1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Üretimde Nasıl Anlaşılır Soruları

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde tolga00 tarafından 13 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. tolga00

tolga00

İsim:
    tolga ykc
    Abilerim hepinize bişrey sormak istiyorum. Ben şuan kılıçkuyruk ve lepistes üretmeye calışıyorum. Bunun içinde bazı bilgiler almam gerek sizlere bazı sorularım olacak.

1- Balığın doğumu yaklaştığını nasıl analrız
    2- Akvaryumun içinde hamile balık neler yapar?
    3- Tam renkli balıkaların karnı'nın arkasındaki siyah yer görülmediğinden nasıl hamile olduğu anlaşılır?
    4- Sizce yavrulamaya kısa bi süre kaldığını nasıl belli ederler?

sorularım bu kadar abilerim bnde şuan 2 lepistes ve 1 kılıç dişi yavrulayacak ama ne zamn olacağını bilmiyorum akvaryum içinde hareketleri lepisteslerin
    camda aşağı yukarı yapmaları
    birbirlerin karnın arkasıyla uğraşma görüyorum.

Kılıçta ise biraz yavaşlık, camda aşağı yukarı yapma görüyorum.

Saygılarımla şimdiden teşekkür ederim.

TencoMelih bunu beğendi.
  2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Tolga kardeşim, yanından erkek geçmiş, yavru olmayan bütün dişi canlı doğuranlar her zaman hamiledir. Dişi ve yetişkin bir balığın varsa hamile olmama ihtimali normal şartlarda yok. Tek bir döllenmeyle 6-7 sefere kadar doğurabilirler. Yani hamile mi değil mi endişesi yersiz.

Doğuma yakın olduğunda karın patlayacakmış gibi şişer ve alt kısım iyice siyahlaşır. Doğuma yakın dönemlerde dişiler tenha yerlere çekilip beklerler, çok hareket etmezler. Erkekler tarafından da sıkça rahatsız edilirler.

Bence bu konulara takılma. Sağlıklı bir akvaryumum ve balıkların varsa, yavrular için de saklanacak alan varsa bir süre yavrun olacak, sen istemesen bile.
    Burada şöyle bir nokta var, kılıçkuyruklar çok avcıdır. Kendi yavrularını ve lepistes yavrularını avlayacaklardır. Bu, yavru sayısını azaltabilir. Tek tür daha mantıklı olur, yahut kılıç yerine moly, plati gibi türlerle daha fazla yavru alabilirsin.

TencoMelih ve Orwin bunu beğendi.
  3. Batuhan Erogul

Batuhan Erogul

Yer:
    Ankara
    Lepisteslerde;
    Doğumdan 1-2 gün önce balığın anüs kısmına dikkatli bakılırsa yavruların gözleri gözükür. Canlı doğuran grubundaki balıklarda sperm kesesi vardır. Bu keseler 7-8 batım yavru verecek kadar sperm saklar. Yurt dışında en fazla 8 batım yavru alınmış ama tanıdığım biri 3 batım yavru aldı.

Tank bilgilerinizi bizimle paylaşırmısınız ? Kılıçlar yavru avcılarıdır. Kılıçları üretirken dikkatli olmanızı öneririm.

TencoMelih ve Orwin bunu beğendi.
  4. tolga00

tolga00

İsim:
    tolga ykc

Abi sağ ol soruma cevap verdiğin için kılıç gözüme biraz hoş geldiğinden onları tercih ettim. Moly bana göre değil abi çünkü renkleri koyu olduğundan hiç bir şey anlaşılmıyor teşekkür ederim.

5. tolga00

tolga00

İsim:
    tolga ykc

Abi şimdi bende 2 akvaryum var birinde tüm balıklar, 1. akvaryum 65 cm 2 nci akvaryumum ise 35 cm burayı rafya ile kapladım oraya dişileri koydum. Lepistesten orada 21 adet yavru aldım önceki dişimden, şimdi bunların doğurmasını bekliyorum. Kılıçlar için dediniz ya avcıdır diye ben yavruları doğurmayı bitirince hemen topluyorum balıkları çıkartıp. Abi o yüzden fazla kayıp olmuyor teşekkür ederim.

TencoMelih ve Batuhan Erogul bunu beğendi.
  6. egouard

egouard

İsim:
    Emre Aladağ
    Lepistes'in doğumu yaklaştığında arka şiş karında siyah oldukça belirgin siyah leke olur.Yakında doğuracak bir lepistesler: 16643672.jpg

Hamile balık mümkün olduğunca saklanır.

TencoMelih bunu beğendi.
  7. tolga00

tolga00

İsim:
    tolga ykc
    Benimkide böyle abi

Sayfayı Paylaş