1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Üzülüyorum

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde -Seyyah- tarafından 14 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. -Seyyah-

-Seyyah-

Yer:
    Adana
    Akvaryum bir hobi ama...

Üzülüyorum açıkçası.

Ben bir akvaryum kurdum, dağıttım. Belli olmaz belki daha kuracağım, belki asla elimi sürmeyeceğim. Görelim bakalım Mevla ne eyler, ne eylerse güzel eyler..

Bu arada ben neler yaşadım?

Bir akvaryum aldım, 100 lira etmezdi, verdim 850 lira. Satarken de 100 lira etti zaten. Gitti paracıklar. Üzülüyorum açıkçası, ikinci eli sıfır para ediyor..

Bir çok ekipman aldım, bana şu iyidir dediler, olmadı değiştirmeye gittim, almadılar.. Bazıları aldı, ama sorun çıkardılar. Üzülüyorum açıkçası, gelen her müşteriyi elinde bulunan malzemeye yönlendiriyorlar..

Bir çok balık aldım, ne hikmetse sadece perculalar öldü. Ve ben bilmeden karantina tankındaki balıkları bana satmışlar. Üzülüyorum açıkçası.. Hasta balığı bile satıyorlar hem de bunlar eş olsun çift olsun diye 8 tane birden. Tek sayı alma, yalnız kalmasınlar.. 2 tane alayım o zaman, abi istersen 4 yap, güzel dururlar hem senin akvaryum da büyükmüş..

RO cihazı aldım, kurdum. Suyun 3’te 2’si atık su olarak gidiyor. Üzülüyorum açıkçası, ben bir hobi uğruna eve 1000 Litre su akıtıcam musluktan ve bunun 700 litresi atık su oalrak kanalizasyona gidecek. Dünya üzerinde su bulamayan, çok az temiz suyu olan bunca yer varken ve ben bunların farkındayken nasıl bu kadar müsrif olabildim? Kaç kere doldurdum boşalttım o akvaryumu.. Kaç kere tekrar tekrar doldu boşaldı 350 litre x 3 = 1000 Litre.. Ben söyleyeyim, 4000-5000 litreyi buldu. Tamamı döküldü gitti.

O balıklar benim için yakalanıyor. Adalardan, denizlerden kovalanıyor, avlanıyor, siyanürle veya ağla veya her nasılsa.. yakalıyorlar, baketliyorlar. Hayvan okyanusta canlı yem yerken kutuya giriyor binlerce km yol yapıp bir apartmanın bir katına çıkıyor ve cam fanus içinde kurutulmuş yemle yaşıyor. Hem de elektrik kesintisine orantılı bir hayat sürüyor. Elektrik kesilse ölecek. Yemi bitse ölecek. Başka bir balık hastalansa gelse ölecek.. Ölmese bile, onun gelmesi dahi başka balıkların ölümü demek.

Sırf ben bir balık alacağım diye yolda, av esnasında, akvaryumlarda o balık için kaç tane daha balık öldürülüyor? Ve ben de o balığı öldürüyorum. Üzülüyorum açıkçası, denizdeki bir canlının doğal ortamından koparılıp bir fanusa hapsedilmesine, bunu ticari kaygılar için yapanların da para hırslarına..

Ölen canlılara üzülüyorum.

Öldüren yeteneksizlere değil, öldürmeden getirmeye çalışan yeteneklilerin doğaay aslında ne kadar zarar verdiğine.. O balık doğadan kopunca onun yerine kim yumurtlayıp çoğalacak?

Boşa akıtılan suya üzülüyorum.

Elektrik ve su faturasına üzülüyorum.

Ömrümün her günü kesintisiz 1-2 saat o akvaryuma ayırdığım süre içinde aslında daha değerli neler yapabileceğimi düşünüp, üzülüyorum. Kulluk vazifemi ertelediğime, biriken kaza namazlarımı kılamadığıma, akvaryumla ilgilenmekten eş/ baba/ evlat vazifemi yapamadığıma, zamanı harcadığıma, emeklerimi boşa geçirdiğime... üzülüyorum.

Buna rağmen akvayum hobisi sardı mı bırakmıyor, nasıl kurtulacağım? Bilmiyorum.

Tek bildiğim şey: Akvaryumun eve getirdiği şeyler olduğu kadar, geleceğimizden, hayatımızdan götürdüğü şeyler çok daha fazla.. Ve bu bir hırs, zevk, hissiyat kısacası “nefs” meselesi olduğundan, bunu engellemenin kolay bir yolu yok. Zora girmedikçe..

Tersinden ele alalım, üretim yapılsa, kendisini amorti etse hem maddiyatı kurtarır hem balıkları. .Suyu denizden alsak, denize boşaltsak, doğayı kurtarır.. Denize yakın olmayan ne yapacak?

Geriye zaman kalır. Zamanımızı onun bakımına değil de izlemesine zevkine ayırabilmek? Bizi tutsak eden ona hizmet etmek mi? Yoksa bizim tutkumuz akvaryumu çalışır vaziyette tutabilmek mi?

Balıkları izlemek, mercanların gelişimini beklemek mi, görmek mi? Yoksa hayatı bize zevk vermesi greken bir hobiyle köleliğe çevirmek mi?

İyi dengeler kurabilmek ümidiyle..

// bunu daha önce de pek çok hobiye yıllarca bel bağlamış biri olarak yazdım \\

YIKIKTEMO, m.avcıoğlu ve -doctore- bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Üzülüyor ve yapamıyorsan bu hobiyi yapmayıp üzmeyen bir uğraş bulacaksın abi.

İnsanlar farklı onun içinde insanız zaten, herkes aynı şeyi yapsa robot olunur vede düzen bozulur.
    Benim şahsi görüşüm herkes sevdiği hobiyi ve işi yapacak ki içindeki ruhu memnun etsin, yoksa o ruh o bedeni erken terk eder...

volkantr34 bunu beğendi.
  3. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Burak Bey o kadar doğru noktalara değinmişsiniz ki.
    Bazen bu kadar uğraşın, kendimize ve hayvanlara verdiğimiz zahmetin, maddi manevi kaybın karşılığının ne olduğunu soruyorum, cevap yok. Aslında var da işime gelmiyor.
    Bazen haftalarca güya zevk için yaptığım bu hobide bir defa akvaryumun karşısına geçip keyif duyarak izlemediğimi, sadece bakımlarını yapıp başka neler ekleyebilirim, çıkarabilirim düşüncelerine girdiğimi fark ediyorum.
    Bu bir zevkten hırsa dönüşüyor. Doymak bilmezliğe gidiyor. Zevk almadan, sadece yapmış olmak için yapıyoruz sanki. Bu işi hakkıyla yapan kaç kişinin sadece 1 akvaryumu var sormak lazım. Çoğalan bu akvaryumların bakım masrafları başkalarını etkilemiyor mu? Su fakiri bir ülkede günlük su değişimleri hangi zevkin bir parçası? Daha söylenecek çok şey var. Kendime sorduğum birçok soruyu yukarıda tekrar etmişsiniz.
    İşin doğrusu nedir bilemedim.

-Seyyah- bunu beğendi.
  4. -Seyyah-

-Seyyah-

Yer:
    Adana
    Ruh ve beden kısmına girmeyelim, uygun yerde değiliz. Üzülme sebebim tavsiye istemek. Veya pişmanlıklarimi dile getirmek değil bir konuya dikkat çekmektir. Belki saha bilinçli bir kaç adım atılabilir iye düşünerek yazdım. Iyi dengeler kurabilmek ümidiyle diye yaZdım

mobil online 7x24 :)

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Halden memnun olmak için daha kötü tutkulara bakmak yeterli, içki, sigara, kahve, eylence yerlerine gitmek kumar at yarışı vb...

6. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Konu farklı Alparslan. Buradaki herkes bu hobiye gönül vermiş insanlar. Kimse hobiyi kötülemek ve kıyaslamak niyetinde değil.
    Bu hobiyle ilgili içimizdeki engellenemez arzunun bir nebze olsun köreltilmesi gerekmez mi tartışmasının yapılması gerekiyor. Neden hep daha çok ve daha fazlasını yapıyoruz? Aslında bu konuda da yapacak bir şey yok. İnsanın doğası bu, fakat insanın bu doğası, doğa için pek doğal olmayan sonuçlar doğuruyor. Burada bir sıkıntı var. İçki, kumar kötü de su fakiri bir ülkede hergün zevk için yapılan tonlarca su değişimi iyi mi? "Faturamı sen mi ödüyorsun sana ne?" karşılığı vicdanları tatmin etmeye yeter mi?
    Belki bir özeleştiri yapabilir herkes. Balıkların akvaryuma hapsedilmesi içinden çıkılamaz bir konu, o topa girmek istemiyorum. Akvaryumun hayatımızdaki yeri biraz daha geri plana atılabilir bu anlatılmaya çalışılıyor. Kimseye de hesap sorulmuyor.
    Ez cümle, ben de bu hobinin hayatımdan birçok şey götürdüğünü düşünenlerdenim. En azından getirdikleri ile karşılaştırdığımda bakiyem ekside.
    Ama durum "seviyorum ulan" işte.

-Seyyah- bunu beğendi.
  7. k.namalir

k.namalir

Yer:
    istanbul"
    İsim:
    kürşad namalır
    Şöyle düşün ailemiz bizi alıp tuvalete ölene kadar kitledi yemek verdi su verdi ölene kadar yaşanırmı yaşanır madem biz başında onlarda bir canlı demiyormuyuz ama ince bir ayrıntı var onları rahat ettirebilmek için kendi rahatımızdan bile feragat ediyoruz

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Muhammed abi konuyu anladım, anlaması zor değil konu farklı yerlere çekilmesin yeter...:)

9. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Elinize sağlık çok doğru yazılmış bir yazı...

10. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Önemli nokta bu bir hobi.Eğer hayatınıza renk kattığını düşünmüyorsanız,götürüsü fazla ise kaldıki her akvarist bu hobiyi binlerce litre su yada binlerce lira harcayarak yapmıyor.Herkes kendi görüşüne, hayat anlayışına, maddi olanaklarına göre yaparsa ne kendine nede çevresine zarar verir.

volkantr34, harfuzmani ve Alparslan bunu beğendi.
  11. -Seyyah-

-Seyyah-

Yer:
    Adana
    Hobi uğruna ölen balıklar. Hobi uğruna geçen zaman. Geri gelir mi? Para geldi. Hırs geldi. Istek geldi. Ya diğerleri?

Aslında diyorum ki keşke hiç yazmasaydim. Zira söylemek istediklerimin özeti bile değil bunlar. Ben bu hobiyi bırakıyorum. Canlıların hayatıyla oynanan bu hobiyi.

Sizlere saygılarımı eksik etmiyorum, iyi hobiler diliyorum.

mobil online 7x24 :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Burak çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim.;)

13. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Konu çok acıklı hale gelmiş biraz havayı değiştirelim mi??
    ***Bende bu hobiyi bırakmaya karar verdim. Zavallı balıkları yakalandıkları ortamlarına geri götürmeye karar verdim. Yellow Tang imi Hawai ye götüreceğim. Diğer canlılar için Endonezya Bali Singapur biraz yorucu olacak ama ne yapalım... Hanım müsaade ederse balıkların yerine Hawai den 20 lik bir hanım getirmeyi düşünüyorum Ev işlerine yardımcı olur hem de sevaptır adaları her geçen gün okyanusa gömülüyormuş. Fazla masrafları da yok muz yaprağından elbise yiyecek olarak 2 coconut.. Hadi bana müsade :)

14. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Burak sen akvaryumu ve balık olayını bir kenara bırak sadece yaz,değme köşe yazarlarından çok daha iyisin .

15. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Fikirler açıkça söylenmiş. Kimseye taş atılmamış, gönül kırılmamış. İsteyen katılır, isteyen katılmaz. Üslubuyla katılmadığını söyleyenler de olmuş zaten. Ya da gerek bile duymayıp hiç yorum yazılmaz ne bileyim. Ben doğru yönleri olduğunu her zaman düşündüm. Çok doğru bulmadığım yönler de var tabi ki. Kendi adıma bu hobiyi seviyorum ve yapmaya devam edeceğim tabi ki, o kadar değil.
    Fakat dalga geçmek de neyin nesi?

cimlikaya bunu beğendi.
  16. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Muhammed Bey,
    Dalga geçmek neyin nesi lafı bana olmalı.
    1) Burası Akvaristlerin buluştuğu deneyimlerini paylaştığı bir portal üzülüyorum konusunun asıl amacının ne olduğunu anlamamak için aptal olmak lazım.
    2) Bu işi yapmak istemezsen kimse seni zorlamaz
    3) Ulvi konuların konuşulduğu başka portallar var bu tür konuları orada bol bol yazarsın burada değil, hayvanlara acıyorsan Arabistan da kurban edilip çöle gömülen kuzuları yazarsın..

Ben eleştirilerimi hicivle yapmayı tercih ederim. Anlayan anlar....

YIKIKTEMO, Alparslan ve volkantr34 bunu beğendi.
  17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    :okey:

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    :okey:

19. -Seyyah-

-Seyyah-

Yer:
    Adana
    Arabistanda kurban edilip de çöle gömülen hayvanlardan bahsedilmiş. öyle yapılmasının haklı bir nedeni var. Sen ben haklıyız da onları kesenler haksız mı? Peki, etler ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilir mi? Evet. Neden yapılmıyor? İşte sorun da buradan kaynaklanıyor. Neden Allah rızası için yaptığımız bir şeyin kapsamını genişletmiyorlar? Anlayış farklı. Allah için yaptığımız şeyi kimin için yapıyoruz? Kendimiz için. Peki kendim için yaptığım bir şeyin en iyisini hak etmezmiyim ben? Ederim. Ya Allah ?

Ulvi konu, başka foruma.

Akvaryum hobisi ayrı bir dünya. Yazık ziyan kısmı ayrı, alınan haz kısmı ayrı. Ben ikisini bir araya getirmeyi düşünüyorum. Daha önce bunu başarmıştım. Hadi parayı pulu maddiyatı geç, millet cebindeki paraya göre en iyisini alır zaten. Kimse kimseye gıkını çıkartamaz ben çıkardım da ne oldu? Sonuç sıfır. Tamam. Maddiyatı geçtik. Pek çok yoldan geçtik de öyle geldik hepimiz buraya. Peki ne öğrendik ? Şunu diyebilirmiyiz? “Hissiyatın bedeli olmaz” Evet, bunu daha önce de demiştim başka hobilerde.. Ve tekrarlıyorum, alınan haz karşılığında verilen her ne olursa olsun, hepsini katlar ve her zaman buna değer. Hissiyat maddi olarak ölçülemez.

Busözüme doğru diyenler el kaldırsın.. Bazılarımız doğruladık. O halde aynı zamanda zevklerimiz için sınır tanımayız da demiş olduk.

Sözlerimi beğenmeyen üzerine almasın, kenara bıraksın ben alırım. Ben bunları kime yazıyorum? Almak isteyen alır, almayan da üzerine alınmasın isim mi verdim?

Geriye doğa kalıyor. Su ve canlılar. Doğa bizim kapitalist düzenimize boyun eğemez, tükenir gider. Denizden yüzlerce balık alıp da karşılığında denize para versek neye yarar? O doğadır, bize boyun eğmez, iflas eder, isyan eder. Sonucunu da biz çekeriz. O halde ne yapalım? Kendi geleceğimizi öldürmeye devam mı edelim? doğamıza sahip mi çıkalım?

Bir canlıyı almadan önce sipariş vermeden önce bunu daha fazla düşünelim. Ben bu Naso’yu aldıysam gidip de köşedeki manavdan almadım. Onu taşıyan var, getiren var, yakalayan var, satan var, alan var. Suyunu hazırlar, kutusunu hazırlar, ağ alır denize çıkar. Dünyanın bir ucundan gelir de küçücük bir akvaryuma konar.. Ardında daha kimbilir neler var..

Bir lionfish okyanusdan istanbuldaki apartmana sağlam gelsin diye belki de 10 lionfish ölüyor.

Bunu düşünelim.

Bir 500 litrelik akvaryumu idare ettirebilelim diye her 15 günde bir %10 su değiştirsek 50 litre eder. 50 litre akvaryumdan atılan. 50 litre yeni su.. 50 litrelik yeni su için 3'te 2'si çöpe atılan 100 litre. Etti mi toplam da 200 litre? Ayda iki kere yapacağız. Sonuç ?

500 litrelik bir akvayumun aylık su değişimi 400 litre suya mal olmaktadır. Hesap yanlışsa düzeltin. Ro’dan çıkan suyun 3’te 2’sini lavaboya hortumu dayayıp dökmek yerine biriktirelim bir yerde. Ya araba yıkarız, ya da ne bileyim bişey yapılır günümüzde bir bulaşık makinası bile standart 55 dakikalık programda 14 litre su harcıyorken nerede kaldı bir keyif uğruna 400 litre su harcamak?

Hobi ne zaman hobi olmaktan çıkar ? Doğaya ne zaman iyilik yapacağız?

Hobiyi bıraktığıma sevinenler boşuna heveslenmesin ! Şimdilik bırakıyorum. :)

20. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Konu sahibi derdini anlatmış gerçi, ben son bir şey söylemek istiyorum.
    Konunun içeriğini sabaha kadar tartışırız, bunun bir anlamı yok, söylendiği gibi kimse kimseye kendi doğrularını dayatamaz. Fakat benim derdim o değildi. Benim derdim üsluptu.
    Bu dünyada insan var "Senin fikirlerine katılmıyorum, ama o fikirleri özgürce ifade etmen için gerekirse canımı bile veririm." der, bir de insan var samimi bir özeleştiriye (üstelik konunun içinden gelen, konuyla ilgili zaman, emek ve para harcamış kişiden yani konudan bihaber olan bir kişiden değil) katlanamaz.
    Demek istediklerimi anlamamak için aptal olmak lazım, anlayan anlar...
    DİKKAT!!!
    Sözlerimde hiciv vardır, ona göre !

Sayfayı Paylaş