1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İşin içinden çıkamıyorum. Balıklarım ölüyor. Acaba gözden kaçırdığım bir şey mi var? Acil yardım!

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde burakozgun tarafından 16 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. burakozgun

burakozgun

İsim:
    burak ozgun
    Sevgili arkadaşlar, uzun zamandır akvaryumda balık besliyorum. Yeni bir akvaryum kurdum. Tek tek marka saymayacağım ama tüm ekipmanları gayet kaliteli, dekorasyon malzemeleri daha önce de kullanıp test ettiğim iyi ürünler. Akvaryum 100x80x45 özel yapım akvaryum. 300'lük hava motoru, 1200'lük dış filtre ve uv mevcut. Dış filtrede seramik, lav kırığı, zeolit, karbon, ceşitli densitelerde sünger mevcut. Dekorasyonu yaparken sista akvaryum silikonu kullandım. 10 günde bir 60 litre su değişimi ve dip çekimi yapıyorum. Su değerini ölçtüm. ph 7.2 iletkenlik 550-600 seviyesinde. Akvaryumda 4 adet gurami, 4-5 adet kılıç kuyruk, 3 lepistes, 1 kribensis ve bir de neon var. Yani 300 litrelik bir akvaryum için oldukça az balık var. Akvaryumda en az bir hafta dinlendirilmiş ve akvaryum için üretilmiş klor giderici ve su düzenleyici ilave ettiğim çeşme suyunu kullanıyorum. Yemlemeye gelince günde iki kere sabah saat 07.00 ve akşam 19.00'da yem veriyorum. Verdiğim yemler pul yem ve sarımsak ağırlıklı boncuk yem. Su sıcaklığı 27-29 derece arasında seyrediyor. Akvaryumu kurarken tüm malzemeleri (kaya, mangrow kökü, yapay bitkiler, zemindeki silis kum, mercan kırığı ve lav kırığı) 4 gün boyunca tuzlu suda hergün su değişimi yaparak beklettim ve yıkadım. Aydınlatma led. Hatta tatlı su akvaryum bölümünde kepçe girmez akvaryum olarak dekorasyon aşamasını ve videosunu da görebilirsiniz. Akvaryumu ilk kurduğumda hiç sorun yoktu. 15-20 gün sonra balıklar ölmeye başladı. Akvaryumu boşalltım. Geride kalan balıkları karantina akvaryumuna aldım. Akvaryumu sıfırdan yine kurdum. Balıklar karantinada kendine geldi. Ana tanka aldım. Başlarda hiç sorun yoktu. Yine 15-20 gün sonra balıklar ölmeye başladı. Bu sabah bir gurami, bir lepistes ve bir kılıçkuyrukun cenazesini defnettim. Balıklar yine karantina akvaryumunda. Bu arada balıkları tek bir yerden alıyorum. Aldığım kişi de hobicilikten gelme ve gerçekten işini seviyor. Balıklara para gözüyle bakmayan ender esnaflardan. İşin içinden çıkamıyorum. Var mı atladığım bir şey? :(

2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Okudugum kadariyla hersey tam ama olmamasi gereken seyler yasiyorsunuz. Suan disardayim yazinizi sonra birkez daha okuyacagim. Ama ilk aklima gelen yapay bitki oldu.

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yaptığınız tasarımı beğendik emek çok, bence orada kullanılan malzemelerin bir veya bir kaçından kaynaklı olabilir bu durum. Isıda yükselince salınım yapma olayı artıyordur büyük ihtimal.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bence suyu araştırmak lazım, haberlerde duyduğuma göre çeşme suyunda bazı yerlerde, sularda koku var.
    Birde dış filtreyi sık sık temizlemek bakteri oluşumunu engeller, böyle bir durumda çift filtre kullanmak iyi olur, biri hatta iç filtrede ola bilir, biri temizlenirken öbürü işini yapar böylelikle akvaryumda bakteri popülasyonu azalmaz ve su her zaman pırıl pırıl olur...

RuLing, bordo mavi, Thetis ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. Sanırım dış filtrede UV mevcut demissiniz bu sürekli çalışıyormu bu lamba zararlı bakterileri olduğu gibi yararlı bakterileride öldürüyor ve akvaryumu nötr duruma getiriyor içinde bakteri gelişmeyen akvaryum malum 10-15 gün sonra kayıp vermeye başlıyor bilmiyorum aklıma gelen bu faydası olursa ne mutlu...

Thetis ve Alparslan bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Katılıyorum Uv beli aralıklarda çalışmalı...

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bende var uv, günlük çalışma saati en fazla bir saat bazen unutuyoruz akşama kadar çalışıyor ama arada.:D

8. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Benim tankımda 1 yıldan fazladır UV var, 7/24 çalışıyor, tankın içinde herhangi bir canlı kaybı olmadı (tanktan atlayan 3 balık haricinde) , faydası oldumu? onuda bilmiyorum.
    Aynı şekilde daha önce tatlı su tankımda da 7/24 çalışıyordu.

veysel bunu beğendi.
  9. Bu demektir tezim çürüdü aklımada başka bişi gelmiyor :(

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tankta el emeği çok, tamamen plastik ürünler bunlardan biri salınım yapıyor gibi.

burakozgun bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hasan abi akvaryum hacmi ve uv lambasının w ile alakalı, yani 5w lık uv lamba 500 lt akvaryumda devamlı açıkta olsa bir şey yapmaya bilir ama 11 w lık bir uv 200 lt bir akvaryumda bir bakteri bırakmaz...:)
    Tezin daha çürümedi abi...;)

RuLing, Adnanisanur, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Alparslan 300 lt tank 18 w UV 7/24 çalışıyor, lambasını 6 ayda değiştiriyorum.
    Tatlı su tankında su tamamen yeşil olmuştu (green alg dedikleri) o zaman almıştım UV yi, taktıktan 3 gün sonra su pırıl pırıl dı, o zamandan beri tanktan hiç çıkarmadım.
    faydadan başka zararını görmediğimden tuzlu suda da devam ettim. bakteri kaybınıda her 15 günde bir % 10 su değiştirirken 1 ampul Biodigest ilave ederek tamamlıyorum, belki onun faydası oluyordur.[/QUOTE]

veysel ve Alparslan bunu beğendi.
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Doğrudur abi her uv lambada düzgün mü bilmiyorum, benimki devamlı yaktığımda sıkıntı yapmıştı...

RuLing bunu beğendi.
  14. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Haklı olabilirsin Alparslan bendeki Jebo-lifetech marka. Ne tür sıkıntı vermişti acaba, belki ben fark edemiyorum, bundan sonra dikkat ederim.

Adnanisanur, veysel ve Alparslan bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi genelde sıkıntı vermiyor, ama Alpinin dediği gibi yüksek w uv ler 7/24 açık olursa küçük hacim ve oturmamış tankları baya bir kasıyor.
    Deniz akvaryumunda tutunmamış bakteriden ziyade gözle görmediğimiz diğer yararlı ve yararsız organizmaları da felç ediyor. Ps te bunları organik atık olarak topluyor, tabi sistemde başka bir filtre varsa oda toparlar mesela elyaf. Kullanılacaksa fasılalarla kullanmak bence daha mantıklı benim fikrimce.
    Örneklemek gerekirse 1 cm3 deniz suyuda 10000 adet diyatom alge vardır, yeni kurulmuş bir akvaryumda kullanırsak bunu, diyatom algelerininde yapısı bozulur. Ayrıca pot vs gibi canlılarda bu uvden geçerek ölürler veya dnalarında bozulma meydana gelir.

Adnanisanur, hasan1958 ve Alparslan bunu beğendi.
  16. Hasan abi UV 7/24 acik ama bakteri kaybı için bişiler yapmışsın sonuçta kaybolan yararlı bakteriyi tekrar sağlamışsın bence denenmeli kapatıp denemeli veya senin metodunu denemeli...

hasan1958 bunu beğendi.
  17. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Adnan Ben tankı kurduğum günden beri her su değişiminde 1 tüp bakteri kültürü kırarak tanka koyuyordum, yani bu uygulamayı UV nin kaybını telafi için değilde forumlardan edindiğim bilgi ile yapıyordum, belkide bilmeden tam kesin bilgi olmamasına rağmen UV nin verdiği hasarı tedavi ediyorum ama sen yinede bu işi çok daha iyi bilen arkadaşlarımızın tavsiyelerini dinle ve ihtiyatlı davran.

veysel bunu beğendi.
  18. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Salınım üzerinde yoğunlaşın bence renkli taş yapay bitki varmı?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Süngerleri çıkarmak, karbonu filtreden zeolit olduğu için çıkarmak, taban kumunu tek tür 2mm mercan kumu yapmak, akvaryuma su değişimi yapıp 10ml hidrojen peroksit ekleyip ertesi gün hepargriseovit ampul lerden birer adet ekleyip devam etmek yeterli. 4 gün sonra tekrar küçük bir su değişimi yapabilirsin iyi olur. Sonrasında birkaç balık satın almak sana ve akvaryuma iyi gelebilir.

burakozgun, veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  20. Hasan abi zaten her ne konu olursa olsun kafama göre iş yapmamda bu benim diil Burak arkadaşımızın problemiydi bende zaten yok UV bir ara alıcaktım biraz araştırmıştım bilgimde oradan zaten yoksa tecrübe etmedim ve bildiklerimide burada paylaşmak istedim abi herkeze sağlıklı balıklar...

burakozgun ve hasan1958 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş