1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Çok yavrusu olsun ve yavrulaması kolay olsun

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 15 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Öncelikle herkese merhaba.
    Bana bir yardımcı olunuz.
    Ben canlı doğuran veya yumurta ile doğuran fark etmez bir balık arıyorum ama bakımı kolay olsun. Böyle çok yavrusu olsun ve yavrulaması kolay olsun :)
    Böyle bir balık türü istiyorum.Zebra cichlid böyle mi ? Çok yavruluyor diye duydum.Doğrumu bilemem.Bir zahmet yardımcı olunuz.
    Canlı doğuran bir türde olabilir.
    Şimdiden teşekkürler.

Lütfen yazım kurallarına uyalım.

ZeRo-x7 bunu beğendi.
  2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Birde İstanbul-Avrupa Yakası'nda uygun ve iyi akvaryumcular biliyorsanız yazınız.Tercihen Bahçelievler yakınları...

Lütfen yazım kurallarına uyalım.

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Ben sana lepistes öneririm kardeşim. Orada kaliteli , canlı renklere sahip güzel balıklar bulabilirsin. Yavrulaması kolay bir balık. İyi bakıldığında iyi yavru verir. :)

4. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Öncelikle merhabalar sizede :cicek: Bahsettiğiniz gibi bir balık bulmak aslında o kadarda zor değil :) Mesela Zebra'yı sormuşsunuz.Bu balık tam sizin aradığınız balık türü ama canlı doğuran değildir burda:gif Size bol bol yavru verir.Daha doğrusu boş bir göle atın, göl dolana kadar üreyeceğine eminim :D Forumumuzda araştırırsanız Zebra ile ilgili bolca bilgiye ulaşabilirsiniz ayrıca Hüseyin kardeşimin dediği gibi Lepistes te size seçenek olabilir :) Ancak mühim olan sizin tercihiniz...Daha bir çok balık türü var.Hepsini buraya yazarsak olmaz fakat en bilindikleri bunlar.Biraz araştırırsanız forumda bulacağınızdan eminim :) İyi akşamlar saygılar:gif

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Peki 60 cm bir akvaryumu 2 ' ye bölsem,1 tarafına lepistes diğer kısmına zebra cichlid koysam ,2 d 1 e olsa diğer kısmada 2 d 1 e olmak üzere lepistes koysam sorun olur mu ? Daha önceden lepistes ve cichlid baktım ama cichlidlerden hiç yavru almadım bilmiyordum. Ama lepistesi biliyorum :) Cichlidlerin lepistes gibi damızlıkları varmı akvaryumcularda ? Zebra cichlid varsa kaç TL 'dir ?

Lütfen yazım kurallarına uyalım !

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Mesela burdaki Zebra cichlidi besleyebilir miyim? Anaç olarak satın alabilirmiyim ? Fiyatı kaç tl dir ? Kaç yavru verir ? Kaç günde yumurtalarını bırakır ? Bu sorularıma cevap verirseniz çok memnun olurum ...
    http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t1607.0.html

Lütfen yazım kurallarına uyalım !

7. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Tabiki besleyebilirsin fakat akvaryumunu bölme fikrine sıcak bakmıyorum. .8. Ayrıca diğer sorularına gelirsek;
    Anaç olarak alabilirsin. :) Yüzlerce yavru verir :) Tecrübe olarak ayda bir kesin bırakır.Ancak genel kanı ise 3 hafta civarı bir sürede bıraktığıdır. saat:gif Fiyat konusuna gelirsek; Ücretsizde bulabilirsin belirli bir seviyede makul bir fiyatada çünkü Zebra'ya her akvaryumcu bakmaz :) Fiyat vermiyeceğim çünkü seni zorlamayacağına eminim.(Fiyatlar her ilde değişkendir.)

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Kusura bakma biraz acemiyim seni uğraştırdım Seha abi. :) Anaçmış öğrendim :D Ortalama bir fiyat varmı ? Peki bu Zebra anaçı yavruluğa koysam,kendi yavrularmı? Yoksa şu kusturma filan öyle bişeylermi yapmam gerek ? Zebra cichlid ten daha fazla yavrulayan i bakımı ve yavrulaması kolay olan cichiid türü warmı ?

9. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Benim bildiğim kadarıyla yok. :) Ayrıca Fiyat olarak Adana'da 5-6 liradır anaçları. burda:gif Zebra anaçı yavruluğa koymana gerek yok :) Yavrularını kendisi besler,akvaryumda durması yeterlidir :) Kusturmanada gerek yok :) Zaten yavru alır birde kusturursan, bir süre sonra kusturmaktan bıkarsın .Ş.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Kusturunca ne oluyor ben olayı çözemedim :D Anaç olarak 2 tane alsam birde 1 erkek yeterli olurmu ? Ben yavru dolsun istiyorum :) yavrum çok olursa kendim bir tank daha yapabilirim.Daha hiç yapmadım ama yapacağım yarın malzemeleri alacağım bakalım neler olacak silikon olarak ne önerirsin ? Bide 2d 1e alırsam yavrularına zarar verirmi yani a dişisi b dişinin yavrularına zarar verirmi ? Yada baba zarar verirmi ? Kum,kaya pek istemiyorum ama gerek varsa alırım gerek varmı ? Birde lepistes gibi anaçlar doğum yaptıktan sonra ölürlermi ? Zebra cichlid ' in anaç olduğunu nasıl anlayacağım?.Daha önceden hiç anaç cichlid almadım.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok yavrusu olsun ve yavrulamas1 kolay olsun

Durmadan yavrulayan balıklara da danismak lazım, bu kadar çok sayıdaki evlatlarına bakabileceğinizi düşünüyorlar mı ?

Yanılmıyorsam 50 lira bütceniz vardı ve 40 litre promosyon akvaryum alacaksınız ? Peki yavrular ? ( Tabi yavru olursa )

12. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Balığın ilk yavru alımıysa Fatihciğim kusturmana gerek yok :) Kusturma işlemini 4.-5. yavru alımında deneyebilirsin :) Kusturmamızın amacı ise şudur; Dişi balık yavruları kuluçkada tuttuğu sürede(Yaklaşık 20 gün) yem almaz.Hayatta kalmak için her gün bir-iki yumurtasını yer.Sonuçta hem balık bitkin düşer hemde yumurta sayısı azalır.Bizler bunun önüne geçmek amacıyla kusturma işlemini yapıyoruz :) Ancak balığının ilk verdiği yavruları ise kusturmak balığın dengesini bozar :hasta: Balık diğer yumurta alımlarında yumurtayı ağzından erken atabilir...Bu gibi problemlerin yaşanmaması için ilk ağızlarda kusturmamak en iyisidir :) 1e 2d zebralar için ideal değildir ama eş tutana kadar 1e 2d besleyebilirsin (Hangisiyle eş tutarsa diye) :) Zebralar tek eşli balıklar olduğu için 2d ideal değildir dedim.Ha iki tane beslersen bir şey olmaz sanırım.Hatta erkek balık diğer dişiyide dölleyecektir ama yumurtalar oluşumunu tamamlamayacaktır(Emin değilim bu konuda ama aklımda böyle kalmıştı). Kum,kaya pek istemiyorum demişsin ama bence bu balıklar için biraz kum ve kaya eklemende fayda var :) Anaç olduğunu ise akvaryumcudaki balıklarda üremeye hazır dişinin karnında turuncu lekeler bulunduğunu biliyorum.Erkekler ise daha sade ve birazda kafa yapıyorlar oradan anlayabilirsin :) Hatta bunlara gerek yok.Akvaryumcunda Zebra varsa ve anaç boyuttaysa eş tutmuş olanlarını sorup alabilirsin :) Zarar verme konusunda ise ben Zebraların yavrularına zarar verdiklerini ya da verdirdiklerini ne duydum ne gördüm :bilmem: Lepistes gibi canlı doğuranların yavru alımından sonra öldüğünü duymadım ama canlı doğurandan anlayan bir arkadaşımız bu konuda sana daha iyi yardımcı olacaktır :) Akvaryum yapmak istiyorsan silikon olarak HENKEI -SISTA Akvaryum silikonu diye ararsan ,bulursun :) Umarım yardımcı olmuşumdur.Bir eksiğim veya yanlışım varsa arkadaşlar düzeltin lütfen :) Fatih umarım hevesin hep böyle sürer ;) Genç nefesler lazım portala :)

13. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Zebra cichlid , yumurta döker. Kusturma olayı olmaz yani tıpkı diğer Amerikan cichlidleri gibi ...

14. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Ancak şunada değinmeliyim bu kadar çok yavru istiyorsan eminim büyük bir alanın vardır ya da olacaktır...Unutma bu balıklar sırf senin hobin için taa nerelerden bir poşet suyun içinde buralara geldi...Onlara yaşamak için gerekli duyacakları alanı çok görmek güzel bir davranış değil...

15. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim Can bey.Yanlış bir bilgi verdik sanırım :cekingen:

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ya bütçem şu anda kısıtlı ama akvaryumu çıkma camlardan kestirip yapacağım.Çok daha uyguna gelecek.Kum ve kayada koyarım. Benim hoşuma gitmiyorlar pek, o yüzden koymak istemiyordum.Birde portalda cichlid türünden yavru alanların bazılarında yoktu :) Kaya filan olunca yavrular gözükmüyor :D Ayrıca dişi ve erkek sayısını nasıl tutmalıyım ? 2dişi 1 erkek olmaz demişsiniz. İlk başta dişileri anaç olarak alsam sorun olurmu ? 2erkek 2 dişimi almalıyım ? ilk başta 50 cm bi alana 4-6 adet, 3e 3d olmak üzere koymayı düşünüyorum.Bunun gibi bir sayı olacak yada 2e 2d olacak. Dediğim gibi dişileri anaç olarak satın alsam problem çıkarmı ? Ayrıca cichlid için 60 cm boya kaç cm ebat ve yükseklik önerirsiniz ?

17. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Fatih, cichlid için dersen sana kesin birşey söyleyemem saat:gif Ancak Zebra besleyen arkadaşlarımdan duyduğum; genel olarak 40-50 lt. arasında bile üreyebildikleri. İlk başta dişileri anaç olarak almanızda bir sorun çıkmaz sanırım saat:gif Boyut olarak 60(Boy) x 40 (En)x 45 (Yükseklik) benim yavrular için yapmayı düşündüğüm bir akvaryum.Tabi senin yapacağın,yine senin istediklerine göre şekillenecektir :) Zebra almak istiyorsan düşük hacimde, bir eş beslemen yeterlidir bence .8. Fazlasını istiyorsan al, bir dene bakalım.Sonuç ne olacak acaba?

Ayrıca hacim hesaplarken ; ''(Boy x En x Yükseklik ) / 1000= Hacim '' formülünü kullanabilirsin. burda:gif

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

dolabın içine yerleştirmek için aldığım ölçülere göre 60*30*30 oluyor 54 lt çıkıyor ama tekrar bir bakıcam başka nereye uygun olur diye daha buyukte yapabilirim birazdan gidicem akvaryumcu söyledi portaldan bi arkadaş bayağı buyuk oraya bakıcam ordada akvaryum fiyatları istediğim gibi değilse kendim yapıcam artık :)
    Birde artemia gerekli dimi yavrular için daha önce kullanmadım nasıl kullanacağım nereden alacağım ? hiç bir bilgim yok fiyatıda ne kadar ayrıca :bilmem: 54 lt için 1 anaç 1 erkek alıcam ilk başta öylemi ? fazlasına gerek yok diyorsun

19. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Evet, fazlasına gerek yok.Anaç olarak 1e 1d yeterli olacaktır.Artemia için henüz erken.Hele bir akvaryumu kur, yavruları al,resimlerini çek,bizde hayırlı olsun diyelim :) Sonra artemia çıkarmasına bakarız burda:gif

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bugün Davutpaşa'da arkadaşın dediği akvaryumcuya gittim.Çok aşırı pahalı akvaryumlar.Çeşit çok ama kararımı verdim.Kendim yapacağım, umarım yapabilirim. El becerim var ağaç yakma filan yapıyorum :D Bugün okuldan çıkınca üstümü değiştirip, direk camcıya camcıdan 60*30*30 ebatında akvaryum yapılacak kadar cam, daha sonra hırdavatçıdan HENKEI -SISTA Akvaryum silikonu alıp, doğru eve... :D Yapım aşamalarını bu başlık altından veya başka bir başlık altından resimlerini koyarım. Ama gittiğim akvaryumcu çok büyüktü fakat Zebra yoktu. :( Üzüldüm.Eminönünde bulabileceğimi söyledi.Yarın oraya gideceğim hem filtre , ısıtıcı vb. malzemelere hemde zebra varmı diye bakacağım... Ya bulamazsam diye çok korkuyorum :( Gittiğim akvaryumcu bayağı bi büyüktü ama yok dedi :(
    Anlayamadığım bir konu var; Cam konusunda, akvaryumun altındaki cam kaça kaç olucak ? 60*30 mu ? Biri bana yazabilirse çok sevinirim.Camın ölçülerini; Alt cam , kısa kenar ve uzun kenarın kaça kaç olacağını yazabilirmisiniz ?

Birde suyun Ph derecesi var bu nedir ? Nasıl ayarlanır ? Neler yapmam gerek hiç bir bilgim yok bu konudada yarcımcı olabilirmisiniz.

Sayfayı Paylaş