1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Özel Akvaryum Fiyatları

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde bulents tarafından 26 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Özel akvaryum fiyatları akvaryum hobisine göz kırpan her insanın öyle yada böyle uğradığı bir durak. İster tatlı su, ister tuzlu su olsun gözümüze kestirdiğimiz, özel akvaryum yaptırma alternatifini düşünmeyen hobici yoktur sanırım. E sebepleri de yok değil hani.

Hobici neden özel akvaryum yaptırmak ister?

Özellikle tatlı su da onlarca fabrikasyon hazır üretim akvaryum bulunuyorken,kafamızda hayal ettiğimiz akvaryumu genellikle bulamaz ve özel akvaryum yaptırma işine adım atarız .
    Bizleri özel akvaryuma iten sebeplerin en önemlilerinden birisi, hazır olanlarda mutlaka bize hitap etmeyen bir şeylerin olmasıdır. Genelde hazır sistemlerde olmayan yada kısıtlı olan sump bölümleri bizi ekipman olarak kısıtlar. Hazır sistemlerin kısıtlı ekipmanlarına mahkum kalmak istemeyen hobiciler kendi akvaryumlarını yaptırmak isterler. Ayrıca Deniz Akvaryumu Fiyatları merakında olan linke bakabilir.

Özel akvaryum alternatifi var mıdır?
    Her şeyin olduğu gibi özel akvaryumların da tabii ki alternatifi mevcut. Özellikle tatlı su tarafında boyu,resun,rs electrical, haiela gibi uzak doğu kökenli birçok markanın hazır akvaryumları mevcut. Kompakt yapıları tüm filtrasyon ve aydınlatmasının üzerinde olması, fiyatlarının da uygun olması sebebiyle tercih edilebilir durumda.

Fluval.jpg boyu.jpg

Tuzlu su tarafında ise özellikle protein skimmer gibi özel ekipmanlara gereksinim duyulması sebebiyle, hazır akvaryum çeşitleri çok fazla değil. Red sea,aquamedic,fluval gibi kaliteli markaların yanında boyu ve resun gibi uzakdoğu kökenli akvaryum üreticilerinin de hazır deniz akvaryumları mevcut. Bir süre bizzat kendim de kullandığım redsea max 250 deniz akvaryumu kaliteli malzemesi ile pazarda hazır akvaryum olarak söz sahibi olan bir model.
    redseamax250.jpg
    Redsea max 250 ile kurulmuş hala hayatına devam eden başarılı bir akvaryum. Marmara Doğal Red Sea Max 250 Deniz Akvaryumu Kurulumu linkten takip mümkün.

Özel akvaryum yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?
    Salonun ortasına özel akvaryum yaptıracağımı duyduğunda eşimle şöyle bir diyalog yaşamıştık;

-'ne kadar su alır bu şey,ağırlığı ne olacak'
    -'yaklaşık bir ton hayatım'
    -'neyyy, bu patlamaz demi?'
    -'yok, çok araştırıyorum en güvenilir ustaya yaptıracağım, merak etme.'

Evlerimizin içerisinde yarattığımız küçük okyanuslar aslında aynı zamanda birer tehdit durumundalar.Özellikle deprem gibi doğal felaketlerde kullanılan malzemelerin önemi çok daha ön plana çıkıyor. Cam kalınlığından, sehpasının yapısına kadar kullanılan malzemeler akvaryumun bize uzun süre sorunsuzca hizmet edip etmeyeceğinde belirleyici oluyor. Cam kalınlığı yanında son zamanlarda daha net görüş sağlayan extra clear cam kullanımı da özel akvaryum imalatında artmış durumda. En azından seyir imkanı olan yüzeyler ex-clear yapılıyor. Akvaryum ölçülerinize göre sehpanız suya dayanıklı metal veya ahşap malzemeden yapılabiliyor. Ben,esneme payı olması sebebiyle, depremde avantaj sağlayacağını düşündüğüm ahşap sehpayı tercih etmiştim. Suya dayanıklı membran kaplama ile ahşap malzemeler yıllarca kullanılabiliyor.

Akvaryumunuzu tasarlarken mutlaka kullanacağınız ekipmanın rahat girip çıkacağı kadar yer kalmasına özen gösterin. Alttan sump lı sistemlerde zamanla sump içerisinde kullanabileceğiniz reaktörleri(medya reaktörü,zeolit reaktörü vs.) de hesaba katarak sumpınızı mümkün olduğunca büyük tutun.Tatlı su sistemleri için mekanik filtrasyon ihtiyacı sump ta yapılan bölmelere yerleştirilen medyalarla sağlanıyor. Bu bölümleri çok araştırıp, kullanmayı düşündüğünüz, hatta ileride kullanacağınız medyalar için bolca boş bölme bırakın. Tuzlu su akvaryumu için,sump ın bulunduğu dolap içerisinde şu anda ihtiyacınız olmayan, hayatımda kullanmam deseniz bile Kalsiyum reaktörü ve dozaj pompası gibi cihazların konulabileceği kadar alan bırakın. Tank ölçülerinizi evinizde hayal ettiğiniz yere uygun belirlerken, aydınlatma gibi detayları atlamayın. 120 cm üzerinde murerlight dışında çok fazla alternatifiniz yok çünkü. Özel akvaryum yapımında,kullanılan malzeme kalitesi kadar akvaryumu imal eden ustanın işçiliği de önem arzediyor. İstediğiniz kadar kaliteli malzeme kullanın işçilik te en az malzeme kadar kaliteli değil ise istenmeyen sorunlar yaşanabiliyor. Çöken , çürüyen, bombe yapan akvaryum sehpası üzerine binen ağırlık ile bize ciddi sorunlar yaşatabilir. Sorunların akvaryumun ilk kurulduğu zaman değil de sonradan çıkması ise başlı başına felaketlere sebep olabilir. Boş akvaryumda ortama verilen zararların üstüne, dolu akvaryumda aylarca yıllarca besleyip aranızda duygusal bağ oluşturduğunuz canlıların hayatlarını kaybetme riski de vardır cünkü. Bu sebeple akvaryum, işinden emin olunan,referanslarını gözünüzle görebildiğiniz veya arkadaşlarınızın daha önce denediği işinin ehli ustalara yaptırılmalıdır. Küçük tasarruf hesapları sizi daha sonra sizi büyük pararlar kaybedecek bir durumun ortasında bırakabilir. Sayıları az olmasına rağmen,Türkiye de özel akvaryum imalatını hakkıyla yapan ustalar da var. Geceleri rahat uyumanız için arayıp bulmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Süleyman usta yapımı bir akvaryum.
    Suleymanusta.jpg
    Yener usta yapımı bir akvaryum.
    YenerUsta.jpg

Özel akvaryum fiyatları ne civarda?
    Geldik işin en zor kısmına. Öncelikle akvaryumunuzun ölçülerine karar vermeniz gerekiyor. İşinin ehli ustalar, 3 dakikalık bir hesapla size hemen o ölçülerde kaç mm cam kullanmak gerektiğini söylüyor. Taşınacak ağırlığa göre sehpa da kullanılacak malzeme de sonrasında hesaplanıyor. Dolapta sump kullanılacaksa sistem kapandığında taşan suyu kaldıracak ölçüde bir sump koyuluyor. Boyutlarına göre özel yapım akvaryumların fiyatları değişiyor tabii, ama 12mm camdan membran kaplama dolaplı sumplı yukarıdaki gibi yaklaşık 400-450 litrelik bir akvaryum için 1500-1700 tl yi gözden çıkarın. Cam kalınlığının fiyat üzerinde doğrudan katlayıcı etkisi olduğunu unutmayın. Benzer ölçülerde sadece eni artırılmış 650 litrelik 15mm cam ile membran kaplama dolaplı bir akvaryum için iki kat para ödeyeceğinizi unutmayın. Özel yapım bir deniz akvaryumu ve özel yapım tatlı su akvaryumu videoları.

Sağlıklı, kazasız kurulumlar.
    Akvaryum Portalı

2. Bülent abi eline sağlık güzel bir yazı hazırlamışsın. Özel akvaryum da malzeme kadar ustada önemli fikrine harfien katılıyorum. Maliyet'i arttırıcı unsurlar arasında mobilya seçimi, cam'ın extra clear olması belirleyici faktörler. Süleyman Usta yapımı bir tank daha görmek isteyenler benim konumda ilk mesajımda ki fotoğrafları da inceleyebilir.. :portaliseviyoruz:

Daha Yolun Başında Deniz Akvaryumu Kurulumu 190x90x50.. | Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu

BulentS bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bülent abi eline emeğine sağlık güzel bir yazı olmuş ...temo11

BulentS bunu beğendi.
  4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Bülent akvaryumun müthiş olmuş canım benim.

BulentS bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Bülent özel akvaryum fiyatlarını güzel ortaya sermişsin. Akvaryum modelleri ve çeşitleri de artık zenginlik kazanıyor. Deniz akvaryumu gelişiyor.:)

BulentS bunu beğendi.
  6. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Özellikle yeni başlayanların,yeniden tank yaptıracakların unutmaması,her zaman akıllarında bulundurması gereken bir yazı.Mesela ben şimdiki aklım olsa yandan sumplı yaptırmazdım.Sump bölümüne elim sığmadığından dolayı müdahale etmem gerektiği zamanlar çok aşırı zorlanıyorum.İhtiyacımızı ve gereksinimlerimizi çok çok iyi hesap ve tespit ederek tank için karar kılmalıyız.

BulentS bunu beğendi.
  7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Abi boşladın bizi uzun zamandır. Çay içmeye bile gelmiyorsun. Değişti akvaryum. Beklerim müsait olduğunda :)

cimlikaya bunu beğendi.
  8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Özel yapım Bursa da Ömer usta nın yaptığı Bir akvaryum da ben sunayım size.

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Canlı gördüm, işçiliği güzel ömer ustamızın.

halilkocan bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok güzel olmuş Halil akvaryum, ustayı tebrik ederim.

halilkocan bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Halil abi nazar deymemesi için bir Maşallah eklemek gerek...:)

halilkocan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş