1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Üst filtre yapmak istiyorum

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde ozcan13 tarafından 16 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Aslında akvaryumuma hava veren sessiz çalışan bişey yapmak istiyorum.Üst filtre de olabilir hava verdikten sonra sorun yok.Akvaryumum 15-20lt civarında aşağıda resimleri var.Yardımlarınızı bekliyorum.Akşam çektiğimden ışığıda yakınca biraz rahatsız oldu betta ama herşey akvaryum için.

Vatozuda görüntülemeye çalıştım fakat filtreyle aynı renkte olduğundan belli olmuyor.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Özcan Bey diye diye akvaryumun fotoğraflarını eklettim ya size tamam. Artık bu akvaryuma üst filtrede yaparız alt sumpta. Akvaryum suyu ve camlar dediğiniz kadar yosunlu görünmüyor. Tek betta için size fazla gelebilir ama vatoz ve belki dişiler eklemek istersiniz.

İstediğiniz filtreyi yapmak çok kolay. Akvaryumun üzeri veya arkası müsait ise size gereken bir plastik kap öncelikle.

İhtiyaç duyulursa arkvaryum arkasına basit sehba.

Bu da lazım olan plastik kap.

Yapılması gereken sadece fotoğraftaki yoldur. Su plastik kaba verilecek ve 50.lik borudan akvaryuma dönecek. Ses yok kesinlikle. Pimaşı su içine kadar indirdiğinizde ses gelmez. Daha ince bir boruda kullanabilirsiniz.

3. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Temel bey en yakın zamanda akvaryumumuda tanıtmayı düşünüyorum ;)
    Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.Aslında benim filtrem yeterli ben cüce vatoz için suya oksijen vermek istiyorum.Ben filtre havada verir diye düşündüm.Fakat bu düzenek vermez heralde.Ben benim filtreyle suya hava verme olanağımız varmı? diye sorcaktım aslında konu biraz dağınık oldu. huh:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Benim önerdiğim sistemde oksijen ve filtrasyon çok çok artar ama siz sizin iç filtrenizi kullanarak suya oksijen vermek istiyorsanız bu zor. Filtreyi tam çıkaramadım ama bir hortum görüyorum bu hortum nedir bilemem. Eğer su dışından oksijen alan ve su çıkışıyla akvaryuma püskürten modellerden ise belli oranda oksijen sağlar. Yok farklı bir model ise o zaman daha basit olan 2.ci fikre bakın.

Gayet basit yapılabilir. Fotoğrafta pipo filtreye uygulanmış ama iç filtreyede aynı sistemle olur.

İyi bu iyi. :)

5. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Temel bey benim motorun bir ucuna takılan bişey var çok güzel hava veriyor fakat acayip bir sirkülasyon yapıyor.Betta da bundan rahatsız oluyor o yüzden bende onu çıkardım.Hortum taktım hortumla yukarı çıkıyor su camdan doğru yavaş yavaş iniyor.Ben benim bu filtreye takılan şeyin ucuna bir hortum bağlayıp akvaryumun dibine indirsem diyorum.Biraz çizmeye çalıştım

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çizimi gayet net anladım Özcan Bey. Bunun üzerine yazışmıştık yanlış hatırlamıyorsam. İç filtre su çıkışına bir hortum bağlayarak ucu tabana bırkılabilir. Hortumun akvaryum içindeki ucu kapatılır ve hortuma delikler açılırsa bu deliklerden kabarcıklar çıkar. Tabi burada önemli olan kullanılacak hortumun iç filtreyi zorlamayacak kalınlıkta olmasına dikkat etmektir.

Genel bakıldığında anlamsız değil ama bence bunu daha vrimli hale getirmek mümkün Şöyle ki ;

İyi fikir iyi. dön:gif

7. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Ben herşeyi çözdüm şu pipo filtre olayını çözemedim çok düşündüm. saat:gif Fakat ben bunun prensibini bulamadım,anlamadım. :bilmem:

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sizin çizimde akvaryum tabanına indirdiğiniz hortum yok mu ? O hortum bu alete takılacak, su süngerlerden sürekli geçerek temizlenecek. Çünkü içindeki suyu boşalttıkça yeni su pipo filtre içine dolmak zorunda. Bu sayede su sirkilasyonu devam eder.

İyi fikir iyi. :)

9. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Ben bunu anladım da.Hani hava motorunu bağlıyorlar ya o nasıl temizliyor onu anlamadım. çak:gif

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Onu da anlatmaya çalışayım Özcan Bey ama sadece fotoğraf konuşacak. :hasta:

11. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

İyi fikir iyi dön:gif
    Elin evladı yapıyor smiley18.gif
    Benim akvaryuma kırmızı ışık nasıl gider? dön:gif

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Özcan bey merhabalar, Temel hocam sağolsun birçok alternatif sunmuş. Sanırım siz filtrasyondan ziyade akvaryuma oksijen sağlamak niyetindesiniz? Eğer doğru anlamışsam,filitreniz madem akvaryumunuza yeterli,ozaman sadece bir hava motoru bağlayın ek olarak. Bu sayede oksijeni arttırmış olursunuz.

Saygılar.

13. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Temel hocamın verdiği pipo filtreli olan iyi olur çünkü bettalar akıntı istemez.Köpük oluşturucaklardır çünkü

Sayfayı Paylaş