1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Öneri ve Bitkili Bilgi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde hakan01 tarafından 9 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. hakan01

hakan01

Yer:
    bilecik
    İsim:
    hakan cerit
    Kurulumunu yapmış olduğum (ön plan veya arka plan yerlerine dikkat etmedim sadece bitkileri çoğaltıp daha sonra büyük akvaryuma taşıyacağım.) ölçüler 80*45*60h önü bombeli akvaryum. 100w ısıtıcı, jad marka dış filtre 1 adet t5 daylight ve 1 adet t5 coolwhite (olması lazım) kırmızı ve mavi şerit led. ayrıca ista co2 difüzör set ile takviye. su değişiminde sonra ve DIY gübre değişimli olarak. içinde canlı doğuranlar var. suyu oturmuş şekilde. bitkiler gelişim gösteriyor öneri ve eleştirilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

haa unutmadan bildiğim bitkiler
    -java moss
    -gül
    diğerleri hakkında yardım lütfen( bitkiler dere bitkisi değildir yetiştiricisinden aldım)

fotoğraflar pek kaliteli değil telden çekmiştim. en kısa zamanda daha net ve ayrıntılı fotolar ekleyeceğim. IMG_20140107_175910.jpg IMG_20140107_175916.jpg

Yazmayı unutmuşum kusura bakmayın tabanda yaklaşık 6-7 cm az miktarda midye kırığı ile çoğunlukla hagen kum var arada görülen renkli taşlar ise ellerinizden öper 2 canavarım var onların işi :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Merhaba, hayırlı olsun.
    Birkaç ekleme ve öneri:
    Tabandan başlarsak midye kırığı yanlış seçim olmuş. Köklerde kararmaya neden olabilir, bitkili akvaryumlarda tercih edilmez. Fakat diğer kum uygun.
    Ledleri çıkartın. Olumlu hiçbir katkısı olmaz. Özellikle renklilerin. Yerlerine 1 adet daha florasan ekleyelim. Bitkilerinizin görüntüsü de zaten ışık yetersizliğini gösteriyor. Boya gidip seyrek yaprak çıkarmışlar.
    Bitkilerden söyledikleriniz dışında subulata, bacopa monnieri, rotala görüyorum. Birkaç tür daha var, fakat net değiller yanlış tespit olmasın.
    Midye kırığı, kayaçlar, mercan...vs hepsi suyu sertleştiren, ph yükselten dekorlar, bitkilere ve canlı doğuran türlerine iyi gelmezler. Baştan bir dekorasyon yapalım bence. Kumu ellemesek de olur şimdilik.
    Ekipmanları biraz daha saklayıp bir fon da koyarsak akvaryumun çehresi baya bir değişecektir.
    Hiç mi olumlu bir şey yok kardeşim dediğinizi duyar gibi oldum. :) Tank ölçüleriniz güzel, uygun dekorasyon ve aydınlatmayla inanılmaz değişecektir, zor değil yani. Kütük eklemek de suyu daha uygun hale getirecektir. Kolay gelsin.

YIKIKTEMO ve hakan01 bunu beğendi.
  3. hakan01

hakan01

Yer:
    bilecik
    İsim:
    hakan cerit
    Fikir ve oneriler icin tesekkurler. Buyuk akvaryuma gecis yaptigimda hepsini dikkate alacagim. ayrica ph icin gerekli cikarmalari derhal yaparim.

volkantr34 ve -doctore- bunu beğendi.
  4. hakan01

hakan01

Yer:
    bilecik
    İsim:
    hakan cerit

Hocam ortada görünen büyük mercan kılıklı şey aslında mercan değil plastiğe benzer yapıda yapay dekor onun da zararı olur mu ama solundaki küçük gerçek mercandı onu da çıkardım zaten diğer taşlarda sorun olur mu hepsini mi çıkarmam gerek.

volkantr34 bunu beğendi.
  5. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Kişisel fikrim yapay unsurların akvaryumda olmaması gerektiği yönünde. Bazen zorunlu kullanıyoruz, ama dekor mecburiyet değil, biraz keyfi.
    Plastik dekorların boya salınım sorunu az da olsa var. Doğallığı bozması daha büyük etken. Bana sorarsanız çıkarın derim.
    Diğer kayalar durabilir ama ph ı etkileyecektir.
    Ben olsam yapay dekoru ve soldaki filtre emiş aparatının altındaki kayayı da kaldırır, oraya dalları öne doğru uzanan şık bir kütük koyardım.
    Suyu yumuşatır ve stresi azaltır. Nedense daha önce ciklet bakmışsınız gibi bir his var içimde. :)
    O soldaki vatozu yeni farkettim. Çıkarmanızı öneririm. Onun yerine birkaç cüce vatoz atın tanka. Daha iyi iş görür ve bitkili tanklara daha uyumludur. Bu sorun çıkartabilir.

hakan01 bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    +1 aynen katılıyorum, canlıların yaşadığı ortama göre akvaryumu dizayn etmek doğrusu...:)

hakan01 bunu beğendi.
  7. hakan01

hakan01

Yer:
    bilecik
    İsim:
    hakan cerit

İlginiz için teşekkürler, yaklaşık 6-7 aydır akvaryum sahibiyim, tecrübe ve bilgi eksikliği var sayenizde tecrübe kazanıyorum, çok okuyorum ama bilirsiniz sadece okumak olmuyor, çevremde bana yardım edebilecek kimse yok bulunduğum yer küçük bir yer ve istediğimi bulamıyorum bu sebeple eldekileri kullanarak güzel görüntü yakalamak istiyorum önerilerinizi uygulayacağım ama elimde kütük yok yakınlarda da bulama, internet üzerinden alma taraftarı değilim görmeden olmuyor çünkü zaten tecrübe yok dediğim gibi :) ciklet konusunda ise haklısınız ama fazla değil bir kaç ay sarı ve beyaz prenses baktım, bitki olayına geçiş için canlı doğuranlar la takas ettim onları ışık için hafta sonu Bursa ya gideceğim oradan bir t5 alıp ekleme yaparım bulabilirsem kütüğü de alır dediğiniz şekilde yerleştiririm vatozu platileri, molileri ve lepistes ile değiştirip tek tür yapmayı planlıyorum sizce nasıl olur, sadece lepistes çöpçü ve vatoz (cüce tabi) yoksa çeşit iyi midir? Bu arada değerli tecrübelerinizi, fikirlerinizi lütfen aktarın yeni başladığım hobide her türlü desteğe ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

8. hakan01

hakan01

Yer:
    bilecik
    İsim:
    hakan cerit
    yeni fotolar geldi...

DSC_1427.JPG

bu doğal mercanın kalkmış hali. şimdi sırada görülen beyaz yapay mercan var. ama pazar günü olacak o iş,kütük bakacam bursadan ondan sonra :)

DSC_1430.JPG

DSC_1432.JPG

aslında bu taşı sevmiştim çıkarmasm nasıl lur. delik delik olduğundan yavrular için iyi saklanma yeri olur diye düşünüyorum. zaten içinde bikaçtane de geziyo.

DSC_1441.JPG

bi de balıklar burayı çok sevdiler üzerinde geziniyolar devamlı :)

DSC_1442.JPG DSC_1448.JPG

bunların adı nedir bilen yardımcı olursa sevinirim .

9. hakan01

hakan01

Yer:
    bilecik
    İsim:
    hakan cerit
    DSC_1434.JPG DSC_1444.JPG

bana bitkilerin canlı ve düzelmekte olduğunu düşündüren iki kare yanlışım varsa düzeltin lütfen.

DSC_1439.JPG DSC_1449.JPG DSC_1454.JPG

balıklarımdan bi kaçtanesi. platinin doğumunun yakın olduğunu düşünüyorum doğru mudur acaba? karşıdan bakınca sanki yuvarlakmış gibi bi de arkadan bakınca siyah görünüyo :)

DSC_1445.JPG

fikir ve işçilik bana ait olan temiz su çıkışı. eskisinin durumu iyi değildi ve çok dalgalandırıyodu. bende elimde bulunan mutfak musluğunun baş kısmına delik açtım ağız kısmını kapattım ve bunu elde ettim. suyu fazla dalgalandırmıyo (eskisine göre daha fazla delik olduğundan.) ön tarafa alınırsa hoş bi görüntü verebilir :D

yorumlar ve yardımlarınızı bekliyorum

10. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Hakan Bey merhaba,
    Elimizden gelen yardımı her zaman yaparız. Bu forum bunun için var.:)
    Bitkilerde kararma var, sebebi daha önce belirttiğim gibi suyun sertliği.
    Canlı doğuranlardan hemen hepsi birbir ile uyumludur. Sadece kılıç ve velifera daha sert ve avcı türlerdir. Lepistes, moly, plati, çöpçü ve cüce vatoz uyumlu tank arkadaşları olabilirler. Yalnız bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Balıklarınızı tek seferde ve mümkünse tek kaynaktan alın. Canlı doğuranlarda tanka sonradan eklenen balığın hastalık taşıma ihtimali çok yüksek oluyor. Sonra ölümlerin önüne geçilemiyor. Bir defa yapalım, sağlam yapalım, sonra elimizi çekelim.
    Uzun yapraklı bitkiniz zeytin. Kütüğü internetten almaktan çekinmeyin, canlı değil sonuçta, sıkıntı olmaz. Hem biraz daha uyguna alırsınız. Alırken biraz dallı budaklı olmasını söylersiniz, bir şekilde tankınıza uyar zaten.
    Çıkarın dediğim kaya fotoğraftaki değil zaten, o kalsın. :) Diğer taraftaki gri-siyah olan filtre emiş borusunun altındaki büyük kaya. Bitkilerin durumu iyi değil. Sadece yaşamaya çalışıyorlar. Alt yapraklarını döküp karartıp ışığa ulaşmaya çalışıyorlar. Gül zaten kaldırıma dikilse yetişecek bir bitki, onu referans almayalım. Alttan filiz vermiş olan rotala durumu daha iyi anlatıyor. :)
    Bir de hava taşı görüyorum. Bitkili akvaryumda işi yok, yüzeydeki dalgalanma balıklara o2 için yeterli. Fazlası sudaki co2 yi kaçırır.

hakan01 bunu beğendi.
  11. hakan01

hakan01

Yer:
    bilecik
    İsim:
    hakan cerit
    Hocam sağ olun.
    Kıymetli bilgilerinizle bana ve benim gibi yeni hobicilere ışık oluyorsunuz.:okey:

Dediğim gibi yarın Bursa ya gideceğim oradan ışıklandırma için yeni t5 ve balast alacağım eğer bulabilirsem kütük de olacak tabi hava taşı var ama kullanmıyorum zaten yine de çıkarıp kenara koyarım rotalanın durumu iyi yönde mi yoksa kötü yönde mi? Eski dallar değil de yeni filiz için söylüyorum.

Balık konusunda lepistes, plati, moli, çöpçu ve vatoz var. ama moli 2 tane onları çıkarmak istiyorum bir de dediğiniz vatoz çıkacak artık yerine cüce bulmak zor olacak ama ne yapalım bulacağız .:rolleyes:

12. hakan01

hakan01

Yer:
    bilecik
    İsim:
    hakan cerit
    O da çıkacak beyaz görünen de ama kütüğü beklemek istedim bomboş durmasın diye. :p

13. hakan01

hakan01

Yer:
    bilecik
    İsim:
    hakan cerit
    Kütüğü bekleyemedim filtre emiş borusu altındaki kaya ile mercan kılıklı yapay kayayı da çıkardım. Şimdi boş boş oldu ama kütük takviyesi ile daha hoş bir hale geleceğine eminim.

Teşekkürler tekrar.

Alparslan bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Çok iyi olmuş kütük bulunana kadar şimdilik boş kalsın...:)

hakan01 bunu beğendi.
  15. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Tek lepistes daha iyi olur tabi. Yanlarına neon da koyabilirsiniz.
    Cüce vatoz bulmak zor değildir. 5-6 cm den ufağını da almayın.
    Rotaladan çok bir şey beklemeyin. Diğer bitkileri de öbek öbek belli yerlere dikerseniz daha şık durur.
    Kolay gelsin.

hakan01 bunu beğendi.
  16. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Evet sevgili kardeşim, öncelikle tank kapasiten brüt 216 lt. Kum kaya vs. çıkartırsanız 175 lt falan kalır. Yüksekliğin 60 cm olduğu bir tankta bitki yetiştirmez biraz zordur ve bitkilerin durumundan da bu anlaşılıyor zaten. Bu tankta en az 4x24 watt t5 kullanman gerekir iyi bir sonuç almak istiyorsan. En az diyorum zira bu yükseklik daha azını kabul etmez. Bana kalsa bu yükseklikte 6x24 watt çok daha iyi olur. Kayalar çok yer kaplıyor, dizayn konusu biraz sıkıntılı şöyle ki bitkiler türlerine göre dikilmemişler gibi geldi bana, şöyle tüm tankı gösteren daha net fotoğraflar koyarsan daha yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum. Şimdilik bunlar var gözüme çarpan, gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yine bakarız. Senin özellikle sormak istediğin bir şey varsa sorabilirsin. Selamlar..

Atila UYSAL

hakan01 ve -doctore- bunu beğendi.
  17. hakan01

hakan01

Yer:
    bilecik
    İsim:
    hakan cerit
    Öncelikle cok tesekkur ederim. Yaptigim bir hata icin de ayrica ozur dilerim, yukseklik olarak 60 yazmisim ama simdi takrar olctum kum haric su yuksekligi 33 -35 arasi.

Kayalardan bir kismini cikardim mango kutugu bugun elime gecti simdi suda bekletiyorum, bir kac gun icinde onuda yerlestiririm.

Isik olarak da degisiklik yaptim, simdi 1 er adet grolux, snow white ve blue dayligt var hepsi de 18w imkanim olcusunde bulabildigiklerim bunlar gunde 2+4+4 saat isik ve jbl ferropol ile DIY sivi gubreyi degisimli olarak kullaniyorum.

Bitki yerlerinde haklisiniz benim hatam ama bir sure sonra akvaryumu buyutecegim icin fazla ozensiz yaptim. Bu bi nevi deneme oluyor benim icin, tecrube kazaniyorum.

Yeni foto ekleyecegim kutuk aldim demistim ya onu koyup sonra eklemek istemistim ama isterseniz bu haliyle yuklerim hem de sizden dizayn icin fikir almis olurum, yarin fotolar yuklenir. Tesekkur ederim.

Bir de bitkilerin yerlerini degistirebilirim siz yardimci olursaniz, kimi nereye koymaliyim.

MB860 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  19. hakan01

hakan01

Yer:
    bilecik
    İsim:
    hakan cerit
    hocam cüce vatoz 3 adet 2cm civarı bulabildim onları da ekledim akvaryuma. bulmak zor değil demişsiniz ama bulunduğum yerde (bilecik'in ilçesindeyim) lepistes dahi bulmak zor. cüceleri de rica minnet sipariş ile getirttim. :( yoklu içerisinde hobiyle ilgilenmeye çalışıyorum. :(

20. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bilecik'te Onur hocam var yaa,Bozüyük'te. Daha yeni akvaryumları dağıttı. Verecek yer arıyordu bir dünya bitki-balık...vs. Keşke haberim olsaydı.

hakan01 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş