1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Üvey baba zebra

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde hsarac tarafından 11 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. hsarac

hsarac

İsim:
    Hasan Saraç
    Merhab arkadaşlar bugün bana çok ilginç gelen bir olaya şahit oldum. 1m lik akvaryumumda 1 sarı, 1 mavi, 1 zebra, 1 leopar desenli ciklet olmak üzere 4 adet balığım kalmıştı. (önceki haftada nedenini bilmediğim şekilde 6 mavi,1 sarı, 3 truncu balığım bir gün aralıklarla öldüler, su değişimi ile 4 balığı kurtardım) Neyse bir arkadaşımdan 5 adet şeker ciklet (beyaz prenses değil, daha geniş olanı) aldım. Yetişkin balıklar ve yumurta verebilecek balıklardı. Akvaryuma koyduktan 10 gün sonra yumurta attı dekora. Bu sabah ise tahmini 70 yavru gezintiye başladı. Şu ana kadar ilginç bir durum yok. Ama fark ettim ki zebra balığım ve yavruların annesi balıkları inanılmaz koruyorar. Zebranın bu işi üstlenmesi çok garibime gitti. Böyle bir olay ile karşılaşan oldu mu?

Birde sorum var, yavrular bugün gezintiye çıkmaya başladı. Akvaryumda biraz tutmak istiyorum, ne zaman almalıyı yavruları? Anne yavrularını besler mi yoksa onlar için ezik yem atmalımıyım?

2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Üvey baba zebra

Az az ama sık sık yemi ezerek verin.Çok fazla ezerseniz de dibe çöker ve atık oluşturur.Havan tarzı şeylerle ezme yapmayın bu yüzden.Yapıyorsanız da iyice toz duruma gelmemesine dikkat edin.

Zebra balığı zaten yavrularını koruyan bir balıktır.Bazen erkek zebralar agresif olabilir.Bu durumda onları tankda ayırmak gerekir.Ama sanırım sizdeki Zebra dişi olmalı?İçgüdüsel olarak korumaya başlamış.

Balıklarınızın ölmesi ise büyük olasılık kullanıcı hatası denilen türdendir.Su değişimlerinde kullandığınız su,yaptığınız yemleme miktarı,kullandığınız dekor,havalandırma ve filtreleme sisteminiz gibi bir çok etken buna sebep olmuş olabilir?Hastalık gibi etkenler daha olasılığı düşük sebeplerdir bana göre.

3. Cevap: Üvey baba zebra

Hasan mrb.Zebralar tek eş tutan balıklardır ve yavrularını çok iyi korurlar.Zebra ciklet aslında bir Amerikan cikletidir, malavi gölü balığı değildir.Akarsu ve derelerde yaşayan bu balık çok sağlam bir yapıya sahiptir.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Evet bende sizin gibi almıştım,yavru yaptıkları zaman esas tehlike o zaman başlıyor akvaryumdaki başka balıkları istemiyor,öldürüyor ve akvaryumu istila ediyorlar devamlı çoğalıyorlar dikkat...
    Anne yavrularını besler mi sorusu.Hemde çok iyi besler yemi azında parçalayıp yedirerek...

5. gokseltr

gokseltr

İsim:
    Beger Artukdogan

Zebralar için akvaryumun faresi diyorlar... Birkez yavru aldıktan sonra artık önünü alamazsınız diyorlar... Bu arada, zaman zaman takıldığım lokaldeki akvaryuma bir müdavim dişi zebra atmış. Tüm prenseslerle sürekli kırılıyor ve çok garip yavruları var...

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Doğru diyorlar lakin kırılma olayı kafama yatmadı...

7. gokseltr

gokseltr

İsim:
    Beger Artukdogan

Alparslan akvaryum 360 litre civarı... İçinde 1 green terror var... 1 tane iri erkek iceman... 1 tane iri erkek beyaz prenses... 1 tane iri erkek mavi prenses var... 1 tane de iri dişi zebra var ve yüzlerce yavru... Hepsi eciş bücüş....

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi doğrudur dünyada neler oluyor...

9. gokseltr

gokseltr

İsim:
    Beger Artukdogan

Öyle neler oluyor neler...

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi ya merak etim yavrular şekil ve karakter olarak nasıl acaba?

11. hsarac

hsarac

İsim:
    Hasan Saraç

o zaman benim yavrular kırma mı oldu? bugün baktım yavrular artık heryere gitmee başladılar. e en azından 80 yavru var annede bir yere kadar koruyor. kaptırdı bir ikisini. bende ayırdım yavruları, ama çok üzüldüm anne içerisoktuğum hortuma bile saldırdı. bu kısı kötü:( neyse bu yavrular şimdilik bir kovadalar ana yavruluk almayı düşünüyorum. ne dersiniz? aslında küçük bir akvaryum alacam ama yer yok koyacak daha 1 ay önce aldım küçük bir akvaryum iş yerime

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Yavruları başka akvaryuma alıp sık su değişimi yavruları çabuk büyütür...

13. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

Balıkların keseleri kaybolunca artemia vereblirisin.

Sayfayı Paylaş