1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

üretimhane belgesi

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde uozgul tarafından 27 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. uozgul

  uozgul

  Mesajlar:
  96
  Yer:
  Afyon
  İsim:
  ÜMİT ÖZGÜL
  Selamünaleyküm arkadaşlar sorum şu.

  Süs balığı üreticilik belgesi olan birileri var mı ve prosedürü nedir onunla alakalı bilgi almak istiyorum. Afyonda bu konuda üretici belgesi hiç verilmemiş bu güne kadar sadece alabalık ve sazan üretimi için üretici belgesi alanlar olmuş hobihane tarzı setler ve akvaryumlarda üretim için hiç talepte bulunulmamış.
  Üretici arkadaşlarımızdan böyle bir belge sahibi olan yada prosedürü bilen birisi var mı onu öğrenmek istiyorum.
   
 2. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.129
  İsim:
  can candaş
  Selamlar Ümit Bey ,

  Üretimhane işleten arkadaşlar genelde dükkan tutarlarsa burayı depo gibi gösteriyor , gazete kağıtlarıyla da camları kapatıyor vs.Ya da bodrum gibi yerlerde yapılıyor.Ülkemizde üretimhanelerin bırakın bazı akvaryumcuların ruhsatı bile yok.
   
  10.KÖY bunu beğendi.
 3. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Merhaba,

  Bende üretimhane açmak istiyordum bir dükkana sordum araştırdım hobihane dahii olsa gene belge istiyorlarmış.. Bende bu yüzden vazgeçtim dükkan açarım daha iyi dedim.. :) Ama bildiğim kadarı üretimhane için pahalı kaçıyormuş belgeler evraklar vs dükkan açsak daha iyiymiş..

  Saygılar...
   
 4. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.129
  İsim:
  can candaş
  Balık üretmekten çok zaten mühim olan istenilen rakama satabilmek. Zaten direk bu işi resmi olarak evrakları yapıp da girmek büyük risk. Ya balıklar satılamazsa... gibisinden.

  O yüzden ilk başta üretim daha sonra satış hacminin genişlemesi sonra da resmileştirmek...

  Ama ilk mesajımda belirttiğim gibi büüyk çoğunluğu gayri resmi diyebilirim.
   
  Lake Tanganyika bunu beğendi.
 5. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.009
  İsim:
  Olcay Aksu
  Ümit bey bildiğim kadarıyla tarım ve köy işleri bakanlığı,çevre ve orman bakanlığından ve belediyeden gerekli izinler ve ruhsat alınıyor. Veteriner kontrolleri,hijyen standartları,vs vs gibi birçok madde var.Mevzuuatı çok iyi bilmesemde bu ruhsat için adama kılı kırk yardırıyorlar diye biliyorum.:der:
   
 6. uozgul

  uozgul

  Mesajlar:
  96
  Yer:
  Afyon
  İsim:
  ÜMİT ÖZGÜL
  Bu izni vermeye yetkili tek mercinin birinci derecede tarım il müdürlükleri çünkü bünyesinde su ürünleri mühendisi bulunan ve balık çiftliklerine ruhsat veren kurum orası. lakin setler halinde akvaryumlara daha önce üretim için müracat eden yok benim amacım ürettiğim balıkları üretici belgem ile üretimhaneden direk satabilmek o yüzden araştırıyorum maliye ile vs ile sıkıntı yaşamamak için. Maliye üretici belgen ile vergiye tabi olmadan satabilirsin diye açıkladı çünkü.
   
 7. 10.KÖY

  10.KÖY

  Mesajlar:
  86
  İsim:
  Alican TEKİN
  10 taneden fazla üretimhane gördüm.10 akvaryumlu 100 akvaryumlu..Zebrayı canlı yem için üretenler, kilosu 5 lira olan yemi kullananlar , ölen balığı doğrayıp canlı yem yapanlar gördüm.Ama hiç birinde belge görmedim.
   
 8. uozgul

  uozgul

  Mesajlar:
  96
  Yer:
  Afyon
  İsim:
  ÜMİT ÖZGÜL
  Öyle işte ama ben biraz farklı düşünüyorum ileriye dönük yatırımımı bu iş üzerine yoğunlaştırmaya çalışıyorum. O yüzden araştırıyorum. şimdi zaten 20 ye yaklaştı hobihanemde akvaryum sayısı biraz büyük ve kaloriferli bir depo bulup hobihanemi oraya taşiıyıp yeni setlerle sayıyı artırmayı düşünüyorum ama yarın öbürgün birisi çıkıp arkadaş ususlsüz iş yapıyorsun al sana ceza demesinler diye araştırıyorum maliye bir canlıyı damızlık alıp yavrulatırsan pazarlarda vs yerlerde satmazsan toptan satarsan vergi vermezsin üretici olduğun için diyor. ozaman üretici belgesi şartı çıkıyor ortaya malum türkiyede kimse kendi işinin başkaları tarafından yapılmasını istemez karına ortak olacak diye o yüzden şikayet eden çıkar bişey olur diye tedbirimi almak istiyorum.
   
 9. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.129
  İsim:
  can candaş
  Ümit Bey,

  Siz o zaman direk bir petshop açın. Ürettiğiniz balığıda kolayca satmış olursunuz. Araya aracı girmeden direk üretimden satışa herşey sizin kontrolünüzde olur. Zaten dükkan vergisini vereceğiniz için de sorun olmaz.
   
  zgrkaralar bunu beğendi.
 10. uozgul

  uozgul

  Mesajlar:
  96
  Yer:
  Afyon
  İsim:
  ÜMİT ÖZGÜL
  Petshop başka bir konu. Onu zaten düşünüyorum ama benim üretici belgesi almaktaki amacım farklı neyse bakalım zaman gösterecek.
   
 11. DALGIÇ

  DALGIÇ

  Mesajlar:
  359
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Koray akpınar
  Petshopta açsanız üretimhane ve depo için ayrı vergi ödüyorsunuz. Ama akvaryumlarınız açtığınız petshop içinde olursa sıkıntı olmaz. Mesela tek bir kirası olan iki katlı dükkan tutarak petshop olarak gösterirseniz katlardan birini üretimhane olarak kullanabiirsiniz. Fakat balıklar ile kuşların aynı ortamta bulunmalarına bazı memurlar ceza kesiyor.
   
 12. DACUF

  DACUF

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  Barışcan Ergün
  Akvaryumlardaki, nem kuslara zarar veriyor o yuzden ceza veriyorlardir
   

Sayfayı Paylaş