1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İç Filtre Tavsiyesi?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde umutkrgl tarafından 17 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    Akvaryumum 70 litre içinde 1e2d sarı prenses birde cüce vatoz var.
    yosunlanma oluyor ve ince beyaz tanecikli kumlarımı balıklarım çok kirletiyor. İç filtrem var ama yetersiz kalıyor.
    Önereceğiniz güçlü bir iç filtre varmı? (Dış filtre bu akvaryuma fazla gelir.)
    Bendeki iç filtre doğru düzgün çekmiyor kumların üstündeki pislikleri akvaryum hep kirli kalıyor.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.:)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şelale filtre öneririm ve ilave güçlendirme ile çok daha efektif bir filtrasyon elde edilebilir. Bir ekipmanın kalitesi önemlidir ama bir ekipmanı en yüksek verimde kullanmaktır esas olan.

Size daha açıklayıcı yardımcı olmak için fotoğraf üzerinde süngerlerin takılacağı yerleri göstermek isterim. Eğer aşağıdaki gibi bir şelale filtreyi basit bir dıy hareketten geçirirsek çok efektif filtre sistemine sahip olursunuz.

Yapmanız gerekeni sizin için çizdim. Bu işlemi yapacak ve şelale filtresinin sesinide isterseniz kesebileceksiniz. Bir süngerden daha suyu geçirmi,şte olacaksınız aynı zamanda. Bu sistem 4-5 kat daha güçlü bir filtrasyon elde edebilirsiniz.. ;)

Su hem akvaryumdan çekilirken süzülecek, hem şelalenin içerisindeki malzemelerden geçecek, hem de şelale filtreden akvaryuma dökülürken tekrar süngerden geçecek. Unutmayın şelale filtreden çıkış suyunun süzüldüğü yere bir sünger koyulacak. İç filtre süngeri bir yerine iki ve ilave olarak şelalenin kendi haznesine koyulacak malzemeler. Yapmanız gereken bu süngerleri işaretli yerlere takmak, Hepsi bu.

3. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    İlginiz için teşekkür ediyorum şelale filtrenin 70 litre için uygun olduğundan eminsiniz yani çünkü daha önce sorduğum bir kaç kişi etkisiz kalacağını söylemişti bendeki filtre 15 W olmasına rağmen kumun üstündeki pisliklri çekemiyor belkide filtremden kaynaklanıyordur.Sağolun dediğinizi gibi şelale filtre ile yapacağım umarım işime yarar.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir şelale filtre bir iç filtreden tam on kat daha iyi filtrasyon sağlar. Fakat yüzeysel bilgiye sahip olanların size yukarda yazdığınız ifadeleri yazmasını yadırgamamak lazım. İç filtre demek sadece bir sünger parçasına dayanan filtrasyon demektir ve bu sünger su içindedir... Şelale filtrelerin içindeki kartujlarını çıkarıp kullanmadığınızda size çok güzel farklı seçeneklerde filtre malzemelerini kullanma olanağı sağlar ve temizlemesi, değişmesi malzemelerin çok daha kolaydır. Yukarda yazdığım gibi ilave olarak su emiş borusuna ve tam temiz su çıkışına sünger ilave ederek gücü daha da artırılabilir.

Kumunuzda kalan veya kirlendiğini düşündüğünüz kum tabakanızın temizliğini zaten iç filtreden bekelemek hatadır. Su değişimlerinde dip çekimi yaparak tabanı temiz tutmanız kolay olur. Ayrıca bir fotoğraf yayınlarsanız balıklar mı kumu kirletiyor yoksa alg mi kaplıyorlar görmüş oluruz.

emmi_06 bunu beğendi.
  5. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    Kumu kirleten balıklar dışkıları kumlarda hep filtrem onları çekmiyor ayrıca kaya üstünde ve akvaryumun arka camındada yosun oluyor akvaryum güneş görmüyor fakat normal florasan kullanıyorum yosun bu yüzden olabilirmi?Işık olarak ne öneriyorsunuz.

Filtre konusunda dediğinizi yapacağım.Diğer pislikleride artık dip çekimi ile yok etmeye çalışacağım.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sylvana gün ışığı florasan öneririm. Yosun oluşması sadece ışıktan olmaz yanlız. Kullanılan çeşme suyundan giren silikat, fosfat da tetikler bunu.

7. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    Çeşme suyu dışında başka ne suyu koyabilirimki ?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Damacana su kullanılabilir. Her bölgenin suyu farklı farklı oluyor. Çeşme suyunu bekletirken suyu bidona koyup bırakmak yerine bidona oksijen pompalamak çok daha iyi suyu hazırlar. Fakat bu genelde klor ve ağır metallerin uçmasına yardımcı olur. Silikat ve fosfat varsa, özellikle silikat filtre edilmeden zor alınır sudan. Bu da tabi maliyetli iştir.

9. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    Maliyetli işe benziyor evet...Yardımcı olduğunuz için teşekkürler forumunuz güzele benziyor fırsat buldukça açılan konulara göz gezdireceğim iyi geceler

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler yorumunuza. Hoşgeldiniz bu arada, konuya daldık unuttuk. :F

11. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    Hoşbuldum sağolun :ay:

12. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Ben şelale filitreden başka birşey kullanmıyorum bu konuda hassasım :)

Sayfayı Paylaş