1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Önerilerini bekliyorum

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Barış Ç. tarafından 17 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. Barış Ç.

Barış Ç.

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Barış Çetinkaya
    Selamlar..

İlk akvaryumu mu 1 yıl önce kurdum. Aklımda bitkili akvaryum olduğu için adını hiç bilmediğim bir takım bitkilerle başladım tabi bilinçsizce ve pek araştırma yapmadan kurduğum için bitkiler en fazla 1 ay dayandılar. İlk kurduğum da su altı floransı kullanmıştım, kum olarakda hagen. Bitkilerimin ölmesiyle bir kaç hafta araştırma yapıp zeytin bitkisini öğrendim ve birde bununla deneyeyim dedim. Ekstra olarak mayalı CO2 ve sıvı mikro element gübresi kullandım. Zeytinler biraz adam olmaya başladılar derken, birde gül bitkisi ekleyeyim dedim toplam 5 kök. 1 hafta sonra floranslardan teki gitti zaten 2 tanelerdi. İlk önce zeytinler erimeye başladı. Tabi bu arada ben adam gibi bir aydınlatma arayışı içine girmiştim. Derken power led aydınlatmayı görüp araştırmalara başladım ve ebay üzerinden gerekli parçaları sipariş verdim. Malzemeler gelene kadar 2 kök zeytin ve 3 kök gül kalmıştı ayrıyetten bol miktarda sakal yosunu. Sistemi kurmam toplamda 3 gün sürdü. Akvaryuma taktım ve acayip bir aydınlatma. Sonuç olarak zeytinleri zaten çöpe atmıştım. Geriye kalan güllerden de daha bugün 24 ayrı dal budadım. Arka tarafa rotala red ekledim. Orta kısımda ki kütüklerede java moss sardım.

Öncesi :

Sonrası :

Şimdi sorularıma döneyim ;

İlk öncelik olarak sakal yosunu gibi bir derdim kalmadı, ancak camlarda yesil nokta yosunu ve yesil ince yosunlar türedi ( fotoğraf da sol arka camda net görünüyor ). Bu yosunlardan nasıl kurtulabilirim.

İkinci olarak ön orta bölüm açıkta kaldı sizce nasıl bir zemin bitkisi kullanmalıyım. Kum olarak sadece hagen var ve başka bir kum eklemesi yapamam bu noktada.

Akvaryum Işıklandırması 32 watt power led ;

17 adet 1 watt 6500k beyaz
    8 adet 1 watt deep red
    4 adet 1 watt royal blue
    4 adet 1 watt uv

Günde toplam 8 saat açık bırakıyorum.

Akvaryum hacmi 75 litre.
    CO2 olarak mayalı sistem kullanıyorum ve haftada bir değiştiriyorum.
    Gübreleme olarak dıy mikro element ve dıy potasyum gübre kullanıyorum.
    Haftada bir defa %15 lik su değişimi yapıyorum.

2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Öncelikle Hoşgeldiniz.
    Bitkiler halinden memnun duruyor o Yüzden aydınlatma ve co2 Yi kurcalamayalım.
    Yazıyorsa da gözden kaçırdım filtreleme nasıl Yapılıyor?
    Spot yosundan genelde Güneş ışığı ve yüksek fosfat sebep olur. Yiyen tek canlı nerite snaildir. Çok faydalı bir canlıdır gördüğünüz yerde almanızı tavsiye ederim.
    Ön tarafa şu şartlarda St repens, hemianthua micra ya da budamasını aksatmam derseniz lobella gider. Lobella uzama eğilimi olan ama devamlı budanırsa taban bitkisi kıvamına gelen bir bitkidir.
    Repens zaten tüm özellikleriyle taban bitkisi.
    Micra da yetersiz ışıkta budanmazsa 35-40 cm e kadar uzayabilir ama ışığınız güzel, haftalık 1-2 kere de budama yaparsanız tabana yayılır.

3. Barış Ç.

Barış Ç.

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Barış Çetinkaya

Öncelikle ilginiz için teşekkürler.

İlk olarak dış filtre kullanıyorum, saatte 400 litre ama sanırım en fazla 250-300 litredir. Nerite salyangoz mevsimden dolayı sanırım Ankara'da bulamadım. Gerçi tatlı suda üretilen bir tür değilmiş.

Ankara'da sanırım şuanda sadece micra bulabilirim. Google görsellere biraz baktım adamlar tepecikler haline falan getirmiş, hoş durmuş . Bende ortadaki kütükleri çıkarıp, orta kısma ufak bir tepe yapabilirim gibime geldi. Peki bu micra kökten mi çoğalıyor yoksa dallarından filiz mi veriyor ?

Birde yesil nokta yosunu haricinde diğer camdaki yesil yosunun çaresi nedir acaba ? Ufak kılcal damarları var ve tüm akvaryum camını kaplıyor.
    Ayrıca güneş ışığı direk olarak akvaryumum hiç almıyor. Gün ışığını doğal olarak alıyor.

Bir diğer merakım bu fosfatı emen bir bitki türü varmıdır ?

4. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Micra bende belki 100-20 alan kaplayacak kadar vardı. 2 hafta olmadı vereli geç kaldınız :)
    Düzenli su Değişimi ve doğru gübreleme ile çözüm sağlanır. Bitkilerde bir sıkıntı var mı? Eksik ya da fazla olan besin varsa tespit edelim. Her ne kadar az istesek de akıntıyı bitkili tanklarda, akıntı almayan ölü bölgeler de sebebiyet veriyor o yosuna.
    Son olarak, nerite yoksa plati ve sae de iş görür.

5. Barış Ç.

Barış Ç.

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Barış Çetinkaya
    he yok benim alan en fazla 30-20 falandır. o kadar bitkiyi alan arkadaş benden daha güzel görünüme sahip olacaktır. ona yaramış iyi olmuş.

Su değişimini 1 haftada bir defa %15 kadar yapıyorum. Gübrelemeyi mikro element i önerilen yarısı kadar, potasyumu tam önerilen kadar yapıyorum. Bitkilerim kırmızı bitkiler olduğu için demiri fazla iştiyorlar ancak ben hagen kum olduğu için demir takviyesi yapmıyorum. Akıntı konusunda eve selali tipi aparatını kullanıyorum ve arka cama veriyorum akıntı muhtemelen minimum seviyededir. öyle olmaz artır derseniz selale aparatının yönünü değiştirerek artırabilirim veya akvaryumun dip kısmınıa ufak bir filtre ekleyebilirim.

Plati ve moly yoğunlukta akvaryumum. sae aldım bir defa akvaryumu alt üst etti daha sonra araştırdım ki adam bölgeci balıkmış. o yüzden geri çıkardım. akvaryuma adi salyangoz ilave ettim. onlar yesil noktaları değil ama diğer tüm kötü görünen yosunları ufak ufak temizliyorlar ama onların temizliği yetmiyor. akvaryumumda vatoz türü yok. cüce vatoz eklemelimiyim ? ve hangi türünü ?

6. Barış Ç.

Barış Ç.

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Barış Çetinkaya
    Dediğiniz gibi gidip micra bulup akvaryuma ekledim. Sanırım 1 hafta 10 gün sonra adam olurlar.

ka2n ve TencoMelih bunu beğendi.
  7. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Düzenli budayın ki uzun formu kaybedip tabana yayılmaya başlasınlar.

8. Barış Ç.

Barış Ç.

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Barış Çetinkaya

hmm ok. öyle tabana yayılıyorlarsa 1 hafta kök salmalarını beklerim. daha sonra budama işini yaparım.

9. Barış Ç.

Barış Ç.

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Barış Çetinkaya
    Fotosentezin dibi bu olsa gerek. Micralar da coştu ,

Micraları budayıp budayıp etrafa ön tarafı komple kapamayı düşünüyorum. Orta kısımdan da kütüğün birini alıp, diğerini ortalayıp onunda etrafına micra döşemeyi planlıyorum. Haricinde fikri olan var mı ?

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş