1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

çiftleşen ice blue cikletlerim.

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde denideni tarafından 25 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    :nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:maşallah demeyi esirgemeyin lütfen.:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:[DAILY]xfr29y_video0020_animals[/DAILY]

uozgul, zgrkaralar ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Maşallah ;) :nazar:

denideni bunu beğendi.
  3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Video için teşekkürler Emel hanım. Balıklarınızada kocaman Maaşallah.:nazar: Umarım bol bol yavru alırsınız ve gelişmelerini bizlerle paylaşırsınız.

4. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Valla paylaşıyorum işte reis bey diğer konumda detay yazmıştım yine bu sabah. :) Öyle derin gözlemliyorumki şuan yazarken bile gözüm akvaryumda ve dünya iş beni bekliyor :)

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Enişteyle papazı bulacaksınız bu gidişle sanırım? :D

6. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Hehehe zaten artık enişte beye çaktırmadan bakıyorum.Dün ne oldu kısaca anlatayım :) dışardan eve geldik saat 24.00 baktım balıklar uyandı ama nasıl bir kovalamaca anlatamam ağzı dolu dişi şiddetle taciz ediliyor.Ödüm koptu bırakacak yumurtaları diye. O sırada tv de gece haberleri var,akşam izleme fırsatımız olmamıştı.Bir kaza haberi vardı hep olurya onlardan işte :( ufff baksana şuna dedi.Ama benim aklım balıklarda.Alamıyorum gözümü akvaryumdan.Ben bakamıyorum artık bu haberlere canım sıkılıyor dedim.Bakamıyor gibi davrandım gözümü akvaryumdan ayırmadım.Napayım ama gündemim balıklar oldu diye iğneliyor bazen.O da benim kadar sevior ama benim gibi duygu yüklemiyor sanırım.

reis ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Çok iyi yaa :F:F:F

8. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Ee neyapayım ama :) Hala daha da gözüm akvaryumda.Artık şu yumurtalarını dökmek isteyen dişi ne yapsa erkeğin ilgisini çekemiyor ucunda geziyor resmen ama erkek o yanına yaklaşınca deli gibi kovalıyor of yaaaa :(

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maşallah maşallah.:nazar: Balıkların maşallahı var ama size de nazar değmesin Emel Hanım. Video için tekrar tekrar özellikle teşekkür ediyorum.

10. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Temel bey çok güzel söylüyorsunuzda işte şimdi yine deliriyorum az önce yazdığım üzere.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Emel Hanım zor durum yani çözümü zor bir durum. Bu durumda en güzeli balık satın almak veya biraz sabırlı olup yavrulayacak olan balığın yavrularından koloni çıkarmak gibi görünüyor.

12. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Sanırım 2. seçenek benim için daha iyi çünkü daha önce SP beslerken akvaryuma her sonradan dahil olan ya sorun çıkarmıştı ya da diğerlerine sorun olmuştu.

13. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Yalnız Emel hanım; nacizane bir önerim var. Bu kadar bağlanmayın canlılarınıza. İşiniz gücünüz balıklar olursa tahmin ediyorum çok ciddi sorunlarla karşılaşacaksınız. Sakınılan göze çöp batar diye bir söz söylemiş atalarımız.

denideni bunu beğendi.
  14. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Benim için endişelenmeniz hoş, teşekkür ederim. Fakat sizi temin ederim duygularıma ya da sosyal yasantıma sınır koymasını da kilit açmasını da biliyorum ;)

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Emel hanım sizde bu azim,bu ilgi,araştırmacılık,özveri ve sabır olduktan sonra ben inanıyorumki zaman gelecek yavrulardan başınızı alamayacaksınız ve çok daha güzel akvaryum kurulumları yapacak,aynı zamanda çok sağlıklı yavrular yetiştireceksiniz.Şimdilik ihtiyacınız olan tek şey zaman. Bazı taşların yerine oturması için buna ihtiyacınız var şuanda.Ve bu zaman dilimini birlikte tamamlayacağız nasip olursa.

denideni bunu beğendi.
  16. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Temennim bu yönde.

17. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Günaydın herkese.
    Arkadaşlar dün gece beni epeyce üzen bir olayla karşı karşıya kaldım.Ağzına yumurta alan dişiyi yavru tankına ayırdığımı biliyorsunuz.Çok şükür onda bir sıkıntı yok,rahat görünüyor,sadece yuzeye doğru hava veren bir minik filtre ve hava tası dolayısıyla su biraz hareketli.Saklanması için ana tanktan aldığım taşlardan ona mini bi mağara oluşturdum fakat girdiğine henüz şahit olmadım.Akvaryumun üzerini tamamiyle kaplayan bir örtü ile örttüm dolayısıyla çok fazla ışık almıyor.Gündüz oldukça loş gece ise karanlıkta kalıyor.Işığını zaten hiç yakmıyorum.Su 26dereceye ayarlı.Minik minik yemleme yaptım 2 defa ve dipte ya da su üstünde hiç yem kalmamış.Ya yedi ya da filtre çekti emin olamıyorum.Sizce yemleme yapmak için erken mi?Çok da fazla gidip bakmıyorum ürkmesin diye.Şimdi,çok şükür onda bi sıkıntı yok MAŞALLAH.Gelelim ilk başta sözettiğim olaya.Bir büyük dişim var işte takip edenler biliyor.Yeterince erişkin ve vücut formu gayet iyi daha önceki konularda fotoğraf eklemiştim.O dişim sonunda çiftleşti.Hemde akvaryumdaki iki erkekle de.Hem kendiyle aynı boyda olan buyuk baskın erkekle hemde o buyuk erkek kayaların altında bi yerde saklanmışken yine o buyuk erkeğin hep çiftleşmeyi gerçekleştirdiği alanda,o kırmızı mercanın altında kendinden 2-3cm küçük olan erkekle.Gece eşim yem attı ana tanka ve yeme giderken bir kısmını bıraktı.Düşen yumurtaların bir kısmını diğer balıklar yem gibi yedi :( Toplayabildiğini geri topladı ama bu çok az oldu.Sonra büyük erkeğin kovalamasıyla bir kaç tane daha düşürdü :( en son ben gece yatarken ağzı boştu ama tüpçük hala vardı ve karnı şişti.Sabah gözlemledimki ağzı dolu ve karnı inmiş.Şimdi kendine kimseyi yaklaştırmıyor.Civarına gelen diğer balıklara karşı çok agresif.Yeme ilgi göstermiyor.Anlaşılan 1 seferde tecrübe olmuş yumurtaları düşürmek ona.Merak ettiğim şu;belki gece yine 2 erkekle birden çiftleşmiş olabilir.Bu türde bu davranış olağan mıdır?Şimdi yavru tankı dolu olduğundan bu dişiyi zaten ayıramayacağım.Bakalım akvaryumda kaldığında sonuç ne olacak.Eğer diğer balık yavrularını kendi bıraktığında onun ağzı hala dolu olursa yavruları yavrulukla ana tanka alıp bu büyük dişiyi yavru tankına yavrularını bırakması için ayırabilirim.Ana tankımda yavrular için saklanma alanları var ama balıklarım çok hareketli her yere girip çıkıyorlar bu sebeple tanka bırakması hiç iyi değil.İki dişinin yavru alması arasında 2 gün var.Ayırabileceğim 3.bir tank da olmadığına göre ne yapabilirim?Bir diğer sorum ise gün hesabı,daha önce de sormuştum ama sanırım herkesin dikkatinden kaçtı.Dişinin yavru aldığı günü mü 1 diye sayıyoruz yoksa ertesi gun yani 24 saat geçince 1 mi diyoruz hani yaşımızı hesaplar gibi doğduğumuzda 1 yaşında olmuyoruz gibi.Şimdiden ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dişinin ağzında yumurta gördüğünüz günden itibaren sayabilirsiniz. Zaten dişinin ağzından yavrularını boşaltma süresi 15 günden 1 hafta daha fazladır aşağı yukarı. Yani birkaç gün aşağı yukarı hesap şaşması sorun yaratmaz.

Dişilerin tüm yumurtalarını bir anda kum üzerine bırakıp toplması gerçekleşmiyor. Yavaş yavaş gerçekleşiyor. Bir seferde tüm yumurtaları değil de 3-4 adet yumurtlayarak topluyorlar. Bu arada ortamda yumurtaları dölleyecek erkek yoksa kesinti yaşanır. Bu da dişinin daha sonra ortam müsait olduğunda tekrar yumurtlaması ve ağzı dolması demektir. Diğer yavruluktaki dişi ile aralarındaki3 gün yavruların bir arada olması açısından sorun değil ama İki dişi küçük bir akvaryumda nasıl olur onu bilmem. Biri akvaryumda kalsın bence ve duruma göre günü yaklaştığında diğer tarafa alınabilir.

Yavru akvaryumuna alınmış dişiye hemen yemleme yapmak gerekmiyor, ortama iyice alışması sonrasında çok az porsiyon ve tabi mink yem parçaları halinde yem denemeleri yapılabilir. Özellikle ağızda kuluçkanın sonlarına doğru bu minik yem parçaları ile anne sadece kendini değil yavruları da besler yani yavrularda ağız içinde bu yemlerden yiyebilir. Dikkatli izlemek karar vermek için yeterli bence.

denideni bunu beğendi.
  19. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Ağzı dolu dişinin yemlendiğini ilk defa duyuyorum... :der:

20. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Çok teşekkür ederim.Bir başka konuda da annenin ağzındaki yavruları beslediğini yazdığınızı okudum az önce çok etkilendim.Rabbim nasıl münasip görmüş.Bu arada 2 dişiyi aynı anda almayı düşünmüyorum tabi ama diğer dişi yumurtalarını bıraktığında onu 1 gun sonra ana tanka yavruları da yavrulukla ana tanka alıp sonradan yumurta alanı yavru akvaryumuna alırım diyordum yumurtalarını bırakması için.Peki aynı çiftleşme döneminde farklı erkeklerle çiftleşmek bu türde olağan bir şey midir?Son olarak sizce yavru akvaryumundaki dişiyi bahsettiğim şekilde izole tutmak doğru bir davranış mı?Artık bu sefer bari anneanne olmak istiyorumda :):nazar:

Sayfayı Paylaş