1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Üst Sump - Dış Filtre - Protein Skimmer-Kurulsun Artık Akvaryum

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde suret tarafından 21 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Selamlar sevgili dostlar. Benim sorunlarım saymakla bitmiyor, ama bir el atarsanız çok sevinirim. Bana akıl hocası olacak birilerine hakikaten ihtiyacım var şimdi...

Bundan 10 gün kadar önce tuzlu su’ya geçiş yapmaya karar verdim, çok iyi bilmediğimden gittim bir tane 350 litrelik üstten sump sistemi olan bir akvaryum aldım, o yetmez diye bir tane eheim 2228 aldım. Biraz tuz, mercan kumu, bakteri kültürü filan da aldım. Getirdim eve kurdum. Akrilik akvaryum. Sunta/mdf türü bir dolabı var.

Forumlardan o kadar çok şey okudum ettim ki kafam iyice allak bullak oldu. Alt sump olmazsa deniz akvaryumu olmaz dediler, delmek lazım veya overflowbox lazım dediler. Delemem, deldiremem bunu, yapacak adam yok. Ben yaparım cesaret ederim ama yarın öbür gün bir mikro çatlak olursa evi su basar bişey olur Allah korusun çoluk çocuk da var.. . Overflow yaparsam çok ses çıkar rahatsız olurmuşum. Üst sump bir işe yaramazmış, tuttum söktüm. Alt sump yaparsam mobilya çürüyebilirmiş. Mobilyaya demir profil giydirsem korozyondan paslanıp çürüyebilirmiş. Eheim’ı kullansam yetersiz kalırmış, 2 günde bir elyafı değiştirmeliymişim. Bir tane protesin skimmer aldım, hydor’un 250.65 modeli. Çalıştı, kahverengi renkli pislikleri topladı.. Fakat 250 litrelik modelmiş, yetersizmiş gittim değiştirdim 500 litrelik bir tane aqua medic turboflotor 1000 aldım. Akvaryumun üst kapağını biraz kesip ayarladım taktım ettim bu sefer de bu skimmer hiç bir önceki gibi kahverengi renk almıyor, bence pislikleri toplamıyor. Evet hava ayarı da yaptım. Ettim eyledim olmadı.

Ben şimdi ne yapayım ?

Bir tane eheim’im var, bir tane ps’im var. Neyi nereye koyayım? Kime danışayım? Ha vazgeçtim ha geçicem yani o kadar bunaldım ki. Harcanan paranın yanı sıra yediğim kazık da hakikaten diz boyu oldu.
    Bir de yarın öbür gün alacağım balıklar ölürse vallahi bir daha akvaryumcunun önünden geçmem iyice yıkılırım. Hem mercan, hem balık beslemek istiyorum. Bana bir akıl verirmisiniz?

2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Üst Sump - Dış Filtre - Protein Skimmer-Kurulsun Artık Akvaryum

Öncelikle doğru yere geldiğinizden emin olabilirsiniz,hoşgeldiniz. Paniğe gerek yok; olmaz dediklerinizin hepsi olur. Daha iyi nasıl olur biz onu konuşalım. Öncelikle akvaryumunuzun bir fotoğrafını eklerseniz çok daha iyi yardımcı olabiliriz. Bahsettiğiniz üst sump'ı görmemiz lazım. Akvaryumunuzda şuan ne canlılar var eğer yoksa kaç kg canlı kaya var ne kadar zamandır sistem çalışıyor, bu bilgileri verirseniz yardımcı olabiliriz. Özellikle akvaryumundan fotoğrafları bekliyorum

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Burak bey doğru yere gelmişsiniz. Burası portal öyle yada böyle her şey olur burada. ;) Hoşgeldiniz.

Öncelikle Burak abininde dediği gibi akvaryumun detaylı fotoğrafını koyarsanız yapılacak işlemler için daha sağlıklı olur. Şuanlık bir değişiklik yapmayın. Fotoğraflardan sonra neyin nasıl olacağını söyleriz, uygularsınız.

Acele etmeden yavaş yavaş altından kalkarız Allahın izniyle. ;)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selamlar,

Oncelikle uzulerek okudugumu belirtmek isterim. Burak gibi ben de ust sump dedigin haznenin fotografini, boyutlarini, canli kaya veya farkli malzeme dekor olarak neyin tercih edildigini, aydinlatmanin ne oldugunu, biraz tuz olarak degilde tuzun markasini yazma, akvaryumdan bir kare de eklemen iyi olur.

Cep mesaj...

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Protein skimmer'i aldığım yere götürdüm. kurduk test ettik. Bak çalışıyor. ama toplamıyor.. Abi toplayacak bir şey yok ki. Ama hydor topluyordu. Abi bu dünyanın en iyi markalarından biri. Velhasıl kelam İkna olmadım ama ikna ettiler. Eve geldim, ps'i kurdum tekrar. Sisteme tatlı su tankımdan çıkardığım bir kaç parça kayayı dün dahil etmiştim.. Bakteri kültürü dökmüştüm. Ro cihazı aldım bir tane bu akşam. Kısmen veya tamamen su değişikliği yapmayı düşünüyorum canlı kayalar gelmeden önce, son hazırlık olarak. Tuz değerlerini tam oturtamadım, dün 1030 civarındaydı bugün de 1010'larda geziniyor bir garip.

Üst sump 5 gözlü, 1 tanesini çıkardım ps'i takmak için. Sump'a ait herşeyi kutuya koyup kaldırdım. Eheim 2228 filtre takılı, çalıştırmıyorum şimdilik. Dalga motoru takılı, dün çalıştırıyordum bugün çalıştırmıyorum. neden mi bu ikisini çalıştırmıyorum? çünkü ne yapmam gerektiğini bilmiyorum...

Yarın öbür gün canlı kaya alıp eklemeyi düşünüyorum. veya ölü kaya alıp canlanmasını mı beklesem? Eminönü bugün çok yüksek fiyat verdi kayalar için. Harbiden kayalara geldik yani akşam akşam...

3 adet t5 var, üzerlerinde hiç bir şey yazmadığı için özelliklerini bilmiyorum. ik tanesi beyaz bir tanesi pembe renkli ışık veriyor.
    teşekkür ederim derdime ortak olup yardımcı olduğunuz için.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İlk ve son bu mesajını okuduğumda şu an her şeyi satın alabilecek veya işini görmeyecek unsurlara para verebilecek birini görüyorum. Öncelikle bu yapıda olmayı yani bu düşünce yapısında olmayı derhal bir kenara bırakıyoruz.

Akıntı motorunu çalıştırman gerek, dış filtreyi bugün çalıştırdım yarın çalıştırmadım olmaz, her kapatıp ertesi gün açtığında akvaryuma lağım basarsın olacak olan budur ama şimdilik kurulum yeni sorun yok ancak bunu yapmaktan vaz geçmelisin.

Tuzluluk 1030 ölçülüp ertesi gün 1010 ölçülmemeli bunu da net bir değere bağlaman gerek. Tuz ölçerin markası ve güvenilirliği nedir bilemiyorum.

Satın aldığın bu ps toplamıyor diye üzülüp kafayı takmaktan derhal vaz geçsen iyi olacak, çünkü ps akvaryuma aşırı kabarcık veriyor fotoğrafta yani ps moduna oturmamış toplama yapmak bir yana tam çalışmıyor diyebiliriz, onu da rahat bırakıp kafandan sil şimdilik.

Canlı kaya alman gerek dekor için, bu sistemde iyi canlı kaya seni rahatlatır.

Biz senin üst sumpu çalıştıracağız ama eğer kafana yatarsa üst sumpunu daha geniş hazne yapabilirsin, yok bunu kullanırım dersen taktik değişip dış filtre su çıkışını oraya yönlendireceğiz.

Öncelikle bir nefes al bakalım.:)

7. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Burak bey, öncelikle bir çay demleyin ve akvaryumun karşısına geçip kötü düşüncelerden kurtulun. Akvaryum çok şık, dolapta yeterli yer varsa sump yapabilirsiniz, akvaryum akrilik olduğu için kırılma riski daha az olacaktır. Ayrıca cam gibi patlamada yapmaz. Sump yapamam diyorsanızda pekala mevcut sistemle devam edebilirsiniz. PS çok güzel gizlenmiş, benim şahsen hoşuma gitti. Önceliğimiz PS değil şuan, madem RO cihazı aldınız bence yeni bir kurulum yapın, içinize sinsin. 25-30kg ilk etapta canlı kayaya ihtiyacınız var, ancak canlı kayalar geldikten sonra PS topluyor mu toplamıyor mu karar verebiliriz ki toplayacaktır.
    Toparlarsak;
    -Su ve tuz hazırlanmalı
    -Canlı kaya ilavesi
    -Sump kararı

Sump kararını açacak olursak; Öncelikle mevcut üst sump'ın derinliği nedir? Eğer 20-25cm gibi bir derinlikte değilse üst sump yapabilirsiniz; yani kafa motoru akvaryumun içinde olacak ve yukarıya su basacak. Yer çekimi kuvveti ile de su geri akvaryuma boşalacak.
    Bu şekilde devam etmek istiyorsanız, PS'in yeri çok güzel olmuş.
    Aydınlatma için, şimdilik zaruri değil, gerekirse floresanlar değiştirilebilir.

Canlı kaya ihtiyacınızı, Eminönü'nden karşılamayın bence. Hobicilerden çıkan kayalar olur, sadece deniz akvaryumu ile uğraşan yerler olur daha uygun fiyatlı temin edebilirsiniz.

8. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Öncelikle size söylenene herşeyi unutun ve Temel Bey inde dile getirdiği gibi bir nefes alın.Akvaryuma gök taşı da düşebilir.Sorun aranıyorsa cevap verebilecek yüzlerce yer insan mevcut.Çözüm odaklı cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz.Önceliğiniz bizlere doğru verileri sağlamak olsun.En ince detayına kadar ekipman listenizi yapabiliyorsanız bunları görsellerle destekeleminizi umuyorum.

9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Valla ne diyeyim Allah razı olsun içime tuzlu su serptiniz :)

Temel bey'in ve Burak bey'in tesbitleri son derece doğru.
    Üst sump'u kullanmak benim için bir avantaj olacaksa ve canlılarım ölmeyecekse kullanmak isterim. Zira bir tane de tatlı su akvaryumum var. 20 günde 30 tane kadar balığım öldü. Su değişimleri amonyak testleri kum değişimi filan derken ne var ne yoksa hakikaten iyice öğrendim diye düşünüyorum bu tatlı su, japon ve canlı doğuranları. Artık ölü balık görmek istemiyorum gerçekten. Bütün dünyam başıma geçmiş gibi oluyor.

ben bu akşam sinirden stresten hakikaten başım çatlayacak gibi ağrıyor, pek bir şey yapamayacağım. Fakat yarın : suyu boşaltayım. Bir miktra canlı kaya alayım. sorna da sump'a karar vereyim, aslında verdim olur, tabii. Fakat dış filtre ne olacak?

Dolapta boş yer var fakat benim en büyük önceliğim evin içinde nem olmaması. biz bu eve taşınamdan önceki evimizde bilmeden uzun süre hastanelerde geceledik. en iyi ihtiimalle ayda 1 kere ya eşim ya çocuğum mutlaka hastanede yatıyorduk. Evde aşırı nem vardı, fakat biz bunu bulunduğumuz muhitin şartlarından dolayı normal biliyorduk. parkelerin altında da o nemden dolayı küf oluşmuş. Taşınırken es kaza fark ettik, hatta öyle ki hakiki ceviz ağacından bir sandığımız vardı, yerinden kalkmaz öyle ağır.. Altı küf bağlamış. Direk çöpe attık tabii. Kısacası yılandan korkmam nem'den korktuğum kadar.. Bu nedenle kapaklı bir akvaryum aldım, almak zorunda kaldım. dolbaın alt çekmecelerinde sol tarafta dış filtre var, yarısı bo o gözün, sağ tarafta da ıvır zıvır boş kutular, vantuzlar filan yani gereksiz şeyler var. Bir de sump'un sessiz olmasını isterim hekes gibi tabii ki. Üst sump'u akvaryumu ilk kurduğumda çalıştırmıştım, son derce sessizdi çokhoşuma gitmişti fakat debisi çok düşüktü motorun.

Ps'i akvaryumun üst kapağını söküp dremel cihazıyla uygun ölçülerde keserek taktım, beğenmenize çok sevindim. Bu dremel cihazı o kadar çok işe yarıyor ki anlatamam. Öyle pahalı bir şey de değil 50-100 tane uçla birlikte 60 liraya satılıyor ortalama bir cihaz. ben de öyle almıştım zaten.

sevgiler.. saygılar.

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Sump'un ölçüleri : 20 cm uzunlukta 17 cm genişlikte ve 8 cm derinlikte dikdörtgen'ler. 2 tane motor takılacak yer ve yuvaları var. 1 tane sump motoru var : sunsun hqj-900g. 12w / 900 Lt.
    Dalga motoru abi bu işini görür matığıyla : sobo wp 200ma Fakat iş görmüyor. Eheim daha güçlü su veriyor şelale ucundan.
    Dış filtre : Eheim 2228, iki çekmece (2 kg) substrat, en alt çekmece (1 kg) seramik yüzük ve onun da altında 1 adet biraz kalınca mavi elyaf
    Isıtıcı : Sera 300 w
    Akvaryum : 120x46x62 = 358 Litre
    Kum : 15 kilo ince mercan kumu, 5 kilo ondan daha ince mercan kumu. Bunların numaraları vardı ama bilmiyorum. Toplam 4 paket 5 kioluk kum. Üç tanesi 2 numaraysa en ince olanı da 1 numara.
    İçindeki kayalar : 2-3 kilo kadar lav kayası, he tarafı gözenek dolu, delik deşik. 2 tane de ölü mercan kayası. Boyama değilmiş, gerçek renkleriymiş...

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dolap içine alt kısıma sump yapmayı düşünüyorsan o zaman zaten daha farklı olacak. Dış filtre gücüne bağlı olarak bazı arkadaşların kullandığı gibi üst motor kısmını ayırarak devridaim yani sumptan akvaryuma su basma motoru olarak kullanılabilir belki. Sump işine karar ver bakalım hayırlısıyla. Küf ve nem öyle akvaryumdan olacak iş değil, bir yerlerde kaçak vardı veya evin konumundandı sanırım. Yıllardır büyük küçük akvaryumum olmuştur böyle bir sorun yaşamadım.

Aslında akvaryumun üstündeki kapak hiç olmasa daha iyi olurmuş. Yaz aylarında kapalı üst kapak suyunu çok ısıtacak, floresanların ön camı veya açıksa kendileri günü birlik tuz bağlayacak ve tabii verimleri aşırı düşecek vs. Kapağı kesmeden evvel tanışmış olsaydık kesmek yerine yerinden çıkarıp tavandan akvaryum üstüne modifiye ederek asmanı önerebilirdik. Halen olur sanırım kesikte olsa ve iyi de olur. Asmadan önce kapak iç yapısına göre T5 sayısını 4 veya 5 yapabilirdin.

12. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Nem sorununa bir şey diyemedim şimdi. Daha önce düşünmediğim ve sorun olarak görmediğim bir konu.Bahsettiğimiz sump sistemlerinde buharlaşma olacaktır. Dış filtreyi Temel abi'nin belirttiği şekilde kullanabilirsiniz. Önceliğiniz suyunuzu ve tuzunuzu hazırlamak olsun, ardından canlı kaya ilave edin ve bu sırada bir şey satın almayın:)

13. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Kapağın içindeki t5'ler plastik bir parçayla (cam niyetine) buhar olmasın diye ayrılmış. dediğiniz gibi su buharlaştıkça buraya yapışıyor ve kocaman kocaman beyaz lekeler oluyor. kapağın içinde başka floresan takmak için yer yok. Şimdilik. bir şekilde modifiye edilirse daha fazla lamba takabilirim ve evet tavana da çekebilirim bunu madem ki nem bize zarar vermeyecek. Fakat yine de endişelerim var bu konuda. Sanırım şimdilik böyle kalsa daha iyi olacak.

Alt kısma sump yapma fikrine de şu yüzden biraz uzak duruyorum, akvaryumun mobilyası öyle çok kaliteli bir şey değil. Sump'dan çıkan buhar onu zamanla çürütebilir. ve hatta demir profil giydirsem bu mobilyaya, bu sefer de o demir pas tutabilir. bunlar benim sözlerim değil, ben bunları yaşamadım bilmiyorum. bana söylenenler bu şekilde. Biraz da işin içine nem korkusu girince hiç içime sinmiyor.

14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam, ben yarın 22 kg. tuz alayım. Marka olarak sanırım isim vermek doğru değil fakat Kızıl sea düşünüyorum desem sanırım sorun olmaz :) siz ne dersiniz? hem balık hem mercan için.
    Suyu boşalttıktan sonra kumu karıştırayım, dengeler bozulmasın dimi?

Kaya konusunda da dediğiniz gibi yapayım, birazdan forumun altını üstüne getiririm :)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dolabın ahşap kısımları sağlam değilse bel verebilir zamanla doğrudur ama demir profil bugün birçok akvaryumda var ve eğer düzenli boyanırsa uzun süre idare eder. Kısaca demir profil veya diğer alternatif olarak sağlam ağaç ayaklar yapılıcak dolaba iç kısımdan destek olarak. Yahut üst sump devam.

Aydınlatmayı eninde sonunda tavandan asacaksın bana sorarsan. Tabii günlük kapak içi temizliğini aksatmazsan dayanırsın bir süre, ısı sorununda olacak ama bilemiyorum belki soğutucu alırsın. Bak buradan da alınacaklar çıkıyor.:ay:

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Soğutucu olabilir benim de aklıma gelmişti bi ara fakat hakikaten çok pahalılar. Yani o kadar para edeceğini sanmıyorum o cihazın. en kötü ihtimalle bir nem alıcı cihazın soğutucu motoru belki modifiye edilebilir. bilemiyorum fakat 700' ve üstü paralar vermek hakikaten bana acı geliyor bir soğutucuya.

en kötü ihtimalle dediğiniz gibi yaparım lambaları üste tavana takarım. gerekiyorsa metal halide, artık onları da siz yönleririsiniz cahilliğimi mazur görün. Alttan sunmp yaparsam güçlü / orta karar bir fan ile işi bitirebiliyormuyum gerçekten?
    Sump'u alttan yaparsam dış filtreyi satmam mı gerekecek ?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sump sistemi olsun veya olmasın orta karar bir fanla ısı sorunu çözülmez maalesef. Faydası olur ama soruna kesin çözüm olmaz ve üstelik bu konuda akvaryumundaki canlı yoğunluğu zarar noktasında belirleyici olacaktır. Bazıları ısıyı belli bir değere kadar tolere edecek ama bazıları tepkisini toplu yok olma ile gösterecek. O yüzden canlı seçiminde akvaryumunu da taratarak hareket etmen gerekecek.

Alt sump sistemi kurulursa evet dış filtre satılabilir.

18. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam o halde. ısı sorunun düşüneyim. Üst sump olacaksa ne şekilde olabilir? Dış filtreyi satmayı pek istemiyorum. Açıkça söylemek gerekirse bedava parasına gidecek biliyorum. her zaman başıma gelen şey.

19. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Burada isim,marka,link her şeyi verebilirsiniz. Red sea coral pro olur tropic marin olur. Güzel tuzlardır. Alırken sertleşmemiş olmasına dikkat edin eğer görerek alacaksanız. O zaman üst sump yaparsınız yada mevcut sistemle ilerlersiniz. Canlı konusunda aceleci davranmazsanız, güzel bir görüntü çıkar ortaya. Burada yanlış ekipmana para vermeye bir son vermeniz lazım, dolayısıyla dilediğiniz gibi marka,link kullanarak sorup yorumları alabilirsiniz. Tuzlu su kurulum kısmındaki konuşları incelemenizde fayda var, kulak dolgunluğu olur.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Daha efektif bir http://www.akvaryumportali.com/kend...ilitreakvaryum-kapagi-ve-aydinlatma-3352.html olabilir. Konuyu bir incele bakalım, bu tarz ama boyut ayarlanabilir. Yahut kendi üst sump sistemi kullanılabilir ama ölçüleri nedir kavrayamadık orjinalini. Bu tarz bir filtreye suyu dış filtren yardımıyla akvaryumdan taşıyabilirsin. Yani dış filtre akvaryumdan çekecek ve üst sumpa basacak, üst sump içindeki filtre malzemelerinden geçen su akvaryuma inecek.

Sayfayı Paylaş