1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Özel tuzlu su yemleri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde brkfrt tarafından 24 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Herkese selamlar,
    Deniz akvaryumu kurulumu konusundan da takip edenler bilir bir adet spotted mandarin ve bir adette scooter blenny ekledim. Bu iki türde kuru yem almayan balıklar. Hazır, akvaryumumda büyük balık yokken kuru yem için şansımı denemek istiyorum. Akvaryum hobisine yeni başladığım için yem markalarını ve isimlerini tam olarak bilmiyorum. Yabancı kaynaklardan araştırdığım kadarıyla "krill sinking pellets,cyclopeeze, tetra microcrabs'' gibi yemlerle karşılaştım. Bahsi geçen yemleri ve sizin önereceğiniz özellikle dondurulmuş yemleri markasını da belirterek yazarsanız sevinirim.
    Herkese sağlıklı balıklar dilerim..

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Özel tuzlu su yemleri

Dondurulmuş bilmem ama kuru yem olarak, Dainichi, NLS ve Tetranın güzel yemleri mevcut. Bu arada ne yaptın artemia çıkardınmı ? Ben vermeye başladım perculalar artemiayı akvaryuma basınca çıldırıyor :) Birde Kartal Tarama yemiyormu bu mandarin falan ?

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Yok Fatih yemiyorlar. Belki dağılan minik parçaları yemiştir ama ben görmedim. Artemiaları çıkardım da bekliyorlar kovada nasıl süzdün sen onları?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ben o tuzu koymadım. Akvaryumdan su aldım. Sadece çeyrek kaşık kadar artemia seçip attım. Direk ışığın olduğu yere toplanır artemialar. O toplandıkları kısımdan da şırınga ile çekip akvaryuma bastım.

brkfrt bunu beğendi.
  5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Benim onerim "New Life Spectrum" ve "Dainichi" yonunde olacaktir. NLS yemleri cok iyi ve uygundur. Ama Dainichi baliklarin dqha severek yedigi bir yem. Fiyat olarak da biraz pahalidir.

Saygilarimla...

brkfrt bunu beğendi.
  6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Teşekkürler. Dainichi aklımda merakta ediyorum açıkçası nasıl bir yem. Pellet dedikleri yemle ilgili bilginiz var mı? Yabancı sitelerde dolaşan meşhur bir mandarin yazısı var orada kullanılmış

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kafanizi karistirmayin Mandarin baligina bakarak cunku yeme cikan bir balik degildir. Sadece dogasi geregi gezerek canli yem ararken yiyecegi kuru yem gorurse yer. Bunun disinda gormeniz icin yani anlamaniz icin yapmaniz gereken kuru yem veya dondurulmus yemi mandarinin girebilecegi bir cam bir skala tup benzeri malzemeye koyup bir koseye birakmaktir. Mandarin zamanla buradan yeme alisabilir. Bunun disinda kuru yem yese bile sizin gormeniz zordur.

Kril veya dondurulmus yemlerin fosfat deposu oldugunu ve fazla kacirmaniz durumda istemeyeceginiz alg sorunlari yasayacaginizi hatirlatirim. Kartal Tarama buna dahildir. Mandarin icin bu tarz yemler ozel olarak verilmez, genel yapiya bu tarz yemler verildiginde yerse yer, yemezse karpuz kesmeliyiz yani keyfi bilir.

Cep mesaj...

8. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Haklısın abi, mandarin ve türevleri için yapabileceğimiz tek şey olabildiğince küçük boyutta yem kullanmak olabilir. 1mm'lik yemler dahi ağız yapısı için müsait değil gibi

9. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Bu arada akvaryumcularda pod nufüsunu artırmaya yönelik ürünler bulunmakta, kullanan ve memnun olan var mı?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Pod nufusunu artiran urun neymis Burak merak ettim, icerigi nedir?

11. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Plankton ismiyle satılan ürünler bu işe yaramıyor mu? Podlar hangi sınıfa giriyor bilmiyorum ama; mesela tropic marin fitoplankton falan var, toz haldeym
    iş diğer satılan ürünler mesela zoaplankton ürünleri. Benimkiler tamamen yeni yollar aramak, yani bir yerden duymuş değilim,sesli düşünüyorum. Bahsettiğim katkılar sanırım bir çeşit yem. Bir de Fatih'le refis akvaryuma gittiğimizde bir şey göstermişti bana pod nüfusunu artırdığını söylemişti; ama ürünün ismini unuttum, yaptığı şey sanırım var olan yavru podları besleyip büyütmek. Okuduğum kadarıyla podlar belli zamanlarda nüfus patlaması yaşayıp belli zamanlarda ortalardan kayboluyormuş, binlerce yavrunun besinsiz kaldığından olabilir mi? Bir kaç ürün araştırdım internetten anthias, basslets, pseudochromis, dartbalıklar, chromis için yem olacağından bahsedilmiş; sanırım mandarin içinde olabilir.

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi beraber görmüştük bu katkıyı. İçeriğini ve markasını hatırlamıyorum adı pot... diye birşeylerdi. Akvaryumcunun söylediğine göre podların beslenmesini sağlayan bir sıvı gibi birşeydi.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mantik olarak bu gibi akvaryumda kendiliginden olagan sayida, akvaryum sartlarina uygun sayida, akvaryumda bulacaklari besin oraninda cogalan canlilari ilave islemlerle cogaltmaya calismak surekli onlar icin de besin girmek demektir. Podlarin evreleri var ve her zaman soz edilen baliklarin tuketecegi aciklikta armut gibi beklemezler. Her akvaryumun kendi urettigi ve her akvaryumun onlara yettigi oranda minik kabuklulari olmasi en iyisi kanimca.

Cep mesaj...

Sayfayı Paylaş