1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Üst Sump - Dış Filtre - Protein Skimmer-Kurulsun Artık Akvaryum

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde suret tarafından 21 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Üst Sump - Dış Filtre - Protein Skimmer-Kurulsun Artık Akvaryum

Delmeden önce kurulum bölümünde ki sistemleri inceleyin, bir çok fotoğraf var orada. Su nasıl sumpa iniyor vs.. sumptan geri akvaryuma dönmesi iin delik açmanıza gerek yok.

2. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Punch seti (tek bir 50 lik değil) 12 TL dir.Biraz araştırın lütfen.Size verilen 60 Euro olan ya cam içindir yada demir içindir.Akvaryum Cam olmayacağı için kesmeniz basit olacaktır lakin yinede bilen biri tarafından yapılsın.Bu işlem riske alamayacağınız bir sorun yaratabilir.

Dolabınızın bir bölümü Sump haznesi için yeterli ölçülerde.İleride takviye düşünür iseniz diğer bölmeyi de eklersiniz. Sump ve taşırma size 50TL yi geçmeyecek bir fiyata mal olacaktır.Daha yüksek bir şey söz konusu ise buradan bilgi alın.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İlginç bir adamsın Burak. :F Tavırların hatta o kadar ilginç ki bu kadar gereksiz ekipmanları neden hemen aldığın da anlaşılıyor sanırım. Açık ifade etmem gerekise inanılmaz sevimli bir tarzın var. Kap bakalım kalası pançı bitirelim işi.:F

Pleksi akvaryum hiç delmedim ben de ama aramızda kalsın olması lazım diye düşünüyorum. Dolap içine arka dip kısımlardan ve önden ağaç direklerle güçlendirme yapılabilir kolaylıkla. 4 adet ağaç dikme üstten kuşaklarla bir birine bağlanırsa bu iş tamamdır.

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Sevimli ve yardımcı içten mesajlarınız için teşekkür ederim :)

Panç için aradım istoçta birini buldum. 6 tane panç 38 lira. yarın 2-3 gibi gelip alabilrisin şimdi yok elimde dedi. tamam deyip kapadık telefonu. Akşam üzeri eve gelirken aklıma geldi bizim bir reklamcı arkadaşım var, uğradım elinde pleksi var mı bana bir overflow lazım dedim. Var dedi, interneti açtım, bu forumdan ozan'ın modelini gösterdim reef octopus'u gösterdim. Anladı. Yaptık birlikte. Şimdi eve geldim denedim biraz iri olmuş :) Kenarlarından dremelle tıraşlıycam balkonda. Olursa olur, olmazsa akvaryumu delicem. Olmazsa demekten kastım bu alet suyu nasıl çekecek onu çok merak ediyorum. Birazdan yani delik deşik ettikten sonra bir kovada deniycem. Yazarım gene. Bu arada elinde başka pleksi yoktu, olsaydı sump 'u da aradan çıkarıcaktım. Bu saate kadar bununla uğraştığım için kalas almaya zamanım kalmadı.

Pleksi overflow için 20 lira, 2 tane hortum 7 lira, akvaryum silikonu 6 lira. Toplam 33 lira tuttu.

Hortumları vidalı olsun istedim, araya conta koyup sağlam yapabilmek için. Vidalı hortum da ne hortumuysa bu bilmiyorum, ince biraz. İki tane aldım. İki delik delip takıp deniycem. Olmadı bir tane daha takarım. Resimler aşağıda :

Bu arada bu akvaryumcular harbiden ya işi bilmiyor ya da sattıkları maldan haberleri yok. Hepimizin tanıdığı Türkiyenin sayılı akvaryumcularından birinden aldım akvaryumu bana pleksi dedi, akrilik dedi kafam allak bullak oldu. Şimdi bunu anlamak için elime bir tane cam bardak aldım ve akvaryumu tıklattım her yeri cam. Cam sesi geliyor çat çat. Pleksiye aynı bardakla aynı şiddette vuruyorum bildiğin tok plastik sesi geliyor. Kime güveneceğimi şaşırdım, iyi ki varsınız...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  5. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Şuan su iniş için delmeyin o hortumlar çok ince devirdaim için yeterli gelmez.

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Başka hortum bulamadım ama :( Var tabii ki lavabo altında kullanılan hortumlar kalın kalın fakat onları da su sızdırmayacak şekilde nasıl yaparım onu bilemedim. Silikonla yapsam olur mu ki? Veya 3 tane hortum taksam şu incelerden? Ya da ne yapayım?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Nalburdan çamaşır makinesi su boşaltma hortumu alabilirsin. Tüm nalburlarda 2-3 Lira. Ben de merak ettim sonumuz hayır olsun inşallah.

Fakat en güzeli nalburdan lavabo altı gırtlak hortumu alarak kullanmak bence. Pleksinin dış tarafta kalan kısmına gırtlak hortumu takılacak ve su sumpa indirilecek. Çizmeye çalışıyorum şimdi.

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Anladım dediğinizi ustam. o biraz kaluın gelmşiti orada göz kararı bakmıştım ama yine de bir deneyeceğim. Hattabulabilrsem şimdi deniyim. Daha delme işi bitmedi. Delikler açıyorum, balıkçıklar içeri kaçmasın diye, dremel cihazım bozuldu. matkapla halletmeye çalışıyorum.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence bu Overflow güzel olmuş. Yapanın ellerine sağlık. Çalışacak diye ümit ediyorum.

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

İnşallah çalışır da emeklerim boşa gitmez dondum valla bu soğukta balkonla delik delerken :) üstüne balkon da kar yağmış gibi oldu. İlki acemice oldu ama eminim ki ikincisini yapacak olsam daha uzun boylu ve daha dar yaparım .Neyse artık.
    Kenarlarına silikon yaptım. güzel oldu ama bana biraz ince oldu gibi geldi, biraz daha sürdüm bu sefer de kalın ve çirkin oldu. işçiliği biraz kötü oldu ama sızıntı yapmazsa telafi eder kendini :)

Bunlar da tazecikler :

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sen yakında bizim DIY Grup üye statüsüne geçersin benden söylemesi.em34: Olay budur. Akvaryum dışında kalan kısmına acele edip fazla delik delme de. Bir adet 40 veya 50 lik delik açıp üstte çizdiğim yere gırtlak hortumunu takacağın aparatı yerleştirip gırtlak hortumuyla suyu sumpa indirebilirsin.

Düzenleme: 19 Mayıs 2015
  12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Elinize sağlık. Biraz göz kararı olmuş gibi ama işe yarar. Su seviyesini hesaplayıp delikleri ve yüksekliği ona göre yapsanız daha iyi olurdu.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Süper olmuş. :helalolsun: Ben bu kadarını beklemiyordum açıkçası. Çalışır bu sistem. Ama birazcık daha sakin olmak gerekli :)

14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Altını da delip yapacaktım ama tavsiyeleriniz üzerine biraz daha araştırma yapmaya karar verdim. bendeki bu akşam aldığım iki tane vidalanabilir hortumun çapını tarif etmek gerekirse 1 cm olabilir. serçe parmağım içine girmiyor. bildiğimiz standart bahçe hortumu kalınlığında. Bundan 3 tane taksam nasıl olur? ya da hiç bızıklamiyim yarın bir yerlerden bir tane hortum bulmaya çalışayım ne dersiniz ? Akşam da kalas kütük işlerimiz var :)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sakın öyle bir hata yapma, o dediklerinden işeme kanalı bile olmaz. Bir adet aşağıdaki aparata göre delik delip aparatı takıp ardından aparatın alttan çıkan kısmına da gırtlak hortumu takarak sumpa indir suyu en güzeli. Temiz olsun. Aşağıda ortadaki kırmızı contalı aparat Fırat boru bayiilerinde var, alırsan çok temiz olur. Biraz daha tırmalamakta fayda var.tem03.gif

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam öyle yapayım yarın temin edebilirim bunları sanırım. E o zaman bugünlük bu kadar?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Oldu tamam senin iş bu günlük bukar yatalım. Sakın bir Müslümanın akvaryumuna iki kelime yazmayın emi. :F Overflow yapacak olanlar vardır belki engin tecrübelerine ihtiyaç vardır diye bakmayın sakın sağa sola. portal5.gif canım.gif

18. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

:) Tamam bugünlük bu kadar o halde, biraz düşüneyim başka ne yapabilirim diye... Gerçi bu akşam dizi izliycektim ama akvaryum sevdasına onu del bunu yapıştır derken daha yeni oturdum popomun üstüne, dizi de gitti gümbürtüye :)

19. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Bu sevda diziden daha tatlı.

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bu sevda değil arkadaş hastalık bulaştımı çıkmıyor. Her neyse abi kutlarım seni süper yapmışsın sen kıvıracaksın bu işi.

Sayfayı Paylaş