1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Üretim Akvaryumu

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde UmomanAhmet tarafından 7 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. UmomanAhmet

UmomanAhmet

İsim:
    Ahmet GÜNGÖR
    Merhabalar,
    Elimde şuan içi su dolu fakat boş,kurulu bir akvaryum var.2012'den beri bu forumu takip etmekteyim,birçok akvaryum konusunda tecrübe edindim.Fakat bu sadece heves'ten ötürüye geçmedi ve bir kâr amacı gütmedim.Şuan elimde 250 lt'lik bir akvaryum var.
    Ben bu akvaryumdan hem bitki,hemde canlı üretimi almak istiyorum.Sizlere yöneltmek istediğim sorular şunlardır ; İstanbulda ikamet etmekteyim.

Ürettiğim canlıları ve bitkileri nerelere ve nasıl satma imkanım var ?

Bildiğiniz üzere akvaryum için yem masrafı,elektrik ve su masrafı olacak.Bu masrafları çıkarmak ve kâra geçmek için ne tip yöntemler uygulamam gerekiyor ?

Canlı doğuran olarak ( Lepistes,Moly v.s) Türleri hangi akvaryumcular ne kadardan satın alır ve bu balıklar bana masraftan çok kâra geçmemi engeller mi ?

Eminim ki benim hayal ettiğim işi şuan uygulayan pekçok arkadaşımız vardır sitede.Siz tecrübeli arkadaşlarımdan yardım almak istiyorum.Lütfen beni bu konuda aydınlatın.

Saygılarımla...

TencoMelih, Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Bu işten para kazanmanın 3 yolu vardır hocam.

1. Yöntem : Üretim : Yaşadığınız coğrafya koşuları bir yada birkaç balık/canlı türünün doğal olarak çoğalmasına elverişli olur. Sizde coğrafyanın size sağladığı ücretsiz kaynakları değerlendirerek üretim yaparsınız ve kar elde edersiniz. Örneğin sıcak iklime sahip bir coğrafyada temiz bir akarsuya yakın konumda kurulacak havuzlarda tatlı su balığı üretmek gibi.

2. Yöntem : Ticaret : Doğru bağlantıları kurarsınız, ucuza canlı ithalatı yapar, üzerine kar payınızı koyarak satarsınız. Örneğin akvaryumcuların yaptığı gibi.

3. Yöntem : Seçici Üretim : Üretilmesi zor olan, üretmesi her babayiğidin harcı olmayan canlıları üretirsiniz ve kar elde edersiniz. Örneğin tatlı su akvaryumlarında discus üretimi veya tuzlu su akvaryumlarındaki canlıları ORA firmasının üretmesi gibi.

Bu üç yöntemin dışında harcayacağınız efor tamamen boşadır, dost acı söyler. İncelediğim uzakdoğu sitelerinde lepistesin kilosunun 20-30 dolarlardan gittiğini gördüm ki bu da yetişkin bir lepistesin satış fiyatının neredeyse 2 kuruş olduğunu gösterir...

TencoMelih, veysel, UmomanAhmet ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Müthiş yorum Özgün, fazlaca yazacak kalmamış. Yazmak istemiyorum bunları ama görünen Köy klavuz istemez, birileri asli olanı yazacak ki hevesli ve bu işe kalkışanlar önünü görsün.

Toptancılar vardır, ithal balıklar buralara gelir ve pipo filtreli hazneler yığınla balık için lüx görülür. Esnaf oradan sarı su içinden balığı örnek 5 liraya alırda hobicinin ürettiği balığa 100 gr yem teklif eder. senden iki tür alacak diye göbeğinden bağlı olduğu yere sırt cevirmez. Yarı ölü almış fark etmez, ne de olsa kumu akvaryumu verirken balıkları da poşette aynı anda verecek insan hep vardır.

Diyeceğim odur ki, esnafa bel baglamadan forumlarda satabileceğine inanıyor ve kendine güveniyorsan bu işe girmelisin.

Forumlarında bir yapısı ve düzeni var, bölüm açtırmış esnafı var vb, düzenin ciddi bir parçası olarak girmelisin.

TencoMelih, UmomanAhmet ve Alparslan bunu beğendi.
  4. UmomanAhmet

UmomanAhmet

İsim:
    Ahmet GÜNGÖR
    Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum inanın beni aydınlattınız.Ben şöyle düşünmüştüm yanlışım varsa düzeltin lütfen.
    250 litrelik tanka yaklaşık 3d1e olmak üzere 15 20 adet lepistes atacaktım.Bunun yanında tabiki bolca canlı bitki ekimi yapıcaktım.Bitki için altyapıyı hazırlamıştım doğrusu.Zaten canlı doğuranlar
    kolay çoğalan türler,bu şekilde 1-2 ay içinde 20 lepistes 50-60 lepistes olacaktı.Yavruları tankta tutup yetişkinleri tanesi 50 kuruştan satmayı planlıyordum.Çoğalan bitkileri ise budayıp minik olanları ekip,yetişkin olanları kök adet şekliyle satmayı dusunuyordum.Bu yöntemle bir yerinden tutmuş olmaz mıyım ? Yoksa sadece dedğiniz gibi boş bir efor mudur?

TencoMelih bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    % 100 boş bir efor denemez, tabii üretmekten veya uğraşmaktan zevk alıyorsan. Bu kısmını çıkarsak geriye % 98, 5 boş efor kalır, şahsi fikrim. Bu hesapta senin masraflar çıkmaz, artabilir.

Alparslan bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben binlerce bakın abartmıyorum binlerce ciklet yavrusu neredeyse her türünden, yüzlerce de cüce vatoz yavrusu ürettim. Hep hediye ettim bundan öteye zor geçer sizin belirttiğiniz şartlarda.

ozgun_cyprus ve Alparslan bunu beğendi.
  7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Yetiştirip de yavrulatmanın verdiği keyifden başka kazancınız olmaz kısacası.Forum üzeri laf anlatıp da satacaksınız ki bence hiç bulaşmayın derim.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş