1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Üye ve Üye Olmayan Arkadaşlar İçin Sınırlama Önerisi!!!

Başlığı 'Site Klavuz-İstekler' kategorisinde Snowblind tarafından 13 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Arkadaşlar,

Beni rahatsız eden bir konu hakkında sizlere danışmak,fikirlerinizi almak istiyorum.Platformumuza üye olmayan biri dahi tüm bölümlere,bölümlerdeki konu başlıklarına hatta ve hatta bizim profil bilgilerimize dahi girip okuyabilmekte,tüm mesajlarımızı ve açtığımız konuları görebilmektedirler.Katkı,paylaşım yapmayan arkadaşların buradaki bunca özel bilgiyi hortumlaması şahsen benim hoşuma gitmiyor.Başka platformlarda konu ve bölüm başlıklarını görebilsek bile içeriğini okuyamiyoruz.İlla üye olunması gerekiyor.Bence bu uygulama burada da olmalı.Hatta bir çok bölüm belli bir paylaşımı yapmamış şahıslara kapalı olmalı.Yeni üyeler "Yeni Üye Konu Başlıkları - Genel Sorunlar" adı altında,veya başka isimler altında tek bir başlığa girip oradan konu açmalı,cevap yazmalıdırlar.Alacağını alıp sonra da giden en başından gelmemiş olur.

Bir başka konu da tcari düşünen arkadaşlar hakkındadır.Adam üye olup belli sayıda mesaj yazmış.Ancak yazılan mesajları hepsi de kendi yaptığı satışların tanıtımı.Yani vermeden almakisteyen bu arkadaşlara da bir sınırlama konulmalı.Yasaklanmış olan ticari linkler güzel.Ancak bazı çok iyi ve kendini ispatlamış sitelerin tanıtımına da izin verilmeli veya tanıtılmalı.Gidip de sahtekar bir satıcının eline düşeceğimize,yanlış veya bozuk bir ürün yollanmış ise dahi bu ürününün arkasında duran ve değişimini-iadesini yapan esnafı tanımış oluruz.

Arkadaşlar,yazdıklarım yanlış anlaşılmasın.Burası hiç bir yer gibi değil.Burada çok çok özel bilgiler ve DIY yapımlar yer almakta.Bu tarz kaliteyi yakalamış başka bir site yok bence.Yabancı platformlar bizi zaten ilgilendirmez.İnanın burada öyle uygulamalar,fikirler,yardımlaşmalar var ki insan bunları hak etmeyen biriyle paylaşmak istemiyor.Benimkisi sadece bir görüştür.Fikrimi sizlere sunuyorum.Karar verecek olan ben değilim elbette.

RuFKaD bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Üye ve Üye Olmayan Arkadaşlar İçin Sınırlama Önerisi!!!

Öncelikle teşekkürler Eray düşüncelerine ve önerilerine. Ben sana Portal yönetiminin bakış açısını anlatayım ve tek tek düşüncelerine yanıt vereyim.

Kısıtlama ile üye olmaya zorlamak; İyi güzel ancak bizim üye sayısını artırmak gibi en küçük bir düşüncemiz ve çabamız olmamıştır ve olmayacaktır. Üye olup alıp gidenle, üye olmadan alıp giden arasındaki fark bizim için sıfırdır. Ortamı bozacaksa, son derece elimizden geldiği kadar imla konusunda okunabilir kalitede tuttuğumuz ortamımızı bozacaksa, artık neredeyse kaybolan ve bir nebze burada geri gelen yardımlaşma, paylaşma azmimizi kıracaksa 1 tek kişi üye olmasın. Portalın üye oluş sekmesinde derki; Kaliteli ve paylaşımcı kişiyseniz üye olun, aksi halde lütfen üye olmayın. Bu aynen yazılıdır.

Kısıtlama yapmak; Akvaryum portalı bir sucul yaşam bilgi deposu olmak için yola çıkmıştır ve forumda kayan yazıda da bu sözde değil özde yazılmıştır. Kısaca buradaki bilgi kalitesinin ve konu kalitesinin hiçbir forumda olmadığını sağır sultan bile bilir, söyler ve bize esnaf dahil iletir. Kimseden de bilgi kaçırmak gibi bir niyetimiz yoktur.

Akvaryum portalı kimi zaman fuzili yerlere, kimi zaman doğru yerlere harcamasıyla 3.000 TL masraflı alt yapıyla kurulmuş olup yılda 2.200 lira sunucu giderine sahiptir. Bu alt yapıya bu konumda ihtiyacı olmamasına rağmen Hedefi en kaliteli ve en büyük akvaryum forum sitesi olmak olduğundan yarınlara hazırdır.

Takip edilmesi; Asli olan şudur ki günlük hiç sekmeden tekil 2900-3000 kişi portalı üye ve ziyaretçi olarak takip etmektedir. Kısaca giden herkes günlük geri dönüş yapmaktadır. Bunun anlamı güncel, aktif ve kaliteli olmasından takip edilir konumdadır.

Konuların hortumlanması; Bu ilk günden beri başımızın belasıdır. İlk günlerde bazı afaki adamlar bizi konu çalacak diye kollarken biz konularımızı onlardan kollamaya çalıştık ve çoğu zaman da başaramadık. Akvaryum portalı'nın piyasada 5-6 adet çakması bulunmaktadır. İsmin yanında tire işareti ile, kıytırık uzantılar ile, adı başka sloganı bizle aynı vb. Bunların hiçbiri asli olanı yok etmez yüceltir.

Esnaf tanıtımları; Açarsın bir konu Akvaryum Kahvesi adlı bölüme esnaflarımız adında ve herkes esnafını tanıtır. Bun da hiç bir sorun yok ve konuyu da sabitleriz. Bizim bazı link sınırlamamız çakallar içindir.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
    veligören ve RuFKaD bunu beğendi.
  3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Üye olmaya zorlamak,üye sayısını çoğaltmak gibi bir düşüncede olmadığınızı biliyorum.Ama başka yerlerde burada yazılanları aynen alıp da kendisiymiş gibi yazanları görünce sinirden deliriyorum.Olay Akvaryum Portalı'ndan ziyade emek hırsızlığıdır benim için.Daha hafif bir deyim bulabilsem onu yazacaktım ama başka bir sözcük aklıma gelmiyor.Kaç kişi ile "Kaynağını belirtirseniz sevinirim yoksa ben vereyim?" diye tartıştık.Bazı sitelerden sırf bu yüzden banlandım :uyari: Burada olsa yine "Kaynak belirtelim arkadaşlar" derim.Yani olay hakikaten de yapılan emek,çekilen zahmet içindir."Alan alacağını alıp gider.Bunun çözümü veya dayatması olamaz" diyorsun ki haklısın da.

Esnafı tanıtmak kolay değil.O büyük bir sorumluluk ister.Ama devamlı alışveriş yaptığımız yerleri tanıtmakta bir beis görmüyorum.Önerin için teşekkür ederim ağabey.Böylelikle emin olduğumuz arkadaşları tanıtır,herkesin sıkıntısız alışveriş yapmasını sağlayabiliriz.

Platforma uğrayan 3000 kişi hedeflenmeli.Tamam illa herkes üye olsun demiyorsunuz ancak bu kitle hedeflenmeli yine de.Neden mi?Yıllık yapılan masraf var yazmış olduğun.Bunu kaç kişi karşılıyor veya tek başına sen mi omuzladın götürüyorsun bilemiyorum?Ancak başka bir başlıkta da yazdığım gibi bunca kişi bu platformda bu kadar bilgi alıp nasipleniyorsa bu maddi tarafın da el birliği ile desteklenmesi gerekir.En azından bazı sponsorlar,reklam verenler ile anlaşılana kadar yapılabilir bu.Herkesin maddi gücü kendince.Belki senin için bu masraf çerez parasıdır belki de zor altından kalkıyorsundur?Ama birlikten güç doğuyorsa bu birlikteliği de sergilemeliyiz.

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Temel
    Ana amacını cook iyi anlıyor ve önünde saygıyla eğiliyorum.
    Her yiğidin harcı değil anlattıkların, yapmaya çalıştıkların.
    Eray, üye olsun olmasın,saygı duysun duymasın insanlar faydalansın diye paylaşım yapılıyor portal da.
    Gerisi detay...

RuFKaD bunu beğendi.
  5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Haklısın Bülent ağabey.Çok kişi böyle düşünmez ki zaten düşünmedikleri de ortada.Benim üzüntüm yapılan alıntıların kaynağının verilmeyip,kendi fikirleriymiş gibi lanse etmeleri.Bir de burada çok kişi özverili.İsim vermeye kalkarsam olmaz.Zira adını yazmayı unuttuklarıma haksızlık olacaktır.Bu insanlar takdir edilmedikleri gibi bir de başka yerlerde banlanıyorlar.Ama bu iş hep böyledir.Kim insanlar yararlansın,öğrensin diye uğraşmışsa hep haksızlığa uğramıştır.Umalım ki burada hak sahiplerine bizler haksızlık yapmayız inşallah.

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Merak etme herkes hakettiğini er geç bulur.
    Biz iyilik yapıp denize atmaya devam edelim Temel in açtığı yoldan,, bir toplayan bulunur elbet.

7. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Forumun anonim ziyaretçilere açık olması şahsen beni hiç rahatsız etmiyor ama ticarileşme ve sponsorlulaşma canımı sıkardı. Forumu kişisel çaba ve özverileri ile bağımsız tutmaya çalışan Temel abiye çok teşekkür ederim.

8. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Sponsor ve ticari ilanlar sitenin ayakta durabilmesi adına iyi olur.Ama sizinki de bir düşünce tabi.Ben illa ki olsun demiyorum.Ancak olmayacaksa da bu maddi yükün birlikte omuzlanarak götürülmesi gerektiğine inaniyorum.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Giderler konusunda elbette bir yol bulmak durumundayız, forum kendini çevirebilmeli bu zaten olması gereken. Sponsor değil belki ama reklam banneri zaman zaman bize teklif edildiğinde ekledik. Bunda sorun yok. Aslında Portal google Adsense reklamlarına kabul edilmiş durumdadır. Becerebilsem açacağım da görünmüyor bir türlü.:D Ne kadar yıllık masrafı çıkarsa iyidir. Çünkü yarışma ödülleri, diğer tüm sunucu vb masraflar bu güne kadar şahsi karşılandı ve inanın her yıl sunucuyu yükseltmek gerekiyor. Yoksa mail geliyor host firmasından. Temel Bey hitiniz bu kadar sunucu kaldırmıyor bu pakete geçin, xxxGB alan olmalı vs.

Şu iyi bilinmeli ki sponsor veya ticari esnaf bannerleri uygulandığında site ticari olmaz. Bu tüm forumlar için geçerli çünkü dönmeli su yakmıyor platformlar.

10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Bu forum olmasaydı benim tuzlu su ile ilişkim sadece denize girmek ile sınırlı kalırdı. Şimdi öğrendiklerimi ve kendimden katığım deneyimlerimi bir karşılık beklemeden burdan paylaşıyorum.
    Paylaştıklarım doğruda olabilir yanlışta, alaçak olan alaçağını alır faydalanır, önemli olanda budur, sonuçta burdaki bütün arkadaşların işleri güçleri, profosyonel oldukları meslek gurupları başka başka, bu bizim paylaştığımız bir hobi ve hobi tadında kalmalı, en azından hobiyi paylaşmayı bilmeliyiz, kavga etmeden, kalp kırmadan ve birbirimize saygı gösterek. Bir anlıkta olsa işhayatının zorluğundan, kıskançlıktan kurtulmalıyız diyorum.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Selamlar;

Benim fikrim Temel abi ile aynı ve forumun bu şekilde kalmasından yana. Kişisel olarak üye olmadan hiçbir bilgiyi göstermeyen sitelere en baştan beri kıl olmuşumdur. Zaten girip baktığınızda aradığınızı bulamadığınızda daha fazla uyuz olur ve üye olmak için harcadığınız zamana üzülürsünüz.

Portal ile tanışmam tuzlu su tankını kurduktan sonra oldu ve içeriğinin zengin oluşu ve bilginin esirgen memesi beni buraya çekti, bir çoğumuzun da böyle olmuştur. Bence aynen devam zaten birtane kısıtlamalı bölüm var daha fazlasına gerek yok.

12. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Mobil için buluştuğumuzda Google adsense ayarlarız Temel.
    Çorbada bizim de tuzumuz olsun.
    Diğer yer sıkıntılarını da konuşuruz, ne çıkarsa heybeden bakarsın başka baharatlar da ekleriz çorbaya. :)

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Valla sen zaten beni acayip zorluyorsun Bülent. Senin mesajlarını okuduğumda aklıma geliyor zaten tuhaf oluyorum. Neyse o sonraki iş ama yer sıkıntısı derken onu anlamadım Bülent.

Bu arada nasıl buluşuruz diye düşünüyorum. Yarın için durum nedir sizin tarafta?

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Konuyu dağıtmadan birşey söylemek istiyorum şu mobil olayını yapalım artık 100mb kotalı internettim deli gibi tükeniyor mobil olursa daha az gider.

15. HayrettinKonya

HayrettinKonya

İsim:
    HAYRETTİN GÜLMEZ

Halil bey size canı gönülden katılıyorum. Birçok siteye üye oluyoruz ama aradığımızı bulamayınca üye olduğumuza pişman oluyoruz. Ancak bu siteye üye olmadan bir çok bilgi edindim, bilgi edindikçe daha fazla girmeye başladım, ortamın sıcaklıgını, arkadaşların birbirlerine büyük küçük ayrımı yapmadan yardım ettiğini görünce de üye olmaya karar verdimiştim.

16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Yer sıkıntısı ile kastım hosting kota sı idi. Bugün saat 3-6 arası olabilir. Bilgi işlemi kontrol edip haber vereyim sana.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yorumlara teşekkürler arkadaşlar.

Telefon açarsın Bülent ama acelesi yok zaten. Teşekkür ediyorum tekrar.

Sayfayı Paylaş