1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İç filtreyi şelale filtreye benzetme...

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde Efebru tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Arkadaşlar ilk KY (DIY) deneyimimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
    Öncelikle şunu belirtmem lazım ki daha önce diğer forumlarda bir çok benzeri yapılmış lakin ben kendi kısıtlı imkanlarım ile ancak bu kadarını becerebildim.

İç filtrem 1000/h devir daim yapıyor ve 100 litre bitkili lepistes tankımda gereğinden fazla dalgalanma yapıyordu. Bitkiler de hatırı sayılır derecede akıntı nedeniyle bir o yana bir bu yana sallanıyordu. Şelale filtre almayıp direk iç filtreyi şelale filtreye benzetmeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz.

Malzemeler: (hepsini bedavaya verdi elektrikçi sağ olsun, parayla alınsa bile 1-2 tl yi geçmez kanımca)

2 adet dirsek. (elektrik tesisatında kullanılan ve bizzat elektrikçilerde bulabileceğiniz bir malzeme)
    50 cm elektrik tesisatında kullanılan plastik boru.
    Delik açmak için 1 adet çivi.
    Pense

Yapılışı: (yapım aşamalarında fotoğraf çekmedim zaten bitmiş halini aşağıda gördüğünüzde hiç de öyle zor olmadığını göreceksiniz.)

İç filtrenin çıkış borusuna 1 adet dirseği geçirdim. İşe bakın ki zorlayarak tam oturdu ve gram sızıntı yok. (sızıntı olsa da sorun değil suyunj içinde kaldığı için zaten belli olmaz :) )
    Sonra dirseğe 7-8 cm elektrik tesisat borusu kesip yerleştirdim.(Fotoğrafta görüldüğü üzere 2 dirseği birleşmek için kullandım bu malzemeyi)

Bu boruya da ikinci bir dirsek ekledim. Böylelikle akvaryum suyundan çıkıp yüzeye ulaştı tesisat ve suyun üstünden boru ekleme imkanı doğmuş oldu.
    Sonra da 30-40 cm lik boru ile suyun hemen 2-3 cm üzerinden suya paralel tesisat döşedim. Boruya ocakta ısıttığım çiviyi pense ile tutup 5-6 delik açtım. (Bu sayı sizin kefinize göre değişebilir)

Borunun sonunu da ocakta 5-10 saniye ateşte tutarak yumuşattım ve pense ile %75 ini kapatacak şekilde eğdim. İçeride birikecek fazla suyu ucundan dışarı atması için borunun ucunda %25 lik açıklık bıraktım.

Sonuç: Tam istediğim gibi, şelale görevi yapan bir iç filtrem oldu. Elbette şelale filtre gibi temizlik yapmaz ama benim için debiyi azaltmak ve lepistesler ve bitkiler için daha sakin bir su yaratmak şimdilik ilk önceliğim olduğu için çok işime yaradı. Belki sizlere de faydası dokunabilir.

NOT: İç filtrenin malzemesine elyaf ve bulaşık süngeri kesip iç filtreye ilave ederek suyun debisini ve şelaleden akan suyun şiddetini ayarlayabilirsiniz.

Bunlar da fotoğraflarım:

2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Yücel abi güzel çalışma. Tebrikler, ellerine sağlık. Aşırı püskürtme yaptığından dolayı balıkları fazla yorardı, böylesi daha güzel olmuş.

H.Kaya.Gemlik. ve Efebru bunu beğendi.
  3. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Aynen Miraç kardeşim, balıklarımı yoruyordu eski haliyle. Bozuluncaya kadar kullanacağım bunu. Sonrasında zaten dış filtreye geçmeyi düşünüyorum.
    Beğenmene sevindim. ;)

Ankaraguclu ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  4. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Yücel ellerine sağlık, gayet güzel olmuş. Ufak bir ilave ile emin ol dış filtreyi aramayacaksın.

Ankaraguclu ve Efebru bunu beğendi.
  5. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Sağ olasın abi, dediğin parçayı da ekleyeceğim hafta içi bir gün. ;)

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş