1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ürkek Sarıprensesler...

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 19 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Merhaba...

120 litrede 1e 4d. sarıprenses bakmaktayım.Ancak balıklar yemleme dışında hep kayaların altındalar.Akvaryum salonda bulunuyor.Salona biri girip akvaryuma doğru gidince akvaryumda kaçacak delik arıyor balıklar.Araştırmalarıma göre farklı bir tür,prenseslere cesaret verebiliyormuş.İşte bu yüzden rahatsız ettim sizi.Akvaryumun hacmini de gözönünde bulundurarak nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

Teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Ürkek Sarıprensesler...

Yunus balıkların yavru mu? Sana tavsiyem balık sayını artır ve sorunu gider. Aydınlatma yakış şeklin nedir?

lordnelsono6 bunu beğendi.
  3. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Temel Abi balıklarım damızlık diyebilirim.Yani erkek 7 cm civarı,2 dişi 6-7 cm var.Diğer 2 dişi de 5 cm falan var.Aydınlatma mavi ve beyaz su geçirmez led kullanıyorum.Timer ayarlı prize bağlı.Sabah 6.50-8.50 arası, akşam da 18.25-20.25 arası yanıyor.Ama bir daylight bir de grolux'e geçeceğim.Ledler biraz yosun yapıyor gibi...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aydınlatman bence de uygun değil. Gün ışığı florasana geçmen iyi olur. Işıkları yakma saatlerinde yanlış bence. Olması gereken saat 12:00 yanış akşam 19-21.00 civarı sönüş olmalıdır. Sen kendine göre ayarlamışsın biraz ama sanırım geç saatlere kadar ışık yanıyor.

Balık sayını en az 4 adet daha artırmanı öneririm ilave olarak.

5. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Bir adet 15 w daylight ve bir adet de yine 15 w grolux almayı planlıyorum.Acaba o kadar ışık çok olmaz mı?Toplamda ben 4 saat günde ışık veriyordum.Yani sizin dediğinize göre sabah 12.00'dan akşam 21.00'a kadar ışıklar açık mı kalacak?Ayrıca 120 litrede şuan 5 tane balık var 4 adet daha eklersem çok olmaz mı?İlerde büyünce sorunlar ortaya çıkmaz mı?bu 4 tane illa sarıprenses mi olmalı?Biraz fazla oldu ama k. bakmayın:)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Haklısın sorularında ama eğer bir alıştırma evresi yaşayacaksan ışık saatlerini biraz onlara göre ayarlaman gerek. Yoksa ışıklarını daha az yakman sorun değil.

Balık sayısı azlığı ürkekliğin birincil sebebidir. Akvaryumun 5 balık için saray olup rahat edebilirler ama gördüğün gibi akvaryum keyiften senin adına uzak. Bu yüzden onları saraydan daireye terfi ettirip kendine de bir kıyak yapmanda sakınca yok. Gece konduya tıkıştırma aşamasına getirme yeter.:) Vel hasıl sarı prenses balığını hiç sevmediğimden gene ondan al demem. Ahli eklerim senin yerinde olsam.

7. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Kafama takılan yalnızca 2 soru daha kaldı...

Birincisi; toplamda 30 watt,yani bir adet 15 watt daylight ve bir adet de yine 15 watt grolux(sanırım pembe) florosan ideal olur mu?

İkincisi; ben iceman eklemeyi düşünmüştüm, erkek dişi oranı nasıl olmalı?Ayrıca böyle bir ortamda yavru alımı verimli olur mu?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bir tabir vardır, ışık az olacağına fazla olsun, üstelik ölçülerine 30 wat sandığın kadar yüksek değil, yani uygun. Yavru verimi konusuna gelince, akvaryumda 8-9 balık olacak diye onların bu yaşam amacı olan üreme dürtüsünden geri bırakmaya senin bile gücün yetmez.

Ancak doğru dişi ve erkek oranı yanında uyumlu çift olacak balıkları bir arada tutmuyorsan ve onlara canlarını kurtaracak kadar kaliteli su şartları sağlıyor ve üremeyi düşünmelerine fırsat verecek kadar doğru su değerlerinde akvaryumu tutmuyorsan onları üretmeye senin değil gazi koşusunu kazanan Harbingen'in ricası da yetmeyecektir.

Kısaca uygulamaya devam ve sonucu konuya aktarmaya azami özene devam...

Ekleyeceğin tür konusunda seni daha tecrübeli arkadaşlara havale ediyorum...

9. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Önerdiğiniz huhuslarda gerekenleri yapacağım ve gelişmeleri konunun altından bildireceğim.İceman konusunda bilgili olan arkadaşlarımızdan rica ediyorum konuyu baştan sona okuyup bana bu hususlara göre iceman hakkında bilgi verirseler kendilerine minnettar kalırım...

Teşekkürler...

10. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Yunus Emre 15W. florasan akvaryum ölçülerin için kısa olur kanaatindeyim. Bence 1 adet 30W alman daha iyi olur. Yada 2 adet 18W Philips aquarella kullanabilirsin. Yan yana takar akvaryum boyuna göre ayarlayabilirsin. Yada 1 adet 30W grolüx alırsın. Grolüx pembe değil, mavi ve kırmızı ışık birleşimi mora yakın bir renk spektrumuna sahip. Ankarada bulabilceğin yer ulusta var. Saim Elektrik google amcaya sor adres vs. bilgi edinebilirsin. Iceman ekleyeceksen aslında tank yeterli değil bence sp ekleme yapman daha iyi olur. İlla Iceman olacaksa yine 1-3,4 oranında olmalı.

11. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Bekir Bey bu Philips aquarella dediğiniz nasıl bir renge sahip?

12. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Grolüx ayarında o da markalar farklı renkler aynı :). Yunus Emre kardeşim.

13. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

O zaman şöyle yapayım:

1 adet 18 watt Daylight,bir adet de yine 18 watt aquarella veya grolux kullanayım ve ikisini 36 watt balansla çalıştırayım.

14. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Yunus Emre 18w Flo akvaryum boyu için kısa kalır farklı 2 renk floyu yan yana bağlamak ta hoş bir goruntu vermez. Mantıklı olan 30w grolux yada 30w gün ışığı tek kullanman.

15. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Bekir Bey akvaryumum standart 100 cmlik plastik kapaklı akvaryumlardan.Bunların ışık koyma yeri 60 cm civarında.O nedenle ya 2 tane 15 w ya da 2 tane 18 w kullanabilirim.Grolux pek hoş durmaz tahminimce mor bi ışık disko gibi:) O halde ben 30 ya da 36 w gün ışığı kullanayım.

Edit:Araştırmalarıma göre Sylvania DaylightStar adlı lambaların fiyatları minmum 25 TL civarında.Bana 2 adet gerektiğinden 50 TL yapıyor ki bu da bir öğrenci için iyi bir meblağ...

Sylvania DaylightStar'a benzeyen(Işık değerleri ve ölçüleri) başka bir marka var mı acaba?Hem hesaplı hem de kaliteli:D
    Teşekkürler...

16. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Yunus Emre, Grolüx akvaryumlarda en ideal aydıntalmadır. Ama tercih meselesi daylightta genel bir seçenek. Daylightstar almana gerek yok. standart bir daylight alabilrisin çok fark etmeyecektir.

Sayfayı Paylaş