1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İç Sumplı Akvaryum Yapımı

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde lades tarafından 14 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Tekrar merhaba arkadaşlar, bir arkadaşın annesinin akvaryum yapmasına izin vermemesinden dolayı elime geçen akvaryuma benzer birşeyi parçalarına ayırıp ölçüp biçip keserek iç sumplı bir akvaryum yaptım. Çok şey yazmaya gerek görmedim ama arkadaşlar anlayamadıkları şey olursa açıklayabilirim. Tankın diğer aşamalarını da paylaşacağım yaptıkça. İç sumpın alt sumpa göre enerji tasarrufunda tartışılmaz üstünlüğü var.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Cem hocam dıy konularda üstüne tanımam helal olsun küçücük akvaryumda bile harikalar yaratıyorsun. :helalolsun:

Bunun en iyi örneklerinden birisi aşağıdadır. Birçok camcının bile oval şekilde camı kesip çıkartamadığı yerde sen bu işlemi tek parça halinde yapmışsın.Ne diyeyim tebrikler. em34:

Yalnız hocam kafama birşey takıldı. Sanırım sumpa yapmış olduğun sistemde su alttan girecek ? Bunun nedenini merak ettim. Neden sumpa su üstten değilde alttan girecek ? saat:gif

Burdaki delik sumpa su girmesi için değilmi ?

3. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Olcay kardeş,suyu alttan girecek şekilde yapmamın birkaç nedeni var,biri daha önce yapılmış böyle bir akvaryum da böyleydi :) ,suyun alttan girme tazyiği daha fazla olur diye düşündüm, tank yaklaşık 190litre yani çok büyük değil, olaki su seviyesi düşer de farkedilmezse sump kısmına su giremez (örneğin 1 hafta falan gezmeye gittiğimizi hesabettim.) Ayrıca çok basit bir düzenekle istendiği zaman üstten su girişini de sağlayacağım,şu an biraz işlerim var ve silikonum da bittiğinden yapamadım.
    Evet o delik sumpa su giriş kısmı,tabiki o şekilde kalmayacak,oraya delikli fiberglas mıydı adı,ondan koyucam.
    Ayrıca camı yoğurt kovasını kullanarak kestim,yoğurdu çok severim de. :D

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Cem abi helal olsun çok güzel olmuş. Ellerine sağlık. Camı o şekilde oval kesmişsin ona ayrıca tebrik ederim. Ben camcıya 60*30 camı düz kestiremedim :) Akvaryum yamuk yumuk olsu :F Sen lazerli kesim gibi maşallah naz: .

Acaba sump sistemi için ayrıca bir motor kullanılacakmı ? Sanırım gerek yok anladığım kadarıyla. Alttan su girecek sonra bi üstten bi alttan geçecek ?

5. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Tebrik ederim çok güzel bir akvaryum olmuş...

6. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Buharlaşmayı düşünecek olursak sumptaki ara bölme camlarından da sorun oluşturanlar olmaz mı hocam?

Kolay gelsin.

7. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Fatih kardeş motor olmadan olmaz tabiki. Tank yaklaşık 190litre, elimde 1200lt/h bir kafa motoru vardı zaten onu kullanıcam,uygun olduğunu düşünüyorum,bölmelere sünger falan da koyucam motorun debisi biraz daha düşer zaten kullanılan bu malzemelerle. Çok fazla olmaması lazım debinin,en fazla 3-4 kez çevirmesi yeter de artar.
    Türker kardeş sump kısmmına da buhar camı koyunca sorun olacağını sanmam,ayrı bir tavsiyen olursa değerlendiririm tabiki. Teşekkürler.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Cem hocam sen öyle takdir görmüşsün su girişini alttan vermişsin elbet vardır bir bildiğin ama bana kalırsa bu şekilde yapacağın filitrasyon biyolojik değil mekanik olacaktır aynı dış filitrede olduğu gibi.Bence şaunki düzeneğe göre bu bir sump değil,birnevi dış filitre olmuş. saat:gif

9. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Debiyi ayarlayabiliyorum kafa motorundan merak etme,suyun çok hızlı olmaması gerektiğini biliyorum. Başka birşey var mı atladığım bilmiyorum.

10. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Yeni resimler..

Çay yoktu ama kekik çayı ile idare edicez Olcay kardeş..:)

Beyaz arka fon olmaz diyenler olacak ama malesef parasız olduğum şu günlerde elimde o malzeme vardı.

Bu parçayı birinci bölmeyle ikinci bölme arasına koyunca suyun seviyesini biraz arttırıp sumpın üstten su almasını sağlarız.

11. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Arkadaşlar bu akvaryumda japon besliyeyim diyorum,şöyle renkli renkli.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam heşey on numara ilerliyor tebrik ederim ama ben hala şu sumpa suyun alttan girmesi konusuna takıldım kaldım. :) Nedir hocam sumpa suyu alttan vermenin mantığı ? saat:gif

13. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Olcay kardeş, balıkların pislikleri aşağı çökerler ordan da sumpa girerler diye düşündüm,su seviyesini belirli bir seviyede tutarsam hem alttan hem üstten sumpa su girişi olur, sence ideali nedir,neden? Belki yanlış biliyor olabilirim.
    Önerilere açığım.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    0ç Sumpl1 Akvaryum Yap1m1

Cem hocam cwepten mesajlari okudum ve ilginc buldum. Aslinda daha evvel tabandan su cekim vs konularini isledik ama sumpa suyun alttan girisinin artilarinin ne olacagini anlamadim. Konuyu fotograflari gorerek incelemek isterim.

Fakat senin fikirlerine hayran olan biri olarak ne cikacagini yine merak ediyorum.

15. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Yani suyun alttan yada üstten girmesi (suyun yüzeyinin temizliği hariç) çok önemli değil bence,dediğim gibi kaba pislikler aşağı çöker,ordan da sumpa girer diye hesabettim. Daha önceki tartışma konunuzun linkini verirseniz bakarım ama şu günlerde pek fazla zaman geçiremiyorum nette,o yüzden birkaç cümleyle tartışmanızı özetlerseniz konuyu daha iyi anlarım zannediyorum. Yoksa illa su alttan girecek intaar ederim yoksa demiyorum tabiki. :)

16. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Video yüklemeye çalıştım ama olmadı.İzlesene ye kayıtoldum yine olmadı. Resim yjüklemeyi aylar sonra öğrenmiştim videoyu birkaç yıla öğrenicem inşallah.

17. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Nihayet sump kısmına filtre malzemelerini koydum. Bu malzemeleri koyarken çok sıkıştırmamak lazım yoksa motora su gidişi zor oluyor. Dolayısıyla motorun bastığı su motora gelen su miktarından fazla olunca motorun bulunduğu bölmedeki su hızla azalıyor.

Bunlar da dayanamayıp aldığım japoncuklarım.

Olcay kardeş sorumun yanıtını bekliyorum hala. :)

18. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Ellerine sağlık Cem abi süper proje senden her zamanki gibi.İmreniyorum sana hele matkap kutusundan filtre yokmu bayıldım. :helalolsun:

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Japonlar kendilerini sarayda bulmuşlar resmen. Cem hocam bir önceki sorunu gözden kaçırmışım sanırım. Sumplarda biyolojik filitreleme olması için akvaryumdaki suyun bir nevi anafor gibi dönerek sumpa üstten akması lazım. Dipten gelen su dış filitrelerde olduğu gibi mekanik temizlikten öteye gitmez. Amaç dipteki pislikleri sumpa dökmek ise,tabana yerleştireceğin hava taşı bu işe görür. burda:gif Hava taşı sayesinde havalanan pislikler üstten sumpa akar. Zaten akmasada sorun değil, zira düzenli su değişimlerini yaptığımızda aynı zamanda dip çekimi yapıyoruz. Dipteki pislikleri düşünerek sumpa su alttan girmemesi lazımdı. Ama olsun genede on numara bir çalışmaya imzanı atmışsın tebrik ederim. em34:

20. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Saol. Anafordan kastın sumpa su üstten girerken şelale gibi akmasıysa olabilir, doğru kaba pislikleri pek önemsemiyorum. Ama üstten de şelale gibi akmıyor zannediyorum.

Sayfayı Paylaş