1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

çeşme suyuyla dolan akvaryum için tavsiye...

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde kargolu tarafından 6 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Merhabalar,
    Daha önce forumda akvaryumumdaki bir türlü çözemediğim yosun probleminden bahsetmiştim. Fosfattan kaynaklanan baloncuk sorunu reaktor alınca kalmadı ancak yosun tüm hızıyla devam etti. Temel Bey in en çok tavsiye ettiği yöntemlerden biri olan su değişimlerinden de pek fayda göremeyince, heralde bizim aydınlatma eskidi diye onlarıda yeniledim. Ancak sonuç hep aynı hatta daha da kötüye gidiyor.
    2-3 parça SPS ve 10 civarıda LPS var. Canlıların bu kadar çoşmuş olmalarından anlamalıydım aslında ama tecrübesizlik işte. bütün mercanlar gayet iyi açılıyorlar hatta hammer coralım bölünmeye bile başladı, ancak balıklar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Blue tangin üzerini su kabarcıkları gibi bişeyler kapladı. bu konuda tecrübe sahibi değilim ama sanki beyaz benek gibi değil. Yem yeme durumunmda bir farklılık yok gayet iyi yemek yiyor. Temel Bey in Blue tanglere acil mudahale etmeye gerek yok gibi bir tavsiyesini hatırlıyorum ama çok ta emin değilim. Foto makinesini luleburgazda unuttugum için fotoyu ekleyemiyorum. Akvaryumda bunun haricinde bir chelmon, bir fire shrimp ve bir fire goby mevcut.
    Yaptığım ölçümlerde hiçbir katkı eklememe ragmen.
    Ca:450
    Mg:1350
    tuz: 1024
    Sıcaklık: 26
    Ca ve Mg ideal değerlerde çıkınca RO cihazini kontrol etmeye karar verdim. Bİr TDS cihazı alıp ölçüm yapıncada olayın aslı ortaya çıktı. Meğer benim RO cihazinda atık su ve arıtılmış su ters baglanmış ve ben her hafta 120 lt su değişimi yaptıkça durum düzeleceğine daha da berbat bir hal almış. Kurulum için Lüleburgaz a gelmelerini beklemiyordum ama en azından insan malını bize yollamadan önce bir TDS cihaziyla kontrol eder diye düşünmekle en büyük hatayı yapmışım. Temel Bey daha önce kaliteli bir RO cihazının öneminden bahsetmişti. Bende özellikle akvaryumlara RO cihazı satan bir arkadaştan ( başka bir akvaryum sitesinin sponsoru aynı zamanda) aldım ürünü. silikat filtresi falan da var sözde...
    sormak istediğim su anda ne yapabilirim, en erken salı günü lüleburgazda olacagim için su değişimine ancak o zaman başlayabilirim. onun dışında yapabileceğim bir şey varsa paylaşırsanız sevinirim.
    saygılarımla...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Serkal Bey selamlar,

Nasıl desem bilemiyorum ama sanırım hatırlarsınız sevmiyorum bu RO cihazlarını demiştim size. Eğer kullanılacaksa da çok çok iyi seçilmeli demiştim. Düşünün size sunduğu su içinde istenmeyen algleri besleyecek maddeler var ve siz sabaha kadar su değiştirseniz ne fayda edebilir ki ? Siz istenmeyen yosunların besinini su değişimiyle bile geri vermiş oluyorsunuz.

Değerler yerinde akvaryumun yine konuştuğumuz gibi su değişimleriyle gerekli elementler sağlanmış bulunuyor akvaryuma. Yoğun olarak bu elenmentleri tüketecek bir canlı yoğunluğu henüz yok akvaryumda bu şekilde ilerlemeniz doğru olur.

Blue Tang üzerinde ne olduğunu tahminen bilmek zor çünkü kabarcık diyorsunuz ve sanırım beneğe benzetmemişsiniz. Blue tang balıkları yeni adapte edildiklerinde benek yaparlar %85 ihtimalle. Ortamdaki balıkları aşırı etkilemedikçe müdahale gereksizdir. Birkaç gün içinde atlatırlar. Fakat sizin balık ekleneli ne kadar oldu bunu bilemiyorum, yani balık eski ise ve benek yapmış ise durum değişir. Yine stres veya ani değişimlerde kolay tepki verirler benek olarak, şartlar düzeltilir ise yine çabuk toparlarlar. Balığın fotoğrafını görmek gerek.

Yosun sorunu için bence ya damacana su veya şartları düzelmiş RO su değişimleri ile devam etmelisiniz. Tercihim damacana benim. Birkaç su değişimi ardından 2-3 günlük karartma uygulayarak azaltmayı denemelisiniz. Bir anda kurtulmak zaten kolay değil bu bir süreçtir. Genel olarak canlılar üzerinde çok olumsuz bir sonuç yaratmaz zaten, üzerlerini kaplamadıkça tabi.

3. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Teşekkürler Temel Bey,
    Balık ekleneli 2 aydan fazla oldu ve gayet iyiydi aslında. Hatta akvaryumun en neşelisi diyebilirdim. Aslinda gecen hafta yeni bir tek parça ithal kaya ekledim 10-15 kg lık. kayayi getirirken tamamen su dolu bir kapta getirdim esasen ama yine de belki ondan kaynaklanmıştır. Bir de yapmamam gerektiğini bildiğim halde kayaların uzeri tamamen kara kara yosundan gorunmez hale gelince (görseniz eminim bana hak verirdiniz diye düşünüyorum) ne olursa bundan iyidir deyip, değişim yaptığım suyun içine bu kayaları çıkarıp fırçalayıp tekrar akvaryuma koymak zorunda kaldım. Sorun oluşmuş olabilir. Amonyum ve nitrit artmış olabilir belki de... insan çaresiz kalınca böyle ampirik yöntemlere başvurabiliyor bazen.

Salı günü 200 lt kadar su değişimi yapıcam inşallah. Tabi bu kez TDS cihazıyla ölçmeden hiçbir şey ilave etmeyeceğim tanka :dikkat: Bu arada geçenlerde akvaryumu gören bir hobici arkadaş geri dönüş motorumun (jet3000) yetersiz olduğunu söyledi, (160X70X60) bilmiyorum arttırmak bir ilave fayda getirir mi sizce ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle blue tangin sorunu kesinlikle kayaları çıkarıp fırçalamanız ve elbette yaşanan değişimlerden etkilenmesi. Bu çok çok normal, bu tarz işlemler tehlikelidir. Tepki tahmin edilenden çok daha fazla gelebilir. Neyse sağlık olsun blue tang zamanla atar üzerinden. Bu tarz hareketler dekoru aşırı bozmadan yapılabilir ama unutmamak gerekirki sorunun kaynağını kaldırmadıkça oluşumlar tekrarlar. Kısaca bu tarz durumlarda sorunların kaynağına odaklı müdahaleler daha doğru olur.

Ampirik yöntemler ve kimyasal yöntemler en son çareler olmalı her zaman.

5. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Ayni sorunla ugrastim akvaryumu kurdum 6 ay sonra.Benim isik cok yetersizdi T8 di.simdi T5 aldim isigi cogalttim baya azaldi.Birde ps aldim daha guclu kayboldu gitti.siz zaten cesme suyu bulastirmissiniz kirmizi yosun olmamis sanslisiniz.Bu foruma ilk akvaryumu tanittigimda akvaryum iyi degildi sag olsunlar baliklari ilk aldigimda yediremedim zor baliklar almisim bilmeden ama taktiklerle yediler sonra.Simdi hersey cok guzel bi sump lazim bana.

klavyemden yazi sekli.

6. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Murat Bey,
    İnsallah bende toparlayabilirim tankımı. benim PS ve ışıklandırmam fena sayılmaz. sadece geri donus motorumun biraz zayıf oldugunu soyleyenler oldu...ama Temel Bey den bu yönde bir eleştiri gelmediği için değiştirmiyorum motoru.
    kalın sağlıcakla...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu kısmı atlamışım kusura bakmayın. Arkadaşınıza sonuna kadar katılıyorum. Motor yetersiz bence de. Sizin hacim benim akvaryumdan fazla ama ben Sıcce 6.500 kullanıyorum. Sizinde bence bu şekilde bir güçteki motoru kullanmanız gerek. Ancak size bu işlemden önce bir sorum olacak. Akvaryumdan sumpa su taşıyan pimaş çapı nedir ve ve kaç delik delinerek kaç pimaş suyu taşıyor ?

8. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    bir adet 50 lik pimas ve 1 adet 50 lik emniyet taşırma pimaşı var. delik sayısını bilemiyorum. burgaza gidince daha ayrıntılı bilgi veririm size.
    bu arada daha once dalga motorlarının gücünü azaltmanın bir yolu var demiştiniz yanlış hatırlamıyorsam, bunun yönteminden biraz bahsedermisiniz acaba.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Serkal Bey yanılmıyorsam akıntı motoru modeli önden su girişi çevirmeli olanlardandı, bunun için demişimdir. Marka neydi akıntı motorlarının ?

Delik sayısını sordum çünkü tek delikte 6.500 saat devirli motora piamaş yetmeyebilir ve akvaryum suyu yükselebilir o yüzden. Emniyet pimaşı derken ondan giden su sumpa mı iniyor doğrudan yoksa diğer pimaşa mı bağlanıyor acaba bakmak lazım.

10. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Akıntı motorunun markası tunze 6080.
    emniyet borusu direkt sumpa bosalıyor.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Emniyet borusu sumpa direk gidiyorsa tek boru zorlandığında devreye girecektir o halde. Devridaim motoru konusunda önünüz açık sanırım.

Akıntı motoru konusunda demek istediğim ayar aşağıdaki ayardı. Fakat Tuze 6080 modelinde bu ayar yok malesef bildiğim kadarıyla.

Farklı yöntem olarak cama vurdurmak, yüzeye çevirmek, kayaya doğru akıntıyı verip zayıflatmak gibi işlemler denenebilir. Bir öneri olarak devridaim motoru değişirse akıntı motorları sayısı bir adet üzeriyse sumptan gelen su daha güçlü geleceğinden bir tanesi sistemden çıkarılıp kalan akıntı motoruyla sumptan gelen su karşılıklı yerleştirilebilir.

Düzenleme: 6 Mayıs 2015
  12. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Temel Bey,
    teşekkürler verdiginiz bilgiler için. Dediğiniz gibi... olmadı birini iptal ederim artık.

13. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Bu cumartesi ilk 120 lt lik su değişimini yaptım akvaryuma. RO cihaziyla ama bu kez kontrol ederek (3ppm)... en kısa ne siklıkta yapabilirim su değişimlerini diye soracaktim aslında. Salı gunu yani ilk değişimden 3 gün sonra bir değişim daha yapsam nasil olur? bu kadar kisa araliklarla su değişimi yapmam uygunsa peki akvaryuma bakteri ilave etmem gerekir mi diye bir soru geldi aklima bu arada. Saçmaladıysam cahilliğime verin.:ay:

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında normal durumlarda su değişim sıkılığının önemi değişim miktarıyla önem kazanır. Örnek olarak 500 litre bir akvaryuma haftalık 150 litre su değişirseniz nasıl abartı olursa yine 500 litrelik bir akvaryuma haftalık 10 litre de az olur.

Fakat sizin bir alg sorununuz var ve bu durumda su değişimlerinin önemi normalden farklı boyut alıyor. Düşündüğünüz şekilde su değişimlerini yapın bence. Bakteri ilavesi yapmanıza gerek yok bence. Yeterki aşırı bir yemlemede, mercanlar için plankton ve bazı toz vitaminleri kullanmaktan uzak durun bu dönemde.

15. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Temel Bey, zaten ben bu gune kadar hiç yemleme yapmadım balıklar haricinde. onlarada tek tek yem veriyorum herbirini yediklerini gorerek. birazdan size fotolarını koyucam. belki sorun başka birşeydir. Ben yosunun türünden anlamıyorum çünkü.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zaten yaptığınız anlamında söylemedim, biyolojik anlamda sistemi zorlamamak adına bu su değişimleri sürecinde bu konuda duyarlı olmanın iyi olacağını belirtmek istedim. Fotoğrafları eklerseniz iyi olacak gerçekten.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cyano ve kahverengi alg diyatom olusumlari. Burda onemli olan mucadelede sorunun kaynagini kurutmaktir. Bunun disindaki yollar gecici olur. Oncelikle hatali su girisini hem su degisimlerinden hem de buharlasan su eklemelerinden kesmek gerek. Ardindan akintiyi artirmak ve su degisimlerini sorun kaybolana kadar yapmak gerek. Zaman zaman gunluk veya 2 gunluk isik karartmalari yaparak darbeyi vurmak gerek.

Tipik bir silikat girisi ve cesme suyu dertleri bunlar. Umarim Ro cihaziniz dediginiz gibi artik sorunsuzdur.

Canlilarin masallahi var. Bu sorunlar yasanmasa istediginiz goruntuye cok az kalmis olacakmis Serkal bey acikcasi. Gercekten canlilar cok iyi.

kargolu bunu beğendi.
  18. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Bugün de 120 lt daha değişiklik yaptim. Yarında 2 günlük karartma uygulayacagim. Cuma günü son durumu naklederim artık. Hadi hayırlısı...

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu su değişimi ve karartma sonrasında standart su değişim periyodunu sadece biraz öne çekerek süreci devam ettirmek yerinde olur. Yani ayda bir su değişimi yapıyorsanız sorun ortadamn kalkana kadar 15 günde bir yapmak gibi. Bu bir süreç dediğim gibi alglerin besinini birkaç su değişimi ile sistemden almak kolay değildir. Telaş yapmadan sabırla süreç işlerse mutlaka kaybolacaklardır.

20. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Temel Bey,
    dünden beri 2 günlük karartma uygulamasına başladım. Cuma günü işiklari açıcam tekrardan.
    Bir de merak ettiğim bir başka konu var. Benim canlı yukum mercanlar dışında 1 XL blue tang, 1 XL chelmon rostratus, 1 fire goby ve 1 fire shrimp. 1 gün kuru yem (zaten chelmon yemiyor), 1 günde karidesle yemleme yapıyorum. toplam 2 adet minik karides veriyorum. bu yeterlimidir sizce. çünkü yem konusunda çok tecrübesiz sayılırım. Bildiğim kadarıyla çeşitlilik önemli. özellikle tanglerin Nori yi çok sevdiğini biliyorum. Bu noriyi akvaryumculardan mı bulmam gerekiyor yoksa başka yerlerden(büyük hipermarketler gibi) bulabilirmiyim acaba? Onun dışında başka ne verebilirim.

Sayfayı Paylaş