1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İç Sumplı Akvaryum Yapımı

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde lades tarafından 14 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Akıyor hocam akıyor. burda:gif

2. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç

Tekrar deniyim yanılıyor olabilirim.

3. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç

Tamamen haklıymışsın Olcay kardeş. Keşke bunları akvaryumu yapmadan önce konuşsaydık. Neyse yine de hallettim sayılır.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam geç kalmış sayılmayız. Alttan açtığın deliği üstüne bir cam yapıştırarak kapatabilir,ve sumpun üstüne gelen akvaryum camına benim yaptığım gibi oyuk açarak sumpa suyu indirebilirsin. burda:gif

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t2286.0.html

5. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç

Olcay kardeş su üstten akıyor şuan ama su bulanıklığını bitiremedim ya. Yazıyorum çiziyorum falan ama şu bulanıklıkla başedemedim. Suyun üçte birini değiştirim de bakalım ne olacak sonuç.

6. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    Cevap: İç Sumplı Akvaryum Yapımı

120*50*45(h) akvaryumlarıma iç sump yapmayı düşünüyorum. Biraz araştırma yaptıktan sonra bir iki model tasarladım. Lakin Olcay bey'in burada ve sumpla ilgili başka bir konuda (elif hanımın akvaryumuna yaptığu yan sump) yazdıkları tüm planlarımı beklemeye aldırdı. Müsadenizle yeni konu açmadan buradan devam etmek istiyorum.

Olcay bey biyolojik filtrasyon olabilmesi için;

1. Suyun sumpa üsten girmesi gerektiği yazılmış.
    2. Filtrasyondan sonra akvaryuma dönen suyun giriş ile aynı yerden yapılması gerektiği yazılmış.

İnternette incelediğim birçok iç sump sisteminde su alttan giriyor ve sumpun son bölmesinden cıkıp akvaryuma veriliyor. Özellikle Discus üretim akvaryumlarında denk gelmem beni bu şekilde bir tasarıma yöneltti. Tabi Olcay bey'in yazılarını okuyunca kararsız kaldım. Bildiğim kadarıyla biyolojik filtrasyon için, kullanılan filtre malzemesinden suyun belli bir hızla geçmesi ve bu filtre malzemesinin tamamen su içinde kalması gerekiyor. Suyun nasıl, ne şekilde geldiği veya çıkışın ne şekilde olduğu pek önesemediğim bir mesele olarak kalmış.

Bu konuyu biraz açmamız mümkün mü?

7. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Bir zamanlar bende çok kafa patlattım Ömer Abi bu konu izerine. Su alttanda alınabilir bir kaç örneği mevcut ama filtrasyona yine üstten dökülerek başlar. Normal sump kulelerindeki mantıkla gerçekleştirilebilir. Su alttan ince bir bölmeden çıkar ve fitre malzemelerinin üstüne dökülür. Bu şekildeki bir tasarım düşünülebilir. Aynı zamanda üst tarafada 1 cm olacak şekilde ızgara ile birleştirilip yapılabilri. Tabi Bu sistmi kulede yaıyorlar iç sump için de düşünülebilirmi tartışılması lazım.

8. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Tasarladığım sumplarda ilk bölmede suyu alttan alıp, filtrasyon bölümüne üsten akacak şekilde olacak. Suyun girdiği ilk bölmeye belki elyaf ve kaba pislik tutucu bir kaç malzeme koyabilirim diye düşünüyordum.

9. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

İç sump malesef suyun dinamiğinden dolayı hiçbir işe yaramıyor.Yani su kendine zorluk çıkarmayan en kestirme yoldan ilerliyor.Buna benzer iç sump tasarımları oldukça verimsiz.Zaten verimli olsa idi ticari olarak kullanılırdı.Bu tür akvaryum içi filtre yapılacaksa en verimli olanı Taşırma Filtrelerdir.Oldukça basit olan bu tasarıma her türlü biyolojik materyal konulabilir ve akvaryum hacminden yemez.Akvaryum kapağı içine veya üstüne rahatlıkla monte edilebilir.

10. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Taşırma sisteminden kastınız, üst sump mı?

Sayfayı Paylaş