1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İç filtrede yaşanan sorun ve çözüm...

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde murat600 tarafından 27 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. murat600

murat600

İsim:
    Murat SEFER
    İç filtrenin akvaryumumuzda yaşattığı en büyük sıkıntılardan biri,filtrenin çıkışında aşırı akıntı oluşmasıdır.Balıkların bu aşırı akıntıdan yorulması ve strese girmesi çeşitli hastalıklara yol açmaktadır.Filtrenin ucuna takacağımız yön değiştiriciler de pek etkili olmamaktadır.Sonuçta ya aşırı akıntı oluşmakta ya da uzak mesafelere filtre etkisini gösterememektedir.
    Ben de bu sorundan yola çıkarak,acaba filtreden çıkan suyu akvaryumun değişik noktalarına nasıl götürebilirimin derdine düştüm ve çıkan sonucu resimledim.Bunu bir hafta önce yapmıştım,sonuçlarını görmeden paylaşmak istemedim.
    Elimde tadilattan kalan su boruları vardı,akvaryum iç ölçülerinde kestiğim boruları,boru kaynak makinası ile kaynattım.Boru kaynak makinası olmayanlar bu işi 5- 10 liraya yaptırabilir.Sonuçta giden boru 2 m.yi bile bulmuyor.Kaynattığım boruların alta gelen kısımlarını,filtreden çıkan suyun gitmasini istediğim yerlerden deldim.Özellikle akvaryumun köşe ve arka kısımlarında ölü noktalar olacağından tam nokta atışı oldu bu:)Suyun çıktığı kısıma kör tapa taktım ve ucunu yine matkapla deldim.
    Daha iyi olabilirdi belki ama aceleyle bu kadar oldu...

murer bunu beğendi.
  2. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Cevap: İç filtrede yaşanan sorun ve çözüm...

Ellerinize Sağlık gerçekten güzel olmuş. Filtre edilen suyun daha iyi dağılacağı kesin. Boruları siyaha boyamayı (boya tipi ne olabilir bilemiyorum) önerebilirim.

Fazla akıntıda gerçekten balıklar strese girerler mi? Bu konuyu gerçekten merak ettiğim konuların başında.

3. murat600

murat600

İsim:
    Murat SEFER

Canlı doğuranlarda yoğun akıntıda yorgunluktan dolayı bağışıklık sisteminde sorunlar çıktığını okumuştum.Bu konuda uzman arkadaşlar daha açıklayıcı bilgiler vereceklerdir.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık güzel bir çalışma olmuş kutlarım. Lepistes balıkları yoğun akıntıda yorulur evet, bu zayıflık ve sonrasında bağışıklık sisteminin zayıflasını getirir. Aslında bu tüm durgun su balıkları için geçerlidir. Doğal olarak da bağışıklığı zayıf, kendi zayıf balık üreme faaliyetinde de zayıf kalır.

5. murat600

murat600

İsim:
    Murat SEFER

Eyvallah Temel hocam güzel özetlemiş...

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş