1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ölü kaya işlemleri

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde taakaa tarafından 4 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Elimde 40 kg civarında ölü kaya var (Temel abi'nin tanktan çıkma).Bunu tanka koymadan önce yapmam gereken işlemler nelerdir?
    Kurutma işlemi ,fırçalama işlemi .Başka neler yapmalıyım ki su da nitrat patlaması olmasın?

2. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Cevap: Ölü kaya işlemleri

Nacizane fikrim:

imkanlarim dahilinde oldugu icin soyluyorum, eger bugun bu kadar olu kaya elime gecmis olsa ilk yapacagim sey bu kayalari usenmeyip denize goturup kayalarin uzerinde yosun gelisemeyecek derinlige kadar indirip 1-2 ay beklerdim. Olu kaya zor diriliyor (kim ne derse desin) vede uzun sure akvaryuma adeta fosfat ve nitrat kusuyor.

3. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Epeyi uğraştım temizlemek için tığ,diş fırçası ,elektrik süpürgesi falan tertemiz oldu ama illaki bir şeyler kalmıştır .Güneşe koyup iyice kurutacağım sonra yine fırçalayıp suya bırakacağım.Bakalım ne olacak

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bence hiç uğraşma at denize bak keyfine.

5. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Derine koyunca sonra nasıl geri alcam onu

6. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Derine nasıl koyarsan ole alırsın abi :) sen hele önce bi koymayı düşün almayı sonra düşünürsün :)

7. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

1-Güneşte kurut (koklayınca burnuna hiçbir koku gelmeyinceye kadar beklesin)
    2-Denizde beklet (koklayınca burnuna o güzel iyot kokusu gelinceye kadar beklesin )
    ama her iki seçenektede burnuna lağım kokusu geliyorsa sorun var demektir.

8. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden

Bir kapta kaya tuzu ile sirküle edebilirsiniz..
    Sonrasında canlı formda bir kaç kaya ile aşılama yapabilirsiniz..

9. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT

Doğan biliyorsun dükkandaki kurmaya çalıştığım nanoda ölü kaya kullanmıştım. İlk suyu koyduğumda yada kayaaların suyla buluştuğunda anonyak patlaması oldu su bembeyaz kesildi. Her gün su değişimi yaptım 15 günde su kendine gelmeye başladı. İçindeki ölü forumlardan (Kurtçuklar,mantarlar, polipler,bakteriler v.s) dolayı nitrit, nitrat tavan yapıyor. Hergün su değişimi ile bunu engellemeye çalıştım. Yaklaşık 2 ay oldu suyun dönmeye başlaması bu 2 ayın 15 günü her gün su değişimi 15 gün sonrası hafta sonları 4er damacana Marmara suyu ile su değişimine devam ediyorum. Ama baktığımda halen kayaların içinden çok olmasada ölü forumların sallandığını görüyorum. Ama su şu anda gayet iyi görünüyor. Yarın kısmetse bir 4-5 damacana marmaradan yine değişim yapacağım. Eeeee anla ne demek istediğimi zahmetli iş ölü kayaları canlandırmak.

Gel sen bu kayaları marmaranın kollarına bırak 2 ay sonra al yada başka bir tankta her gün su değişimiyle canlandır. Karar senin

10. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Tamam marmara'nın kollarına bırakalım o zaman ama o işlem nasıl olacak ?

Nasıl bir yere bırakılacak?
    Orada sabit durabilecek mi?
    Almaya gittiğimde nasıl alacağım?
    Bırakırken nasıl bırakacağım?

11. saruhan

saruhan

İsim:
    Saruhan Genel

Denızde bekletmek bana mantıklı gelmıyor nedenı ıse o canlıların tuzluluga adapte olamaması ve yıne nıtrat ve amonyak ıle göçüş... bende guzelce fırcala temızle guneste beklet 2-3 gun bu sıcakta yeterlı zaten o sure.... ardından bır kovaya 5 lt'lık mesela 2 kg kaya tuzu at karıstır al elıne bır sunger ve halı fırcası batır batır kazı temızle sonra durula 1 gun daha guneste beklesın ardından tekrar durula koy akvaryuma... eger antalya kayası degılse kı Temel Abının degıldır 2 ayda canlanır ;)

12. saruhan

saruhan

İsim:
    Saruhan Genel

Ayrıca sunu unuttumkı denızden cıkan kayayı tekrar kurlemen gerekecek...

13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Doğanım üstatların söylediği gibi süreç zahmetli, :)
    Önünde iki seçenek var.
    1. En doğalı ve güzeli Özdemir ve selim in söylediği gibi denizde kürlemek. Eğer güvenli bir şekilde denize koyup 1-2 ay sonra da çıkartabilecek yardımı bulabilirsen yapılacak en doğru hareket bu olur.
    2. İmkanlar 1.seçeneğe elvermiyorsa evde kürlemek. Burada birkaç püf noktası var. 45 kg kaya için yaklaşık 75 litrelik bir alan gerekiyor. Sumpın uygun ise kullanabilirsin. Tuzluluk 1019-1020 ısı 20 derece civarında olursa kürleme süresinin kısaldığı söyleniyor. Kürlemeye yardımcı olmak için ps çalıştırabilirsen yine süreci kısaltabilirsin. Günlük su değişimi amonyağı atmak için şart. Ps calışırsa %30 günlük su değişimi ile götürebilirsin. Ps yoksa maalesef su değişimi tam olmalı.Tabii Suya koymadan önce kayaları iyice öldürmen, suya koyduktan sonra da üzerindeki ölü canlıları fırça-sünger ile temizlemen şart.
    Kolay gelsin şimdiden, gençsin gözlerinden şimşekler çakıyor maaşallah. Üstesinden gelirsin.:D

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

14. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Yine kaldım ortada şimdi bak ?Normalde ölü kaya hiç niyetim yoktu ama hepsini canlı alacak kadar da bütçem yok açıkçası.Bunlara canlı kaya ilave edip aşılarım diye düşünmüştüm ve kayalar çok güzel gözüktü gözüme şekil olarak yaprak şeklindeler.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sabah erken bir kiyidan birakacaksin kimse gormeyecek, yeri foruma yazmayacaksin. :D

Denize birakmak olur tabii neden olmasin ama denize birakmadan once iyice guneste kalmasi yine sart. Cunku su icinde kalekim gec kuruyor katman katman.

Kurutulup birakilabilir. Fakat bence gerek yok bunlara. Olmus kaya gec canlanir vb bos isler bunlar. Cikardik bembeyaz suni seramik koyduk ustelik acropora dahil bircok sert, Lps, soft mercan ve baliklar varken. Gec canlansa ne olur?

Yikayip iyice kurutmak, metilen mavisi eklenmis suda biraz bekletmek ve sonra tekrar kurutarak kullanmak fazlasiyla yeterli.

Mobil ileti...

16. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT

Doğan temel beyin dediği gibi forma nereye koyduğunu yazma :F
    Bulabileceğin bir soğan çuvalı işini hayda hayda görür sen sıkma canını söylenenlerede kulak asma marmarada canlanmayan kaya başka yerde canlanmaz unutma. Her akvaryumcu diyor Marmara suyu olurmu diye???? Ama forumda zaten yeteri kadar marmarayla kurulmuş ve idame ettirilen akvaryum var benimki sadece bunlardan birinin küçük bir parçası.

Ama güneşte tam anlamıyla kurutup koyman daha iyi olur..... Bende şu anda güneşe bıraktığım birkaç kayam var ama 4 gün oldu koku gitmedi ona göre.

17. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Kayayı hiç ıslatmadım epeyi fırçaladım tığ ile kurcalayabildiğim tüm delikleri kurcalayıp süpürgeyle çektim ve güneşe bıraktım kavruluyor o zaman 1 hafta kalsın kalekimi kurusun sonra ,metilen mavili suya bırakırım ki sumpa sığar PS açarım akıntı da yaratırım orada kalır biraz iyi midir?

18. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Sump da PS de müsait Bülent abi(PS Temel abi'nin kırmızı gövde,motoru da seninmiş yeni öğrendim eheim).
    Görüştüğümüzde sert mi baktım Bülent abi kusura bakma:D

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Yok aslanım sert demedim, çakmak çakmak dedim :)
    Birkaç gün güneşte beklesin sonra al sumpa. Merak etme kökü sağlam o kayaların, kısa sürede yola girer. Senin elinden kurtulmaz.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

20. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Ben yarın okuldan sonra sahili biraz gezeyim gözüme kestirdiğim bir yer olursa hallederim erken ve gizli bir operasyonla:D Yoksa benim sumpa gider

Sayfayı Paylaş