1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ölü kaya işlemleri

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde taakaa tarafından 4 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Yakışmadı şimdi sana bu çeşme suyu, güzelim marmara dururken.
    Acelen yok nasılsa bekle bir götüren olur elbet su almaya. :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

2. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Cevap: Ölü kaya işlemleri

Tabi ki yakışmadı musluk suyu:D damacana aramaya çıkma maceram araba bulup gece 1 de kadıköy sahiline uzandı ve küçüklü büyüklü 23 damacana halis mühlis marmara suyumuzu eve taşımış bulunmaktayım yoruldum ama deydi:)

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

zaman kaybetmeden sumpa koy ve ps nin startına bas.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Doğan abi nıye mesaj atmadın beraber gider alırdık bidünya damacanada vardı .inan yazıları şmdi gördüm neyse ;)

5. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

PS ye yer kalmadı ki? nasıl yapsak. Kaya büyük ve tek parça anca sığdı sumpa 2 tane de Resun taktım sirkülasyon için her gün 1 damacana su değişimi yapacağım .PS için şu durumda anca hortumca dışarıdan bağlarım o da şu aşamada mümkün durmuyor.

6. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Saat geç olmuştu epeyi,zaten ileride giderim diye damacana sordum komşulara falan sorular peş peşe gelince sıcaktan da bunalmışlar sahil kenarında buldum kendimi:D bir dalga yedim haşat oldum:D

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Heh paçaları ıslattıysan sende şimdi Marmaracı oldun.:D Dogan abi şaka bir yana bir kaç ay Marmara ile çalış diatom'un çabuk geçmesi için.Sonra Ro yada Damacanaya geçersin.Ben öyle yaptım.:temel:

8. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Ben de öyle demiştim ama ,Temel abi falan RO ile başla dedi anlamadım ne iş:) Kayalarım bariz mor olana kadar pek bir şey yapmayı düşünmüyorum o zamana kadar marmara diyordum ama bakalım ne olacak?RO ya vereceğim para kalsa direk Bubble blaster 5000 de alıyorum :D çok kötü bir hobi bu ya kırk tana tilki dönüyor kafada

9. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Marmara sulu bir akvaryum daha, PS'yi ilk çalıştırdığında aşırı köpük olabilir (kesin olacak diye bir şey yok) taşan köpüğü alayım deme, bırak bir süre taşa taşa gitsin. PS bu arada akvaryuma oksijen versin, bir süre sonra kesilir ve PS normal toplamaya başlar. Birde havalar sıcak suları pek fazla bekletme hemen akvaryuma koy.

Marmaradan su alınacak en güzel günler,yapılan araştırmalar bu aylarda marmaradaki fosfat, nitrat ve diğer alg besleyici minerallerin büyük bir düşüş içinde olduğunu gösteriyor. Sebebi akarsularla gelen suların bu aylarda azalması ve marmara suyunda yaşanan fitiplankton patlamalarının bu maddeleri tüketmesi. Yani bu aylarda alacağımız su istenmeyen besleyicilerden ari olacağı gibi aynı zamanda mercanlar için faydalı fitoplanktonlarıda içerecek.

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ps olmadan iş uzun sürer doğanım. En az ikiye,üçe katlar süre. Bi formül bulmak lazım. Sen biraz daha çalıştır saksıyı.

Ayaklı ansiklopedi gibisin mirim.
    Bizde biriki damacana aşılayalım o halde. :D

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Benim saksıya bi fikir geldi.
    Ps i 20 litrelik bir kovaya oturt, kovayı da tankın içine. Kovanın ps çalışma su seviyesine bir delik açıp geri dönüş olarak hortumla sumpa geri ver. Ayarlı bir geri dönüş motoru ile suyu kovaya bastın mı tamamdır olay, motorun yoksa bende var yedek haberin ola :)

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Gayet mantıklı. :) Doğan 'ım hareket berekettir hadi ellerine kollarına kuvvet. :ay:

13. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

BÜlent abi o fikir benim de aklıma gelmişti ama senin de dediğin gibi bende kafa motoru olarak newjet 6000 var o da büyük gelir.Geniş bir kova bulunacak o zaman.

Bİr şey daha ekleyeyim bunu yeni öğrendim kayayı dışardan aldığımda kuvette tazyikli suya tuttum silkeledim falan duruladım ama küçük kardeşim gidip gelip ıslatmış kayayı kurumasın diye benim haberim yok :D BU silikat sorun olur mu bana yoksa kürleme esnasında o da gider mi?

14. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bendeki newjet 1700 ü kullanabilirsin. Seyahatten dönünce ararım gelir alırsın. :D

15. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Tamamdır Bülent abi sağol:) O zamana kadar kova tedarik etmeye çalışayım

16. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Kayayı ana tanka aldım PS yi de koydum içine fakat ufak bir sorun var deiğim yapacağım suları bile eklmeme rağmen kayanın yarısı suyun dışında

17. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Doğan bilerek mi sulu toplatıyorsun PS ye?

18. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Bir kişi görsün yardım etsin diye resim koydum :D Erman abi sulu mu topluyor? nasıl olması gerekiyor ? Nasıl yapacağız?

19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

:) Doğan 'ım köpük seviyesi, tırmanma borusunun atık kabı dibi hizasında olacak şekilde ayarla.. Sen toplamaz gibi göreceksin ama, kapat kapağını 1 - 2 saat sonra tekrar bak, topladığını göreceksin.. O şekilde köpükleri çok sulu toplar, köpükten ziyade su olur atık kabın ama, bu aşamada hafif sulu toplatmak daha sağlıklı olabilir, o kısma tecrübe yetmiyor. :)

Köpük seviyesini dediğim gibi ayarlaman, normal toplamasına sebep olacaktır. ;)

20. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Sağol Erman abi ilk defa ps çalıştırıyorum:) Ayarlayalım bakalım:)

İlk hali bu şimdi aşağıya çektim köpüğü

Sayfayı Paylaş