1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Üst filtre yapımı

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde ft25 tarafından 5 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Arkadaşlar üst filtre yapacam yardım edermisiniz.Bende ekol 15 300/400 lt arası bi iç filtre var ve akvaryumum 55 lt bununla yapmak istiyorum. Yapabilirmiyim?Hangi malzemeler daha sağlıklı olur?Yardımlarınızı bekliyorum(Cevaplar için teşekkürler.)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Acele yok eğer güzel bir çalışmaya başlıyorsak acele etmeyeceğiz. Elbet yardım etmek isteyenler var ama malum üst filtre yapımları kendi bölümünde onlarca olunca önce araştırmanı beklemek durumundayız. Bu yüzden yardım eden yok mu diye sormak yerine kolları sıvamak daha iyidir.

Önce karar vereceğiz ve mutfaktan plstik kabı kapıp geleceğiz. Çayı demler filtrenin hasını yaparız sen merak etme. Peki Furkan nasıl olsun ? Aşağıdakilere bak ve seç dilersen. em32.gif

Yardım edecek çıktı sanırım ne dersin ? burda:gif Ne kadar çok yapmış ve paylaşmışız değil mi arkadaşlar ile ? Bir tanede sen eklersin bunlara ne dersin ? Üstelik daha var dıy filtre bölümünde yoruldum bıraktım taşımayı.

Düzenleme: 25 Haziran 2015
    Homeros bunu beğendi.
  3. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Üst filtre yapımı

Abi yardımların için çok çok teşekkür ederim.Abi bende normal boyda bir üst filtre yaptım.İçine gri sünger, keçe pamuk veya elyaf koyacağım altınada birkaç delik açtıktan sonra takacağım.Sizce benim iç filtrem yeter mi? Bu malzemeler filtrasyon için yeter mi?Benim yaptığım kabın boyutları 10 en, 12 yükseklik, 14 boy.Sizce yetermi?(Ayrıca küçük iç filtredemi de kullanacağım)Yardım larınızı bekliyorum.Abi senin gösterdiklerinin arasından 3. resimdekine benzer bir çalışma yaptım.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üst filtre yapımı

Yaptıysan hani nerde ? Görelim ve süngerine , elyafına girelim. Malzemelerin yetmezse ve maddiyat yoksa kiremit var, lav taşı var vs var. Maddiyat varsa subrat var mec var. Burda çözüme dair ne ararsan var ama senin yaptığın filtrenin hadi yapım aşamasını geçtik bitmiş hali yok. olta:

Yaptıysan ellerine sağlık. Yol gösterebilmişsek ne mutlu. Tabi bu kadar değerli paylaşımları bize kazandıran arkadaşlara da teşekkürler. canım.gif

5. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Üst filtre yapımı

Şu an fotoğraf makinem kayıp ve cep telefonundan gönderemiyorum.Fotoğraf makinamı bulduğum zaman hemen fotoğrafları yollarım. Abi sistem harika çalışıyor ama bir sorum var.Benim su basan motorum 300/400 lt akvaryumlar için ama az da olsa zorlanıyor.Sizce bir sıkıntı çıkar mı?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üst filtre yapımı

Zorlanıyor derken, yukarı suyu basarken mi zorlanıyor ? Bastığı litre akvaryum hacminin 3 katı olsun saatte yeter. Sonuç olarak filtrasyon güçlenmiş ilerde değişirsin.

7. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Üst filtre yapımı

Evet abi suyu yukarı basarken biraz zorlanıyor.Sizce motoru yanar mı?Bir sorun olur mu?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üst filtre yapımı

Sanmıyorum yanacağını. Sözünü ettiğin mesefa ne kadar olacak en fazla 50 -60 cm cıvarıdır sanırım. Tabi kalitesiz ve eski ise bilemem. Ben de artık merdiven çıkarken eskisi gibi değilim. gizli:

9. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Üst filtre yapımı

40-50 cm arasıdır herhalde.Yanma veya bozulma olmazsa problem yok.Eğer bir problem olcaksa kötü sonla karşılaşmak istemiyorum. ağla:gif ağla:gif(Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.)

10. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Üst filtre yapımı

Temel Abimin paylaşımları çok hoşuma gitti.7.resimdekini yapabilirsin

11. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Üst filtre yapımı

Temel abi veridiğin bilgiler için çok sağol.Üst filtreyi yaptığımdan beri suyum hiç kirlenmiyor.Üstünden 20-25 gün geçti suyum çok temiz.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üst filtre yapımı

Güle güle kullan Furkan. Memnun olmana sevindim. Ancak yapım aşamasını görmedik bari akvaryum üstünde görelim nasıl duruyor ? ;)

13. taygun

taygun Guest

Üst filtre yapımı

Temel hocam,

Merhaba. Eline sağlık. Vallahi Furkan vur demiş sen de öldürmüşsün. Kaç tane örenek verdin öyle, maşallah. Demek sende gerçekten ciddi bir resim arşivi var.

Neyse, beim esas sormak istediğim su. Üst filtrelerdeki bu malzemelerin aynısı bizim dış filtrelerde de var. Dış filtre temizliği yapmak istediğimde söküp banyoya götürüyor ve kuvet içinde malzemeleri sudan geçirim yaklaşık 10 dakika içinde filtreyi tekrar akvaryuma bağlıyorum.

Şimdi bu üst filtrelerde bu iş nasıl oluyor anlamadım. Özellikle "preofesyonel" olarak adlandırdığın iki örnek hakkında konuşmak isterim. Makarnaların arasındaki katı birikintileri temizleme istediğimizde bunları dağılması söz konusu değil mi? Yani bunlar havalandığında ya dibe çökmesini bekleyeceğiz ve tekrar o bölmeyi temizleyeceğiz ya da o bölmedeki suyu ve pisliği hortumla çekeceğiz. Doğru mudur?

saygılar:gif

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üst filtre yapımı

Selam abi,

Öncelikle güldürdün beni haberin olsun. :F Resim arşivi yok onların hepsi forumumuzda yapılmış çalışmalar. Yani Dıy filtre bölümünde hepsinin an ve an yapım aşamaları var. :F

Üst filtre seçeneği bana göre kısıtlı verimi olan iç filtrenin motoru yardımıyla bir anlamda daha işlevsel hale getirmektir. Üst filtrelerin temizliğide oldukça kolay. Gerekirse tüm malzemeler kolayca alınıp tortusuda temizlenebilir ve bu işlem bir dış filtreden daha kolaydır. Tasarlamayı yaparken çıkarıp banyoya götürecek şekilde de yapılabilir veya bir kova içinde olduğu yerde malzemeler alınabilir.

Bir anlamda kısa ifadeyle sınırlı filtre gücü olan iç filtre kafa motorunu kazanmak diyebiliriz. :helalolsun:

15. taygun

taygun Guest

Üst filtre yapımı

Evet böylece benim DIY bölümüne uğramadığım ortaya çıkmış oldu. :F Cezama razıyım. em32.gif Ama bilirsin, ben bu DIY'lardan pek anlamam. Aslında ben bir BIY'cıyım Yani Buy It Yourself. dön:gif

16. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Temel abi yaptiklarini portalda ücretile yapip bizimle paylaşsan valahi çok sevincez. :D Vakit yok iş yoğunluğu bukadar yetenek yok senin gibi üsdatlar böle yapip ilan verse valahi hem daha ucuza aliriz hem sen hem biz kazaniriz,böyle bir konuda vardi açilmişti ama ne karara varildi bilmiyorum çok iyi olurdu buna bayildim açikcasi. :D

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 25 Haziran 2015
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üst filtre yapımı

Mesajımı tekrarlamak durumundayım. Ben akvaryumla ilgili hiçbir ekipmanı ve canlıyı satmadım bugüne kadar. İlanıma hiçbir forumda rastlanamaz. Fakat kullanılmayan ve emek ürünü olan ve elbette yapması senin söz ettiğin filtre kadar kolay olmayan DIY PS'mi satmayı düşünüyorum. Linkteki filtre yapmak isteyen için çocuk oyuncağıdır. Kollarını yapmak için sıvayan için portal burdadır.

18. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Temel abi bu profesyonele yakın çalışmaya ne dersin yazmışsınya o konudaki sump için verdiğin link çalışmıyor. Abi sistem harika gözüküyor yan sump yapmayı düşünüyordum bunu görünce aklımı çeldin. Acaba nasıl yapılacağına dair detaylı bir paylaşım gündeme getiremezmiyiz. Boydan boya arıtma olacak malzeme kapasiteside bihayli fazla.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üst sump yapımı için sınırımız yok dostum.:) Tatlı su akvaryumu da var sende sanırım, hangisi için olacak?

20. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Bende tuzlu su yok abi . 180 60 60 ölçülerinde yeni tank gelecek yapan camcı tanıdık sumptan anlamıyormuş o kısımı yapmak bana düşecek. Hangisi kolay olacaksa onu yapalım yan sumpmu üst sumpu ? Birde bunları yaparken akıntıyı düşük tutabilirmiyiz diskuslara akıntı olmaması lazım.

Sayfayı Paylaş