1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Özel mesajlarda yasaklamalar

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde 8020_r31s tarafından 15 Şubat 2016 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Forum yönetim ve idaresinden sorumlu arkadaşların dikkatine bir noktayı sunmak istiyorum. Tamamen kendi kanaatim olarak, forum üyelerinin diğer firmalardan bahsetmesini belirleyen kuralların aşağıdaki metinde net şekilde yer alması gerekir.

http://www.akvaryumportali.com/help/terms

Bu metne başka nelerin eklenebileceği hususunda, aşağıdaki link örnek verilebilir. 2 ve 2.1 başlıklarına dikkat.

http://www.reefcentral.com/index.php/user-agreement

Site kurallarını ihlal etmekte direnenler için açılmış örnek bir uyarı başlığı da aşağıda;

Shilling and Lighting suppliers

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şeffaflık ve art niyet olmadan bu işleri yürütmeye nasıl çalıştığımızı anlamak için İst mağazası Gökhan abiye bir sor. Önceki gidişimde 2800 küsür daha bu cumartesi 1820 TL alışveriş yaptım sizden. Hani art niyet?

Ama yazayım açıkça fiyatları bu kadar pahalı olan ve soğuk ortamı olan bir yere artık gitmem ve tavsiye edemem. Beni susturmak kolay değil Azmi buna paranız yetmez.

3. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    sürekli "onu geç bunu geç" diye yazarsan olmaz ki?

eğer anlamayı isteyerek okursan, demek istediklerimi anlarsın, anlamıyorsanda Arap ol zaten :D

ben dedikoduyla hareket etmem, edecek olsam, dedikodunun alasının yapıldığı bir sektörde hizmet veremez durumda olurdum, her zaman dedikodular olur, bizde oluyor, sizde de olacak, bu hobinin fıtratında var,

sen kendinin iyi bir nokta da olduğunu düşünüyorsan o zaman sıkıntı yok. Ama insanlar bunu sorguluyorsa eğer, bu başlığın açılmasında ki neden de bu, bazı şeylerin yanlış olabileceğini tartışabilmen lazım. Bende sırf bu yüzdem yazdım. Bu forumu senin tabirinle yermek için değil, buranın iyiliği için yazdım. İlk mesajımda da dediğim gibi, benim firmamın isminin gizlenmesi beni ticari olarak yada çıkara olarak ZERRE KADAR etkilemiyor, böyle devam etmesinin yada etmemesinin bana bir zararı/faydası yok. Eğer ben buraya bunu yazdıysam, seninle olan sohbetlerimiz hatırına, buranın iyiliği için yazdım. Amacım kötülemek olsa yazmaz başka türlü davranırdım.

4. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    seni susturmaya niyetli değilim. susma zaten. bende susmam. burada hepinize karşı tek başıma yazıyorum dikkat ettiysen. ama sen hala saldırarak konuşuyorsun.

paranız yetmez edebiyatını da hiç anlamadım zaten. sana paramı teklif ettim ben susman için?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Genel ifade sana yazılmış değil. Ben iyi niyetle herkese eşit mesafede kalıyorum, hobiciyim ve evimi başka işten bakıyorum. Paramla o bu ayırmadan siz dahil alışveriş yapıyorum. Bir yerde eksik varsa akvaryum hobisiyle ilgili bunu da yazıyorum.

Bu forum için eleştiri kaldırabiliriz ve belki diğer yönetici arkadaşlara nazaran ben daha az eleştiri kaldırıyorum ama burası için ticari diyenleri asla affetmiyorum. Bunu o leş ticari siteler varken burada yazanlar benim gözümde ancak hobiye ihanet edenler veya başka çıkarı olanlar yapar.

Akvaryum Merkezi bunu beğendi.
  6. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    gidip gitmemek senin tercihin, ortamın soğukluğu kişiyle alakalıdır. sen ne kadar sıcak olursan ortamda o kadar sıcak olur. sen eğer farklı davranırsan, ortamda sana buz kesilir.

fiyatlara gelince, evet pahalı bir firmayım, çünkü sattığım ürünler Avrupa malı, Amerikan malı ürünler. Canlı fiyatlarımın pahalı olmasına gelince, 1 senesi var, görürsünüz ben pahalımıyım pahalıysam niye pahalıyım. 1 sene sonrada, kurlar bu şekilde yüksek olursa eğer, o "ucuz" satan firmalar yine ucuz satmaya devam edebilecek mi edemeyecek mi göreceksiniz. Sen nasıl kafanı taktıysan bende taktım. %83 vergisi olan mercanı, "kaya" diye göstererek vergisiz çeken firma tabi ki canlıyı ucuz satar. Ama bakayım bunu ne kadar uzun süre yapacak. O zaman sende göreceksin canlı da ben pahalımıyım yoksa hakkıyla, dürüst ve temiz bir şekilde yaptığım içinmi böyleyim.

tavsiye etmemek te senin tercihin. herkes rızkını yer. benim rızkımı sen vermiyorsun, Allah veriyor, her zaman diyordun ya, "buraya sponsor olmayıp oraya üye olan bütün esnafı bitireceğim" diye, işte bende sana bunu söylüyorum. sen hiçbir şey yapamazsın. esnaf eğer hakkıyla dürüst şekilde işini yapıyorsa, zaten alır başını gider, değil sen, feriştahı gelse kimse onu BİTİREMEZ.

forumlar firmaları yücelten, var eden yada yok eden yerler değildir. Sadece kendilerini tanıttıkları yerdir, reklam yaptıkları yerdir.

8020_r31s bunu beğendi.
  7. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    Bu arada bir şeyi ifade edeyim, ben burası ticari bir forum derken, bunu olumsuz bir şeymiş gibi, yada kötülemek için söylemiyorum. Sen burası ticari değil dediğin için öyle olmadığını söylemek adına söylüyorum.

forumun ticari olması kötü bir şey değil, tam aksine olması gereken, normal olanıdır. bugün reef central, ticari üyelerden reklam almayarak ayakta kalabilirmi? kalamaz. seninde olmanda yanlış bir şey yok yani. seninde dediğin gibi, sunucu parasını ödemek bile "ticari olmanı gerektirecek bir durum" . ama bunu yaparken önemli olan objektif olabilmek. Sen olduğunu iddia ediyorsun ama sana en son konuşmamızda telefonda söylediğim, burada asla yazmayacağım bir nedenden ötürü objektif olmadığını iddia ediyorum. Hatırlarsın hafızanı zorlarsan. Sen belki "şahsın" objektif, ama forum objektif değil. Bunu bir çok yerde bir çok başlıkta görüyorum zaten. O yüzden bu iddia da saçma geliyor.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gene yazacağım geç bunları diye çünkü ben ilk defa gitmiyorum sizin dükkana. Çooook gittim ben aynı ben eskiden değil şimdi öyleyse sorunu başka yerde aramak gerek. Teoman abi bile ki dünyanın en sıcak adamıdır aynısını söylüyor. Bu da şikayet değil öneridir kendimce.

Birşey yapmaya gelince konuşmak gereksiz, hata yapanlar zaten bizlere rağmen cezasını da veya faydasını da görür.

Akvaryum Merkezi bunu beğendi.
  9. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    tamam abi hadi sende geç o zaman bunları.

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Öfffff

Pennywise bunu beğendi.
  11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Kendi adıma konuşuyorum....

Bu forumda hiç bir zaman sponsor olsun yada olmasın firma kötülemesi yapılmamıştır. Yapılmasına da müsaade edilmez. Forumda sponsor diye de hiç bir kimseyede ŞAK ŞAK yapılmaz. Getirdiği üründe bir hata var ise uyarılır. Esnaf kendini geliştirir yada olduğu yerde sayar... Bu kendi takdiridir. Bu ülkede Esnaf olabilmekte hem zor hemde meşaakatli bir iştir. Maalesef şartlarda bellidir. Hem vergisel boyut hem hukuksal boyut bellidir. Bu hobinin gelişmesi için ticaret yapan yapmaya çalışan kendini geliştiren her ürününün arkasında duran, her firmaya saygım vardır.

Bizler hobiciyiz. Deniz akvaryumu ile Severek uğraşan hemen hemen herkes hangi ürününün kimin tarafından satıldığını bilir. Biz ürün alıp kullanır fikirlerimizi beyan ederiz. Bu en doğal haktır. Hiç bir ürün ismine bu forumda yasak koyulmamıştır. Forumu okuyan herkes bilir araştırmakta serbesttir. Ülkede bu konuda paylaşımda bulunulan forumlarda malumdur. Hemen hemen herkesin bir şekilde tüm forumlara üyeliği vardır. Aradaki farkların takdiri üye olan olmayan insanlara aittir.

Saygı ve sevgi çerçevesinde Dünya genelinde yapılan bu hobinin, ülkemizdeki durumu malumdur. Bizim amacımız sadece insanları hobiden soğutmadan keyifle, bilgi ve gözlem ile paylaşımda bulunmaya teşvik etmektir. Bu ortam oluştuktan sonrada kaliteyi arttırmak Dünya 'da yapılan bu hobi de SIRALAMA adına bir yerlere getirmeye çalışmaktır. İnsanları soğutmamak gayedir. Saygı ve Sevgi ortamı korunamayan bir yerde Kaliteli paylaşımlar olmaz.

Ülkede esnaf çatışmaları tartışmaları yüzünden Daima kaybeden hobicidir. İleri düzeye çıkmayı sağlayacak bir gelişme göremiyorum. Herkes Kendi ekmeğini yer. Ama doğru ama yanlış.

Ama şunu söyleyeyim İŞLEYİŞTE ayırt etmeden tüm esnafın bariz hataları mevcuttur. Bu şahsa nazır yazılmış bir satır değildir. Tümü için geçerlidir.

Kimi getirdiği ürünün garantisine sahip çıkmaz, kimi stoklu çalışmaz, kimi sadece ithalat yapar distribütörlük almaz, ürün getirir getirilen ürün hakkında bilgisi olmaz, sattığı ürüne fatura bile kesmez. o kadar çok ki saymakla bitmez. %100 Profesyonel çalışan bir firmaya daha denk gelmedim. Ne kadar yazık bu hobi için. Tabi ki ürünler canlılar zor hobi zor esnafada hak veriyoruz. Gerekli izinler, mal çıkartmak, bürokrasi ülkemizde çok zor. Ve gördüğüm kadarı ile ileride daha da zor ve saçma sapan durum söz konusu olacak. İş dahada zorlaşacak.

Şimdi zor olan bu esnaflıkta bu işten ekmek yiyen A Firması bir insanın bir insan topluluğunun (FORUM) bulunduğu yerde bedel ödeyerek sponsorluk alarak bulunmasından doğan hakları mevcuttur. Tabii olarak sponsorluğu bulunmayan bir firmanın isminin zikredilmesi vatandaşa ve ticaretine haksızlıktır.

Bu doğal karşılanmalıdır.

Şimdi sponsor kalkıp ta sponsor olmayan hakkında yada getirdiği ürün hakkında burada konuşamaz.

Daha forumda tenezzül edip TANK bile paylaşmamış insanlar ya da bir üyede kalkıp konuşamaz. Bu dengeyi sağlamak için bu çatı altında birleşip burada VAKTİNİ geçiren (hobici yada esnaf fark etmez) uyarmak ve önlem almak zorundayız.

BU kişilere ve FİRMALARA özel olarak yada kasıtlı yapılmamaktadır. Kimse üzerine alınamaz. Ben iğneleme yapmam direkt olarak söylerim. Bu forum hiçbir firmaya oluşuma Ait değildir. Forumun SAHİBİ yoktur. Bu forumda VAKTİNİ harcayan ÇABA gösteren PAYLAŞAN insanlarındır....

Keşke işini ve hobiyi seven herkes toplansa sürekli özenilen Reef Centrallar Reef2reef ler vs... gibi bir ortam oluşsa. Kaliteli tanklar kurulsa, Firma Hobici iç içe olsa. İstek şikayet memnuniyet birlikte paylaşılsa DA ileriye gitsek.....

MÜMKÜNMÜ dür?

12. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Hobici esnafla esnaf hobiciyle var. Sponsorluk sistemi her alanda dunyanin ""EN" lerinde bile var. Aslinda ticari degiliz deki ana fikir sponsor gudumunde bir forum olmamaya gayret ediyoruz. burda bunyemizdeki bir firmayla veya sattigi bir urunle ilgili yorum ozgurce yapilabiliyor. Bir sponsorumuz kalkipta diyemez ki bu urunu ben satıyorum bu mesaji silin (!) dese bile ki ornekleri oldu dikkate alinmaz. Bu konuda herzaman objektif olmaya calistik calisiyoruzda. Burda sponsor disi firmalarin reklaminin yapilmasina izin verilmedigi kadar elestirilmesine de izin vermemeye gayret ediyoruz. Kisitlama tek tarafli degil yani.
    Bu bir forum prensibidir. Hicbir alanda sınırsız özgürlük diye birsey yoktur. Sizle ilgili bir bağım yok ama adim anilamiyor demek biraz tek taraflı fayda aramay girer. Sponsorlarla olmayanlarin bir şekilde ayrilmasi gerek. Burada ilk olarak oto kelime filtreleri ve sonrasinda ise modlarin takibi var tabiiki.
    Kişisel olarak neler yaşandı bilemeyiz ama bu konuda forum yonetimindeki modlarin temel düsturları bunlardir.

Düzenleme: 17 Şubat 2016
    harfuzmani, Humility ve veysel bunu beğendi.
  13. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Başlık gereği ***** konusunda kısıtlamaya dair sistemsel bütünlük konusunda cevap verilmiştir.

Üyelerimizin istek ve önerileri her zaman için bizim için önem arz eder... Bu konuda bile bu forum farklıdır. Vakit buldukça elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

Saygılar.

YIKIKTEMO, veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Forumun genel yapısı bellidir, arkadaşlarımız gerekli açıklamalarda bulundular. Takip ettik yazılanları okuduk.
    Vakit buldukça elimizden geldiğince hobi için bir katkımız oluyorsa asıl güzellik bence bu.

Bu tip başlıklar her daim oldu ve olacak şimdi olduğu gibi, kimi bilerek kasıtlı bir yoklama çekmek isteyecek verilecek tepki nedir ne olacak diye. Kimi gerçekten bu nedir diye merakını gidermek için soracak. Bir şekilde cevaplar alınacak verilecek. Bu platform da olanlar bunlara göre değerlendirmesini yapıyor olacaklar ve yapacaklar an da olduğu gibi. Her bireye olusuma vs vs sıralamadaki yerini verecekler.

15. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Aslında ülkemizde ne saklı akvaryumlar var.Ben çok kez denk geldim ve hobiciyle oturup konuştum.Birçoğu sanal ortamın azizliğine uğramış ve forumlardan verim alamamış.Genelde 3-5 li gruplar halinde kendileri kendi işlerini görüyorlar.

Benim asıl zoruma giden bir mercana %85 vergi verirken neden burda üretmeyi düşünmüyoruz?Elin çini sahte tavuk ve yumurta üretiyor biz deniz memleketinde bu işi yapamıyoruz.

Aslında bunu tartışmalıyız.Olmayan bişeyi yapmalıyız

Geçmişte bana "ÇÖP KONTEYNIRI" diyenlerde insan istediğinde neler yapıyor gördü.Sanırım biz yine millet olarak sadece konuşuyoruz.İş eyleme gelince kimsede ses yok.

Yok mu içimizde iyi cesaretliler?

tristan_76 ve yagmurlugeceler bunu beğendi.
  16. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ancak bu söylediğiniz bir ülkede İnsan kalitesi arttıkça gerçekleşir.....

Kişisel kavga ve egolardan sıyrılamayan bu ülkede ilerlemek zor. Doğru yönde gerçekleşen Özgür irade gerekli. Abartmayayım Bu hobi bile %60 civarında sadece gösteriş için yapılmakta.

İnsan kalitesini arttırmak önce anne ve babaların, sonrada bu ülkede öğretmenlerin görevidir.

cimlikaya, basma tulumba, corax ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  17. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Azmi Bey, Ticarethane olarak görmüyoruz biz bu forumu. Ancak burada bir gerçek var ki buranın belli bir masrafı var. Bu masrafın sadece Temel abi tarafından ödenmesi bizim içimize sinmedi. Kendi aramızda konuştuklarımızı tabi ki bilemezsiniz ancak portalın masrafını çıkaracak kadar sponsor olmalı bunun üzerine çıkmaya da gerek yok diyoruz. Eğer ki eksik kalırsa biz moderatörler ve editörler cebimizden kalanı bölüşmeye hazır olduğumuzu Temel abiye defalarca söyledik. Oluşabilecek kardan da hiçbir moderatör kar beklentisine girmez bizim arkadaşlarımız arasında. Hatta Temel abi kar çıkarsa üyelere yarışma düzenleyip hediye olarak dağıtalım önerisinde bulundu. Bu da bizi ticari forum yapmaz. Sadece vakıf mantığında bir forum yapar. Vakti zamanında birçok farklı forumlarlarda bulundum akvaryum hobisi dışında. Diğerlerinde de aynı problemler gördüm. Para almadan hareket etmeye çalışan forumlar batmaya mahkumdur. Bu sebeple portal kendi yağını kavuracak kadar ateşe ihtiyacı vardır. Ama siz bu işten para kazanıyorsunuz bu sizi ticari yapar.

Evet sizi de herkes biliyor belki de sponsor olmanıza gerek yok, belki de var. Rızk Allah'tan bunda da hemfikiriz.
    Bülent Abi ve Temel Abi ile aranızda yaşanan problemleri de bilmiyorum. Olmuş olan olayları da buradan yeni görüyorum. Bunları da konu dışında tutuyorum.
    Şimdi şöyle düşünelim lütfen. Siz bu portala para verip sponsor olsanız, ama para vermeden devamlı konuşulan başka bir rakibinizin adının geçmesi sizi rahatsız etmez mi? Bunu kasıtlı olarak yapan "üye" de var arada bu şekilde düşünün. Biz burada sizi saklamıyoruz aslında. Diğerlerinin hakkını koruyoruz. Bu sebeple sizin de diğer üye olmayan firmaların isminin geçmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Evet bu işin ticaretini yapıyorsunuz, arada dönen filmleri, kazançları, vergileri vs siz biliyorsunuz. Merdiven altı firmalarla baş etmenin ne kadar zor olduğunu bilen birisi olarak söylüyorum bunu ki gerçekten zor iş.
    Geçen sene ocak ayında en ucuz balığı ve mercanı siz satmıştınız hatırladığım kadarıyla. Geçen seneye göre fiyatlar bazı canlılarda 2-3 katına kadar ulaştı. Dolar fiyatı ise Neredeyse %30 arttı. Bu duruma benim matematiğim yetmiyor. Arada bir aydınlatır mısınız bizleri? Yoksa biz senaryolar üretir halde dedikodulara dalıyoruz.
    Mesela birisi diyor şu firma bu firmaları bitirmek için fiyatlarda damping yaptı. Diğeri diyor gömü buldu vs vs vs. Dedikodunun önüne geçilmiyor malumunuz.

Ayrıca bir çok hobici biliyor ki ithalat birkaç firma birleşerek yapılıyor. Ana ithalatçı diğer ufak esnaflara da yardımcı oluyor. Yani sizin canlıları veya ürünleri bizler buradaki sponsorlarımız üzerinden dolaylı da olsa zaten alıyoruz. Direkt olarak da burada aktif vakit geçiren akvaryum hobisi ile ilgilenen herkes sizi zaten biliyor. Diğer esnafları da bildiği gibi.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tek firma ile ilgili değil bizim yazdıklarımız ve uygulamalarımız. Biz nasıl işin ticari boyutunu bilmiyorsak forumun iç kararlarını da burada olmayanlar bilemez.

Biz kimlerin arka planda şakşakçılık yaptığını görüyor biliyoruz, kimlerin aslında beni etkilemez diyip gerçekte neler kaybettiğini de biliyoruz. Yine kimlerin kimler yüzünden ne zararlar gördüğünü de biliyoruz ama nasıl ki isimlerin geçmesi reklam anlamında sansürlü ise bizim dışımızda veya bizden önceki bu olayları da burada lanse etmeye gerek yok.

Herkes herkesi bilmiyor, yeni başlayan arkadaşları forumda görüyorsunuz, yönetime ve bana neyi nereden alacağına dair birçok mesaj geliyor ve biz de kendimizce yardımcı olmaya çalışıyoruz. Nasıl olsa biliyor veya bizi bulur diyerek kimse kendini kandırmasın. Forum içinde öz ve doğal yönlenmeler oluyor ve olması da doğal. Markalarına da kimse güvenmesin bence, alternatif çok ve çoğu da ülkemize has ağızlara sakız olmaktan ibaret. Ne Alternatifler var ve markalardan faydalı.

Bunlara yönelmeye başlayacağız artık, alternatifler tanıtılmalı, bunları esnaflar eşit şekilde paylaşmalı.

Akvaryum Merkezi ve Humility bunu beğendi.
  19. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    Levent bey, dediklerinizin neredeyse tamamına katılıyorum, kendi hakkınızda (Portal yönetimi olarak) yazdıklarınıza da saygı duyuyorum. Genel olarak ben söylemek istediklerimi söyledim, gerçekten, ama gerçekten samimi olarak bunları okuyup demek istediklerimi anlamaya çalışanlar çıkarsa aranızda tartışırsınız zaten özelden yada yönetim olarak. Ben farklı bir şey söyledim aslında, fakat konu başka yerlere çekildi, o yüzden tekrar tekrar aynı şeyleri yazmayacağım yada cevap vermeyeceğim.

Fiyatlara gelince, 3 katına çıkan bir şey yok, dolar kuru neredeyse %40-45 arttı, bu yüzdendir ki 2 lira olan malın 3 lira olması çok doğal, eskiden 2 liraya satılırken bir dönem 1 liraya kadar düştü çünkü zararına yada maliyetine satış yapıldı bir süre herkes bazı şeyleri görsün diye, bir anlamda başarılı oldu, bir anlamda bazılarını kötü etkiledi ama sonuçta bitti gitti geçmişte kaldı. evet o maliyetine(hatta bir çok türde zararına) satış ile bu günkü farka bakarsanız, arada 3 katı olduğu doğrudur, ama yukarıda ki hesaba bakarsanız açıklaması da odur. sırf benim değil de herkesin getirdiğinde fiyatların nasıl olacağının görülmesi için 2 aydır mercan getirmiyorum, getirenlere bakın, "hakkı ile düzgün yapanlar" - ki burada kimseye laf sokmuyorum, zira bu forumda sponsor olanlar düzgün yapanlar- bizim fiyatlarımız seviyelerinde satıyor. ama bazıları var ki nasıl çektiği detayı burada konuşsak da olmaz, anlatmayla da bitmez, onlar daha düşük satıyor. doğru. ama dediğim gibi. 2016 yılında bu sorun ortadan kalkacak. Zira bunun bu şekilde gitmeyeceğini artık bir çok kişi dile getirmeye başladı. Neyse, zaman gösterecek bunun sonuçlarını. Daha fazla da yazmak istemiyorum bu konuda zira bura da sponsor değilim. Diğer sponsorlara saygısızlık yapmak istemem. Siz izin verseniz bile ben yazmam ya da reklamımı yapmam. Yapacak olsam bu zamana kadar bu ya da diğer forumlarda, 5-10 kişiye 3-5 ürün hediye eder yaptırtırdım, ama beni tanıyanlar bilir, hiçbir zaman bunu yapmadım, yapmam da.

Gelelim sponsorluk hakkında ki sorunuza, ben olsam ne yapardım diye sordunuz, ben sponsor olsam da size yemin ederim aynı şeyi söylerdim. bu sansürün doğru olmadığını söylerdim ama diğer forumlarda da yöneticilere söylediğim gibi, yalan yanlış, yada yalakalık yaparak pofpoflayanlara müsaade edilmemesini isterdim, yani kısacası bunun çözümü -evet biliyorum zor ama- moderatörlerin bu insanalrı ya da yazıları kontrol etmesinden ve müdahale etmesinden geçiyor, ki şu anda bilmiyorum ama eskiden portal bu konuda gayet başarılıydı, zaten bu foruma o zamanlar gelmemin ve hatta kişisel bir hobici olarak normal paylaşımlarda da bulunmamın sebebi buydu.

Hepiniz bilirsiniz, ya da duyarsınız, aklı olan kişi okuyunca anlar zaten, forumlarda yalakalar çoktur, onu bunu pofpoflayan çoktur, diğer forumlarda bundan şikayetçi olanların başında da ben gelirim zaten. ama hiçbir zaman çözüm bu tarz bir sansürleme olmamalı bence. Dediğim gibi, bu beni zerre kadar etkilemiyor, bunu derken beni yanlış anladınız, ben büyüğüm ihtiyacım yok anlamında demedim, müşteri müşteridir, hepsine ihtiyacım var, etkilemiyor derken demek istediğim, BK motorun parçasını bulmaya çalışan bir insana burada sansür uygulandı diye o adam arayışından vazgeçmeyecek, gidecek diğer forumda yazacak, ve yine sonuca ulaşacak. bulmak isteyen bulur sonuçta, işte bu nokta da siz kendi elinizle o hobiciyi diğer foruma ya da başka bir yere yönlendirmiş oluyorsunuz. haksızmıyım?

dediğiniz gibi eğer birisi gerçekten kasıtlı olarak sponsor olmayan birisinin reklamını yapıyor, ürünlerini pofpofluyorsa, bu zaten çok kolay göze batıyor, insanlar anlıyor ve müdahale ediyor. burada da çok kolay müdahale edilebilir.

açıkçası bu kadar yazmamın, yada bu kadar cevap vermemin bu başlığa tek bir nedeni var, duygusal mı dersiniz, ne derseniz deyin adına, ama bu hobiye bazı değerler kattığıma inanıyorum ve bu şekilde ismimin sansürlenmesini kendime yediremiyorum. tek nedeni bu. ne bir maddi beklentim var ne de bana gerçekten zarar verdiğini düşünüyorum.

Çünkü forumlarda ki sponsorluk yapısı çok farklı bir noktaya gidiyor bu şekilde bir sistemde. Reefcentral gibi bir forum olalım istersiniz hepiniz, ama orada böyle bir uygulama göremezsiniz. ha sponsor olmayan bir firma gelip orada satış bölümünde ilan açamaz, yada firma olarak sürekli başlık açamaz, yada tanıtım yapamaz, zaten olması gerekende bu, fakat kimsenin ismide bu şekilde sansürlenemez.

Neyse. aslında bir yerde boşa konuşuyorum, 5-10 kişinin aldığı bir karar hele ki bir çoğu benim karşımdayken, ben yazdım diye değişmeyecek, ama en azından tartışılsın diye yazıyorum.

20. Azmi Sönmez

Azmi Sönmez

İsim:
    Azmi Sönmez
    Temel abi, bir yere kadar eywallah ama sana sabahtan beri yazdığım hiç bir mesajda saygısızlık yapmadım, laf sokmadım, iğneleme yapmadım. Aksine arkadaşça yazdım. Ama sen aklınca sürekli laf sokmaya devam ediyorsun. Saygısızsın, işte bu yüzden de bundan 10 sene sonra da aynı nokta da olacaksın. Sen durma, AKLINCA laf sokmaya devam et. Hani seni inat ettirmişler ya 10 sene önce, bir gün oda senin başına gelecek.

Objektifmiş, sen objektif falan değilsin, tam aksine, senin yanında olanın başarılı, olmayanın başarısız olacağını sanıyorsun.

Bu kadar kibir zararlıdır. benden sana tavsiye. Sadece kendini kandırıyorsun çünkü.

Başka da zerre mesaj yazmam buraya bu mesajdan sonra.

Tebrik ediyorum.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş