1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Öğrenelim(Bca-black-calvus)

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 8 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    (Bca-black-calvus)

Kendimi bildim bileli akvaryumcu abilerimizden siyah calvus satın alırız. Peki bunlar siyah Calvus mu ? Değil, gerçek siyah Calvus ülkemizde belkide bir kaç kişide vardır, yoktur. Deniz akvaryumuna geçmeyi düşündüğüm yıllarda getirtme imkanımız olmadığından tatlı suya veda ettmiştim. Yine buna sebeb diğer tür ise, Frontoza türlerinden blue Zaire'dir. Artık frontozanın bu türü Ülkemize giriyor. Fakat hala Bca-black-calvus girebilmiş değil.

Arkadaşlar, gerçek siyah Calvus budur. Bu balığın küçük yavrusu 150-200 ytl cıvarındadır. Belirgin noktaları vardır ve ağız yapısı daha uzundur.

Umarım artık Ülkemize girer ve akvarist arkadaşlarımız ne beslediğini öğrenir. Satın aldığımız tür ise;

Altolamprologus calvus

Bu türün gövdesinde açık renk ağırlıktadır ve çizgileri vardır. Siyah Calvus demeyelim esnafımıza artık, belki aslı varken gerçeğini satmaya başlarlar. Biz akvaristler ise, ne beslediğimizi, neyi üretmeye çalıştığımızı bilerek daha bilinçli üretim yapmış oluruz.

www,akvaryumportli.com :bak:

Saygılar...

2. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz
    Temel Hocam; çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Hakikaten ülkemizde safkan calvus türüne rastlamak zor. Çoğu bilinçsizce üretimden kaynaklanmaktadır. Geçen gün deneyimli bir calvus üreticisine sorduğumda bana cevabı aynen şu oldu; ''Bana safkan gold veya black farketmez, calvus yavrusu getir, senden 100-150 ytl'ye almaya hazırım cevabını verdi.''

3. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    100-150 derken 10-15 ytl mi demek istediniz?

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Hayır 100-150 Türk lirası. Bu türün safkan yavruları için az bile. Türkiye'de bulabilene helal olsun.
    Temel abi paylaşım çok güzel teşekkürler.

Saygılar...

5. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz
    Doğru duydunuz Can Bey. Hakikaten safkan calvus bulmak zor, buluncada bu fiyatlara gidiyor. F0 balıkların fiyatlarının yüksek olmasını buna bağlıyorum. Bulundukları gölde kırılma ihtimalleri biraz daha düşük diye düşünüyorum.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Can Sezgin Bey, çok haklı. Tecrübeli işi bilen bir üretici olduğundan konuyu Türkiye'deki satılanların compressisep olduğuna getirmeye çalışmış ve doğruda söylemiş aslında.
    Benim açmış olduğum başlık okunursa orada bu konuya ve fiyatlara değinilmiştir.

7. anka

anka

Peki bu calvus diye beslediğimiz balıklar ne tür,onlarla akrabamı yoksa alakası yokmu?

8. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz
    Calvusların neredeyse sayısız varyasyonları var. Peki neden var? Cevap basit; bilinçsiz üretim.

Sayfayı Paylaş