1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çok Temiz Akvaryum İyimidir ??

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde rappier tarafından 21 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Geçen hafta yıllık iznim dahilinde tatildeydim. Tatil süresince akvaryuma hiçbir şekilde müdahale etme şansım olmadı. Geçen 9 gün sonrasında eve döndüğümde ise korkunç denilebilecek bir görüntüyle karşılaştım. Akvaryumun üstü tamamen su mercimekleri ile kaplanmıştı. Dış filtre elektrik kesintileri sonrası hava yapmış ve temizleme işlemini yapamaz hale gelmişti. (Allahtan dış filtrenin motoru yanmamış :) ) Suyun rengi ve görüntüsü gerçekten çok kötü idi. Bu arada 9 gün yemsiz kalan balıklarım hatırı sayılır miktarda java moss'umuda yemişler :) ...

Hal böyleyken hiç balık kaybetmemiş olmam aklıma konu başlığındaki soruyu getirdi. Akvaryumlarımızda baktığımız canlıların doğal ortamlarında daha zorlu koşullara maruz kaldıklarını ve hal böyleyken nesillerini devam ettirebildiklerini göre bizlerin akvaryumunda balıklar nasıl bu kadar kolay ölebiliyorlar ??

Sanırım akvaryumlarımıza daha az özen göstererek daha sağlıklı nesiller elde edebiliriz diye düşünüyorum.

Sizce bu doğru bir düşüncemi yoksa benmi çok şanslıyım :cicek: ....

2. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Öncelikle bir yem makinesi alsaydınız balıklarınızı dokuz gün aç bırakmak zorunda kalmazdınız. Az pis akvaryum iyidir ;)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben bunu çok defa yazmışımdır, akvaryum suyunun rengi her zaman şartların kötü olduğu anlamını taşımaz.

Hiç görmediniz mi şu örneği ( ben çok gördüm tecrübeyle sabittir); Bir arkadaşın filtresi son model güçlüdür, ışık canavar gibi bir markadan, yanına almışta bir sürü katkısını matkısını ne gerekiyorsa, kurmuş akvaryumu ama bitki yaşamaz, balık yaşamaz, yaşayan sadece kuyruk salllar gezer.

Bir akvaryum vardır iç filtre, su eksilmiş üstten 15 cm, su rengi yeşil vs vs. Fakat balıklar üremek için yarışta, bitkiler su dışında ayağa kalkmış, balıkların renkleri süper.

Yeşil su sıfıra yakın nitrat, eski su tam türün ihtiyacı, el ayak akvaryum içinde yok stres yok, ışık cam yakınında olmasından tam orjinale yakın bilmeden... Daha ne olsun ? pırıl pırıl su ama hani icraat ? :)

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Sakınan göze çomak batarmış. Akvaryumlara gerektiği kadar bakım yapmalıyız. Herşeyin fazlası zarar. ;)

5. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Sistemi çok mıncıklamayacaksın. Gereken temizliği yapacak yok şunu duydum ben de uygulayım yok bunu okudum hemen yapayım demeyeceksin. Hayvanları rahat bırakmak gerektiğine inanıyorum.

6. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Düşündüğüm şeyleri sizlerin ağzından duymak gerçekten güzel. Demekki bu forumdan birşeyler öğrenmeye başlamışım :)

Yem makinası konusunda genel olarak evden max 3-4 gün uzaklaşan birisi olarak hiç ihtiyaç duymadım. Tatil öncesindede çevre dükkanlarda bulamayınca birazda moss'ların varlığına güvenerek öylesine bıraktım gittim.

Bildiğim kadarıyla bazen akvaryuma 3-4 gün yem atmamak faydalı oluyormuş. Bu sebepten hala otomatik yem makinası almayı düşünmüyorum.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumlara 3-4 gün yem atmamak faydalıdır diye bakmamak lazım. Bu süre uzun ve genel olarak bağışıklık sistemi güçlü olmayan yani ince çizgide olan akvaryum balıklarını sıkıntıya sokar. olma:gif

Ancak genel olarak kabul gören haftanın bir günü yemleme yapmamak çok yerinde bir uygulamadır. ;)

8. stablizer

stablizer

Olcay Hocam bu sözün doğruluğunu birçok kez yaşayarak gördüm.Bazen ipin ucunu kaçırıyorum.İlaçlar testler falan derken sistem elimde patlıyor.

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bende haftada 1 yem atılmama olayına kafayı sarmış durmuşumdur.Doğalarında olmadığı halde niye balıklara haftada 1 gün oruç tutturalım ki ? Bağırsak mide temizleniyor olayı , ne biliyim benim mantığıma bir türlü yatmıyor..

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Volkan hocam balıkların doğadaki beslenme şekli ve besinleri ile akvaryum şartlarındaki bir değil biliyorsun. Bu yüzden haftada bir gün aç bırakıp bağırsaklarını açmak faydalıdır balıklar için. ;)

Ben balıklarımı tek öğün beslediğimden bunu yapmıyorum fakat günde 3-4 öğün besleyenler için iyi olur.

Sayfayı Paylaş