1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Üst Sump - Dış Filtre - Protein Skimmer-Kurulsun Artık Akvaryum

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde suret tarafından 21 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Üst Sump - Dış Filtre - Protein Skimmer-Kurulsun Artık Akvaryum

Evet ölçüyü alıp da gitmiştim. uygun diye düşündüğüm akvaryumu aldım. yani dolap 60x40x60 ölçülerinde. sump da 60x27x33 ölçülerinde. En kötü ihtimalle üst tablayı sökerim, sumpu yerleştirir tekrar tablayı yerine takarım üstüne de akvaruymu koyarım diye düşünüyorum. Şimdi bir kaç deneme yaptım nasıl yerleştiririm bunları diye. ortaya aşağıdaki resim çıkıyor. Ps'i yan çevirip koyma şansım olmuyor. belki üst çerçeveyi sökersem sıkış tıkış ve biraz da zorlayarak olabilir. Acele ettim gene evet farkındayım ama artık olsun istiyorum hakikaten. basit basit sorunlarla uğraşmaktan ağır işlere zaman kalmıyor.
    Ya yarın geri götürüp değiştireceğim ya da sizin önerilerinize göre hareket edeceğim. Bilmiyorum ne yapayım ?

Fotoğrafı flaşlı çektim kusura bakmayın. bir de uyduruktan sump motorum vardı, demo için 1 ps, 1 motor ve 1 ısıtıcı koydum içine. böyle bir şey oldu.

[​IMG][/URL]

2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Sump dolaba sığmıyorsa çare yok. Yalnız bence önce güçlendirme işini halledin,5cm kalas girdikten sonra yerleştirmesi daha zor olacaktır sump'ı. Ağır işiniz kalaslar ve overflow, sump işin zevkli kısmı. Dolabın iki yanına plastikten iki adet sump koyup onları iki adet 50lik boru ile birleştirseniz nasıl olur? Bu düşüncemi diğer arkadaşlarında yorumlaması lazım yalnız. Plastik sump'ı Özkan abi kullanıyor, bildiğim kadarıyla memnun

3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Henüz alt sehpa nızı kalaslar lada desteklemediniz sanırım.Mevcut ölçü dahada daralacaktır.Sırlama da hatalar yapıyorsunuz.Bir düzen kurun.Net ölçüleri çıkarmaya çalışın sonradan değişecek bir ölçü yine herşeyin başa sarması ve para harcamanız anlamını taşır.

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Şimdi bir deneme daha yaptım şöyle bir şey oldu... en sağda filtre var, kule tipi. Ortada ps var. Sol tarafta da suyu yukarı pompalayacak olan motor var.

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Ben yazana kadar siz yazmışsınız mesajlarınızı görmedim.

Tamam yarın kalasla güçlendirme işini yapacağım. Ve vernik de süreceğim. Şimdilik yapabildiklerim bunlar, elimden başka bir şey gelmiyor henüz. Yarına kadar. Yarın sump'u geri vereyim mi ne yapayım? ya da önce kalas alıp güçlendireyim sonra sump'u deniyim. oldu oldu. Olmadı geri verir başka bir ölçüde alırım.. acaba?

6. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Yorumlanacak bir durum yok.Kullanan ve gayet memnun olan Saruman adlı üyemiz mevcut.Kurulumu incelenebilir.

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Aldığınız akvaryumu geri verin.Dolabınızı güçlendirin sonra yeniden fikir alışverişinde bulunulsun.

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

overflow box nane molla çalışıyor. Sıcak silikonla üstten açtığım deliğe bir hava hortumu yapıştırdım. hiç hava almayacak şekilde önden arkadan su doldurdum. içindeki havayı çekince bir süre çalışıyor sonra su bir anda duruyor iş bitiyor.

Ben yarın bu akvaryumu delicem.
    Sump'u değiştiricem, hafta sonu da kalas ve vernik işi yaparım. Kızmayın ama kalas yapmazsam da vernik atsam yeterli olmaz mı? sonuçta bu akvaryumu taşıyacak güçte bir dolap bu.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Van Münit.

Son şekil yani sağda kule tarzı karşılama, ortada ps ve solda kafa motoru olabilir. Tabii sump yapacağın akvaryum dolap içine sığmadıysa bilemem. Kafa motorunu 25 cm yüksekliği olan bir bölme camıyla ayrı bir bölmede çalıştırırsan ps değişen su seviyesinden etkilenmez. Çizim vermiştim sumpla ilgili orada bölme camı nasıl olacağı var.

Overflowa aşağıdaki işlemi yapıp denersen iyi olur bir de.

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Overflow box a yapıştırdığınız hortumun ucuna vana takılımı? Havayı çekip vanayı kapatınca sorunsuz çalışmalı.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ben yazana kadar herkes anlatmış zaten. Burak ın dediği çift taraflı sump ilk aklıma geldi ama önce ne yapılabilir onlara bakalım dedim. Burak doğru söylemiş sağ ve sol tarafa 2 adet dolap içine sığan plastik saklama kabı veya çamaşır kutusu mu ne diyorlar ondan, ortadaki dolaba 2 adet 50 lik delik ikisini de temel abinin gösterdiği ekleme manşonu ile ekleyin olur hemde süper olur.

Dolabı güçlendirme yerine sadece kalın kalın vernik atmayı ben en başta söylemiştim, bana göre uygundur.

Owerflowbox denilen alette yan yapıştırmalardan hava alıyordur kesin Temel abinin dediği hortum yöntemini deneyin.

12. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Ek olarak dolabın içinde, bütün birleşme noktalarına şerit halde silikon çekin.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak kalın vernik atılırsa aynı işi yapmaz mı zaten yat verniği kurudu mu demir gibi oluyor.

14. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Yapar tabi ama birleşme noktaları bence en önemli noktalar, koruyucu boya olmadığı için en çabuk oralardan çürüme yapar. Dikkatli atılırsa sorun olmaz tabi.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  16. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Portaldan öğrendiğim ilk şey sabır. Sabreder, iyi araştırılır ve iyi hesaplanırsa yapılamayacak şey yoktur.

17. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Evet evet, hepiniz haklısınız, hepinize çok teşekkür ederim en başta. Verdiğiniz cevaplara topluca bir yazı yazayım, hem konuyu da toplamış olurum.

Bu akşam Bauhaus’a gidip bir tane ahşap için koruyucu boya ve en kalınından yat verniği alayım. Eve gelip dolabın birleşme köşelerine akvaryum silikonu yapayım, o kuruyunca da önce boya, üstüne vernik süreyim. O kururken de sump işini ve overflow box işini halletmeye çalışayım.

Üstadlar, dün akşam kendi yaptığım overflow box’ın içine bir kaç farklı boyda hortum sokmayı denedim hatta iki tane pipeti ucuca ekleyip denedim. Sert kıvrımlarından dolayı içerde hortumu/pipeti çevirmek mümkün olmadı. Bir yere kadar iletip çevirebiliyorum fakat ondan sonra ilerlemiyor. Aklıma uydu anten kablosunun ortasındaki bakır teli söküp onunla önce yolu açmak ve bir ucuna hortumu bağlayıp diğer ucundan çekmek geldi. Ama ne yalan söyliyim biraz acnım sıkkındı, moralim de bozuktu o yüzden içimden hiç bir şey yapmak gelmedi. Yani elimde bir tane canavar gibi dış filtre var, çalışıyor. Bir tane iç sump sistemi var, çalışıyor. Buna rağmen ben daha iyi olduğunu düşündüğüm bir sistemi oturtmaya çalışıyorum. Habire garip garip sorunlar çıkıyor. Ama anladım ben, biraz aceleci ve özensiz davrandığım için işlerim yolunda gitmiyor. Bu Overflowbox’ın sorununu çözdüm. Akvaryumun içinde kalan kısımla akvaryumun dışında kalan kısım arasında yükseklik farkı olması çok az. Bu nedenle su fiziki olarak bir akış başlattığı zaman sonra tekrar duruyor. Yani ben hortumla suyu çekince başlıyor bir saniye kaar akıp duruyor. Sürekli bir akış sağlayamıyor. Eğer bunu yaptırırken adam gibi ölçü alıp biraz özenseydim bu işe bu cihaz çalışacaktı. Su sızdırmıyor, dengeler güzel, şekil güzel. İşlev bir motorla suyu çekmeyince duruyor. Havayı bir kere çekip de hortumu katlayıp hava almasını önleyince de duruyor iş devam etmiyor. Aradan dereden hava almıyor, sıcak silikonla sıkı sıkıya yapıştırıp denedim. Kırmızı kovadaki su seviyesi box’ın üstüne gelecek kadar doldurdum, arka tarafa da su koydum. Yani her türlü şekil. Havayı emecek bir şey olamdan olmuyor. Yine de bunu daha fazla bozmadan bu şekilde bırakıyorum, akvaryumu ayağa kaldırdıktan sonra tekrar denemeler yapıp çalıştırmayı deneyeceğim. Hatta bu pleksi işini sevdim, reeef octopus’u da sevdim. Renkli pleksi de buldum. şu akvaryumu ayağa kaldırdıktan sonra başkasına minnet etmeden bir ara aynısını yapmayı kafaya koydum. Güzel olursa işi seriye alır bir kaç tane de isteyene, yardım edenlere hediye edebilirim. Maksat iş görülsün. Güzel bişeymiş.. Ya da akvaryumportali.com logosunu basıp piyasaya süreriz 

Şu sürahi yöntemi güzelmiş. Bunu yapabilirim sanıyorum. Eğer elimdekini düzeltemezsem ilk iş böyle bir şey yapmak olacak.. Deliyim akvaryumu bitsin gitsin dedim ama pek içimden gelmiyor, sanki kırıp atıcakmışım gibi, işe yaramaz bir parçaymış gibi düşündürüyor. Ama öyle değil, o yüzden de delme fikrinden gene vazgeçtim. Son çare artık.

Tamam, sump’un son yerleşimi güzelse bu şekilde yapabilirim. Akşam akvaryumu geri vereceğim. 40 cm yükseklik sağlayabilecek bir şey alıcam, bulup buluşturucam.. sonra da 25 cm’lik bir bölme sağlayacak şekilde, dediğiniz gibi ayarlıycam. İnşallah :)

18. tayfun

tayfun

İsim:
    tayfun

Burak bu senin dedigini ben iki aydir dusundum tasindim delmeye kiyamadim kirar atarim diye neyse simdi yaptiracak yer buldumda ben yirttim. Simdi sira sende.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Senin elindeki de çalışır ama ayarını yapmakta zorlanıyorsun sanırım. Izgaraların suya mesafesini denemen gerek.

20. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam bir daha deniycem akşam. anten kablosuyla hortum sokmayı denerim. olmadı dediğiniz gibi aşağı indir yukarı kaldır yaparım. Bir şekilde tutturamazsam artık iki tane boruyla üstten geçerim bir şekilde olur diye düşünüyorum. Bakalım lım lım..

Sayfayı Paylaş