1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İ M D A T

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde adnan tarafından 30 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    Daha önce resimlerini yolladığım akvaryumdaki balıklarımdan icemanlarım ile yunusumu sabah ölü buldum sarı prenseslerim gayet sağlıklı onlarda ölürmü yardım mız mız:gif

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İ M D A T

Geçmiş olsun Adnan bey.

Akvaryumda toplu ölümlerin birçok nedeni olabilir. Amonyak zehirlenmesi vs gibi. saat:gif

Akvaryumunuzun hacmi,filtrasyon,kullandığınız yemler ve miktarı,enson akvaryumda yaptığınız veya eklediğiniz değişiklikler,su değişimi vs gibi biraz daha bilgi verirseniz yardımcı olabiliriz.

3. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    İ M D A T

Atman dış motor, tetra yem günde iki defa akvaryum 200 lt.

4. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    İ M D A T

Akvaryumda en son su değişimi ne zaman yaptınız hasta balığınız varmıydı ölüm şekilleri nasıl oldu su sıcaklığı vs. bunun gibi bilgiler daha açıkllayıcı olacaktır

5. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    İ M D A T

Bir hafta önce %20 su değişimi yaptım, su 25 derece balıklar önce yem yemrmeye başladı sonra bir durgunluk hareketsizk oldu .Ben de dün yüzde 50 bir su değişimi daha yaptım. Ancak balıklar hep aynı balık kolenim bir yıldır aynı hiç balık eklemedim .

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    İ M D A T

Valla toplu ölümlerin sebebi Olcay hocamın da belirttiği gibi su değerleriyle alakalı. En azından % 90 gibi bir oran verebilirim. Dış filtreyi de düzenli olarak temizliyor musun Adnan abi ? Son zamanlarda herhangi bir dekor vs. ekledin mi ? Yahut farklı yemler denedin mi ? ( Karides vs. vs. ev yapımlarını kastediyorum. )

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İ M D A T

Sanırım son haddeye gelmişiz. saat:gif Yani artık ölümler kaçınılmaz bir hal almış. Hocam hiçbirzaman %100 lük su değişimini önermem normalde ama artık bu durum kaçınılmaz oldu. Derhal akvaryumunuzu boşaltın,içini kumları,kayaları,camları, dekorları,flitresi dahil komple iyotsuz kaya tuzu ile yıkayıp bir güzel duruladıktan sonra dinlenmiş su ile doldurun ve balıklarınızı bu temiz suya alıştıra alıştıra ekleyin. Toplu ölümler başlamışsa %100 su değişimi ve iyi bir dezenfektasyon şart.

Umarım ölümler durur ve kalan balıklarınızı kurtarırsınız.

Tekrar geçmiş olsun.

8. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    İ M D A T

Dün gece suyun tamamını değiştirdim kaya, kumları ve akvaryum tuzlu su ile yıkadım.Sabah 05 e kadar uğraştım ancak kalktığımda iki balğım daha ölmüştü inşallah bunlar son olur.Az da olsa yem yemeye başladılar yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler.

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    İ M D A T

Yem yemeye başlamaları güzel hocam. İnşallah zamanla oturacaktır balıklarınız. Yeni akvaryum dengesini kuracaktır. Tekrar geçmiş olsun.

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İ M D A T

Adnan bey o ölen iki balık muhtemelen bünyesi zayıf olan ve bakteriyi iyice kapmış olanlardı. Hatta aynı durumda olan başka balıklar varsa muhtemelen onlarda ölecektir. Bünyesi sağlam olanlar kurtulacak zayıf olanlar ne yazıkki ölecek bunun önüne geçemeyiz bu saatten sonra. Dün suyu komple değiştirmişseniz yarın akvaryumun tekrar %25 suyunu değiştirin. İki gün sonra bir %25 daha değişim yapın. Suyu nekadar temiz tutarsanız balıklarınızın bağışıklık sistemlerini okadar arttırmış olursunuz. Ve ek tedbir olarak dış filitrenizin içine bir çay bardağı iyotsuz kaya tuzu koyun. Yemlemeyi az ama sık yapın. Dipte yem artıklarının birikmemesine dikkat edin.

Tekrar geçmiş olsun. Gelişmeleri paylaşırsanız seviniriz. saygılar:gif

11. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    İ M D A T

23 balıktan 3 adet kaldı mız mız:gif ağla:gif

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İ M D A T

Adnan bey ölen balıklarda veya ölmek üzere olanlarda nasıl bir görünüm var ? Deride kanlanma,kuyruklarda erime vs gibi ? saat:gif

13. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    İ M D A T

Ölen balıkların bahsettiğiniz gibi hiç bir belirtilleri yoktu.Büyük bir ihtimalle sudan öldüklerini düşünüyorum,çünkü 3 gün içinde 3 defa akvaryumun suyunu komple değiştirdikten ve dış filitreyi temizledikten sonra ölümler durduğunu gözledim ama deç başladım daha erken su değişimi yapmış olsaydım daha fazlasını kurtarabilirdim diye düşünüyorum. neyseki bitkili canlı doğuran tankım iyi bununla avunuyorum.İşin garibi sağ kalan balıkların hepsi erkek.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İ M D A T

Sağlık olsun artık ne diyelim. Geri kalanların dişi yada erkek olması önemli değil .önemli olan sağ kalmaları.

Bu arada benimde amonyak patlaması yüzünden bir akvaryumunda 4-5 cm 150 civarı balığın öldü bugün. :(

15. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    İ M D A T

Demekki kısmet değilmiş.İnsan üzülüyor.Akvaryumdam ölü balık cıkarmak kadar kötü birşey yok.

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İ M D A T

Evet üstelik rakam yükseldikçe dahada can sıkıcı oluyor. :hasta:

17. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    İ M D A T

olcay derdime ortak olduğun için teşekkürler.Şimdi canlı doğuran bitkili akvaryumuma daha fazla önem vereceğim.Yanlız salyangoz oluşumunu engelleyemiyorum nerhangi bir bilgin varmı?

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
  19. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    İ M D A T

mikofishın kullanımı bitkilere zararı varmıdır.

20. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    İ M D A T

Salatalık denedim ama başarılı olamadım.

Sayfayı Paylaş