1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İç Filtreyi Modifiye Edelim :)

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde wizi_emre tarafından 2 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Akvaryumculardan hazır olarak aldığımız iç filtreler sadece süngerden oluşur buda pek sğlıklı bir temizlik yaptığı söylenemez. Bende bunu düşünerek elinde sadece iç filtre bulunan arkadaşlar için bir proje hazırladım.

1. İç filtremizin içerindeki süngeri çıkarıyoruz. Biri kalın, ikincisi ince olacak şekilde süngerimizi kesiyoruz.
    2. En başa ince süngerimizi koyuyoruz. Böylelikle her ihtimale karşı elfayın motora gitmesini önlemiş oluruz.
    3. Elyafımızı yerleştiriyoruz. Çok fazla sıkıştırmayın. Elyaftan fazla su geçmez ise motorun su debisi düşer.
    4. Kalın süngerimizi yerleştiriyoruz.
    5. Plastik bulaşık telimizi yerleştiriyoruz. Kaba pisliklerin ileri giderek ince gözenekli filtre malzemelerini doldurmasını istemeyiz.
    6. Bana göre en önemli kısım ; Fitrenin dış kısmını bulaşık teline kadar dışarıdan kaplıyoruz. Bu sayede su girişi alttan gerçekleşip yukarı doğru gidecek. ( Düzenleme - 2 de gri olarak nereyi kaplıyacağınız gösterilmiştir. )

Profesyonel iç filtrelerin yaptığı işe yakın bir sonuca ulaşacağınızı düşünüyorum. Direk olarak aldığınız sistemden kat kat daha iyibir temizlik sağlar....

Bu yazı AkvaryumPortalı İçin Düzenlenmiştir.

Cikletci, The_ReligiouS, omeriyidogan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. ORGO

ORGO

İsim:
    Orhan Özdemir
    Selam,
    Güzel bir anlatım olmuş Emre bey.Düşünülebilir.Akvaryumda güzel bir temizlik açısından güzel bir sistem olabilir.Ellerinize sağlık.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Harika çizimler olmuş Emre ellerine emeğine sağlık. :ay: İç filtreleri daha efektif kullanmak gerçekten mümkün. Basit mantık yürütürsek zaten filtrasyonunun ana temelinde içindeki süngerin olduğunu görürüz. Çok basitçe iç filtremizin dışına da sünger sardığımızda işlevi iki katına çıkarırız.

İç filtrenin su çıkışını akvaryum üzerine koyacağımız plastik hazneye yönlendirip suyu hazneden akvaryuma ulaştırmak 10 katı verim bile katabilir. Bunlar görünümü bozabilir düşüncesi oluşursa senin proje biçilmiş kaftan.

Tekrar teşekkürler çok faydalı bir konu olmuş.

4. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Evet Temel abi. Bazılarımız keyfekeder şeyleri bile kafaya takarız. :) Görünüm çok önemli olduğu düşünülebilinir. Bu şekilde hem filtelemeyi güçlendirmiş oluruz hemde daha derli toplu bir görüntü elde ederiz. balıkcım:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Emre kardeş tebrik ederim. Güzel bir proje modeli. :ay:

6. Seco246

Seco246

İsim:
    Sercan İrik
    Cevap: İç Filtreyi Modifiye Edelim :)

Merhabalar. Bende kaplumbağa besliyorum ve küçük bir filtrem var.Peki bu filtrenin etrafını neyle kaplamalıyım ?

7. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Emre abi tebrikler.Çok güzel bir çalışma.

8. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez

Teşekkürler bende sadece iç filtre kullanıyorum. Benim için iyi bir fikir oldu ..

9. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Eline sağlık Emre bey. Bu sistemi akvaryumunda uyguladın mı?

10. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Evet uyguladım. Hatta arkadaşıma da aynısını uyguladık. Hafta da bir elyaf değiştirme yaparak çok iyi bir performans sergiliyor.

11. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Emre bey, yazdıklarımı lütfen yanlış anlamayınız. Daha önce dış filtre konusunda da benzer şeyler yazdım. Akvaryumlar evlerimize güzellikler kattığı kadar, büyük riskleride evimize getiriyor. Malum su+cam+elektrik üçlemesi sürekli tehlike doğurmaya müsait. Kullanmakta olduğumuz cihazlar, belli denemeler sonucu ortaya çıkıyor. PRC ürünü olsalar dahi. Biz üzerlerinde yaptığımız ekleme ve çıkarmalar ile daha iyi sonuç elde etmek için çabaladığımızda, mekanik sistemin dengesini bozabiliyoruz. Bu da telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabiliyor. En basiti akvaryum içindeki canlılar zarar görebiliyor. Dahasını demeyeyim. Bir teknik cihaz üzerinde oynama yaparken her türlü ihtimali düşünmek denemek, denemek, denemek ve sonunda da paylaşmak lazım. İç filtrelerin alt haznesinde, yani filtre haznesine dikkat edersek orta kısım boştur. Buraya dikine ve silindir şelinde bir süzgeç koyarlar. Etrafındaki sünger dolduğunda, sıkışıp filtre tıkanmasın diye. Ayrıca yine dikkat ederseniz, kulanılan süngerlerin gözenekleri geniştir. Malumunuz, elyaf ise çok çabuk tıkanan bir malzemedir...

Demem o ki, bir şey yaptığımızda eksilerini çok iyi analiz ederek, sağlıklı bir sonuçla insanların karşısına çıkmak lazım. Hemen örnek vereyim. Bir kardeşimiz akvaryumuna iç filtre marifetiyle hava veriyor. Sizin sistem çabuk tıkanacağından (bir hafta demişsiniz, balık yüküne ve kirliliğe göre bu süre değişir) iki üç güne hava duracaktır. Bu kardeşimiz, sabah evden çıkmadan, akvaryumunda motordan gelen hava kabarcıklarını görüyor. Akşam geldiğinde ölü balıkları.

Bu ve benzeri olaylara karşı, yazınızın sonunda uyarıları yapmalısınız en azından. Yoksa hobiye yeni başlayan birinin çabucak hobiden soğumasına neden olabilirsiniz.

Umarım yazdıklarım sizi üzmez ve yıldırmaz. Güzel şeyler paylaşıyorsunuz. Amacım daha mükemmel paylaşımlarınızı görmek ve bizleri mest etmeniz. Saygılarımla.

The_ReligiouS ve reis bunu beğendi.
  12. _N_T_O_58_

_N_T_O_58_

Yer:
    Bartın-Sivas
    İsim:
    N.Tevfik ÖZTÜRK
    ihtiyacım olan şey ama resim yok :(

Sayfayı Paylaş