katlı olanlar var ancak binlerce yumurtanın alındığı bir üretimhanede 40 50 yumurtayı döndüren bir kuluçka makinasıyla uğraşılamaz. Benim merak ettiğim yapılabilir ancak bir sorun olur mu? Mantarlaşır mı diyorsun? Denemeye değmez mi?

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam denemeye değer tabiki. Binlerce yumurtayı çevirecek bir sistem yapılabilir.Aşağıdaki resimdeki gibi katlı bir eggthumber bu işi görür. Aralardaki sineklik sayesinde yumurtalar başka anneden alınan yumurtalarla temas etmez ve bu sayede mantarlaşmanın önüne geçilebilir. Ancak bu sistemin yüksekliği enaz 60-70 cm olması lazım ( 8-10 kat lı olması için ) Ve bu yüksekliğe cevap verebilecek bir akvaryumda bu eggthumberi kullanabilirsiniz.

Bunun gibi onlarcası yapılabilir ve uygun bir akvaryumda çalıştırılabilir. ;)

5. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

4 yahut 5. gün yumurtalar alındığında tam bir ay sonra yeni yavru veriyor balık. Zira aç kalmadığı için performanstan düşmüyor. Öbür türlü 15 gün aç kalıyor ve 15 gün kendini toplamaya çalışıyor. Zaman 1.5-2 aya çıkıyor. Onun için denemeye değer gibi geliyor. Güzel proje Olcay bey teşekkür ederim.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Rica ederim hocam.

Tabi balık nekadar süre aç kalırsa kendini toparlaması ve yeniden üreme aşamasına gelmesi zaman alıyor orası doğru.Ancak balığı sürekli ve zamanından önce ve fazla üremesini sağlamak balık açısından nekadar sağlıklı olur orası tartışılır. Uzun yıllar yavru verebilecek bir balığın bu yu yüzden ömründen ve sağlığından çalarız diye düşünüyorum. .8.

7. Calimocho

Calimocho

İsim:
    Emre Karanfil

Olabilirmi ? .8. dön:gif

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Emre aslında çizmiş olduğun sistem daha önceden birçok hobici tarafından yapılıp kullanıldı. Çok az debiye sahip kafa motoru yada fazla suyu tahliye edecek bir baypas koyulup kullanılır bir sistem.Ancak bu sisteme sadece tek batın yumurtalar koyulabilir. Birden fazla anneden alınmış yumurtaların tamamı bu sisteme koyulamaz diğer eggthumberlerde olduğu gibi. ;)

9. Calimocho

Calimocho

İsim:
    Emre Karanfil

Bu sayede öğrenmiş oldum çok anlamam ben zaten.İşine yarar belki.Ozaman farklı farklı kullanması gerekir.

10. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Peki dostlar şöyle bir fikre ne dersiniz?
    Bir plastik kutu. Tabanına sineklik koyuyoruz.(Sineklikten hava dağılmadan bir yerden çıkarsa tabana çok sayıda delik açılmış bir pilastik de yerleştirebiliriz.) Sinekliğin altına hava verecek hava borusu yahut boruları yerleştiriyoruz. Böylelikle kutuda bulunan yumurtalar alttan gelen havayla sürekli oynayacaklardır. Havanın üstten verilmesi evladır ancak bu şartlarda böyle bir sistem çalışır mı dostlar? Ne dersiniz?

11. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Olcay abi bu mantarlaşmanın sebebi nedir. Bir de kuluöka makinesinden çıkan icemenlar tek tek ölüyor. Anne ağzında yetişen kısım ise süper. Kuluöka makinesine bu yüzden önem vermiyorum artık.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Volkan hocam bahsettiğin sistemi tam olarak anlayamadım ama sanırım alttan hava veren bir sistem ? Eğer doğru anlamışsam yumurtalar alttan gelen hava kabarcıkları ile temas ederek hareketlenecek ? Bu durumda yumurtalar hava ile temmas ettiğinde bozulacaktır. saat:gif

Muhammed, mantarlaşmanın birçok nedeni olabilir. Döllenmemiş yumurta,kötü su şartları,ısı vs. Kuluçkalıkta yavru çıkartırken ençok dikkat edilmesi gerekenlerden biriside beyazlaşan ( mantarlaşan) yumurta varsa hemen o yumurtayı içlerinden ayırmak gerekli yoksa bütün mantar diğerlerinede bulaşıyor.

Senin kuluçkalıktan çıkan icemanlar neden ölüyor anlamadım. Biryerlerde birşeyler ters gidiyor olmalı. .8. Zira ben bu zamana kadar yüzbinlerce yavru çıkarttım bu yolla ve hiç fire vermedim. :bilmem:

13. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Abi ilk aldığım yavrular anne ağzında büyüdüler. Onlarda hiç bir sorun yok 1cm kadar olmuşlar şimdi. Ondan sonraki partiyi kuluçka makinasına aldım. İki parti yavrularda şu an aynı akvaryumda, ilk partide hiç bir kayıp yok ama kuluçkadan çıkanlar zayıflayıp mefta oluyorlar.

14. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Muhammed kardeşim kuluçka makinasıyla balığın sağlığının bir ilgisi yoktur. Başka bir sorun vardır. Ben de çok sayıda balık aldım kuluçka makinasıyla böyle bir sorunla karşılaşmadım.

15. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Aklımı karıştıran olay ilk parti ve üçüncü partinin sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmesi. İlk parti ve üçüncü parti yavrular anne ağzında büyüdüler. İkinci parti yani zayıflayıp ölenler ise kuluçka makinesinde büyütüğüm yavrular.

16. aytooo

aytooo

İsim:
    Aytekin
    Cevap: Çok sayıda yumurta çıkaracak bir kuluçka makinası

Muhammet kardeşim boyları 1 cm olmuş balıkların yanına 2. ve 3. parti balıkları koyarsan ya hırpalanır ölürler, ya aç kalır ölürler, yada iyi beslenemediği için gelişemezler. Bence aralarında birer ay olan balıkları belli bir boya örneğin 1 cm olana kadar ayrı akvaryumlarda yada üretim tanklarında tutarsan daha verimli sonuçlar alırsın diye düşünüyorum.

Saygılar.

Sayfayı Paylaş