1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ölüm Döşeğindeki Torch Coral

Başlığı 'LPS Mercan Severlerin Forumu' kategorisinde basma tulumba tarafından 10 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Merhaba herkese!

Öncelikle Temel Bey'e bilgi yardımlarından ötürü teşekkür ederim.

Mesele şu ki;
    dalga motoruyla bayram öpüşmesi niyetiyle son yolculuğuna çıkan ve pervanenin güçlü kollarına takılarak ölen anemon dolayısı ile amonyak patlamasına uğrayan tankımdaki bazı mercanlar toparlayamadı. Ya da kısaca suyum berbat halde bozuldu diyelim buna... Bahse mevzu 3 torch coraldan biri tenteküllerini tamamen içeri çekmiş durumda.
    İşbu durumda yapılabilecek bir şey var mıdır? 1 gün geçti üzerinden. Mercan mezarlığımdaki yerini ayarlayım mı artık?

Selamlar...

2. traxxas

traxxas

İsim:
    muratcan üçüncü
    Amonyak patladı demişsiniz peki bu konuda bir şey yaptınız mı? Mesela su değişimi amonyak remover gibi ürünler kullandınız mı?

basma tulumba bunu beğendi.
  3. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Evet dün ve bugün %30 oranında su değişimi yaptım. Tüm suyu protein skimmer'ı sulu toplattırarak tahliye ettim ve iyi karıştırılmış su takviye ettim. 2 gündür aynı işlemi yapıyorum. Prodibio Stop Ammo kullandım. Film şeridi gibi oldu akvaryum ve sonra temizledim. Bir kısmını da tangler temizledi gerçi :)
    Son durum budur. İlginize teşekkürler...

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Mercanın fotoğrafı var mı ? Fikir verebilir.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Burhan anemon parçalanması suyu süt kıvamına getirmek ile toksik madde yanında amonyak oluşmasına neden olur. Bu gibi durumlarda suyu mümkün olduğunca hızlı toparlamaktan başka seçenek pek yok. Bunu yaparken akvaryuma karbon veya zeolit ilavesi sistemin daha hızlı toparlamasına neden olur. Torch coral zaman içinde su değişimleri ile toparlayacaktır ama bir anda aşırı toksik maddeye maruz kalmış ise toparlamaya zamanı olmayabilir, fakat çok kötü değilse düzelir. Toplam su değişim miktarı %50,60 civarı iyi olur. Sonrasında sabırlı olmalısın.

6. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Mahir bey, fotoğrafı denedim ancak hiçbir şey belli olmuyor. Cep telefonu ile çektiğim için görüntüde kalite diye bir şey yok.

Temel abi dediklerinizi aynen uyguluyorum. Merak işte, insan üzülüyor :( Bazen dayanamayıp bir doktor beyden kesin durumu merakla öğrenmek istiyor :)
    Sabırlı olacağım. Su değişimi dışında başka da bir şey yapmıyorum. Tamamdır :)

Selamlar...

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun,
    Bu durumda en acil yapılacak şey su değişimi. Ancak %30 su değişimi ile sudaki toksik madde ve amonyak tamamen giderilemez.Beraberinde aktif karbon suya salınan kimyasalları,zeolit de amonyağı hızlı bağladığı için kullanılması gereken ilk yardım malzemeleri.

8. traxxas

traxxas

İsim:
    muratcan üçüncü
    İlk basta %50 su değişimi iyi olabilirdi ama olsun yinede 2 günde toplamda %60 su değıştirmişsiniz bence bir kaç gün dokunmayın canlılar yeni sularına alışsınlar 2-3 gün sonra tekrardan %30 su değişimi yapın karbon kömürü de iyi olabilirdi en azından ilk 3 gün kadar koyup sonra çıkartabilirsiniz bu arada prodobionun ürünleri gerçekten başarılı zannediyorum su anda amonyak sorununuz kalmamıştır ama siz yinede test yapmanızda fayda var test sonuçlarınıza göre su değişimi oranlarını belirlemeniz daha mantıklı olacaktır sonuçta amonyak sıfıra inmişse tekrardan büyük su değişimleri sadece mercanları ve balıkları yormaktan başka bir ışe yaramaz ama amonyak çıkıyorsa da değiştirmek lazımdır bu yüzden test yapın ona göre konuşmak daha mantıklı olacaktır.

9. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Herkese yorumlarından ve yardımlarından dolayı çokça teşekkür ederim.
    Şu anda denge yeniden kuruldu gibi. Balıklar daha sağlıklı hareket ediyorlar. Mercanlar da toparlamaya başladı. Torch'lar normalde ölürken tenteküllerini tamamen içeri çekerler diye görmüştüm hep. Daha önce de öldürmüşlüğüm var idi. Ancak bu torch yüzeyini beyazımsı bir sıvı ile tamamen kapladı ve sonra o kısmı attı. Ayrıca oluşturduğu bu şeye red banded karides de destekçi olup yiyordu. Anlamadım ne oluyordu ancak şu anda içeride tenteküller yine görülüyor, tabii açılmasa da :)

Önümüzdeki günler neler olur bilmiyorum ancak en az 1000 TL lik canlım gitti. Para bir tarafa en sevdiğim canlılardan ölenler oldu. Sanırım hikayede finale yaklaştım.

Selamlar...

10. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Torch ve octopus ve bazı diğer lps türlerinde brown jelly disease denen yani kaverengi jelleşmeli hastalık denen bir hastalık var. işin aslı sardımı götürüyor, kafa kafa ilerleyip en sonunda tüm kafaların ölümüne sebep oluyor. eğer tüm kafaları sarmadıysa öncelikle saranları kırıp atman iyi olur.

basma tulumba, Montimahir ve Alparslan bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynen katılıyorum hasta olan yeri ne kadar önce fark edip kesersek o kadar iyi aynı kangren gibi kesip atılmalı...

12. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu

Bilgi için teşekkürler. Peki bunun tanktaki diğer LPS lere geçme ihtimali var mı? Çünkü diğer torch un bir kafası da kapandı bugün ve dediğinize benzer bir durum var. Ve daha tankta birkaç LPS daha var. Öneriniz var mı bu konuyla ilgili? Alpi sana da soruyorum, üzerine alınabilirsin :)

13. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Bu arada evet sıçrıyormuş. Reefcentral adlı bir sitede okudum. Su değişimi ve karbon kullanımını öneriyorlar. Ve dediğiniz gibi sorunlu kafayı kırıp atmayı.
    Teşekkürler yardımlarınız için. Su değişe değişe bakteri kalmayacak içeride bu gidişle :p

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi kapanması gene başka bir şey rahatsız olduğun da kapanır su şartları vb ama istediğini aldığı zaman da gül gibi açar.:)
    Fazla su değişimi de açmamasına sebep olabilir,hasta olduğundan eminmisin abi...

15. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Vallahi kırdım gitti bile Alpi :))
    Ancak öyle geliyor ki hastaydı. Çünkü ötekine sıçramıştı. 10 kafadan hepsi açmış, bir tanesi gün boyu açmamıştı. O kahverengi sıvıyı da çıkarmaya da başlayınca gözünün yaşına bakmadım vallahi :) Pense ile çatır çutur kırdım kafasını şerefsizin!
    Hayır kırarken ne düşünüyordum biliyor musun?
    Gecenin 2 sinde 30 yaşında herif üzerinde pijama ile Allahın bilmem neresinden gelmiş mercana operasyon düzenliyor. Yani izleyenin olmamasına şükür :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Diğer LPS'lere geçme ihtimali var ama genellikle Euphyllia (yufilya diye okunuyor sanırım) takımı denen, bizimde torch,hammer, octopus gibi isimler verdiğimiz mercan grubunda çok görülüyor.

Sayfayı Paylaş