1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Üstadların müsadesiyle Protein Skimmer Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde myillar tarafından 21 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    ÜSTADLARIMIZIN MÜSADESİYLE BİR PC DE BİZDEN

Hakan kardeşim bu işin kusuru olamaz zaten yapılan iş tamamen keyfi ve 1 saatte ortaya çıkmış birşeydir ve bunun mükemmel olduğunu kusurlarının olmadığınıda söylemiyoruz tabikide eleştirelek beğenende olacak beğenmeyende.
    Biz olayın zaten espirili tarafından bakıyoruz olaya sonuçta bir fanta şişesi alt tarafı (üst tarafıda kürdan kutusu) sizin denize karşı ilgi alakınız var demekki ki alakası olmayanı hemen anladınız ;) baksanıza bazı çin mallarındanda iyi olduğunu söylüyorsunuz.

Baktınızmı bilmiyorum ama dıy ps başlığı altında 2 ps daha yapmışlığımız vardır demek istemiştim

2. tuyluoglu

tuyluoglu

Daha önce yaptıklarını görmedim, ben bu tarz girişimcilere gerçekten saygı duyan biri olarak ps yi begendiğimi söyledim sadece, hatta evdeki malzemelerden ps yapmaya heveslendim, denizle alakanız olmadığı kanısına atılan mesajlardan vardım sadece yanlışta anlamış olabilirim, belki benden daha çok alakanız vardır bilemem, sonuçta kola şişesinden yaptığınız bu komik görünümlü ps gerçekten hoşuma gitti haha: beni yanlış anlamadınız umarım

3. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Mesut bey ellerinize sağlık,

Merak ettiğim yaptığınız denemeleri tuzlu su da mı yaptınız ? Eğer tatlı su da deneme yaptıysanız motor çok iyi oksijen veriyor.Tuzlu su da performansı çok daha iyi olur.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Körle yatan şaşı kalkar Levent. O su kesin Doğal sudur. Teoman abiyle bunların hep mesajı böyle :heyo: biter. danso:

5. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

:) Temel Abi bizim motor işi bu hafta kesinlik kazanıyor mu ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Levent bu haftasonu organizasyon var ve Orhan abi sumpu bitirmedi. Dediğim gibi ben de motor yok. Orhan abi ve Olcay denemeler yapıyor. Biz Orhan abi sumpu bitirince gideceğiz ve o gün netlik kazanır inşallah.

7. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Deneme yaptığımız su öz ve öz marmara performansı konusunda bende yetersiz buldum ama vakit bulunca sağınla solunla oynamaya başlarım :heyo:

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Günaydın.Ya şimdi deneme yaptığın marmara suyuna billur tuz koy tuz oranını yükselt diyecem redox değerleri oynıcak diye karşı çıkanlar olacak iyisimi demiyim :heyo:

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mesut, sezsiz sessiz derinden hareket ediyorsun iyi güzel de, merak ediyoruz akvaryumu. Durum nedir, ps üzerinde geliştirmeler yaptığını biliyorum, çalışmalarındaki sırrını paylaşmasan da, videosunu paylaş bari.

Akvaryumda son durum nedir ?

10. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Çok yakında abi çok yakında :heyo:

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel abi; önceden CNC de kestirdiğim pleksileri motora monte ettim.Gayette güzel oldu. Balans yapmıyor. :heyo: Ama enkameti bağlama ve deneme fırsatım olmadı. En kısa sürede enkametle de çalışmalara hız vereceğim. ;)

Mesut hocam; çatlatma bizi ne alemde akvaryumun son hali ? :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mesut, Okan, size katıldığımı er geç belirtmek zorundayım. Evet Mesut haklısın ve gerektiği gibi hareket edeceğiz.

Olcay, Çamaşır makinası motoruyla alakalı düşüncelerimi diğer başlıkta belirttim. Yaptığın halkalar önemli bizim için, 10 tane kadar bana ayırmanı rica ederim.

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam 10 tane değil 100 tane istesen emrinde. ;)

Ancak hocam biliyorsun bu ilk kestiğim pleksilerin orta merkezlenmiş olarak deliği yok. Ben o deliği merkezleyip matkapla açtım.Ama bu seni uğraştırabilir. :bilmem: Ben açarım deliği dersen elimde şuan birsürü bu pleksilerden var. İstediğin an emrinde. ;) Ama beklersen hafta sonu yada önümüzdeki hafta içi CNC de pleksi kesim işimiz var. O kesimde yan delikleri ve merkez deliğini ( milin geçmesi için) mm lik delip verebilirim.?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Olcay, estağfirullah diyeceğim yanlış olacak. Çünkü bu kelimenin anlamı Allah'ım beni affet, yani hepimiz çok yanlış kullanıyormuşuz. O yüzden demiyorum. gizli:

Pleksi halkalar konusuna gelince, balans o kadar önemli ki Olcay, senden ricam merkezi tam olarak hazırlamandır. Hatta yapmadan önce, seninle Orhan abinin orda merkez deliğini bulduğumuz motora uygun tam ölçüsünü alalım ve öyle delelim. Ortaya tam profesyonel iş çıksın.

Teşekkür ederim tekrar.

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Abi hatırlarsan senin ilk yaptığın damacana kapağından parçada balans sorunu yüzünden randıman alamamış olabilirsin demiştim? Yani balans ksımındaki hassasiyetin farkındayım.Kullandığımız pleksinin merkez deliğini 1 mm dahi yanlış açsak, o devirde korkunç bir balansa neden olur ve kesinlikle işe yaramaz.

Abi sen bana en kısa sürede istediğin çapın ölçüsünü ver,bende hafta sonuna kadar kesimini ve deliklerini mm lik olarak hazırlayp yetiştirmeye çalışayım. ;)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balans konusu önemli Olcay, dediğin gibi zaten wat olarak gücü düşük olan motorda özellikle balans bozukluğu kendini çok hissettirdi. Örnek olarak son ps motoru çalışmamızda wat gücü güçlü olunca balans o kadar etki eder görünmese de, orjinal pervanesine işlemi gerçekleştirince verim arttı. Kaldı ki, onda da balans tam değil. Çünkü orta delik büyük onunca yapıştırırken merkezden kayma gerçekleşti ister istemez. ;)

Sayende halkanın orta deliğinide sıkıca girecek kadar delince, olay budur olacak. :)

17. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Bizim akvaryumun son durumu
    Yaptığımız ps yi akvaryuma monte etmek için önce bir iskele yapıldı bu iskeleye pet şişeden yaptığımız ps oturtuldu.

Ps mizin çıkışını direk akvaryuma vermek hem oksijenli suyu direk akvaryuma vermek demekti hemde görüntü ve gürültü açısından oldukça kötüydü bunun üzerine ps iskelesini tamamlayacak 5 gözlü askılı bir sump yapıldı ve psnin çıkışı sumpun ilk gözüne akacak şekilde ayarlandı

Sistem böylelikle sump lu ve ps li çalışır vaziyete en az yerkaplayacak en ergenomik şekilde dizayn edilmiş oldu :heyo:

akvaryuma canlı kaya eklendi ve diğer kayalarda yerleştirildi

ve suyun oturması için sabırla bekleniyor

Ha birde tuzlu suda moli yaşarmı yaşamazmı tartışması için belki bir fikir verebilir

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Mesut, üst sump, ps uyarlaması, dekor ve aydınlatma çok güzel olmuş. İşin ustası olunca olayda bu oluyor işte. Gerçekten tebrik ederim. Ps çalışmasını ve topladığınıda paylaşırsan sevinirim. Tahta hava taşı daha iyi sonuç verebilir, bir ara denersen iyi olur.

Fikir verecek olan Moliye gelince, düşüncem o konuda bellidir, fikir veremez. :cekingen: Ama bu konuda size öğüt verecek durumda da değilim. :cekingen:

Ne diyelim artık hayırlısı. Adamın bir de tuzlu su lepistesi üzerine çalışıyor zaten. :F

19. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Temel hocam psnin toplama durumu tam anlamıyla motorla alakalı o da öok yeterli değil ama idare de ediyor ama motorla alakalı seninle fikir alış verişi yaparız zaten moliye gelince 1 haftadır bende akvaryumda hareket olsun hocam moli hayatından memnun görünüyor palyaçolar gelince hediye edrim isteyene yada lepistesci Teoman abiye :heyo:

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Mesut çok iyi gidiyorsun üstadım. :helalolsun:

Sıra yavaş yavaş bana geliyor galiba. huh: :)

Sayfayı Paylaş